Stelute de ianuarie-februarie 2007 (46)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

quote:
Originally posted by eli1977

beyy..ce facurati, mutarati confe?foarte bun!

ia stati ca am si eu o problemuta...mi-a iesit iaurtul (napolact-numai bun)cu babana cam subtire, nu se poate da in linguritasi Pisoi nu papa nimic din biberon, doar laptele...
ori il ingros(cu ce?)
ori spuneti-mi iaurturi mai groase pe care le-ati incercat
pleaaassseee!

Lili, sar'na de idei!, numai ca noi nu avem voie seara numic cu fainos, avem 2 variante: iaurt cu fructe sau branza cu fructe, orez cu lapte doar de 2 ori pe saptamana.cam aici e problema mea, ce sa-i mai dau,..ca la masa de legume inventez eu sau ma mai inspir dar seara..numai iaurt sau branza..??cred ca o sa incerc budinci la cuptor si cartof cu branza..

aoleo, am niste emotii pt Alina de mi se ridica parul in cap...azi , din 300 de concurenti, au picat sportul 180..

Eli si bb Andrei -27.01.2007
pisoiul meu drag
taina botezului




cam tarziu raspunsul meu, totusi, nu merge ingrosat cu cereala? eu am din aia de orez cu 3 fructe(parca!:)) de la nestle....

Helenutza + Horia Constantin (18feb2007) =


ALAPTATUL HELPLINE


cresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli1977 spune:

mercic Helenutza , Salina si fetele care mi-ati mai dat idei
sa mai fac si maine neste experienturi..



HAI ALINUTA!!!LUPTAAA!

Eli si bb Andrei -27.01.2007
pisoiul meu drag
taina botezului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

Ca a intrebat lilica - a mea haleshte mango eu nu am grija ca fructele sa nu fie exotice, ce daca cresc in copacii din alte tzari? Sa fie nutritive, sa nu fie rele la burta, in rest... LIBEEEER! Azi am vrut sa-i iau fenel, dar nu mai aveau la magazinul meu minune... poate or aduce maine, mama ce bun e ala la cuptor cu smantana!!!

helenutza, care sos de rosii? ca-s mai multe variante... ; vad ca lilica ti-a dat retzeta de sos de rosii cu usturel ; mai poti sa-l faci cu dovlecel, cu morcov (suna ciudat, dar e bun, e cam ca baza pentru gulash), cu smantana, cu ardei copt si boia... ehei! Dar cate variante nu-s!

cristiana, am dat azi noapte instructiuni la domnu' tatal cel pruaspat, shi-a notat, asa ca acuma daca e ceva, ma suna

Catalina, n-am vazut emisiunea aia, da' io zic ca as putea concura uneori la emisiunea aia

Salina, fetele, cand iaurtul se blenduie, acele legaturi fragile care il in "tzeapan" se rup; prin blenduire, iaurtul devine subtirel - banana pateste cam aceeasi chestie, se transforma intr-o chestie mucoasa si moale. Iaurt simplu cu banana nu prea merg la lingura, mai degraba sunt de baut; de ingrosat, numai cu cereale se poate, sau cu cateva masuri bune de lapte praf, dar iese cam dulce.

Da, gustul de avocado seamana cu cel de nuci verzi, dar untos, asa. EXACT!


La noi nush daca miroase a dintisori, cert e ca miroase a saliva, ca baleshte asta non-stop, numa-cu manurile-n gura sta, asa ca totul miroase a bale. Bleah! Sa iasa dintii aia odata, nene, ca m-a ametzit! Vreau si eu gupil sa miroasa a sampon si gel de dush si balsam si ea pute ba a pish, ba a kake diversificat, ba a saliva, m-am saturat! Si din cand in cand, ca sa puna capac, mai trage si cate o raga cu usturoi de ma ametzeshte, sau o beshina puturoasa



