Albinute & bondari de martie-aprilie '07 (44)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Salut,

Sarbatoritilor zilei, inclusiv Elena de Elyanne

Si mai ales puiutului meu care azi face o jumatate de anisor

Alex, mami si tati te iubesc mult de tot !

Asaaaa... i-am dat ceva de lucru sa am timp sa scriu

Mai nou se plimba prin toata casa de trebuie sa fiu tot cu ochii pe el... dup-amiaza sta tati, de mai apuc si eu sa intru in bucatarie... in rest nu pot sa fac mare lucru... somn - o ora la amiaz, si toata noaptea

Biky: cand om ajunge sa ne intalnim ii punem fata in fata... pana atunci... poza in fata

elpower: ia o pauza. Lasa bebelina cu tati si du-te la coafor/aerobic/plimbare/film ceva... orice, numai ia o pauza de cateva ore departe de casa. Sau daca asta te relaxeaza fa o baie luuunga... (eu pe langa toate astea mai pap si un tort mare de inghetata ) de la mine si Alex sa iti revii. Referitor la camera: vezi de unde l-ai luat daca asigura si service post-garantie... macar itnerbi daca se paote schimba. Daca nu, reprezentanta Sanyi cred ca numai in Bucuresti este...

iunita: pentru retete. Foarte buna ideea sa le notezi asa.

Cum ne jucam: il las sa ma traga de par/nas/urechi/buze... suflu pe el si sufla si el la fel pe mine , ii dau obiecte in mana si tin altele in mana si le ia pe rand pe cele de la mine, povestim in fata oglinzii... cucu-bau... ii invart caruselul si el incearca sa prinda ursuletii din miscare... ii pun manutele si piciorusele pe geam, il las sa imi traga plantele de frunze... il mai tin putin in leagan, si majoritatea timpului pe saltelutele lui. Toate astea pe rand pana se plictiseste de fiecare activitate in parte.

Revin ca s-a plictisit

Diana de Alex (23 aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi78 spune:

Eu am fost la med de fam..si mi-am luat buline..ca la mine nu merge cu ceai si nici cu juma de coldrex. La mine e de zaceala. si m-am dus si i-am zis sa imi dea ce o sti da' sa ma puna pe picioare. Si mi-a dat. Sa vedem daca ma si puna pe picoare. Simbata mai avem si un botez...

da iunita eu i-am pus la ciorba suc de rosii.a fost ok.

Meniul de prinz..spanac cu orez, dovlecel si ficat de pui si compot de piersici. Rezultatul...ras!

Daca afli ioana_radu ca ar fi vreun puseu de crestre sa imi spui..ca noi suntem in el din plin!

Compot..am luat din magazin..cu zahar.Eu nu am vazut nici unul fara adaos de zahar. Si la diabetici nu sunt decit gemuri si dulceturi. Cel putin unde am fost eu. Daca gasiti fara adaos de zahar sa spuneti.

Am citit eu toate paginile dar cum le-am citit asa mi s-au sters din memeorie...As dormi..si as zace...da' nu poot

Gabi mama lui Tudor (1.03.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iunita spune:

ananamaria esti super tare cu "buna stup" si "noapte buna stup". buna sa-ti fie inima!

fetilii facui mancarici cu usturoi ...a ras intr-un mare stil toata cana . si culmea, era cu piept d epui pe care nu prea il agreea. bag si reteta ca dupa aia o scriu si dincolo

1 cartof mediu
1 mana zdravana de tot de spanac tocat
1 catel de usturoi gigantic
1 lingura cu mot si coada de iaurt gras

cartofu se fierbe cu usturoiul. cand e aproape fiert cartoful se adauga si spanacul si se mai lasa 10-15 min la foc mediu. ideal este sa scada zeama a.i. sa nu aruncati nimicutza. se paseaza toata fiertura in blender si se amesteca cu iaurtul. yese yum yum, mai ales ca eu detest spanacul.

si acu sa va spui ce am patit: am fost atacata de......dee......deeeeeeeee....o VRABIEEEEEEEEEEE!!!

ies cu maimutzel pe afara ca tot era frumos, mergem , facem piata, ne mai lalaim si zic eu "hai sa stam 10 min pe o banca sa faca mami nu-spun-ce da' sa iasa fum" buuunn... ne asezam, face mami fum regulamentar si cand de o data POOOC! una dupa ceafa. m-am intors furioasa si cred ca daca era cineva in spatele meu ii indoiam o mare palma peste ochi. proasta naibii o fi crezut ca sunt copac sau a apreciat prost distanta, nu stiu , ca e clar ca s-a izbit de capatana mea din zbor, ca am vazut-o cum balabanea inapoi, da' n-a patit nimic. ori io am capu moale ori vrabia aia e masochista tare. oriccum..cred ca fac cucui... s-a intors lumea pe dos fratilor!!!

