Piticlonti de iulie-august 2004 (230)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

No, vaz ca Daria a scos "armele" din dotare, asa ca iata-ma la semnat matinal condica de prezenta !
Mitzule, !! Si eu cred ca lui Tudor o sa ii fie bine in timp, se ia cu joaca si cu copiii si o sa inteleaga odata cu trecerea zilelor ca la gradi nu e chiar asa de rau ! Poate ca daca ai fi optat pentru programul scurt, ar fi fost ceva mai usor, in sensul ca ar fi asociat gradinita cu o mica parte din timp in care este departe de casa si parinti dar in care se joaca, dupa care vine acasa, ia masa si doarme in patul lui ! Parerea mea ... eu asa am sa fac cu Andrei la anul.
Ioana, baga, mama cioco la greu, drept compensatie ! Vad ca mindra nu te prea iarta ! Io recunosc ca atunci cind plec dimi, andrei nu ma vede ... stiu ca florin mai spunea ca intreaba de mami, unde sint, apoi vrea sa vorbim la telefon, dar in genere nu plinge dupa mine (ba cind vin acasa, tot de taica-su sta agatat, pe mine de cele mai multe ori nici nu ma baga in seama).
Dana-speel, ce faceti, sinteti ok ? Cum e Ricu ?? Cum merge treaba cu razele ?? Pupici !
Liooo, breee, citii treaba cu pediatra, apoi asa o fi, daca spune un medic. Io spun ca fiecare copil are personalitatea lui si se poate manifesta diferit in varii momente. Sint de acord cu treaba cu mersul la gradi, racelile si faptul ca Deea poate sa se imbolnaveasca si ea, dar pe partea cealalta, ai fi avut ceva mai mult timp pentru tine si fetita ... poate patru ore nu erau chiar un sfirsit de lume ! Mai ales cind nu ai pe cineva care sa te ajute !! Io cu un copil si imi pling uneori de mila, ca nu am timp de absolut nimik, daramite cu inca unul mic ... tu stii insa mai bine ! Acum ce te faceai daca pediatra iti spunea ca e ok sa duci copilul la gradi ??? Io spun sa asculti mai mult de ce iti spune inima si de instinctul tau de mama (ca deja ai experienta cu doi copii, nu ?) ! Hai, sanatate si pupici multi ! (Pies, ce boboci, neica ?? Daia mici si galbeni, nu ? )
Roxi, pentru iepurashul "gradinar" !!
Gata, ma duc sa vad pozele Oliviei ...
O zi minunata va doresc !

Alice si Andrei
Poze 2004 2005 www.shutterfly.com/view/pictures.jsp" target="_blank">2006-2007www.dropshots.com/alice2004" target="_blank"> Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Daria, da, ai dreptate, Mara sta cu soacra-mea o parte din timp si pot si eu sa mai fac cate ceva, nu neaparat pt mine, dar pt servici. Asa zicea si educatoarea ca a plans doua minute, dar nu cred, e imposibil sa se fi linistit asa repede. Oricum, chiar daca au fost 10 minute, bine ca s-a linistit intr-un final.

Ioana, si cat timp plange Maria dimineata? Pana iesi tu din casa sau mai mult? Si cat timp sta cu bona? Oricum, ea ramane acasa, intr-un mediu cunoscut, asa ca schimbarea nu e atat de mare. Multi pupici si voua si sa se acomodeze cat mai repede!

Alice, da, poate ar fi asociat gradinita cu mai putin timp petrecut acolo, si i-ar fi fost mai usor, dar pt noi gradinita de 4 ore nu era o solutie buna. Pentru ca nu fac nimic daca il aduc la 12 acasa, eu nu mi-am terminat programul la servici, soacra-mea sau maica-mea nu poate sta cu amandoi deodata, in plus eu mai lucrez si acasa, dupa ore, ca sa pregatesc pentru a doua zi. Si acasa stiu sigur ca nu ar fi dormit, acolo tot mai sunt sanse. Asa ca asta a fost cea mai buna solutie pentru noi. Acum sa vedem daca reusim sa ne si tinem de ea....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Mitzu, ba crede. Am vazut eu colegii de grupa, au plans doo minute, pana s-au luat cu "serviciul" si lazile cu jucarii
Alice, buna dimineata si la tine :-)


Daria & GIULIA_(2004_08_16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Neata!

