Fulguleti de noiembrie-decembrie 2006 (100)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

Buna dimineata,
Kokorino, am cam bocit in dimineata asta citind de aniversarea harbujeilor!
Pai, saracuta de tine ai perfecta dreptate. Cum sa nu te consumi, mai ales ca in zile importante, asa ca asta, ea-ti serveste numai rautati?!!! Ignore, nu poti sa-i dai, da' macar ridica-i si tu inapoi mingea la fileu. Ce o doare pe ea cel mai mult? Faptul ca nu are un baiat? Serveste-i asta cand spune rautati...o sa se potoleasca. In mod normal nu se face asa ceva, dar, la voi a ajuns ca la razboi-si orice e permis!
Mama mama, sa nu mai aud de soacre si cumnate, la noi anul asta a batut recordurile!!!
La petrecerea lui Rares nici prin cap nu-mi trece sa-mi invit socrii sau cumnatii...nu au ce cauta, punct! Socrela a fost in stare sa-i tranteasca in fata ' aaa, pai eu l-am invatat pe Rares sa zica Ta-ta, ca ma-ma nu e necesar!!!'...eu cum sa o chem? NU!!! Cumnatii minunati care nu stiu decat sa ceara bani sau ajutor pentru una alta...nu au dat niciodata un telefon macar sa intrebe pur si simplu ce face Rares, doar sa ceara bani! Sa fie sanatosi cu totii le doresc dar fara sa-mi mai intersecteze viata!
M-au enervat si nici macar nu-i ora 10, afar ploua, hai ca mi-ati dat tema de gandire cu tortul...
Revin!

Danutz, mamica de bebe Rares (14.12.2006)

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank"> fulguleti
varsta rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns porumbita80 spune:

Salutare minunatelor!
La noi maine vine mama maine o intalnim la aeroport nici nu va inchipuiti ce emotii, 1 an nu am vazut-o.Abiea astept sa vina. Azi toata ziua smotruiala prin casa ca mama la mine e o tipa un pic exagerata ce tine de curatenie. La ea totul e lins in casa n-o sa vezi ceva care nu are locul lui. Si normal sa n-o supar trebuie sa ma ridic la nivelul asteptarilor ei.Azi toata ziua am sa fierb asa sunt cand astept urasc sentimentul asta.

Kokorino eu zic sa te linistesti si cel mai bine sa nu le bagi in seama, si cand primesti vre-o replica de genul..... asa eu zic sa le-o tai pe loc. Nu te lasa calcata in picioare.Trebuie sa fii mereu mai sus ca ele sa fii mereu vesela si sa nu le arati ca te deranjeaza porcariile lor.Un om fericit mereu starneste multa invidie dar un zambet la timpul potrivit aduce multe bucurii.Nu fi trista din cauza lor. Sa fiti voi sanatosi si fericiti ca restul sunt nimicuri.
Ce tine inecat nustiu ce sa-ti zic noi nu avem astfel de probleme, Mario daca simte ceva care nu-i convine in gurita scoate cu degetu afara si scuipa.Stai linistita fiecare are un stil aparte. O sa se invete copchilu sa manance si bucati.
Pentru Sophia de la cavaleru meu dar pentru Pascal i-l asteapta in Iasi sa faca o cursa de masinute impreuna.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Noi suntem muuult mai bine, ieri am mancat deja normal, vreau sa spun bune cantitati, ca inca i-am dat lapte fara lactoza. De vineri nu mai facem diaree, doar 1 bucata moale, si sambata si azi una bucata bine inchegata. Acum trebuie sa recuperam greutatea pierduta, mai avem ceva mucisori, dar nimic nu-i asa grav ca si cand copilul nu-ti mananca nimic si face 4-5 diarii pe zi.
Surpriza: ne trezim noaptea si urlam din cauza gazelor!! la 2.30 a plans 10 minute ... sotul l-a pus pe burtica, l-a invartit, l-a maimutarit pana a scos vreo 6 besinute! La varsta asta...O fii din cauza ca i-am bagat in pireul de legume un cartof...adica la 2 portii de macare de-a lui 1 artof dom'le si uite ce ravagii face
Ma duc sa citesc din urma...ca numa fro 10 pagini mai am...
Pupaciuni la toate


Dbunny cu bb Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Bebinuta, atunci tinem pumnii la cresa. Nu mi se pare fair ca va pune sa platiti acea "taxa de patut".. da asa o fii...


quote:
Originally posted by dianocica
i-am luat ghete. oribile. nu cred ca am vazut mai urate in viata mea. dar a intrat in ele. ceea ce e singurul lucru care mai conteaza in mom asta. am fost la joaca, a fost superfericit ca l am lasat pe jos, a mesterit la surubele, frunze, treburi de baieti...dar, repet, sunt oribile


.. asa m-ai binedispus.. ai un stil inconfundabil


quote:
Originally posted by Lavinia_P
Am fost in mall dupa amiaza si am dat nas in nas cu Bambo.. Sunt socata ce bine arata minunata..super ..frumoasa,slaba,imbracata in tendinte..o eclipseaza si pe Antonia bai nene..


