Strumfi de iulie-august 2007 (15)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Buna!
Am o intrebare: am o gramada de poze pe un site, pe un domeniu al sotului meu. Este vreo problema daca pun linkul aici? Sau trebuie neaparat sa imi fac cont pe flick? Sau daca e vreo alta procedura... Am vazut ca se cam chinuie fetele sa faca linkuri cu poze... asa eu as putea sa dau adresa de net, dar nu as vrea sa fac vreo nemaivazuta si sa fiu data afara sau chestii de genul asta :)

Monica (Andreea Ioana - 11 iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns siminoc spune:

quote:
Originally posted by ghinetz

Simona, bine ai revenit pe la noi.



Oana, Stefan si Victor






"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"





Oana & Co (Victor si Stefan)
De cate ori mi-am propus sa te sun mai pe seara cand doarme pitica mea si, poate, strumfii tai! Da' iaca n-am reusit. Ca pana terminam programul de seara cu baita, alaptat, adormit, eram si eu terminata si era si prea tarziu.

Simona, mamica de Miruna (13 Iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns siminoc spune:

Ultimul mesaj pe ziua de azi! Un sfert de capitol l-am scris! Incerc sa recuperez, da' nu-i usor! S-a intamplat sa am multe idei si timp sa le postez!
Pupici multi, multi, multi la mamici si la pitici!
Bebelina e vesela si cu ochii pe mine! E in scaunelul de masina, ca asa o plimba mami cu ea prin casa. Uneori, in timpul zilei doarme in el. Ii place mai mult decat in patut! poate pentru ca o plimb prin casa. Cu patutul nu pot s-o car prin casa! Da' noaptea isi petrece timpul (isi face somnul) in patut, dupa ce adoarme la mama in brate, cu capul pe umar!
I-am pus muzica, da' are chef de-o conversatie cu mami!
Le salutam si noi cu oaresce intarziere pe fetele nou venite si bebeii lor!

Simona, mamica de Miruna (13 Iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

La multi ani ANYA (Anyutza)!!!!!!!!!!!!.... Mamico de A-uri FELICITARI inca o data ca acum 2 ani erai mandra si fericita de prima ta "petita"..... Sa va traiasca si sa o rasfatati cum stiti mai bine. Si tu, si sotul.... si-apoi, 50% rasfat pt. Anya si 50% pt. Arina .

Pofta buna la tort! eu sa poftesc????!! neahhhh .....

karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mita.2000 spune:

Aylin samponul se cheama Foam Shampoo for newborns - pe eticheta in ro scrie sampon spuma - previne si elimina scuamele bebelusului.La noi a functionat dar acum o mai depinde si de fiecare bebelus???

Intreba Eles de scaunul de masina - si eu am unul de la chicco - scoica - si o tin pe bebe doar in el pe bancheta din spate invers fata de directia de mers si prins cu centura si bebele si scaunul - eu sunt foarte inspaimantata cu accidentele de masina si mai bine imi iau toate masurile decat sa-mi reprosez mai tarziu (cu toate ca doamne fereste - parca poti sa stii..). Oricum eu asa merg cu ea si singura - daca masina nu are airbag poate fi pus si in fata. In ceea ce priveste pozitia lui bebe am inteles ca nu e recomandat la varste mici pt drumuri lungi - eu n-am iesit din oras!! Presupun ca daca faci pauze dese si il scoti pe bebe sa-si indrete coloana merge si la drum lung.

Mai intreba cineva de perie de par - noi am luat de la chicco - e un set cu piptene si perie dar la pletele fi-mi nu prea e utila poate mai incolo - eu am luat-o cu gandul ca ii pot indeparta cojitele dar nu prea e eficienta!!


http://www.flickr.com/photos/15173416@N06/sets/72157602520632971/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mita.2000 spune:

Am si eu o intrebare la voi - cat stati acasa cu bebelusii ? ca eu din 15 ian tre sa ma intorc la muncamai mult nu ma mai asteapta astia!!!si deja ma apuca disperarea!!! o bunica e la severin deci nu poate sa aiba grija de anca. cealalta e prea in varsta.........si eu tre sa caut o bona sa stea cu anca - care va fi foarte mica totusi in ianuarie. si sa stau acasa pe 8 mil nu prea ne permitem din pacate!tot ce sper e sa gasesc o femeie sufletista si iubitoare care sa aiba grija de micuta.....of of mi se rupe sufletul ca maine poimaine e deja ianuarie.

http://www.flickr.com/photos/15173416@N06/sets/72157602520632971/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

quote:
Originally posted by claucia

Fetelor, as propune eu un subiect pentru astazi, sau ce a mai ramas din astazi: mergem prima oara cu copiii la mare/munte/strainatate - cand avem preconizata prima excursie, cum, mancare la noi, pat, paturici, jucarii, dorm cu noi in pat etc.
Noi o sa mergem weekendul acesta la munte, desi o sa fie foarte frig. Sper sa fie totul ok si va povestesc la intoarcere ce si cum cu bebe mic.