La noi cu gradinita e treaba relaxata...dar asta pentru ca nu o duc eu. Cat timp o imbrac incepe sa se jeleasca un pic, sa vin si eu sa ma joc cu ea...da' o pacalim si-i trece...Cat o mai tine pacaleala.
Asa ca Mitzu, eu zic sa vedeti cum e cand il duce altcineva.

Vine tanti Ioana si o ia si o duce. In fata blocului isi pune rucsacelul in spate ca vede copiii ca se duc la scoala si e foarte incantata. Cand ajunge la "doamna edutatoare" o pupa.
Zice doamna ca e foarte cuminte...(dar tanti Ioana a zis ca o lasa sa se plimbe pe acolo ca Voda prin loboda...n-are nici o jena, sunt doua grupe, trece dintr-o clasa in alta...Ea e la grupa mijlocie, ca nu au grupa mica, si-i place mai mult la cea mare...)

In schimb acasa m-au zapacit, lucreaza in contratimp si de abia apuc si eu sa imi trag sufletul pana la 21.30 cand le linistesc pe amandoua. (noroc ca se linistesc...:)))

Az'noapte au jucat ping-pong cu mine asa ca's cam zombi. Oana barosana s-a gandit ca ar fi distractiv sa stea treaza de pe la 3 pana pe la 7 dimineata...la o sueta cu mama soacra. I-am explicat ca nu trebuie bagata in seama ca altfel prinde gustul si s-a zis cu somnul meu...(sper sa inteleaga amandoua...hihihi)

Ieri am fost la control cu Oana barosana pen' ca implineste 5 luni maine...A luat foarte putin in greutate, doctorul a zis ca e extrem de nemultumit. Mi-a dat sa-i dau multivitamine, a zis sa-i dau biscuiti si lapte indulcit cu miere!!! I-am zis ca o sa-mi permit sa ajustez meniul indicat de el dupa cum ma taie pe mine capul...:)))
Il astept pe John sa vina acasa ca sa vaz cu vitaminele alea.
Oricum, sunt tare nacajita. Alaltaieri a stat aproape 8 ore nemancata, ieri 10 si azi ultima masa a fost la 2 az'noapte.....Ma duc la 11 acasa si sper sa manance. La Maria ii bagam biberonul printre dinti mai des si o incercam...astia daca intoarce capul nu am ce sa-i fac...ca nu-s vacutele extensibile...
Nu vrea biberon si face la el ca pisica, asa ca ieri i-am dat lapte muls cu lingurita...Asta a fost din ciclul "of, viata mea!"...:)))

(Poci sa ma laud un pic?! Din ciclu, "numa sase's norocoase"...)
Am castigat proiectele si eu si Ionut (eu unul micut de 10 miliarde si John unul mare de 20miliarde). Asa ca o sa meaga "salaru'" in continuare si o sa am cu ce sa ii cumpar portia de lapte galuscutzei mici, numa' sa manance...:)))

Iar scrisei romane...Ma duc sa vaz ce am de facut pe ziua de azi. O zi frumoasa la toata lumea!

Monica, Maria Alexandra (02.07.2004) si Ioana Adriana (20.04.2007)
poze unu, poze doi, poze vechi si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

quote:
Originally posted by mitzura

Ioana, si cat timp plange Maria dimineata? Pana iesi tu din casa sau mai mult? Si cat timp sta cu bona? Oricum, ea ramane acasa, intr-un mediu cunoscut, asa ca schimbarea nu e atat de mare. Multi pupici si voua si sa se acomodeze cat mai repede!


