Strumfi de iulie-august 2007 (11)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

Daca tot a sosit vremea raportarilor ,recunosc cu stringere de inima ca posed 3 bucati de copii mucosi si care tusesc + una bucata dr care le-a si prescris antibiotic .Acum trebuie sa o sun sa vad daca nu cumva a scris gresit retetele :adica a inversat borcanele , ups , pardon , copiii .Tipa de la farmacie si-a pus un semn de intrebare si mi-a explicat si ea muuulte chestii pe care nu le stiam .Multumesc d-nei ca m-a mai luminat nitel .

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Buna,
Mai sctriu inca o data, caci am vazut ca ati trecut la un nou capitol si pe cel vechi poate nu il mai cititi...
Cum se utilizeaza adresa comuna de mail iulaug2007@yahoo.com ?
Adica ce parola are? Daca puteti , trimiteti-mi-o la dmona78@yahoo.com , caci nu stiu cum se utilizeaza PM-ul.

Aaaaa, si multumesc pt sfaturile referitoare la alaptarea, parca e ceva mai bine...si sper sa fie bine si la cantar, cand o voi mai cantari...
Mai am totusi inca o intrebare: daca ramane ok cu lactatia mea, exiasta posibilitatea ca laptele sa nu mai fie hranitor, chiar daca este in cantitate suficienta (asta in cazul in care o sa constat ca tot sunt probleme cu greutatea)? Sau pana pe la 5-6 luni, cum scrie "la carte" laptele de mama e suficient? Ca pana pe 11 oct cand face 3 luni am zis ca n-o mai cantaresc...

Merci anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Tocmai am tras o sperietura zdravana. Pt ca am de lucru Andra sta cum mine in sufragerie in pat. A tot gangurit asa ca mi-am vazut de treaba. cand a inceput sa planga m-am uitat la ea si era gata sa cada din pat. Nu stiu cum a ajuns la margine caci eu o lasasem la mijlocul patului. Cred ca va trebui sa-mi mut patutul.
Acum asculta cutiuta muzicala si ii place.

nico, mami de Andra 09.08.2007 si Alex 21.07.2003
www.flickr.com/photos/9282960@N06/" target="_blank"> poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Hello fetelor.

Eu sunt cu treaba multa, stabilit meniul la restaurant, am gasit si locatia undeva la un hotel inconjurat de paduri, cu lac, cu gradina proprie in stil englezesc ce mai e feeric. Am cumparat rochita si pantofii fetei, azi am fost sa ii mai cumpar cate una alta, mi-am cumparat si rochita mea, mai am sa imbrac baietii.

Asa...am trecut sa zic ca noi suntem bine si sa-i spun Alinei ca trimit si eu pozica pt prima luna (ca la a doua inca n-am ajuns mai avem putin) si propun un nou capitol la pozici (pt care voi trimite si pozica) Strumfi zambitori, unde sa trimitem pozici cu bebeii zambareti.

Hai va las v-am pupacit.

Luna, mamica de Adelise Cezara(11.08.2007) si Cosmin (30.07.2001)


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">[b]Sonia trebuie sa traiasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Nma, ma bucur sa te revad

AndraZ, vigantolul se da gratuit de la medicul de familie (reteta si se ia de la farmacie gratis), sau la liber costa 5,4 RON (54 de mii)
Iti dai seama ca medicamentele pe care ti le da gratuit de la stat sunt ieftine... La fel ca si cu analizele de sarcina: cele scumpe sunt la liber, necompensate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

quote:
Originally posted by AndraZ

ziua buna si dela noi!


Noi crestem pe zi ce trece. Mara este din ce in ce mai activa si ma confrunt cu timp liber foarte putin. In plus acum ma lupt si cu un soi de "depresie de alaptare", deoarece mi se pare ca nu fac altceva decat sa alaptez de dimineata pana seara si asta pt ca de cateva zile Mara doreste sa manance din ora in ora, lucru care ma oboseste enorm. Sunt destul de stresata psihic de timpul petrecut in pat ( eu nu pot alapta decat la orizontala, la verticala e un chin) si de intervalul mic dintre mesele ei. Ma intreb din ce in ce mai des cat voi rezista in stilul asta si daca ajung sa o alaptez mai mult de 4. Abia ajung sa ies cu ea din casa ca i se face foame. In greutate a luat, fapt ce imi indica ca nu sunt probleme cu laptele.....dar tot nu pot intelege de ce copiii de vrsta ei mananca la 2-3 si chiar 4 ore, iar ea la 1.5-2 ore maxim. ca sa ajung la 3 ore distanta intre mese tre' sa stau si in maini sa o fac sa uite de foame, fapt care nu imi iese foarte des. Dar asta este. Asteptam sa mai treaca timpul, poate isi revine. Daca nu, trecem la muls sau la formula de lapte. Stiu ca imi veti zice ca este pacat, ca nu trebuie sa ma stresez, ca nu e bine sa renunt la alaptat. stiu toate astea si imi asum responsabilitatea, insa eu cred ca si conforul psihic al mamei conteaza in toata povestea asta....iar eu numai comfort nu am.....dar de ajuns cu ale mele. nu va mai plictisesc. sper ca ma intelegeti ca intru mai rar, dar chiar nu am starea necesara. vedeti si voi, am intrat si in 5 min am reusit sa ma plang cat pt o zi intreaga.

la toata lumea!



