Cirese de Mai-Iunie 2006 (62)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Piersicutze spune:

tot adelapop sunt
mai am o itnrebare: ati trecut copii la program de masa ca al oamenilor mari: mic dejun, pranz sicina?
ca noi pana nu vedem biberonul in gura nu ne trebuie nimic
are doar 8 dinti - abia i-a psart o maseluta si pana mananca o felie de painica trec 2 ore.... si oricum nu am stiut ce sa fac pentru ca dr de familie mi-a zis sa o trec la mic dejun, pranz si cina iar pediatra insista sa ii dau inca biberon dimineata si seara
oricum ea mananca doar 2 mese solide...altfel nu vrea...
nico

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Piersicutze spune:

de unde pot lua si eu filmuletele teletubbies???
am citit in urma ca sunteti incantate....
va pup si sper sa nu ma sariti cu raspunsurile
si cu ce le mai stimulati dezvoltarea in momentul de fata?
noi avem un fel de galetusa cu capac care are forme; cerc, patrat, triunghi, steluta si isi baga singura formele in galetusa si un suport pe care pune cercuri de diferite dimensiuni...si ii aratam pe carti tot felul de animale si obiecte si culori...
ce altceva as putea sa fac?
din pacate nu am cum sa citesc in urma -sunt sigura ca ati scris de aceea va rog mult sa ma sfatuiti cu ce stiti si voi

nico

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wapi spune:

Adelapop - din ceea ce stiu eu ei trebuie sa bea 500 ml lapte pe zi pana la 3ani. Programul de masa al lui Stefy este asa: dimineata 260ml lapte, la pranz -12:00-12:30 legume cu pui(sau cu ou, sau cu ficatel, sau cu peste)cam semipasate asa, la 17:00 branza+banana+piscoturi Nestle, iar seara pe la 21:30 din nou 260ml lapte. La cerere mai primeste cascaval bucatele, sau paine, sau covrig. Cand vrea el isi ia cate un mar si mananca putin din el. El are 8 dinti si 4 masele - acum vad ca se mai pregatesc 2 dintisori jos. Cred ca e prea devreme pentru 3 mese pe zi.
Despre stimulare - ce pot sa spun - avem multe carticele cu imagini simple, de preferinta cu animale si ne uitam la ele si le spunem, jucariile nu prea il atrag de niciun fel: masinute, cuburi, jucarii mai sofisticate de la V-tech - nu sunt interesante cum este o piatra sau o sticla cu apa. Caram de afara pietre, le spalam, le ducem la gunoi ....
Despre filmulete, nu pot sa te ajut, este in capitolul precedent parca link-ul de unde le poti descarca. Eu nu sunt pentru privit la televizor/calculator - consider ca e prea devreme- prefer sa alerge si sa darame prin casa si el la fel.
Despre partea cu dormitul - el doarme singur la el in camera, si nu am de gand sa-i schimb patul in curand, avand in vedere felul in care el se rostogoleste.

Wapi!&Stefanita (19 mai 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Salutare ciresici!

Cami - mi-ai luat o piatra de pe suflet. De cand am inceput sa-i dau iar borcanele aveam senzatia ca suntem in regres. Azi a papat un borcanel de legume cu carnita de la Gerber nr.2 (113 gr). Nu pot sa zic ca i-a placut, dar cu munca ( alergat dupa ea prin casa si Barney) am reusit sa i-l dau. Dupa vreo 3 ore am incercat sa-i mai dau un borcanel de pere nr.1 si a luat 2 lingurite si pot sa spun ca am fost tare fericita.
Pana o sa-si doreasca si altceva, ca nu ma dau batuta, voi gati zilnic pentru ea chiar daca nu manaca nimic din ce-i fac eu, o sa continui cu borcanelele.
Da, incepe joi. Prima zi in care va ramane singura la program complet 8:30 - 12.
Cate emotii!, nici nu vreau sa-mi imaginez cat de mult va plange, dar trebuie sa se obisnuiasca intr-o buna zi.
Soficului mic si frumos.

