Fulguleti de noiembrie-decembrie 2006 (100)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

sa o iau invers:

ruxandra, nu a fost mare filozofie..l-am dus deasupra wc am dat drumul la apa la chiuveta si am atins putzulica si i-am zis pish-pish...asta de cateva ori pana a priceput el ce anume vrea tati si mami de la el.. al meu sotz e primul responsabil cu reusita asta...acum saracutul cand il duc la wc se screme si scoate si 2 picaturi care le are, chiar daca nu ii vine sa faca ...rezultatul este ca a fost o idee stralucita sa il las fara pampers cateva zile ( doar noaptea i-l pun)...urmele de bubite nu se mai vad, nu mai sunt rosii...desigur, tratam cu apa bicarbonatata si crema dar faptul ca nu mai are pampersul sa transpire in el si sa ia contact pielicica cu pipi acid e mare lucru...singura treaba ca i-am luat oala da nu vrea sa faca in ea...cand il pun acolo..incepe sa rada si se da jos de pe ea si o apuca si o baga in gura..crede ca ma joc....am de lucrat la treaba cu oala!

iesitul afara: nu reusim sa iesim dimineata ci dupa-amiaza pe la 4-5 imediat dupa ce ii fac papa de pranz, o papam afara uitandu-ne la copii in parc..deci de pe la 4-5 pana la 7-8 cand vine tati dupa noi !

kokorina, tu esti o fata cu mult bun-simt si acest lucru te face sa te blochezi in fata rudelor tale rautacioase, nu vrei sa le superi, sa iti strici relatia cu ele..dar nici nu poti sta cu mainile in san acceptandu-le rautatile la nesfarsit mai ales ca acestea sunt vizavi de copilasi ( eu uit de bun simt cand e vorba e copil)....eu zic sa incerci sa le "atingi" subtil, frumos, privindu-le in ochi...pana pricep..fara sa faci mare scandal..trebuie sa poate intelege pana la urma ca nu e cazul sa se puna cu tine! sa faci rau sau sa spui rautati e cel mai usor lucru din lume! hai, succes si da-ne de stire cand ai rezolvat problema!noi te sustinem

chinico, eu pun sare in mancare bebeului, dar nu exagerez..cat sa aiba gust!am papat si peste o singura data ( eu il urasc) da nu vreau sa il urasca si el( pestele e sanatos) asa ca incerc sa il obisnuiesc!nu a avut nici un fel de reactie alergena..i-am dat file de cod!

asiza, nu ti se pare ca ne cam neglijezi in ultimul timp? ce face denisul?

mirona, ce sunt mesajele alea scurte si expeditive? hai revino-ti si fii cea care te stim!da-ne detalii despre pregatiri..ne inspiram si noi de la voi!

dianocica, exact la tortul ala de fructe cu pandispan ma gandeam si eu..noua ne place foarte mult cu mere intregi si frisca deasupra! cred ca de aniversare o sa fac si eu o sa pun si frisca dar asta micu poate manca de dedesubt doar marut si pandispan... fara frisca!


mai am...






Alina,mami de Mihnea-Octavian
varsta Octavian;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Baietii misuna pe langa mine. Parca conu a lasat-o mai usor cu tusea.. na, bine c-am zis.. ca iar a bagat. Trag tare sa dau gata restantele. Acusica pleaca flacaii in parc si eu ma duc sa fac piata.. ce fericire..


100 capitole de


Mirona, spor la treaba.

Saryta, vai ce frumosi sunteti. Cu totii, dar Sara (cred, cea mijlocie) e dementiala . Felicitari pt primii pasi ai Antoniei.

Idem, bravo Mihaita de Lavinia. Si da, zic ca poti amesteca Milumil 2 cu 3.

Dandusa.. .. de tinut minte.

Ktrinel, noi o sa cumparam tort. Probabil c-o sa-i dau sa guste doar din frisca.

Kokorina, neamurile alea.. fetele si in special Dandusa au mare dreptate. Cat despre suflat singuri nasul.. zic ca daca vor presta la 4 ani esti norocoasa. Noi si la aproape 6 mai avem meciuri cu nu stiu, nu stiu.. Multumim pt tortul de ciocolata si gura de martini.

Bambo sa nu mai fii suparata.

Asiza, asta numesti tu facut de cap, 2 vorbe ????!

Dolores inca nu au venit rezultatele la analize??

Dbunny, ma bucur ca sunteti spre bine.

Laura, multumim. Asa sa fie.

Desiree, priceput.


.. ura!! gatat munca.

