Cirese de Mai-Iunie 2006 (62)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adib spune:

buna dimineata
chiar daca nu am timp pt citit, trebuie sa va relatez prima "perla" a fiicei mele.
ieri facea o nazbitie.
Eu - Raluca esti cuminte?
Ea - Da
Eu - Cind esti cuminte, ca acum nu vad sa fi?
Ea - Miine.

Numai bine va dorim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

quote:
Originally posted by adib

buna dimineata
chiar daca nu am timp pt citit, trebuie sa va relatez prima "perla" a fiicei mele.
ieri facea o nazbitie.
Eu - Raluca esti cuminte?
Ea - Da
Eu - Cind esti cuminte, ca acum nu vad sa fi?
Ea - Miine.

Numai bine va dorim.


Supeeeeeeeeer!!!!
Ralucutzei

Oana Rusu - mamica de Paul-Victor, din 21 iunie 2006
Am implinit un an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wapi spune:

de acum trebuie sa ne obisnuim cu astfel de cuvinte si trebuie sa stim ca se vor tine de cuvant

Wapi!&Stefanita (19 mai 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivighe spune:

Pentru cine are timp si chef am pus poze noi:
-cu Ingrid http://www.flickr.com/photos/10921194@N07/sets/72157601464375725/
-cu noi in vacantza
*in Italia http://www.flickr.com/photos/10921194@N07/sets/72157602810695453/
*in Turcia
http://www.flickr.com/photos/10921194@N07/sets/72157602810687619/

Revin cu informatzii despre ce mai facem noi...cum mai mancam,cum ami dormim si cati dintzi mai avem.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neda spune:

Virgi-noi tocmai am incheiat capitolul borcanele.Am papat borcane pina acum o luna .Deci si al meu a papat la greu papica din borcane.De citeva saptamini ii dau mancare de a noastra.Papa ff putin cantitativ dar vad ca o mesteca si ceva tot pune in stomacel.In rest mai servim fructe din borcane , asa sa fiu sigura ca isi ia si ceva vitamine.Acestea i le pun in cereale .Sper sa o tina tot asa .Cum a trecut noaptea?
[cami-zici ca ati fost la colindat.Frumos.Eu am fost mai lenesa si nu ne-am dus.Dar poate la anu sau cind v-a pricepe el ce se intimpla.Frumos costum.soficu
Vivi-ochi superbi are Ingrid.Am observat si de la cine i-a mostenit
Pai chiar asa Vivi, nu ai ramas cu burtica.Nici nu se vede ca ai nascut un copil.
Adib-desteapta foc Raluca.

neda

http://bd.lilypie.com/LcSGm5.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

Fetelor, gata, tot zic ca sciu azi, ca sciu maine...si tot asa.
Ce sa zic, dupa herpangina si enterocolita, Alex a mancat la disperare si si-a revenit iar la vechile obiceiuri, adica la mofturi.
Dimineata ii dam Almette ( Luana nu ma bate, dar sa stii ca am citit ca e bun pt copii ), sunca de praga sau sunca de piept de pui...ou nu mai vrea asa ca ii facem un fel de taietei cu ou sau in perisoarele din ciorba. La pranz papa ciorba sau mancarica gatita si cateodata iaurt. Dupa amiaza iaurt cu biscuiti, sau banana/mar copt cu iaurt si/sau cereale...ma rog, diverse combinatii.
Momentan ne luptam cu o super iritatie la fundulet care nu-i mai trece, nici cu Bephanten, nici cu o crema pt iritatii severe de la Mustella. Acum ii dam alternativ cu o solutie f rosie lichida de la o doctorita de la Grigore Alexandrescu si cu inca o crema Reviken...Nu stiu de ce nu ii mai trece odata, suc de fructe nu ii dau ca sa nu ii irite mai rau. Ma gandeam sa-i fac o proba de urina, poate are ceva si e prea acida...
In rest ii apar caninii si maselele la greu, are numai moatze prin toata gura...si e usor racit, insa nu il pot convinge sa-i dau Panadolul si nici Nurofen...Daca i le dau fortat iar o sa mi le vomite.
Face o gramada de prostii...a capiat-o pe bona ( care mai nou vrea sa plece la 5:30 ca ii e frica pe intuneric... ), noroc ca 3 zile pe sapt e mama acasa la ora aia.
Ideea e ca eu nu mai mai ajung cu timpul....dar deloc...

Voi ce le dati cu Vitamina D ? eu nu i-am dat nimic pana acum ( doar vreo luna cand s-a nascut si a baut lapte de la mine ). In rest de cate ori am incercat cu Vigantol s-a iintamplat cate ceva si nu mai manca.

Bogdanai sa stii ca si Alex e mare devorator de cartoane...eu i-am gasit hartie verde in pampers cand era mai mic de la o cutie de pampersi ...si plange rau daca ii iau cutiile si ziarele din mana/dinti.

