Stelute de ianuarie-februarie 2007 (46)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eli1977 spune:

BUNA, FETE,

am iintrat sa va zic ca Alina e in examen, dau in sala pana la urma, din cauza ploii..DOAMNE AJUT-O!

KATE, sa-ti traiasc Anelinul scump!happy bithday!

Eli si bb Andrei -27.01.2007
pisoiul meu drag
taina botezului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

buna fete

Alina succes maxim!!!

marybell bine ati revenit acasa! pup micul erik.

catalina poate e de la vreme ca si io zici ca m-am drogat, ma doare capul, imi e cald.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Alina, Doamne ajuta!

Marina, e naspa cu vremea asta. Matei urla de azi dimineata. A dormit 10 minute! Vrea in brate si eu nu il iau


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

neata felele. ce vreme suuuper scarbosita....da' las' ca e mai bine sa mai si ploua ca prea era uscaciune.

cris, cu placere pt capraru. e tot de pe la un subiec de pe DC si m-am gandit sa o avem si noi pe mail.

Amaya de unde ai luat biscu fara gluten?

Alina succes mult!.

marybell bine ati revenit. pupici si tie si lui Erik si multa sanatate.

pt fetele interesate de meniuri de bb, azi am facut pilaf cu ardei capia copt(normal ca am fiert acolo si putina ceapa, o rosie, niste albitura, morcov. la final putin ulei de floarea soarelui si un praf de sare). sper sa ii placa. suculetul de azi contine para+putina nectarina+putin suc porto. e suuper aromat, sper sa il pape, ma duc acum sa i-l dau. nu am mai pus cerala ca parca ii schimba gustul si nu mai e asa bun, desi el vad ca il papa. o sa ii pun cereala dupa amiaza, intr-un bibe de lapte.

Helenutza + Horia Constantin (18feb2007) =



ALAPTATUL HELPLINE


cresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

aaaaaaaaa, am uitat sa ma laud: pe 4 noiembrie o sa fiu nasa de cununie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Despre meniuri noi azi am papat lapte de dimineata, apoi la 10 jumate dupa urlete ca-n povesti (cred ca de plicti i se facuse foame) piure de fructe(mar, suc de portocala, piersica si caisa rase cu cereale - gris cu vanilie), la pranz papam (sper) ciorbita de vacuta si la 18 iaurt cu banana si caisa (sper sa iasa bun). Seara, of course, laptic. Asta asa ... ca tot vorbeati de meniuri.

Mai ziceti de ce faceti voi cu bebeii pe vremi din astea plangacioase.

Kate, sa fiti sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kateryna spune:

neata la toata lumea!
Alina, tin pumnii stransi, stransi ca sa reusesti.

Eli,Cata, mersic ptr urari. Ce-a mai trecut timpul asta...Deja avem 7 lunite. Maine poimaine merge la gradi, la scoala, la fete...Aaa...cu fetele deja am inceput. Nu-i asa cuscra Miciurin?

Apropo de mers la fete. Hai ca lansez si eu o tema a zilei ca vad ca si cu confe e liniste... Vreau mai multa galagie de la voi
Nu stiu cate dintre voi au vazut stirea cu fetita care a devenit mamica la 12 ani si tatal la 14. S-a facut zilele astea tam-tam pe subiect (si pe buna dreptate). Mama ei si-a dat seama ca e gravida abia cand fata era in 7 luni. Aseara discutau pe realitatea ca in codul familiei e un art prin care se prevede ca :"o casatorie ca sa fie legala trebuie sa fie incheiata intre persoane majore, persoane care nu sunt majore (dar cu acordul tutorilor legali) si minori daca acestia nu au implinit varsta de 16 ani (cand se pot casatorii cu acordul parintilor) in cazul in care mama a ramas gravida sau a dat nastere unui copil inainte de aceasta varsta. Deci fata de 12 ani se poate casatorii acum conform legilor noastre. Am facut o paranteza scurta. Ideea era ca, ai nostrii copii se vor maturiza foarte repede din punct de vedere sexual. Isi vor incepe probabil viata sexuala muuulltt mai repede ca noi. Intrebarea mea este: Veti vorbi cu copilasii vostrii despre asta? Veti incepe asta ca un joc? Pe la ce varsta? Stiu poate parea stupid sa discutam despre asta acum cand sunt copilasii atat de mici, dar la aceasi emisiune aseara am ramas masca atunci cand am aflat ce varsta are cea mai tanara mama din lume. Stiti? Cea mai tanara mama din lume e din Peru si are 5 ani si 8 luni, a nascut la termen un copil perfect sanatos si cu o greutate normala.