Vivi - da, asa este. Se satura cu lapte. Ma trezesc de 5 ori pe nopate si-i fac lapte. E mai rau decat atunci cand era bb. Choy mi-a spus acelasi lucru, sa-i reduc laptele, ca nu-i normal sa mai manance noaptea la varsta asta si riscam sa ne trezim cu carii. In seara asta la culcare nu i-am mai dat lapte, i-am dat 330 ml de cereale cu carne, legume si fructe, un continut foarte gros. I-am pregatit un biberon cu apa, l-am trimis pe sot intr-un alt dormitor si sper sa-i rezist la tipete, ca nu mai primeste niciun strop de lapte.
Mancarea noastra n-o intereseaza. Astazi la cina, i-am facut ei special un gratar de pui. A luat o bucatica, a mestecat-o bine si apoi a scos-o, mi-a spus jos si gata cina. In rest orice altceva i-as da nici nu vrea sa deschida gura. Am incercat: paine muiata in supa, iaurt, tocanite, legume fierte, salate de toate tipurile, orez gatit cu legume si fara, ieri i-am facut musaca ( nici n-a vrut sa guste), nu-ti mai spun ca nici dulciurile nu-i plac, nici biscuiti nu mai vrea.
Incepem prima noapte fara lapte, ma voi tine tare.

Poate iti faci timp si ne mai spui de Ingrid. Daca ai la indemana si ceva poze, le asteptam cu drag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Amonar - multumim pentru reteta de legume. Am s-o incerc si eu. Suna yummy! Mai putin usturoiul
Deci s-a schimbat ora! De cand?

Lyly - felicitari pentru album. Ai reusit sa aduni cele mai frumoase cirese!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Adelapop - Luanei ii place mult sa deseneze. I-am luat creioane non toxic si deseneaza peste tot: pe geamuri, pe podea, pe pereti ( unde a mai ramas loc, a reusit sa umple cam tot ), azi a desenat pe lentilele mele de la ochelari. Modelam cu plastelina: serpi, cerculete, fetite, bilute etc. O mamica de pe forum mi-a dat o idee excelenta ( ii pun o masuta si-i aduc toate fructele si legumele din casa), le sortam, le descriem. Jucam popice ( eu le asez si ea le darama), se distreaza de nu mai poate.
Seara imi aduce ea ce carte vrea sa-i citesc, de regula are 3 carti preferate si le tot rotim. Momentul de citit a ramas numai seara inainte de culcare.
Invatam in continuare multe cuvinte de la Kids talk talk, si ne uitam la un DVD/zi.
La playground o las sa se joace singura, eu doar o supraveghez, asa imi dau seama si ce alte tipuri de jucarii si activitati o pasioneaza.
O tin afara cel putin 2 ore, o duc la diverse intalniri cu alti copii de varsta ei.
Cam asta facem noi intr-o zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

am scris de 2 mesaje luungi...si n-am apucat sa dau trimiteti...asa ca nu le mai scriu...probabil nu era interesant ceea ce am scris

cu privire la schimbatul orei.....am schimbat radical programul nostru. ca sa prindem lumina si dupa somnul de amiaz, ne trezim la 7 jumate, apucam sa iesim, si la 12-12jumate somn, cum doarme intre 1,5-3 ore apucam sa iesim si dupamasa pe lumina, nu ca huhurezi pe noapte. acum seara adorme la 9-10 fata de 12:30 cum adormea sapt trecuta.

am sa incerc sa pun filmul "maria mirabela" pe 4shared.com. alex ma pune toata ziua sa ascult cum canta oachi....nu sta sa se uite la imagini ci danseaza....toata ziua numai "nana ac ac" adica cantecul cu oac oac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Simona, am mai patit si eu asa, cand m-am lungit cu scrisul mesajului, indeosebi la mare oboseala...