.. alta faza tare..


Adina au trecut urmarile vaccinului? De care ati facut, cumparat sau de la stat?


Kikineata, multa sanatate.


Ralumat cum a decurs marea intalnire cu bunicul??


Chinico, probabil ca s-a raspuns deja:
1. are voie sare la 11 luni (rinichii is pregatiti mai demult) dar cu ffffff multa moderatie. Asa un strop, o vaga urma de sare. Pt mai tarziu conteaza f mult cum se invata.. si e pacat s-o inveti sa pape sarat.
2. nu prea pricep.. da de ce tb sa manance 200 g mar?? mananca cat mananca.
3. pestele e alergen. Nici noi nu avem inca uda verde la el.
4. habar n-am. Presupun ca asa tb daca asa v-a zis dr.


Carla, ti-am admirat blonduta umblatoare. Felicitari si sa-ti traiasca.

Dianav, daca pediatrul a ascultat-o si a zis ca-i o.k. atunci e o.k. Multa rabdare.

Acs, ce mai face urechea Mariei? Cum au petrecut fetele la circ?



.. cat despre hidosenia intamplata fetitei Lianei Stanciu.. are ca sa zic asa Glück im Unglück (noroc in ghinion)... adica suportul material pt a incerca s-o faca bine. Si nu-i putin lucru. Multa sanatate.






Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore

www.petitieonline.ro/petitie/sustineti_bolnavii_de_cancer_care_au_fost_lasati_fara_tratament-p41000032.html" target="_blank">Sustineti bolnavii de cancer care au fost lasati fara tratament!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

Kokorina,
draga mea...,te inteleg din tot sufletul meu...,soarta mi-a dat si mie una bucata idioata de cumnata...,am incercat cum am putut eu mai bine s-o aduc cu picioarele pe pamint...,am incercat sa vorbesc cu ea...,surprize de craciun,cadouri de ziua ei...,glume...,o sfatuiam sa se machieze,sa se asorteze ...ca fetele,bai nene...NU SE POATE!!!...,asta-i aluatul...,asa a lasat-o mama ei...si n-ai ce-i face...,batauta-n cap...,totul a culminat vara asta cind am aflat o groaza de lucruri vorbite de ea...si de soacra mea...,pe la altii...am suferit enorm...,pentru ca nu ma asteptam...,dar nu am lasat lucrurile asa...,le-am expus frumos...si in felul asta s-au "aranjat" treburile...,fiecare cu ograda lui...
Mi-ar fi placut si mie sa fim o familie,asa cum este normal...,dar cu cineeeee frateee???,cu cineeee???
Te rog din suflet fa ceva...,nu-i normal sa tii in tine si sa suporti asemenea tratament...,nu-i normallll
De ce ti se inclesteaza gura si nu le poti raspunde?!?...,pentru ca-ti sint rude apropiate...,pentru ca iti pasa de ele...,chiar daca nu vrei sa recunosti...,pentru ca in sufletul tau stii ca sint bunica si matusa copiilor tai...si pentru ca ti-ar fi placut sa fie alta situatia...,sa fie armonie...,sa fie frumos de craciun cu toti aproape...,DAR trebuie sa vezi realitatea...,sint doua femei rele...,care te simt slaba si care profita de faptul ca tu esti mult mai bine crescuta...si ca prin prisma educatiei tale...,incerci diplomat sa iesi din context fara sa deranjezi pe nimeni...,pur si simplu profita de bunatatea ta...
Nu-i normal sa-i faci capul calendar sotului tau...si sa aveti voi doi discutii pe teme de astea...,stiu ce inseamna...,crede-ma...,aveam zile si noptii intregi cind vorbeam cu sotul meu si ma plingeam...,dar ce folos???,in loc sa discutam de ale noastre...,stam sa vorbim de o "x" si o "y"...,hmmm,le-am acordat prea mult spatiu in discutiile noastre si regret...
Tu vezi ca aceste doua fufe...au ocupat pagina cea mai importanta dintre aceste capitole???...,tu vezi ca in loc sa ne povestesti de harbujei si de prima lor aniversare...,ce cadouri au primit...,cum au reactioant...,sa ne pui poze,etc...,tu aproape ca ai povestit numai de ele?tu vezi cit de tare te riciie problema asta?
Eu zic ca nu-i normal...si trebuie sa iei atitudine...
In momentul in care vei decide sa le tii piept...,imagineaza-ti cite fete de pe forum de sustin si-ti dau putere pentru ca tu sa le tii piept acestor "doua"

facem galerie ,sintem alaturi de tine...,sa vezi ce bine vei dormi dupa...