Lacri si eu o sa trimit poze. De o sapt am probleme cu PC-ul acasa, toate cauzate de o cadere de curent... Te rog mult mai trimite-mi o data pe personal adresa ta de mail ( te rog nu te supara ). La servici e bine, chiar e ok...imi trebuia un pic de socializare ca ma urcam pe pereti deja. pupam razaciosul !

angelica spune-ne cum putem sa te ajutam ?

Gabi25 imi pare rau ca ati fost in spital...e tare greu...bine ca sunteti acasa sanatosi !

Amonar pupam kailan-ul nasdranavul sa-i treaba bubita ! Nici fi-miu nu s-a obisnuit cu ora de iarna, se trezeste la 6:30 maxim...

Luana La Multi Ani si sa stapanesti sanatoasa masina !

CamiM ce buburuza tare scumpa ai tu acolo

Vivi super pozele !

mai vroiam sa scriu mai multora dintre voi...dar ma lasa memoria ceva de speriat



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neda spune:

Miti-pentru iritatia lui ALex incearca sa nu mai folosesti servetele umede deloc pina ii trece roseata.Spala-l doar cu apa si un mare secret ar fi sa nu ii pui scutecul pina nu l-ai sters bine la fundic.Trebuie sa fie ff uscat .Unii dr-i recomanda chiar sa folosim uscatorul de par daca e cazul asa incit sa fim convinsi ca e uscat.
ai sa vezi ca isi v-a reveni curind .
neda

http://bd.lilypie.com/LcSGm5.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivighe spune:

Asa...sa scriem deci ca n-am mai facut-o de mult si avem de recuperat.

Angelica...multa sanatate lui Razvan si multa putere pentru a merge inainte.Sunt alaturi de tine si daca te pot ajuta cu ceva am s-o fac.
Incercati si in strainatate ... poate va alegeti macar cu un diagnostic...Nu vreau sa stiu ce a fost in inima voastra cand doctorii de aici v-au spus ca nu stiu ce are.Nu va descurajati si ramaneti optimisti.

Gabi...stiu prin ce ati trecut...bine ca s-a rezolvat.

Ufff...ca tare greu imi e sa scriu despre lucrurile astea...nu-mi place sa aud ca un copil este bolnav...e groaznic...sunt clipe de cosmar cand il vezi ca se chinuie...Sa speram ca toate cireselele bolnave se vor face bine si ca nici una nu va mai pati nimic de acum incolo.

26 octombrie..."la multi ani!" cu intarziere.Sunt si eu de acord cu ideea unei intalneli...sper sa si pot participa daca se organizeaza vo una in viitorul apropiat.

Lacri...o sa-ti trimit si eu cat de curand 2 poze...una ranjita si una la joaca zici,nu?

Despre noi...zilele trec foarte repede...nu stiu cand se face seara cand rasare soarele din nou.Oricat as incerca nu reusesc sa gasesc un echilibru in viata mea .M-am saturat de spalat vase,de facut mancare cel putin la 2 zile...de hranit copilul cu mutrele ei cu tot cam la toate mesele din zi(desi o am pe bona,dar se pare ca nu mai manaca nimik cu bona)...m-am saturat sa-mi fie somn mereu,sa ma trezesc de 2-3 ori pe noapte...Desi m-am cam obisnuit cu toate astea parca nu vreau sa admit ca viatza mea cam asa va fi de acum incolo.N-or sa mai fie problemele astea dar or sa apara mereu altele...

...si totusi mi se umple inima de bucurie si ochii de lacrimi de fericire cand o vad razand...cand ma imbratziseaza si ma pupa de cate ori plec sau vin acasa...uneori chiar din senin...vine si ma pupa si ma mangaie(pentru ca mai apoi sa ma cipeasca de obraz).Mi se face dor de ea de fiecare data cand suntem departe,chiar si pentru cateva ore.N-as mai concepe viata fara un copil.

Si uite asa mi-e existentza impartzita de sentimente contradictorii care se succeda unul dupa altul de zeci de ori pe zi.Ce sa mai...e viatza traita la maxim...intr-un ritm parca prea alert pentru mine...si simt de multe ori ca nu mai pot,ca am sa cedez...si totusi a doua zi o iau de la capat...

Eh...gata cu vaicareala...aici pe forum nu prea se plange lumea de chestiuni din astea si parca mi-e rusine.Sunt fete carora le e si mai greu...au mai multi copii...unii sunt bolnaviori...ceea ce-mi confirma inca o data ca de fapt o femeie(o mama) are resurse nebanuite...si asta imi da si mie putere sa ma adun la sfarsitul fiecarei zile si sa ma trezesc a doua zi tot cu zambetul pe buze.

