Strumfi de iulie-august 2007 (15)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns siminoc spune:

Intru eu rar, da' va umplu de mesaje!
Jadi, citesc carti pentru copii. Adica ii citesc copilului! Povestile lui Creanga (cu care am crescut si eu). Si de curand am luat o cartulie frumos colorata cu povesti. Cu rezumat de povesti: Mica sirena, Alice in tara minunilor, etc. Si ii arat bebelinei pozele si e foarte incantata! Imi trage niste zimbete de ma topesc (as prefera pe solduri si burta, da' rezultatele nu sunt vizibile inca).

Simona, mamica de Miruna (13 Iulie 2007)

Comoara mea, Miruna

Sunt binecuvantata cu o dragoste la patrat!

www.desprecopii.com/albumphoto/folderview.asp?bid=&folder=Simona Mandru" target="_blank">Io mireasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns siminoc spune:

Lavinia, felicitari! Ce mananci tu? Sa fie ea sanatoasa! Nu pare foarte grasuta. Ce lungime are?
Miruna are 6100 grame la 62 cm lungime. Suntem in curs de schimbare garderoba ca nu o mai incap hainutele!

Simona, mamica de Miruna (13 Iulie 2007)

Comoara mea, Miruna

Sunt binecuvantata cu o dragoste la patrat!

www.desprecopii.com/albumphoto/folderview.asp?bid=&folder=Simona Mandru" target="_blank">Io mireasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Gata, am citit din urma! De unde sa incep?

De la mama perfecta... Pai perfecta e mama care stie la ora s-a nascut copilul ei si care-l alapteaza si in clasa I, in pauza mare! Glumesc, evident! (Cu subiectele astea doua am tachinat-o pe maica-mea ani de zile, pe cand eram si eu un plod fara minte, fiindca acum, de cand sunt mamica, m-am mai inteleptit oleaca... Pe scurt, mama mea nu-si mai aminteste nici picurata cu ceara la ce ora m-am nascut, nici macar daca era zi sau noapte. Iar cum n-a avut la inceput inspiratia sa-mi traga o minciuna, acuma o sacai mereu cu chestia asta. Iar alaptatul, tot subiect de disputa - eu am fost alaptata numai doua luni nu fiindca mama n-ar fi vrut, ci fiindca i-am distrus efectiv sfarcurile - dar cine mai tine seama de detaliile astea cand e un adolescent tembel!)
Deocamdata ma gandesc ca ar fi perfect daca as fi in stare sa ma bucur de toate momentele minunate pe care mi le ofera Miruna. De saptamana trecuta a invatat sa planga ca un copil, nu ca un pisoi nou-nascut, de miercuri gangureste cu voce tare (pana acum era o delicata care soptea finutz de tot) iar azi a plans pentru prima oara cu lacrimi. Iar eu, ca o mama perfecta ce-mi doresc sa fiu, am strigat repede barbatul sa-i faca fetei o poza cu lacrimi in coltul ochishorilor.

Ma rog, ati prins ideea. Perfectiunea nu-i de nasul meu, dar atata timp cat ceea ce fac fac cu iubire, atata timp cat nu proiectez asupra copilului spaimele si limitarile mele, sper sa n-avem prea multe reprosuri sa ne facem in 15 ani de aici.

Mami Lia si Miruna Demetra (8 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Foarte frumos Lia!

Am pus si noi poze noi la semnatura.

Clau si Alessia Maria 13 iulie 2007

Poze cu printesa mea Alessia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Sa va spunem Buna ziua

Clau si Alessia Maria 13 iulie 2007

Poze cu printesa mea Alessia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

quote:
Originally posted by claucia

Sa va spunem Buna ziua

Clau si Alessia Maria 13 iulie 2007

Poze cu printesa mea Alessia



Buna ziua, Alessia!

Mami Lia si Miruna Demetra (8 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Alessia, m-am topit! Nu te arat lui Victor ca ma trimite dupa tine la Bucuresti. Si ce eleganta, ce cocheta! Clau, sa-ti traiasca.

Lia, ai spus asa frumos....



Oana, Stefan si Victor






"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Simona, bine ai revenit pe la noi.



Oana, Stefan si Victor






"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns siminoc spune:

Am luat pauza de alaptat si acu' scriu cu pitica in brate!

In legatura cu cojitele din nasuc: foloseam la inceput batista bebelusului aprox la fiec doua zile dupa ce puneam in fiecare nara ser fiziologic. Dupa ce am mai citit cate ceva pe aici (in special sfaturile Alinei, saru'mana!), pun in Sterimar, daca e nevoie. Si pitica o ia ca pe o joaca. La inceput nu i-a placut!

Diana, frumoasa poezie!

Simona, mamica de Miruna (13 Iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Oana, multumim de aprecieri! Fara frica, venim noi la voi daca Victor spune

Fetelor, as propune eu un subiect pentru astazi, sau ce a mai ramas din astazi: mergem prima oara cu copiii la mare/munte/strainatate - cand avem preconizata prima excursie, cum, mancare la noi, pat, paturici, jucarii, dorm cu noi in pat etc.
Noi o sa mergem weekendul acesta la munte, desi o sa fie foarte frig. Sper sa fie totul ok si va povestesc la intoarcere ce si cum cu bebe mic.

Clau si Alessia Maria 13 iulie 2007

Poze cu printesa mea Alessia

Mergi la inceput