Da cam asa,in maxim 5 minute dupa ce plec isi revine,in plus dupa aia este distractie maxima, ca am spioni in parc si l-am trimis si pe tati l-a spionat,pe la diferite ore(de-i zice fiica-sa uitaciosul,ca el zicea ca si-a uitat cheile sau telefonul)si niciodata nu plangea, de fiecare data se jucau, cantau.....io d'aia mor de ciuda ca mie imi strica toata ziua

www.dropshots.com/emig" target="_blank">filmuletze,www.youtube.com/profile?user=gorodika" target="_blank">filmulete noi,gorodeii,
aripile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Oau, Cristalinaaaa, felicitari multe-multe-multe pentru reusitele in grup cu proiectele !!
Si pupici pentru Oana barosana, cum neica, lapte indulcit cu miere ?? Asta din ciclul "si pediatrii spun lucruri traznite"

Alice si Andrei
Poze 2004 2005 www.shutterfly.com/view/pictures.jsp" target="_blank">2006-2007www.dropshots.com/alice2004" target="_blank"> Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Buna ziua la toate fetele! Vad ca emotiile cu gradinita continua...
Mitzura - eu zic sa-l lasi macar 2 saptamini si sa-l urmaresti cum se comporta (atunci cind il iei de la gradi si acasa) si abia dupa asta sa-ti pui intrebari daca se acomodeaza sau nu...

Eu de ieri seara parca sunt de pe alta lume...v-am spus ca de ceva vreme incercam pentru bb2 - ei bine, aseara mi-au aparut mult-doritele doua liniutze pe testul de sarcina...dar odata cu asta parca mi-a cazut cerul - m-au napadit gindurile si grijile - in primul rind cele financiare ca suntem bagati in credite si tot ne mai trebuie, am probleme cu cadastrul pentru casa, o sa lipsesc de la servici, nu stiu cum o sa primeasca aici la birou vestea asta, ce o sa fie dupa, cum o sa ma descurc cu 2 copii mici in conditiile in care Stefan are nevoie mai mare de noi decit ar fi avut un copil fara probleme, samd.... Sunt tare indoita de toate gindurile astea si parca nici nu ma pot bucura... In plus am stresul ca poate lucrurile nu o sa mearga bine cu sarcina dupa toate problemele pe care le-am avut eu in sesnul asta...si tot asa...scuze ca ma descarc la voi - dar unde sa ma duc si eu sa spun ce am pe suflet?....



Gabriela si Stefan David (8 Iulie 2004) Poze

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Leeloo,
felicitari !!! Sa ai o sarcina usoara, la termen, un bb sanatos!

Ce veste frumoasa, ce ma bucur !!!


Daria & GIULIA_(2004_08_16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

http://home-and-garden.webshots.com/photo/2114703150088100014TQjfRs am revenit cu poze
Mitzu imi pare rau ca Tudor face urat la gradi....dar sunt sigura ca isi revine rapid. si ca depinde de cine il duce la gradi.....eu am fost una bucata din asta. ma duceau de regula matusa mea si sora mea, drept care in 2 secunde o taiam la grupa mea. ei bine, din ani in pasti reusea sa ma duca mama la camin....si doamne ce tragedie faceam,....plangeam si tipam sa nu ma lase.....stateam in capul scarilor si aveam un talent sa plang cu niste lacrimi mari care mi se inodau in barba....biata mama mea era rupta o saptamana intreaga. in 3 minute eu ma bateam cu baieti...si ma durea cam in cot asa ca..... va trece. e santaj, iti dai seama, nu? multi pupici si spor la treaba!
Cristal wowww....felicitari felicitaaari!! la cat mai multe projecte. moam ce meniu are in cap doctoru' ala. bleacks. pofta buna Oanei Barosana iar Mariei succese mari la gradi
Daria, asa e gradi a noastra. mica, vechiuta, dar cu multe jucarii si totul frumos si curat. eu cred ca asta conteaza. am fost in gradinite particulare de 300 de eur pe luna care erau in apartamente de bloc si ii scotea o data pe luna in parc. nu mersi, mai bine la asta care mai e si la o aruncatura de bat de parc si imi place de educatoare.
nu mai stiu ce sa zic....trageti-ma de maneca pls ca-s prin jur

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

waaaawwwwwww Gabi felicitari felicitaaaari sa fie intr-un ceas bun!!!

Mergi la inceput