Multumesc fetelor pentru apreciere la adresa albumelor, insa este meritul vostru, caci mi-ati trimis pozici.

Referitor la papica: Alec nu mai bea demult 500 ml de lape pe zi. Seara ii dau mancare solida, fie o mmaliguta cu branza si smantana, fie un gris cu lapte, fie o budinca(asta seara a avut budinca cu branza care chiar i-a placut), piure cartof cu branzica etc. si 100 ml lapte in completare. Am trecut la masa solida deoarece razaciosul nu mai obisnuia seara sa bea decat cel mult 120 ml lapte iar noaptea se trezea urland de foame. Mi se parea aiurea sa-i dau lapte si la ora 2 noaptea, caci nici cand avea 2 luni nu se intampla asa ceva!
Deci, 100ml lapte seara si 150-180 ml dimineata.
In rest, mancare solisa si foarte multa apa. Credeti ca-i vreo problema daca nu bea atata lapte cat s-a pomenit?


Lacri si Razaciosul Alexandru 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Salutare ciresime!!

Happy Halloween!!

Si in avanpremiera gargarita noastra: probam costumul

Suntem foarte entuziasmati ca anul asta mergem pentru prima oara la colindat!! ( mami spera la o recolta buna de dulciuri nu pentru Sofic ci pentru ea..)

Cami 12+ & Sofia Alexandra(8 mai 2006)
poznewww.flickr.com/photos/40365301@N00/sets/" target="_blank">1 si 2 si filme1, www.dropshots.com/camiM" target="_blank">2



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Amonar merci.

Adela felicitari pentru sarcina!! Ca raspuns la intrebarile tale :
- noi o culcam pe Sofia cu noi in pat pana acum vreo trei luni. Am mutat-o intr-o seara la ea in camera singura in patut de "copil mare" si cu asta gata. Am ramas surprinsa cat de bine a suportat transferul, mai mult am fost eu stresata decat ea.
La noi va fi diferenta de 2 ani fix intre bebei..si speram sa ne descurcam ok.
- Sofia papa trei mese principale de cateva luni bune deja. Intre ele fie papa lapte fie cate un snack ceva. Nici Sofia mea nu are multi dinti si nici nu prea mananca bucati de mancare in consecinta papa bine daca totul este pasat, mai nou vad ca mai mananca si bucatele dar nu mereu.
- ca jocuri noi avem acum intre preferate: puzzle cu cateva piese decupate, creioane colorate ( vorba lui Virgi cu care desenam .. a se citi mazgalim - pe unde apucam), lego mari cu care construieste, mai nou ii plac figurinele: avem un joc cu animale care se pun pe un covoras si daca sunt puse in locul bun scoate un zgomot( sunetul animalului respectiv si numele lui) ..e innebunita dupa jocul asta, carti, si in general tot face face mami( incearca si ea sa faca: sa stranga hainutele , sa scoata farfuriile din masina de spalat vase, sa gateasca, etc..are dulapul ei in bucatarie si toata ziua mosmondeste la el)

Roxana bine ai revenit!! Cum te mai simti? Ce mai face Catalin?

Vivi pai si o poveste doua despre ce mai face Ingriduta? Da' o poza? Se poate?

Doroti multumim!!

Virgi cum esti? Ati trecut cu bine de noaptea asta?

Lacra din cate stiu eu in cantitatea mentionata( 500ml) se includ toate lactatele, asa ca daca Alec papa iaurtel si branzica trebuie sa le pui si pe alea, cel putin asa e la noi. Nici Sofia nu bea atata lapte pana de curand cand am trecut la lapte organic si pe asta il adora. Dar de numarat ca portie noi numaram tot.

Cami 12+ & Sofia Alexandra(8 mai 2006)
poznewww.flickr.com/photos/40365301@N00/sets/" target="_blank">1 si 2 si filme1, www.dropshots.com/camiM" target="_blank">2



Mergi la inceput