Stelute de ianuarie-februarie 2007 (46)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marybell spune:

Va pup dragele mele pe toate de mii de ori.

in primul rand vreau sa va multumesc tuturor, pentru incurajarile si urarile de sanatate pe care le-am primit de la voi, si in mod special vreau sa multumesc fetelor care m-au si sunat sa vada ce se intampla cu noi.

asa cum stiti deja de la Lily si Cristiana, am avut luna asta, ceva probleme destul de serioase cu Erik, si pana la urma desi am sperat sa nu fie nevoie, tot am ajuns si la spital cu el, fiindca, tratamentul pe care i l-a administrat, si anume vancomicina, este o injectie care bebelushilor se face sub stricta supraveghere in spital. este un antibiotic cu spectru pentru stafilococul care ne-a dat atatea batai de cap, aproape 1 luna si inca se pare ca tot se mai lupta sa supravietuiasca in organismul copilashului. doctora ne-a spus ca impetigo (bubele dulci) este o boala normala, o infectie a pielii la prescolari, copii intre 3-7 ani, insa pe pielea unui bebelus, care inca nu are sistemul imunitar dezvoltat, poate face ravagii. asta s-a intamplat cu Erik a facut forma mai severa a bolii si dupa ce, ca era asa, nu stiu daca din spital sau de pe aici de pe strada, cert este ca ne-am trezit ca avem si varicela (varsat de vant).

am avut multe nopti de plans si ne-somn, la injectii a plans la inceput, fiindca am apucat sa facem 4 normal in picioruse, si apoi noroc ca m-a sunat Lily, care printre altele mi-a dat si ideea de a le spune asistentelor, sa puna o branula copilului ca sa nu il mai chinuie la fiecare injectie. mie una de "nebuna" ce am fost zilele acelea, nici macar atat nu mi-a trecut prin cap

in rest mai rau il deranjau unguentul si pudra cu antibiotic, care erau pentru bubitze, fiindca in primele momente dupa ce ii aplicam tratamentul, avea o senzatie de arsura si mancarime... de urla cat il tinea gura. unele bubitze de la impetigo erau aproape tangente cu cele de la varicela si uite asa...ne chinuiam sa ii punem separat tratamentul, in parte cat am putut.

acum suntem acasa, la parintii mei in bistrita inapoi. azi am iesit din spital, asa cum v-a comunicat si Alinuk, dragutza de ea care m-a sunat pe seara, si... sper sa reusesc sa ma odihnesc si eu putin, fiindca in spital nu am dormit aproape deloc de o saptamana.

doctora mi-a recomandat, daca pot, sa stau linistita, sa nu plecam cu Erik, pe tren o noapte intreaga pana la bucuresti, fiindca acum sistemul imunitar al pielii lui e la pamant si cine stie cu ce ne mai "pricopsim" la drum. asa ca hotarat, inca nu plecam spre casa, decat dupa 15 august.

cred ca nu mai avem cum sa ajungem si la mare anul acesta si imi pare atat de rau... fiindca vroiam sa ne vedem acolo, cele cateva, care ne nimeream in aceeasi perioada...

va pup din suflet si sa stiti ca mi-a fost dor de voi si de micutzii vostri. maine sper sa recuperez tot ce am pierdut de cand am plecat.

Marybell de Erik (23.12.2006) si Edy (22.06.1994)
poze bb
varsta lui Erik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RB spune:

Marybell, ma bucur ca Erik este un pic mai bine. Chiar asteptam cu nerabdare sa ne spui cum se mai simte.
Un pentru BB bolnavior.

Raluca si BB AMALIA (22.01.2007)
www.flickr.com/photos/9278662@N06/1012232072/" target="_blank">AMALIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kateryna spune:

Marybell! Bine ati revenit "acasa"!

Hihi, ne bucuram ca v-a placut jucaria.

Eli, eu i-am facut ieri mar copt cu iaurt numa bun. L-am bagat la blender, dar a fost prea tare de nu puteam sa-l pun in castronel. Asa ca i-am mai bagat si o bucatica de banana si mi l-a facut mai moale. Poate merge si la voi cu mar copt +iaurt+altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kateryna spune:

Amaya, e f misto bila. Da...e cam greu cu cumparatul daca nu e in tara, ca nu prea trimite nimeni in Romanica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Of Marybell, cate ai mai tras. Ma bucur ca sunteti acasa si sper din tot sufletul sa nu mai aveti probleme. Lasa ca te duci tu la mare cu bebel sanatos alta data, cel mai bine sa nu faci imprudente. Imi dau seama ca esti sfarsita dupa o saptamana in spital nedormita si imi pare bine ca esti cu mama ta care banuiesc ca te ajuta cu Erik. Multa, multa sanatate.