Andra de Mara Teodora(13.07.2007)
"Cere si ti se va da!"
www.flickr.com/photos/9662615@N06/" target="_blank">Mara Teodora
Povestea Marei





AndraZ, stiu ca nu ajuta foarte mult dar vreau sa-ti spun ca te inteleg prin ce treci, si noi avem o astfel de problema. Sunt zile in care nu pot sa-l dezlipesc pe Victor de la san sau vrea sa manance si la o ora (credeam ca numai baietii sunt asa, dar se pare ca si fetele). Bineinteles ca atunci vin gandurile negre: oare nu e satios laptele meu, de ce adoarme la san, de ce alti copii mananca san la trei-patru ore ? Sa nu mai spun ca acum de cand a racit, simt ca tot efortul meu de a-l alapta e in zadar: unde sunt anticorpii aia faimosi din lapte care il apara de microbi, ca din ce-am vazut pe forum majoritatea bebelusilor raciti sunt alimentati la san ? Bineinteles ca am si raspunsurile insa atunci cand intru intr-o pasa din asta proasta nu vreau sa le mai stiu sau recunosc... Dar am incercat sa ma adaptez: eu il alaptez pe Victor pe un fel de scaun-sezlong, il tin pe o perna de alaptat care il aduce pana la nivelul sanilor, deci am mainile libere, buuun, pai si atunci mi-am tras o masuta intr-o parte, am pus pe ea laptopul si imi gasesc de lucru. In partea cealalta a scaunului am reviste, tot felul de materiale primite de la clinica unde am facut cursurile post natale, telefonul si agenda de telefon. Uite, asta e postul meu de lucru ! E adevarat ca daca alaptezi in pat e mai dificil, dar pune-ti imaginatia la lucru si vei vedea ce va iesi ! Daca ei se simt bine la san, noi de ce nu am face acelasi lucru cand ii alaptam ?
Si altfel, ma uit la Victor cum creste si zic ca nu mai e mult si il voi vedea in picioare, apoi la gradinita si gata cu alaptatul ! Si vreau sa ramana o amintire placuta, un fel de secret pe care il vom pastra doar noi doi pentru tot restul vietii !
Succes !

Diana mami lui Victor Christian, 24 Iulie 2007

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns i_ulia spune:

hello! hello! vrednice mai sunteti la scris!

andraz, si eu o alaptez pe iris doar la orizontala. asa s-a obisnuit in prima luna, cand a fost foarte cald si nu o puteam tine in brate, pentru ca transpira foarte tare. acum nu mai vrea sa manance altfel decat daca ii este foarte foame. eu, ca sa mai omor timpul, citesc in timpul alaptatului. pe mine chiar ma ajuta sa nu mai am senzatia de timp mort pe care o aveam la inceput.

la capitolul strumfi mucosi, nu stiu ce sa zic. eu ii curat nasul dimineata si seara cam de la 2 saptamani, ca altfel respira prost. cred ca iris e mucioasa in permanenta. dimineata doar cu pompita, iar seara cu ser si pompita. mie nu mi-a fost frica sa ii bag pompita sau ser, iar cu plansul, se calmeaza imediat cum o iau in brate.

mamii, tu vorbesti de lucruri sfinte: filme. pai daca in ultima luna de sarcina am vazut vreo 50 de filme, de aproape 2 luni n-am mai vazut niciunul cap-coada. pur si simplu nu ajung sa vad unul intreg.
mie mi-a placut mult "identity", cu john cusack. pe lista de vazut am inca "maria antoaneta" (mie imi plac filmele istorice pentru ca de cele mai multe ori au niste costume senzationale) si "4 luni, 3 sapt si 2 zile". probabil ca dupa ce ne mutam voi avea si eu putin mai mult timp si le voi vedea.

in rest, noi suntem bine. iris s-a obisnuit cu hamul, nu mai plange cand i-l pun, iar pe 19 avem programare la ecografie, sa vedem cum a evoluat.

pup mamicile de strumfei!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Pozici noi de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3779" target="_blank">aici

Luna, mamica de Adelise Cezara(11.08.2007) si Cosmin (30.07.2001)


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">[b]Sonia trebuie sa traiasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Monica, ti-am explicat in capitolul trecut cum sa activezi PM ba mai mult ti-am trimis si link care te duce exact la activarea lui! Sau e cu ignore?

Eu am treaba, copil 1 cu febra mare, bagat de supozitoare si alte alea. stau cu ochii si pe al doilea sa vedem ce iese!

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamii spune:

asa arata o shoparla pe tavan http://www.flickr.com/photos/11788157@N02/1489761581/

luna e super adelicioasa ta mai ales cu caciulita..

de www.flickr.com/photos/11788157@N02/" target="_blank"> Alex 13.07.07

Mergi la inceput