Despre Ingrid...
S-a facut mare...A inceput sa alerge,i-a iesit in sfarsit de vo saptamana un incisiv lateral inferior,spune din ce in ce mai multe cuvinte,intelege din ce in ce mai multe...e deja un omuletz si parca nu mai are nimic dintr-un bebelush....poate doar atunci cand doarme.E din ce in ce mai incapatzanata si mai smechera .

De dormit doarme putin as zice eu...de la 9.30 seara pana la 7 dimineatza,iar ziua doarme maxim 2 ore.Noaptea se mai trezeste cam de 2 ori sa bea apa mai nou.Lapte bea pe la 5.30-6.00 si apoi mai doarme pana la 7.

Cu mancarea sta uneori mai bine alteori mai rau.Cum spuneam bona nu prea mai reuseste sa-i dea sa manace...nu stiu de ce.Pur si simplu la ea nu mai mananca mancaruri pe care atunci cand i le dau eu au mare succes.Lapte nu mai bea asa mult de cand a avut probleme cu gingiile.In rest a mai descoperit cat de delicioase sunt chiftelutzele.Piureul de cartofi nu-i mai place...amestecul ala clasic de legume pasate nu poate sa-l sufere si nu-i place nici un fel de budinca,orez sau gris cu lapte.In loc de aceste ea manaca cereale...sau cascaval in cantitati industriale.Ii plac mult maslinele,galustele de gris din supa,spanacul cu ou ochi,iaurtul si cam atat.In rest mai manaca biscuitzi,banane,mere...si alte fructe care se pot manca daca le tine ea in mana.De fapt cam orice mananca vrea sa manance ea singura.Ciorba nu mananca deloc...ar vrea ea sa incerce singura dar bineinteles ca in gura nu-i ajunge nimic,si dupa cateva incercari esuate incepe sa se joaca cu lingura in ea ca nu mai e chip sa i-o las in fatza...iar de la mine nu vrea.Nu-i plac dulciurile adica mierea,gemuri dulcetzuri,untul nu-i place...a si zilele trecute a avut oarece diaree...n-a mancat mai nimik...nu-i place orezul,morcovii...merele copate si alte mancaruri de regim antidiareic...

Dupa cum observatzi face parte si ea din clubul mofturoshilor.Totushi este foarte pofticioasa.Ar gusta din tot ce mancam noi(ii place sa rontzaie din cerealele mele Nestle Fitness) si ar manca oricum numai pasat nu.Vrea sa tina ea mancarea in mana sau in lingura.

In rest e un copil cuminte...atat timp cat ii dai atentzie.Cand nu e bagata in seama isi cere drepturile foarte zgomotos.Ii plac mult cartzile.La capitolul jucarii trebuie sa ne mai inoim cu chestii mai inteligente.Cu copii nu prea intra in contact ca nu are unde,dar ii plac foarte mult.

Nu stiu ce sa va mai spun despre ea...oricum m-am intins cam mult,nu stiu daca are cineva rabdare sa mai citeasca.

Inchei cu sperantza de a fi mai activa pentru ca intr-adevar imi lipstzi,dar vad ca in general activitatea pe forum este mai restransa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

salutare ciresele!!

Intru sa dau raportul de campanie: am fost la colindat .. si a fost super( mami e franta de atata umblat) dar copilul a fost super incantat. Nici nu ma asteptam sa participe si ea asa de intens. Fuguta se ducea cu copii la usa si astepta sa primeasca bomboanele si apoi spunea "bye" si facea cu mana dar nu pleca.. smechera astepta sa mai primeasca ceva..
Si.. ce m-a uimit cel mai tare .. nu i-a fost frica de intuneric , ca acasa nu sta intr-o camera fara lumina nici o clipa.
Bineinteles ca de roadele "campaniei" s-au bucurat mami si tati(mami inca mai da iama prin dovlecel sa gaseasca ceva ispititor) , Sofiei i-au placut mult niste jucarele de plastic pe care le-a primit.

Multumim mult pentru aprecieri Neda si Miti.

Vivi super Ingriduta.. are niste ochisori frumosi.. e o dulceata!!

Adib super tare prima perla a Ralucutzei!!

Cami 12+ & Sofia Alexandra(8 mai 2006)
poznewww.flickr.com/photos/40365301@N00/sets/" target="_blank">1 si 2 si filme1, www.dropshots.com/camiM" target="_blank">2



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lya spune:

Acum ca avem copii mari va dau un site fain pt modelat plastelina:

http://www.hasbro.com/playdoh/default.cfm?page=freshideas&lvl=all


Camelia cu intarziere La multi ani pt Fini!Sa creasca mare,sanatos si sa va aduca multe ,multe bucurii.

Ama,ce mai face Seby???

Virgi,buna ideea cu legumele si fructele.

In "Ghid practic pt cresterea copilului pana la 5 ani " scrisa de Oberlander sunt idei faine,dar inca n-am aplicat.Cartea cred ca e in mail-ul comun,daca nu o pot trimite eu.

Mergi la inceput