Maaaaama, Alina, draga de tine, ce vreme! Sper ca nu ai proba sportiva afara. Tinem pumnii!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Conchita, multumim .

Salina, Criss, Kateryna, mie mi-e trimis-o mama, acum 3 ani, insa se gaseste si in Europa, (in Franta, Anglia, Austria, etc...daca intrati pe pagina Leap Frog la International, sunt listate toate tarile in care se comercializeaza) si cum acum suntem in UE sunt multe tari care livreaza si in Ro. Oricum, parerea mea, merita incercat!

Marybell, bine-ati revenit acasa. Multa sanatate lui Erik si recuperare rapida!

Oana, nazdravanul Andrei (18.02.2005) si Cristina (8.02.2007)

Comorile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

mbbbbbbbrrrrrrrrrrrrrrrrrr

ce vremeeeeeeeee....

de facut bani si 'numarat gupii...sau viceversa..

ce facem pe o astfel de vreme..!?
Acum realizez cat de norocoase am fost cu perioada de nastere la incepututl anului, caci din martie cand vremea s-a incalzit bebeii erau numa' buni de scos in parculete.

Am o prietena (unele dintr voi o stiti pe Doinitza - fetelor acum are buuurticaaaaa, se vede... hihi ea la 6 luni avea un botz de chestie de nici nu te prindeai ca e gravi!) care o sa nasca in septembrie si pana in primavara cand poate sa se plimbe linistita cu pitikul...parca o vad incotosmanata cu bebelu prin mall uri sau plaza fugind de vant si ploi

asa ca ... unde fugim de acasa!?

poop fete cucuiete

Alinuk si bb Teo 10 /01/2007
www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=56926702" target="_blank">poveste de bb / / www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2ad52edce530b33f65f3b1&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">spicuiri de botez
nasterea - una dintre minunile lumii
franturi de viata
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
...................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

auleuuuuuuuuu

stiu ca baza sportiva unde se dau probele sportive era acolo unde mergeam noi la gratar si piscinaaaaa
..adica afaraaaaaaa

sper sa fie ghinion pt restul lumii, iar Alina sa se descurce!!!



Alinuk si bb Teo 10 /01/2007
www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=56926702" target="_blank">poveste de bb / / www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2ad52edce530b33f65f3b1&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">spicuiri de botez
nasterea - una dintre minunile lumii
franturi de viata
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
...................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Alinuk, io sunt disperata. Ieri m-a urlat Mateiu toata ziua ca n-am iesit. Azi ce o mai fi .... of, rau fara ploaie, rau cu ploaie.

Sa iti traiasca bebe Teo ca azi e Sf Teodora. Si tuturor care purtati acest nume la multi ani.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

sar'na Cata

da mamik stiu ca e sf Teodora
...
ca sa va pove

Anul trecut, dar fix anul trecut in 7 august mergeam la primul echo morfo la Iosup..aveam 11 sapt si 3 zile!!

Atunci am aflat ca am baietzel si tot atunci i-am zis Teodor... asa mi-a venit pur si simplu... ma gandisem la nume pt ambele variante si aveam o multime in cap - insa nu stabilisem de comun acord cu tatik niciunul pt ca habar nu aveam ce va fi...si pt noi asta era ultimul lucru la care aveam preferinte..dupa cat de dorit si asteptat era acest copil...

Stiti cum face Iosup...si cum il cheama??? aaaaaaaa...m-am balbait si mi-a venit de undeva sa zic (aproape fara ezitare) Teodor...Teodor Ioan

ulterior (peste doua zile) mi-am dat seama ca de ziua aceea cu echo - 7 aug - era sarbatorita si sf Teodora...

iar etimologic, Teodor = darul lui Dzeu

deh..asa cum e si motto ul meu Nimic nu e intamplator...




Alinuk si bb Teo 10 /01/2007
www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=56926702" target="_blank">poveste de bb / / www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2ad52edce530b33f65f3b1&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">spicuiri de botez
nasterea - una dintre minunile lumii
franturi de viata
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
...................................................

Mergi la inceput