O duminica placuta va doresc.

intrebare pt bb cu program:
Ati trecut la ora de iarna? Vaz ca conu a trecut de bunavoie si nesilit de nimeni... cum a dormit mai prost azi noapte => s-a trezit mai tarziu.. ca la carte. La noi e musai sa ne tinem de ore.. ca altfel nu se pupa plimbatul conului cu luatul lui Matei de la gradinita.



Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore

www.petitieonline.ro/petitie/sustineti_bolnavii_de_cancer_care_au_fost_lasati_fara_tratament-p41000032.html" target="_blank">Sustineti bolnavii de cancer care au fost lasati fara tratament!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Am pus www.flickr.com/photos/dbunny/1786947189/in/set-72157602755184642/" target="_blank">Poze noi cu cacacila al meu. I-am luat un hipopotam premergator cu neshte cuburi..pe care le aduna hipopotamu si-apoi le scuipa, etc etc...deocamdata numai stam pe el si lingem cuburile
Laura 13...doctorii ce sa-mi zica? sa-i dau aerored, musetel, simeticone, etc..de toate de care i-am dat si nu functioneaza!

Dolores, cum sunteti?



Dbunny cu bb Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

apropo de piticii Dandusei...care a exprimat foarte plastic acele momente dinaintea nasterii Crinutei..eu as propune ca fiecare mamica de fulgulezt in ziua implinirii anisorului sa spuna cateva cuvinte despre momentul nasterii..ceea ce i-a ramas in minte...un lucru imposibil de uitat din acele momente..sau ceea ce a marcat-o cel mai mult atunci!ce spuneti? daca nu va place ideea, ignorati-ma!

Dia,dar poti pregati papica Oanei cu 70 grame carne..restul pana la 150-200 sa fie legume! e prea mult? eu zic ca o sa fie gustul de carne un pic mai pronuntat in papica da asta nu e neaparat un lucru rau, poate o sa ii placa! si eu pun carne destula in mancare..nu le masor dar sa zicem ca ii pun cam jumatate din cat as manca eu, deci din ochi!carne seara mi se pare cam grea la stomacelul lor acum! poate cand va mai creste!

bambo, ai rabdare cu Antonia, o sa isi revina cu papa..are si ea o perioada...o sa treaca...si eu am trecut prin asta! cred ca mai toti bebelusii trec prin asta! nu e musai sa fie bolnava, nu te gandi la ce e mai rau..incearca eventual sa ii gatesti altceva decat pana acum!


danutz, eu zic ca va arunca singur suzi cand o fi pregatit!lasa-l in pace, Suzi nu face rau!


tre sa ii dau dreptate Dianei cu revoltatul asta de grup ca nu mananca cupilu! au si ei zile bune zile mai putin bune si zile foarte proaste! eu sunt total impotriva indopatului..daca el vrea doar 3 lingurite din papa si daca il mai incerc si cu altceva si intampin acelasi refuz..il las in pace...am castronu pregatit si il incerc la fiecare ora..pana la urma ceva ceva tot are in burta la sfarsit!poate nu vrea sa manance la ora 2 cand vrea muschiul vostru de mamici panicoase dar poate mananca la 3 sau la 4..cand vrea muschiul lor de fulguleti...asta este legea lor..legea tuturor oamenilor..mananca atunci cand li se face foame si cat le trebuie! nu ii chinuiti intr-un scaun de masa daca el vrea sa manance pe jos pe covor sau in pat ( ocazional, nu tot timpul, schimbati-le locul, pozitia in care mananca, privelistea din fata ochilor, jucariile cu care se joaca atunci cand papa..schimbati ceva!si ei se pot plictisi de un fel de mancare, de un scaun, de aceeasi imagine a mamei care vine amenintatoare cu lingurita catre el...)lasati-l sa aleaga singur momentul cand va manca..si atunci va manca cu placere si cu foame!trebuie sa invatam sa nu fim rigide cu ai nostri bebici...sunt oameni si ei ca noi...trebuie sa ne pliem dupa ei ( in anumite limite, of course)..si prin asta a nu se intelege sa le cautam in coarne...ci trebuie sa acceptam ca ei cresc foarte repede...perceptia lor asupra lucrurilor ( chiar si asupra castronului din fata lui) se schimba radical pe masura ce se dezvolta creierasul lor si invata lucruri noi ( Octavian de cand poate merge a mancat cel putin 2 mese in picioare, tinandu-se de mine..si a mancat foarte bine..astept sa ii treaca euforia sa vedem daca incepe sa faca spagatul poate o sa vrea sa manance n timp ce il face!).Bambo, ceea ce am spus nu e cu directie catre tine, mai sunt cateva mamici pe aici al caror cosmar principal e ca nu lipaie bebicul tot castronul de mancare..Parerea mea, nu dati cu rosii, da puteti pune biciul pe mine daca v-am suparat!