Faceti ceva...orice/oricit
Ionut/Teo/www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Sonia /www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Darius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Multumim de felicitarile pt carutul-umbrela. Repet, pe acesta il tinem numai pt deplasarile cu masina, vizite, concedii in alta parte decat la munte, etc. De ex ieri ne-a folosit mult ca l-am luat la party.. ca nu puteam intra cu tancul nostru peste oameni. Asa conu a papat linistit in el, iar cand a obosit de misunat printre harmalaia de copii s-a refugiat il cuibusorul lui. La o adica a putut si dormi in el, ca se lasa perfect la orizontala.

Pt mers zilnic in parc => de baza ramane tancul, cel cu 3 roti mari.. ca altfel eu nu pot trece de multitudinea de borduri.. una mai inalta ca alta.


Alexandra, te asteptam curand afara din butoi.

Roxanicaaa.. asa-i ca n-ati cules nimica de la cabinet?? Hai vino sa ma linistesti. Aoleu.. si uitai sa tot zic de fratiorul tau cel chipes.. ah, pacat ca-s baba batrana.

Donia.. aquagym. Chiar imi place. Convenabil si ca-i aproape de unde stau acu si merg dimineata cand conul isi face somnul de frumusete. Si pe bune ca mi-a facut bine gura de clor.. recunosc, mi-am indesat si eu constiincioasa caciulita peste pleata inca umeda.
Asa cald e la voi??? se sta inca descult?? off, off, mai, mai... Chiar ca Roxana ii maimutica, se catara cu atata gratie si agilitate. Nu mai vb de printul&printesa.


Chinico eu vb cu Matei si in germana. Mult mai putin decat ar tb. Stai sa-mi aplic niste binemeritate .

Asaaa, am inceput cam pe la 2-3 ani.. Cu Grigore as vrea sa incep mai devreme, mai ales daca am vorbi toti 3. Si n-am asteptat din motiv: sa nu inceapa cu vorbitul mai tarziu.. ci de lene si ca mi se parea un pic aiurea sa-l dragalesc pe germana. Oi fi invatat eu Deutsch ca si a 2a Muttersprache, da tot pe romana imi vin vorbele duioase..


Desiree, ma minunam cum ai reusit sa-l faci pe Octavian sa faca una/alta la wc. Adica cum a priceput el sa faca..


Ingeras, ce ochi are papusa ta..

Teutz, tot vreu sa intreb: cum e de cand aveti mesele mai mici si mai dese?


tema cu iesitul afara:
Zilnic (doar daca ploua suvoaie zicem pas) avem 2 iesiri: cam 11,30-14/14,30 si pe seara inca 1-1,5 ore, undeva dupa 18,30.



Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore

www.petitieonline.ro/petitie/sustineti_bolnavii_de_cancer_care_au_fost_lasati_fara_tratament-p41000032.html" target="_blank">Sustineti bolnavii de cancer care au fost lasati fara tratament!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

salutari mamici!
kokorina acu....eu sa zic altfel: sotul ce zice? la fazele cumnatei? ca nu-i sora-sa, nu? ma rog, chiar de ar fi sora-sa? ce zice? mie mi se pare normal sa fie el cel ce ia atitudine, din moment ce e din partea lui de familie. la noi cam asa e. eu ii zic mamei/surorii daca e ceva ce nu ii pica bine lui florin, el ar trebui sa ii zic surorii/mamei daca e ceva ce mie nu imi convine. el mai uita dar intelegi ideea. iar daca sotul e ca al meu si tace, eu zic sa iei taurul de coarne si sa ii spui, calm, ca nu vei mai accepta comentarii rautacioase, ca ai 2 copii pe care tb sa ii iubeasca la fel, iar daca nu poate sa stea la ea acasa. scurt si la obiect, fara alte deviatii. parerea mea. in alta ordine de idei......te-a apucat plansul, asa-i? si pe mine ma incearca, cred ca in ziua aia o sa bocesc/rad toata ziua. cand una, cand alta. dani papa singurel doar biscuite, ii dau eu si bucatele mici de paine, unse cu diverse. sa stii ca nici dani nu a mestecat, mult timp, ce ii dadeam cu lingurita. adica, el stia ca ce e in lingurita e bun de inghitit. la sfatul dianocicai, i-am rupt in fata lui biscuiti in iaurt, si i-am dat cu lingurita bucatele de biscuite, dupa ce i s-au oprit vreo 2 in gat s-a prins mai intai sa verifice textura si apoi sa inghita sau sa mestece.