Clau si Alessia Maria 13 iulie 2007

Poze cu printesa mea Alessia





Si pe mine ma intereseaza subiectul asta pentru ca in decembrie planuim o vacanta de doua saptamani in tara, la bunici. Bine ca o sa aiba aproape cinci luni Victor dar cu atat mai mult ma gandesc sa nu-i stricam obiceiurile (adica o sa doarma cu noi in camera chiar daca o sa aiba patutul lui, tinut muuuult in brate de bunici, schimbare de fus orar, etc).
Asteptam si experientele mamicilor cu copii mai mari care au trecut deja prin concedii, excursii, alte deplasari.
Pe scurt, poate oare o schimbare de mediu de doua saptamani sa influenteze bebelusul ? (in rau ma refer, ca in bine, doamne ajuta !)

Diana mami lui Victor Christian, 24 Iulie 2007

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Mita 2000, si eu ma intorc la birou la 1 februarie. Din pacate nici eu nu m-am hotarat inca asupra unei bone, mama munceste si nu ii pot cere sa se pensioneze iar soacra e cam departisor. Voi gasi o bona, prefer o pensionara (ca sa nu traiasca exclusiv din banii de la mine) si totusi tanara, sa o poata ridica pe asta mica si sa aiba reflexele inca intregi. Pitica mea va avea 6 luni si jumatate.

Diana, eu merg la munte doar o noapte, astept si eu parerile fetelor cu bebei mai maricei. Noi vom merge cu siguranta la anul in Grecia, in August, cand pitica va avea 1 an si o luna. Abia astept, stiu ca este greu, insa ce facem aici vom face si acolo, adica nu ma gandesc c avom avea un concediu romantic si de leneveala, insa mai schimbam decorul. Si sper ca picea sa se bucure de mare, soare si castele de nisip .

Pupici

Clau si Alessia Maria 13 iulie 2007

Poze cu printesa mea Alessia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Mita.2000 la intrebarea ta referitoare la cat stam acasa cu bebelusii... eu inca nu m-am hotarat exact cat stau, dar stiu sigur ca voi sta cel putin 1 an. De presat nu ma preseaza nimeni sa ma intorc, caci lucrez la stat. Acum sa vedem cum ne descurcam cu cele 8 milioane (la serviciu am salariu ceva mai mare) dar vom vedea. Isa 1 an imi doresc sa stau cu ea...

Ref. la plecatul cu bebe pe undeva, noi nu am plecat peste noapte cu Andreea, ci am dus-o numai la tara, duminica, la aer mai curat decat in Bucuresti.

Monica (Andreea Ioana - 11 iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Clau, eu am fost pe la sf lui septembrie la munte cu Victor si cu Stefan. A venit si mama mea, ea s-a ocupat mai mult de Stefan. Am stat 3 zile. Victor a dormit in carut noaptea. Iar ziua, prin curte - am stat la o pensiune - si in masina, ca am facut multe drumetii. Eu il alaptez si altceva nu-i dau, decat san, deci a fost usor cu mancarea. Nu m-am carat cu biberoane, sterilizator si alte alea. Am avut suzeta la mine (pentru cazurile in care incepea sa planga mai tare, sa nu deranjez pe acolo, prin cabana.) Dar a fost foarte cuminte. Ma gandeam ca de la atata mers cu masina se va obisnui sa doarma leganat. Dar stii cum se zice: orice invat are si dezavat. Am avut la mine haine destul de multe pentru el, si groase, si subtiri, si caciulite. (am zis ca doar nu le duc in mana, cara masina, mai bine sa fie) Paturica lui. Pampers si servetele - cate un pachet din fiecare, nu se stie, mi-am zis. Nu i-am facut baie zilele alea, dar l-am sters seara cu servetele foarte bine, pe la toate cutele. Si in chiuveta la poponeata, seara, cand ne adunam in camera si era dat drumul la caldura. In rest...fara frica scos la aerul acela curat de munte. Dormea dus in carut. Atentie in masina sa nu se incalzeasca prea tare si apoi sa fie transpirat cand il scoti, dar ma rog, asta stii deja. Si tot fara frica plimbat prin tot locul. Pana la 3 luni Victor e mai plimbat ca Stefan. Daca am lapte la purtator, il iau de nevoie peste tot cu mine.
Uite niste poze din calatoria noastra. www.flickr.com/photos/12244302@N04/sets/72157602487264706/" target="_blank">Excursie in Neamt

Calatorie frumoasa. Nu uita sa ne scrii. Glumesc. poze insa vrem. Muuulte



Oana, Stefan si Victor






"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput