Piticlonti de iulie-august 2004 (235)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Mie mi-e dor de vremurile alea ... cand ieseam la plimbare cu marsupiul, ce-mi placeaaa ! Si ce le mai dormea donsoara G pe timpul zilei, io bantuiam netu` sau faceam puzzle, ce vremuri ...



Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Cristalina, eu faceam brinzica de casa cu un iaurt rasturnat in lapte sau cu o pastila de calciu lactic! Pupam barosana!!

PS - am citi pe net despre medicamentul ce ni-l prescrise dr. si am hotarit instant ca eu nu-i dau asa ceva copilului meu, cu orice risc!

Gabriela si Stefan David (8 Iulie 2004) Poze

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Neata!

In sfarsit a aflat si baba surda...deci asa Danuta, samburele in burtica! Ei bravo! Sa fiti sanatoase toate trei si sa mearga totul bine! Lasa ca o sa vezi tu ca si baietii se vor bucura!

Am ajuns azi si la medic cu nalizele. Doc-ul asta zice ca valorile normale sunt in functie de laborator si de kit/ul pe care il folosesc. iar la laboratorul la care am fost noi, limita superioara este de 200. La el e 386, deci e cam mare. Ne-a recomandat Vigantoleten de 1000, cate o pastila jumate pe zi , plus Osteocare, astea sunt niste tablete efervescente cu Ca, Mg, Zinc, vit D.

Faza e ca nu mai gasesc Vigantoletten, cica s-au retras de pe piata.

Roxi, stii ceva despre asta? Adica cam cand o sa revina?

Gabi, ma bucur mult pentru vesti! Va pupam!

Cristal, io m-am cam nesimtit la al doilea copil....in sensul ca cumpar branza. Adica am facut o data (asa cum a zis si Alice) si nu i-a placut. De fapt ei nu prea ii place nici aia cumparata. foarte rar mananca. Si Mara are fontanela cam mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Se pare ca numa mie imi placea brinza aia ! Pe Andrei il pacaleam s-o manince amestecata cu fructe, dar dupa o perioada am trecut si eu la cea cumparata (cutiutele alea cu capac verzuliu pe care scrie brinzica de casa, parca de la covalact erau) si s-a inteles bine cu ea, si acum tot dasta folosim !
Mitz, citisem ca s-a retras un lot de vigantolletten, ca nush ce probleme a avut. O sa zica Roxi mai bine ce si cum ! Sanatate puilor !!

Alice si Andrei
Poze 2004 2005 www.shutterfly.com/view/pictures.jsp" target="_blank">2006-2007www.dropshots.com/alice2004" target="_blank"> Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Alice, multumim frumos. Pupam soferul...Vezi sa nu-i vina vreo idee cum ca noaptea trebe aprinse farurile la masina ca te-ai scos!
Si pe Maria o apuca frichineala daca e lasata de capul ei...Noi ne mai ratzoim la ea sa se culce si sa-nchida okii...

Gabi, poate fac si bine medicamentele alea, dar au niste efecte secundare de te ingrozesti!

Multumesc frumos pentru raspunsuri. Din lapte de vaca naturala...nedegresat nenimic...okay! Am notat...:)

Mitzu, sanatate lui Tudor! Tu ce branza ai cumparat si de la ce varsta i-ai dat!? (hai ca fac sondaj...hihihi)

Nu ma astept sa-i placa prea tare, si Maria scuipa cu bolta cand ii dadeam ...Mai era si din lapte praf asa ca avea un guuust...grrr...:)))
Ii dau de cateva ori facuta de mine apoi trecem la cea din comert...

Monica, Maria Alexandra (02.07.2004) si Ioana Adriana (20.04.2007)
poze unu, poze doi, poze vechi si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Nu stiu de la ce firma e , Branza Fagaras se numeste, sunt niste cuii mici albastre. De pe la 6-7 luni parca le-am dat. lui Tudor mai mult, ca Mara n-o prea mananca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

gabi, felicitari pentru stefanut, ma bucur! la fel si donsoarei oana barosana, felciitari pentru progrese
brinza calcica o faceam si cu lamiie da` si cu 8 pastile de ca la un litru de lapte (tiii, ce trecu timpu`)
fusei la scoala si vorbii cu dna, imi spuse ca e un copil foarte inteligent da` din cauza firii hiper active nu da intotdeauna ce-i mai bun din el.a fost selectat sa participe la 4 concursuri dupa vacanta si tot dupa vacanta incep primele evaluari, vai da mama lui ce`l asteapta;)) si`i trecura notele`n carnet azi, are fb pe linie in vacanta merge in continuare la centru, pe linga lectiile care le fac dimineata dupa amiaza au tot felul de activitati, ceea ce ma bucura e ca-i place f mult acolo. gata cu laudele, crapa chelea pe mine de bucurie
kroooo, pi undi umbli?