Fetele, ca fu vremea asta ashe cum este, n-am mai spalat rufe, ca am zis ca nu s-or usca... asa ca m-am revanshat cu o mare utza pe terasa , deci tot o mare pacatoasa sunt... da' sa-mi fie cu iertare, daca mi-a pus-o al de sus acolo unde a pus-o, si a facut-o din aia cu mancarici, probabil ca stia el ce face... plus ca-mi dadu' shi cu cin' s-o scarman bine (P.S. Cine se vaita de durere de tzeasta? O utza shi treceee!!!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

Fetele, am sa-i transmit lui Ame ca va ganditi la ea MERCIC

Ea e ok, bebe suge bine, o dor sfarcurile (logic) si se intreaba cu groaza ce o fi pe pista de aterizare a berzei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Alina, Doamne ajuta maine. Poa' sa pice si 299, nimeni n-are ambitia ta! Da-i bataie.

Messa, nu cred ca e niciodata asa la tine in casa. Uita-te de curiozitate macar la promo.

Laura, imi pare tare rau sa auz ca frumosu' e bolnavior. Ce ii dai?

Kate, sa va traiasca jucarica.

Eli, si eu am patit la fel cu banana ca le-am blenduit. Pune cereale ca n-are nimica o masura.

Marybell, asteptam vesti.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Buna...noapte, fetele cucuietele...vorbiti de toate alea de nici nu mai stie omu' la ce sa raspunda. Iau si eu din 2 in cin'spe ce-mi mai aduc aminte.

In primul si in primul rand, bafta Alina!!!

Conchita, Aniuska, mai mami de Sonia, da chiar ma rupsesi asa rapid de la suflet dupa atata amar de timp petrecut impreuna!?! noi nu avuram galceava, ba din contra, or m-o lasat memoria??? Anyway, pup mama de pitic mic... si pentru constipatie (sa dea Domnul sa nu fie nevoie) ai multe remedii: supozitor cu glicerina (putin, nu e nevoie sa fie intreg), piure de pere, suc de portocale/prune/pere, si, cele mai bune in opinia mea, prebioticele (aici eu folosesc Baby Biotics 1 plicutet de 2 ori/zi in bibe de lapte, nu stiu daca este si acolo, cu toate ca in Ro este recomandat pt. scaune moi, de fapt, rolul lui este de reglare a tranzitului intestinal).

Eli, incearca sa ingrosi iaurtelul cu 1-2 biscuiti fara gluten (sau populari cum le spunea pe vremuri). Ii dai pe razatoare sau ii pui direct in blender. Si Andreiu' meu a avut interzis la fainoase, fiindca era baban, dar biscuiti fara gluten avea voie pana la 6/zi (insa eu n-am depasit 2/zi...de frica sa nu-mi iasa un obez...si acum e fotomodel, mai mult decat mi-as fi dorit dar asta e).

Acum mai am un update la mesajul meu de revenire: intre timp pokemoanka mea a inceput sa pape cu lingurinta piureul de fructe cu branzica si am reusit sa o pacalesc la capitolul supa, in bibe de lapte (150 ml) am adaugat in prima zi 2 lingurite de supa crema de legume cu pui, in a doua zi 3 lingurite iar maine urmeaza 4...din a 5-a zi incep sa scad (cu cate 30 ml) cantitatea de lapte...sper din suflet sa tina (asta este schema pe care i-am aplicat-o, cu succes rasunator lui Andrei dupa 6 luni de chinuri).
La capitolul agitatie ne inscriem si noi si sunt 100% convinsa ca se datoreaza vremii. Mai nou, nu prea mai doarme in patut in timpul zilei ci prefera sa doarma pe balcon, in tarc.
La capitolul jocuri educative nu am ajuns, inca suntem in stadiul de jocuri de gaga, cu diiii calutu' (pe picioarele lui mami, in timp ce ea lesina de ras) si pleoscaituri pe burta si pe gat, care pe ea o distreaza la maxim...insa activitatile ei preferate sunt sa scuipe baloane de saliva cu zgomot si sa faca wrestling cu un Winnie the pooh, activitate la care chicoteste cat o tin plamanii.
Daca tot ati ajuns la capitolul jucarii, la Andrei cel mai mare succes l-a avut jucaria www.leapfrog.com/Primary/Infant/PRD_discoveryball/Discovery Ball.jsp?bmLocale=en_US" target="_blank">aceasta
, s-a jucat cu ea de la 4-5 luni pana la 2 ani, cu aceeasi placere. Acum astept sa vina si bila pentru pitcutza fiindca Andrei a ajuns, la un moment dat, sa joace fotbal cu a lui asa ca s-a uzat considerabil.
Cui poate si are acces, va recomand din tot sufletul jucariile educative de la Leap Frog (din pacate in Ro se gasesc f.f. putine si sunt exagerat de scumpe fata de preturile acelorasi jucarii din strainatate).