Alina,mami de Mihnea-Octavian
varsta Octavian;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanica2006 spune:

La multi ani, harbujeilor!!!!!!
Kokorinaa, iertare, iertare!!! Stiu ca n-am nicio scuza ca n-am intrat ieri sa fac urarile, dar...am tot petrecut si n-am mai stiut pe ce lume ma aflu, ce data e, etc.
Va doresc sa fiti toti patru sanatosi, fericiti impreuna, la fel de frumosi si de impliniti. Multe , multe imbratisari!!!



ROXANA si DAVID MIHAI (20.11.2006)

David al meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daphna spune:

DESIREE,mie mi se pare super ideea ta.
duminica placuta!

georgiana mami de Elisa(15.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

un nou joc:
stau pe covor cu un picior jos si unul flexat si el ma escaladeaza pe un picior si trece pe sub celalalt!

meniul nostru de azi pentru toata familia: pui la rotisor si piure de cartofi frecat cu unt si iaurt...papam toti 3...


Alina,mami de Mihnea-Octavian
varsta Octavian;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teutz spune:

La multe lunisoare sarbatoritilor zilei: David de Ralumat si Mara de Bulisor!

Kokorina, in mesajele lor, Dorsilia si Dandusa au spus foarte bine tot ce era de spus! Eu nu mai zic nimic, ca ar insemna sa repet efectiv ce s-a spus deja. Ai toata sustinerea din partea noastra! Pupam dulce, dulce harbujeii frumosi si asteptam cu nerabdare pozeeeee!
Ruxandra, sanatate multa intregii familii! De cand mancam mai putin, dar des n-a mai regurgitat pe nas deloc, doar de vreo doua ori pe gurita, dar f putin cantitativ. Cred ca suntem pe drumul cel bun. Multumim de intrebare!
Dolores, Dbunny, ma bucur ca David si Dani sunt mai bine! L-am admirat pe frumosul blondut Dani!
Desiree, mi se pare buna ideea ta!

O duminica placuta va doresc, minunatelor!

Teutz de Alexia Iarina (10.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandra_25 spune:

Am aparut si eu de pe fundul butoiului...mai greu...!
Dia...multumesc mult pentru PM...o sa intreb pediatra!
Multumesc si fetelor care m-au sfatuit cu papa!
Citit tot dar sincer nu e dispozitia necesara sa va scriu....!
Ruxandra_sb... si iti multumesc ca te-ai gandit la mine...devin pe zi ce trece cam invizibila...
Korina...cu intarziere pe forum... Harbujeilor!Si nu meriti sa fi trista....si fetele ti-au dat sfaturi bune...trebuie sa le spui ca ai 2 copii nu unul daca nu au observat asta....si ca pe amandoi ii iubiti la fel de mult...baga-le un apropo ceva...si daca is batute in cap si nu inteleg spune-le franc in fata!Va pe toti 4!Si astept poze!
Sa va spun ce am facut aseara....Marius a zis ca ar fi cazul sa iesim si noi un pic...poate asta m-ar ajuta si pe mine sa mai ies din butoi...si am fost intr-un club....a fost super...am dansat...ceea ce nu am mai facut de mult timp...ne-am relaxat....!
Va urez Duminica placuta!

alexandra de Mark Andrei 23.11.2006
poze cu Mark
www.bebo.com/Widget.jsp?WidgetId=3662428255&MemberId=3524611238" target="_blank">slideshow Mark

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

manichiura, pedichiura, ondulat par,dat cu ceara, freza beton , machiat, mai trebuie sa ma imbrac si...pot sa petrec o duminica linistita in casa am profitat la maxim de faptul ca mama e la mine. nu ma vede nimeni asa minunat cum arat dar..mai conteaza..? ieri am iesit juma de zi in oras, m am simtit ca un ....rahat. haine naspa, vechi si ponosite, de cand eram eu asa grasa adica acum vreo 5 ani...demodata pana in urechi...si m am mai si intalnit cu un coleg de facultate..chiar m am simtit nasol...in fine, azi sunt ca o floare...unde sa ma mai duc sa ma mandresc ca s a nasolit si vremea...las' ca mi fac o poza

kokorina nu te ma uitat dar inca mai rumeg...

katrinelooo [omulet care bate nervos din picior] deci ti a raspuns dandusa, huh? [acelasi omulet de mai sus]restul s au facut ca ploua, huh? hmmmmmmmmmm..uite ce fata minunata sunt eu si nimeni nu vede...

Impotriva bannarii aelitei
diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator

Mergi la inceput