dianocica facut exercitiul si eu cred ca mi se "deplaseaza" un umar dar fain
ktrinel intrebarea era cum va fi tortul? pai eu habar n-am, astept si eu sa vad ce zic fetele
ruxandra lasa, nici sa nu se lipeasca nimic de voi! multa sanatate!
porumbita vizita placuta si spor la treaba
dbunny bine ca a trecut diareea! cu gazele....ce zic doctorii??? e normal, la varsta asta sa mai aiba probleme? mititelul....pupam sa treaca durerile anul asta.....macar!
chinico eu pana la 8 ani am crescut in mijlocul ardealului, adica intr-o alta tara in casa vb romana (mama nu prea le avea cu maghiara, de' e moldoveanca), afara cu copiii, la grdi in ungureste. scoala o faceam in lb romana, dar aveam si ore de maghiara.



Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

quote:
Originally posted by Ktrinel


dandusa, multumesc ca ai raspuns intrebarii mele....la asa ceva ma gandeam si eu ...vad ca fetele nu zic nimic...sunt secretoase.





Dianocica a raspuns
raspund si eu ca nu-i secret,doar ca m-am luat cu altele si am uitat...
m-am gindit sa le pregatesc doua platouri,unul cu carne si legume fierte asezate frumos iar pe celalat desert
pe primul platou voi pune,carnita fiarta,morcov,cartof,conopita,cascaval,piine prajita si ma mai gindesc...
pe cel de-al doilea voi pune,mere,pere,banane,biscuiti,pandispan...,lista ramine deschisa...
pentru mamici voi cumpara un tort delicios...,merita si ele,mititelele...,suc si iarasi lista ramine deschisa...
cam astea-s pregatirile...
noi nu luam turta sau cum se zice acum...,nici nu stiu daca i-o vom lua vreodata,dar asta-i alta discutie..



Faceti ceva...orice/oricit
Ionut/Teo/www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Sonia /www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Darius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Leyla, bun venit la plaiuri mioritice. Frumusel de tot bb Kaan. Si simpatic foc, mai ales cu coafura tepoasa. Dar te rog sa nu ne mai chinui cu poze cu mare, plaja si alde de-astea.

Carla pare rau pt gurita Alexutei. Sa te linistesc.. eu n-am vazut copchil care sa nu-si sparga buza.. de cateva ori.

Danita, inca nu papam linte. Dar astept retete cu interes.. de stie cineva, sa dau la boier Matei. Se pare ca linte e cea mai valoroasa dintre leguminoase sau cum se cheama.. , din punct de vedere proteic, bla, bla.

Luly, acum ca ai detaliat si a priceput si baba batrana .. mi se pare ca ideea suna tare ademenitor. Chiar ar fi super sa fie toate informatiile pretioase adunate undeva unde sa le gasim usor. Hi, hi am o amica careia nu-i ajung cele 2 zuze pe care le are in dotare (traducere=2 fetite frumoase foc) si mai vrea un bb. Stiti ce mi-a zis? Ca ne mai citeste si ca-si mai salveaza diverse de la noi.

Si felicitari pt aniversarea celor 10 ani! La multi ani inainte!


Yagmur iara chef??? pai se poate??? Asteptam poze... si impresii artistice.

Laura, pai sa stii ca asa e. Daca la 17-18 grade sunt in costum cosmonaut.. la 5 grade nu-l mai scoate afara decat 10 minute. Iar la minus 10 .. tulai, tulai. Il lipeste in casa direct de calorifer.

Flore, procedeul de dat jos din pat e cumva pe burtica, cu picioarele inspre margine?

Simo, multa sanatate la urechiusa.

Danutz.. cam astea-s preturile. Da poate mai pune mana si prin casa pe una, alta .. normal cand face Rares nani. Si noi nu vrem sa renuntama la suzi.. e prietena noastra la greu.

Dia, cum e Oana?



Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore

www.petitieonline.ro/petitie/sustineti_bolnavii_de_cancer_care_au_fost_lasati_fara_tratament-p41000032.html" target="_blank">Sustineti bolnavii de cancer care au fost lasati fara tratament!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns porumbita80 spune:

Referitor la masa de sarbatoare eu fac ceva mai multe dar promit sa fac poze si le pun pe 1 si ce va face cu ochiul ma intrebati si va dau reteta. Tin sa mentionez ca faca bucate moldovenesti de peste prut


Mergi la inceput