Va si va doresc o saptamana minunata in continuare!

Oana, nazdravanul Andrei (18.02.2005) si Cristina (8.02.2007)

Comorile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Oana scumpa (Amaya), dar cine a zis ca te-a rupt de la suflet??? io nu!!! ti-am admirat comorile, ai o familie absolut superba, Andrei si Cristina sunt frumosi foc, iti seamana amandoi! multumesc mult pentru sfaturi, azi am scapat, a facut kkuta de doo ori. se pare ca i-a luat doo zile sa se ajusteze la noua dieta, plus ca azi a lins castronul, nu alta, tipa dupa a doua portie in conditiile in care eu ii dau san inainte de masa solida. no, ca azi i-am dat si dupa.

vad ca va distrati de nu se poate voi, am vazut mingiuca, tare interesanta...uf nu pot sa termin mesajul, revin.

Din chaos, Doamne, am aparut/ Si m-as īntoarce-n chaos...
*********
Rugati-va pentru Diana si Sonia * Alaptatul Help-Line * Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
*********
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salina spune:

Bine-ati revenit Amaya si Roandre , aveti niste copilasi frumosi foc
Amaya - bila ai comandat-o de pe net? Sau ti-o trimite mama ta? Of, ce ma oftic ca nu sunt mai multe jucarii ca lumea, sa ai de unde alege si sa fie si preturile de bun simt!

Alina , cu alte cuvinte BAFTA MULTA maine! Sa vii cu vesti bune. Si sanatate Robertei!

Marybell, sanatate lui Erik, va asteptam inapoi, voiosi-voinici. Mi se rupe sufletul cand imi imaginez prin ce-a trecut puiul mic

Nu, mai Messa, mirarea mea e legata de faptul ca iaurtul de 6% grasime e slab inainte sa-l bagi la blender, zici ca e iaurt de baut, adica se simte grasimea, dar consistenta e moale rau. Uite, de ex, poate stii iaurtul Zuzu verde 0.1 gras, ala e beton, mama lui, si vorba aceea... e degresat. De-aia ma gandeam ca poate asta o fiu semnul ca Napolactul e natural. Oricum, mie imi place la gust foarte mult!

Alinuk- nah ca si mie mi se pare frumoasa urarea pe care le-ai facut-o fetelor, si eu le doresc acelasi lucru: sa fie fericite!

Fetelor, vad ca eu aberez singura la ora asta...conferinta cica, v-ati dus la nani? V-a inspirat romantism ziua de azi? Sau v-a facut Messa pofta de utze?



ALINA, cu doua comori: printesa EVI (3 ian 2007) si DAVID (18 iul 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss68 spune:

'naseara fetele!

Sunt si eu pe aici, chiar seara de seara dar stau ascunsa!

Helenutza, multumim pt Capraru. Sa vad daca merge listat.

Salina, si la noi a cazut caruselul! Pe pereti nu ajunge, ca am pus salteaua pe nivelul de jos dupa cazatura ce am tras-o.

Amaya, si eu vroiam sa te intreb acelasi lucru cu jucaria.

Eli, cred ca nu am apucat sa-ti multumesc pentru lamuririle cu preparatul borcanelelor

Multumim pentru vestile despre Alina, careia ii tinem pumnii sa treaca cu bine proba. Trebuie sa reuseasca, cu vointa poti face uneori mai mult decat cu altele.