roxanici ce faci? te dadusi pe AXN si tu? sau pe bere? hai intra si zi de bilant. ati scapat de haraila din gatut? ca nu ai mai zis nimic.

selene pai va avea diaree atat timp cat papa lapticul ala de nu ii prieste, apoi s eva calma. sa ai grija sa nu se deshidrateze. suplimenteaza cu ceai sau apa. morcovul fiert strange la stomac. si cerealele, branzica (habar nu am ce papati voi...). poti sa ii iei lapte fara lactoza sau HNblabla de la humana antidiareic. poti sa incerci sa ii faci laptele in ceai de menta poate asa il accepta.

anamana123 sper sa va ocoleasca gashca virusului. sa facem bariera!

ma duc sa culc bestiutza canu ne mai intelegem deloc!

are mama o fetita frumusica foc...Iarina-Maria 01.04.2007
buburuza mea
ruza buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaradu spune:

gabi eu am vazut la selgros compoturi pt diabetici, dar sunt cu aspartam. din ce am mai citit eu, prefer sa-i dau fructe din compot normal, decat cu diversi indulcitori. oricum, eu nu intentionez sa-l "feresc" prea tare. ok ... nu-i dau alimente interzise (dupa care regula???? inca nu stiu ... ca daca citesc 3 carti, ajung sa fac lista cu 90% din alimente, cum ca ar fi interzise). n-o sa-i interzic niciodata copilului sa manance paine (de ex) sau ciocolata (de la o anumita varsta) sau zahar, dulceturi, etc. stiu caz de parinte care le da copiilor doar dulciuri pt diabetici si le interzice sa manance mai mult de 1-2 feliute de paine neagra, alba nu au voie. deci o sa incerc sa pastrez o "balanta" ca nu vreau sa cada intr-o extrema sau cealalta.
intamplare: in 2000, la mare, era sa ma bata (De-adevaratelea) o mamica pe plaja. a venit un pusti, 5-6 ani, si ne-a intrebat "ce e aia?". noi mancam inghetata. i-am dat si lui una. moamaaaa! ce-a urlat ma-sa la noi: copilul ei nu stie ce e aia inghetata!! da???? nu e buna ... n-a mancat in viata lui. a doua zi alta scena cu aceeasi mamica: cerea copilul sa manance si el ce mananca copilul de langa ... adica turta dulce. nuuuuu!!!!! treci in camera!!! n-ai voie!!! l-a intrebat o mamica de ce il tine la regim si foarte ofuscata a raspuns ca nu ea tine copilul la regim ci noi ceilalti suntem nebuni ca mancam toate prostiile.
in schimb, d-na mama scotea tot felul de sticlute si ii servea copilul diverse vitamine, suplimente alimentare ...
ma rog, pe mine m-a marcat chestia aia ... de-asta v-am povestit!

mamica lui Matei Stefan 12.03.2007
Varsta lui Matei
poze cu matei
Matei, mami si tati te iubesc mult ... mult ... mult de tot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi78 spune:

n-o sa-i interzic niciodata copilului sa manance paine (de ex) sau ciocolata (de la o anumita varsta) sau zahar, dulceturi, etc.
mamica lui Matei Stefan 12.03.2007
Varsta lui Matei
poze cu matei
Matei, mami si tati te iubesc mult ... mult ... mult de tot!
[/quote]


Pai eu i-am dat deja miez de piine in ciorbita...iar dulciri...mai bine dulceata si gem si chiar ciocolata...decit:chipsuri, cornuri cu nu stiu ce si alte prostii pe care le va cere. Iar inghetat..da e bine sa i-o dai mai tirziu, dar nici la 5 ani!?

Gabi mama lui Tudor (1.03.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2200 spune:

Buna stup! La multi ani Alexia, Rares, Davis, Radu, Diana, Maya si Mihai. Sa cresteti, mari, sanatosi, papaciosi si voiosi.

zuza Elena!

Eu sunt tare fericita ca azi dimineata mi-am gasit bondarelul stand in fund. Dpa ce l-am alaptat, l-am pus inapoi in pat sa mai doarma (ca era tare devreme) si in 5 minute a inceput sa planga. Cand ma duc la el, statea in fund si plangea ca nu se poate intoarce inapoi pe burtica.

Cateodata ma uit la el si parca nu-l recunosc. Se schimba pe zi ce trece. E tot mai independent in miscari, face cate ceva nou in fiecare zi. Nu are sens sa va mai spun cat de tare il iubesc.

Fug ca ma cheama.

Ane & Raul - 17 martie 2007
www.onetruemedia.com/my_shared?z=1cb90b71924d712907dbca&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> filmulet Raul

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alionushca spune:

Iunita nu stiu de ce am ris mai tare - de incidentul cu vrabia sau de descrierea ta lux de amanunte

Gabi78 - imi plac asa rezultate la mincare ...ras


Fetelor sa stiti ca eu copii recetele - si am sa scriu si eu rezultate ... sper de genul ,,ras,, sau ,,ras intr-un mare stil toata cana,,



Botezul bebelusei
luna I,II,III,IV,V,VI


Aliona, mami de Ilincuta (6 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Hola,

nu suntem pe AXN suntem la tara la bunici; acu ma dau p net putin ca nu mai rezistam.

maine jungem mai pe la oras si intrusa va citesc pe indelete.

pana atunci

La Multi Ani Elena de Elyanne
sa fii sanatoasa si sa te joci cu baietii

si zicala zilei mele:
Rares, ai 7 luuuuuni !!!!!! 7 luni de cqnd mi_e somn

gata, ma car ca a, tastatura a la franse si ,a enervez cand scriu

roxana & Rares Teodor (23 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zadi spune:

multumesc tuturor fetelor pentru sfaturi.

caut in dr. taberei ceva de genul cursuri de dans, desen, pictura pt. zanica.
e gelozie asta e clar. dar si-o manifesta numai in ceea ce ma priveste, sau cine ma atinge sau vorbeste cu mine. daca o las cu Ian se joaca cu el, ii spune ca il iubeste, il pupa.
ieri i-am cerut sa deseneze familia ei.arata cam asa: mami era colorata cu galben, Ian cu rosu, tati cu roz,Ingrid cu albastru.
Se cam explica intrucatva atitudinea ei fata de noi.

Zadi-mami de zana si zan
Ingrid (25.12.2004)
Ian (16.03.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

Aloha
mii de scuze...am mult de lucru...copil rasfatat si marait si insomniac.
va pup sa nu ne uitati.
Victor mananca ff bine:
05.30-6.00-lapte de la masa
10-175 g piure de fruce cu cereale (mar+para sau mar+banana)sau/si suc de mar cu morcov sau suc de mar cu suc de ananas
14.30-200g piure de ceva cu carne (vita/pui) sau galbenus de ou.
18.30-18.45 - 100g iaurt cu 3 biscuiti si 1/3 banana (in ziua in care are banana dimineata pun doar biscuite seara);iaurtul e alternat cu Kefir de la Prodlacta sau Napolact
21.30-22 lapte de la masa si uneori 70-8- ml lapte Nan2 cu 1 masura cereale in el.
Somnul...noaptea pe apucate uneori cu 1-3 treziri alteori cu nici una;ziua 1 ora intre mese.

Jocul ...ii pun diverse chestii cat mai departe de el sa se tarasca pna la ele si face progrese; ii dau jucarii el le arunca si eu ma aplec dupa ele ; dansam;ii cant;facem cucu-bau si cam atat..la Kant si Cioran trecem maine

La multi ani cu sanatate tuturor albinutelor si bondareilor si zuzei de Elena.Sa cresteti mari si sanatosi si sa aveti noroc in viata.

Suzy eu am patit la fel cand m-am prins am bagat lapte praf si ceai de menta in amestec la una din mese.El oricum refuza sanul in timpul ciclului.

scuze ca nu pot raspunde...Victor face ture prin casa si prefera sa se bage pe sub mobile si are prostul obicei sa ridice capul sa ma vada..si zbang cu ceafa in lemn ..nu vreu sa-l las...acum degusta o coala de hartie

Sa nu uit..Paxela ma bag la 50-50 si daca e sa iasa banu..pot sa mimez ca am amutit..e bine?
Elyanne mi-am scos parleala sambata..si cu bere si cu husband si cu AXN ..imi pare rau ca tu erai bolnava in timp ce eu ma "destrabalam".
cat scriam io fimiu a inghitit o bucata de hartie...am apucat sa o vad lipita de cerul gurii dar nu ma lasat sa ii bag deshtu pe gat...acu o astept la capatul tunelului...ca tot e la moda inghititul de hartii si alte chestii
acu stau cu tero in brate asa ca scuzati greselile.
mai intru can pot.
avem poze noi de aici
o zi buna si
SANATATE LA TOT STUPUL.

Marta mama lui Victor Mihai 12.03
Varsta lui Victor
Victor Mihai

Asa s-a nascut Victor

Mergi la inceput