...anii cei mai buni sunt cei care-or sa vina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Cristal tu ai pretentia sa-ti manance branza de vaci goala???
Ca eu ii dadeam (facuta dupa reteta cu lapte si lamaie) jumatate din cantitatea care iese dintr-un kil de lapte Fulga din ala gras, plus un mar ras, plus o juma de banana, plus doi, trei biscuiti pisati...iese un terci yami yami pe care il manca de se bateau turcii la gura lui la ora 17 de obicei. La 6 luni al meu manca supa cu carne in fiecare zi, faceam la sfarsitul saptamanii o oala de supa (juma de kil de carne de vitel de lapte plus legume: morcov, albitura, telina, cartof, ardei, fara rosie ca e alergic, cu doua trei frunze de patrunjel puse la oala minune, fierte bine, date prin masina de tocat carne mai putin patrunjelul si albitura ca dadeau un gust prea tare - nu la blender ca telul meu era sa-l invat sa manance bucatele, deci initial dadeam chestiile astea prin masina de doua ori ca sa iasa pasta si pe la 9 luni numai o data si iesea mai mare - dupa ce obtineam terciul de supa, il puneam pe foc, il potriveam de sare, il dadeam in clocot si adaugam un cub de unt, apoi asa fierbinte il imparteam in 7 borcane din alea de conserva, cu virgula capac, puneam capacele si bagam borcanele in congelator, dimineata scoteam cate un borcan si il dadeam in ziua aia, ce ramanea mancam eu sau aruncam, iese muuult mai gustos decat cu borcane cumparate plus ca stii tu ce ai facut acolo, plus ca pe la un an deja manaca supa cu noi la masa fara sa se ingretoseze daca gasea si el o bucatica acolo), pofta mare si succes!! Eu am inceput diversificarea la 3 luni jumate, lapte a fost din parti la mine asa ca Victoras este crescut cu mancare "nenaturala" daca ma pot exprima asa.

Dana ce-ti doresc eu tie ...imi doresc si mie de vreo 10 ori, sa ai parte de sanatate si tu si toti copiii, noroc cu sarcina si nastere usoara, sa va intelegeti in familie (asta apare cu timpul, trebuie sa te obisnuiesti cu ideea ca fiecare copil are personalitatea lui, noi suntem trei surori si abia acum, mari fiind ne intelegem de minune, dar mai mici ...nu mai spun, si la sotul meu in familie unde sunt patru frati, tot asa...cat au fost mici tine-te paruiala, azi se bateau, maine se pupau, povesteste soacra-mea ca-i venea sa iasa pe poarta si sa se duca...asa vreo juma de zi in alta parte, dar nu putea ca trebuiau hraniti copiii) si sa faci tu ce-ti doresti in viata.

Gabi ma bucur pentru tine ca vestile cu Stef sunt bune. Totusi vreau sa-ti spun ceva despre medicamente, eu sunt un adult care a ajuns la varsta de 33 de ani cu medicatie zilnica si care nu ar fi ajuns aici daca ai mei nu-mi dadeau medicamentele alea. Acum nu stiu exact ce schema ti-a recomandat doctorul, presupun ca exista n variante si nici la mine nu a existat una singura, dar nu este de inlaturat din start ideea de medicament daca beneficiile pot fi mai mari decat posibilele efecte secundare. De obicei in prospect efectele secundare sunt mult detaliate si para explicate mai ales pentru a nu putea sa ii dai in judecata ca nu ti-au spus de existenta lor, dar numarul de pacienti la care ele apar este mic. Ideal mai consulta un doctor, eu cred ca e bine sa ai o varianta de back up pentru cand va veni cea mica sau cel mic pentru ca nu vei avea acelasi timp pe care il ai acum pentru Stef.

Alice te rog trimite-mi si mie linkul ala cu joculete!!

Nu mai stiu ce vroiam sa mai spun si cui... ma scuzati dar vorba Andreei mi-a plecat si mie neuronul la plimbare. Luni dimineata sa ne faceti galerie, sa fie totul bine. Am mari emotii, voi avea un copil in categoria 'tantar', putin peste 2 kg, cu aspect de 34s, desi sunt in 39s. Ecografic nu s-a vazut nimic aiurea, noi speram sa fie un dismatur asimetric determinat exclusiv de anemia mea, cu organe maturizate si care sa manance si sa doarma . Si da... o sa-mi lege trompele fara discutie, sper numai sa nu uite!!! Noi vom incerca sa recoltam celule stem, sa vedem ce-o sa iasa.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Andries, bafta maxima si sa fiti amandoi sanatosi si voiosi!
Asteptam vesti de la Gicu, fa-i instructajul!
Branzica in fructe fara discutie. Maria nici asa nu o manca , o lingurita la toata cantitatea de fructe...

Carmen, felicitari! Sa o tineti tot asa!

Ma duc spre casa la galustile mele...Un weekend minunat sa avem!

Monica, Maria Alexandra (02.07.2004) si Ioana Adriana (20.04.2007)
poze unu, poze doi, poze vechi si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

andries, fuug sa scot pampoanele da` mai intii sa`tz fac urarile ca`n we n-am net;)) so, nastere usoara, sa ai un cupil sanatos, mincaios si cumincios si sa va intoarceti repede la raport. tin pumnii sa fie repede si usor, ca la andrea

...anii cei mai buni sunt cei care-or sa vina...

Mergi la inceput