Marybel, asteptam vesti noi, multa sanatate lui Eric.

Dianamizzi, iti tinem eu companie daca vroiai cu o bere fara alcool. Nu mai suport alcoolul deloc de cand is mamica - ma doare capul raaaaaau. Bine ca e Thea ok si tu te poti in sfarsit odihni.

Cristinutza, Conchita, multumim pt idei cu activitati de bebe.

Eu nu mai stiu ce sa-i fac Ligiei de mancare, parca nimic nu-i place. Cand ii e foame face asa de urat de zici ca ne mananca si pe noi, ia rapid cca 20 lingurite (daca nu ii e foame tare nici atat) dupa care inca cateva chinuite si gata. Daca as avea lapte cat Alinuk, sa mor yo ca i-as da numai tzitzi pana la scoala! Asta vrea oricand cu mare placere. Si mai vrea fructe simple, fara cereale. Dar eu tocmai ca sa manance cereale pun un fruct care ii place. Cand vede banana... e jale, nu poti sa nu-i dai. Dar nu cumva sa credeti ca vrea blenduita sau strivita. Vrea sa muste din ea intreaga. Pana acum mi-era frica sa nu se incece, musca bucati mari, insa azi am lasat-o si am vazut ca si-a mestecat. Fara dinti ca nu avem nici unul.
are fix 7 kile si 70 cm, la 6 luni si aproape jumate. Cum vi se pare?

Sigur as mai fi avut si altele de zis dar la ora asta tarzie si dupa atatea pagini de cand nu am scris... era cazul sa mai si uit

Pupam mamicile si bebicii!

criss de Ligia (26.01.2007)
Aici ne laudam cu pozuci

Cat de mari am crescut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihacarm2002 spune:

Marybell, astept vesti de la tine. Poate intri pana ma duc la culcare. Ma bucur ca Erik e mai bine. Cat a putut sa sufere mititelul si tu alaturi de el!

Laura, mai stii ceva de Emanuel? Mi-am amintit pt ca a adus Costin mure cumparate de pe drum si parca parintii lui plecasera din Buc la culesul lor.

Despre dormitul in patut: imi amintesc ca at cand eram gravida eram sigura ca voi dormi cu bebelina in pat, cel putin asa ma cicalea maica-mea. Asa ca nu am cumparat patut de teama sa nu arunc banii (sau de gura sus-numitei?). Dupa ce am nascut am descoperit ca e mult mai comod ca fiecare sa doarma in patul ei. Si noaptea cand se trezeste pt papa, ma ridic, o iau in brate, ma asez in pat rezemata pe perne, o hranesc, adoarme, ma ridic si o pun in patutul ei. Am incercat sa o asez langa mine dar tot trebuia sa ma ridic cand vroiam sa o pun la san dar imi era mult mai greu pt ca abia ajungeam la ea, trebuia sa ma intind peste pat, sa ma aplec apoi sa ma incordez sa nu o scap... ce mai, chinul de pe lume.
Si nici sa o stiu dormind cu mine in pat nu imi e comod. Pai, eu ma duc pe un colt de pat si ea sta ca placinta, de-a curmezisul. Si nici sa ma misc nu pot ca mi-e sa nu o trezesc.

Despre felul ei de a adormi: nu ma deranjeaza nicio metoda atata timp cat adoarme in mai putin de 5'. Seara adoarme dupa ce bea ceai, ziua, ori in leagan, ori la san, ori pe 2 masuri de dormi, mami, dormi puisor. Din toate, ultima metoda mi se pare cea mai nashpa pt ca nu ma mai suport la cat de fals am ajuns sa cant.

Azi am iesit afara si am stat pe banca in fata blocului de frica sa nu ne prinda ploaia. Am avut o tentativa esuata de a ajunge la un bancomat si taman atunci a inceput sa picure. Cum am ajuns in casa ploaia s-a oprit asa ca am coborat iara. Maine se anunta furtuna, totusi sper sa reusesc sa luam o gura de aer.



ALINATXA
In general sportul mi se pare cea mai grea proba.

Mergi la inceput