Edit: Datele de la Realitatea cika nu erau exacte. Aceasta e povestea
O fetita a nascut la numai cinci ani

Un baietel perfect sanatos



Cand a inceput sa i se umfle abdomenul, parintii Linei Medina au crezut ca fata lor, atunci in varsta de numai cinci ani, are o tumoare si au dus-o mai intai la samanii din Anzii peruani iar, in final, la doctor. O luna mai tarziu, Lina nastea un baietel perfect sanatos.

La cinci ani, sapte luni si 21 de zile, cand baietelul ei s-a nascut prin cezariana, in mai 1939, peruana
Lina Medina a intrat in istoria medicinei drept cea mai tanara mama din lume. Recordul nu a fost depasit nici in ziua de azi.

Acum in varsta de 68 de ani, Lina refuza sa vorbeasca despre intamplarea de atunci, astfel incat nu se stie cine e tatal baietelului botezat Gerardo si care a murit la 40 de ani, din cauza unei afectiuni la maduva spinarii. Nu exista nici o dovada medicala care sa lege boala lui Gerardo de faptul ca a avut o mama atat de tanara.

Cand a ramas gravida, Lina locuia impreuna cu parintii ei si cu opt frati intr-un catun numit Ticrapo, in muntii Anzi, la 2.250 de metri altitudine. La inceput, familia a crezut ca fetita are o tumoare si au dus-o la samani. Acestia insa l-au sfatuit pe tatal Linei sa o duca la spital, in cel mai apropiat oras.

Cand s-a aflat ca e gravida, politia l-a arestat pe tatal fetei sub acuzatia de incest. Din lipsa de dovezi, tatal a fost eliberat cateva zile mai tarziu. La spital, s-a descoperit ca Lina avea aparatul reproducator dezvoltat complet. Mental insa, ea nu depasise varsta reala, de cinci ani. Primul ciclu menstrual aparuse cand fata avea doar doi ani si jumatate. Ea prefera insa sa se joace cu papusile in loc sa aiba grija de bebelus, care, de altfel, a fost alaptat de o doica.

In 1972, Lina Medina s-a maritat si a nascut al doilea copil, tot un baiat, care traieste acum in Mexic.


Cu perioada cand a avut primul CM nu se pun de acord, dar si in articolul asta e vb de acelasi lucru.

Cea mai tanara mama din lume
Peruviana Lina Medina a dat nastere in anul 1939 unui baietel. Lina nu avea la acea vreme decat 5 ani si 8 luni. In afara de faptul ca nasterea s-a realizat prin cezariana , restul a decurs absolut normal.

Baietelul a cantarit 2 ,700 kg si era foarte sanatos. Atat mama cat si copilul au fost apti sa paraseasca clinica la cateva zile de la nastere.

Lina Medina a avut prima menstruatie la 8 luni iar la 4 ani avea sanii dezvoltati precum si par pubian.

Baietelul a primit numele de Gerardo si a trait 40 de ani varsta la care a suferit de o afectiune a maduvei spinarii.

Medina s-a casatorit in anul 1972 si a dat nastere unui al doilea baiat , cu 33 de ani mai mic decat primul. Acesta traieste si in prezent in Mexic.



Kateryna si Anelin-George (7 ian 2007)

Eu asa fac, voi nu trebuie sa faceti ca mine

[b]www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajut-o pe Sonia sa poata trai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liuda spune:

fetele neata!
ce vreme de kkt! aiurea, nici nu ploua nici nu sta.

fetelor ce descrieti voi acolo niste meniuri... mor de pofta! pai ai vostri mananca nene, ce sa zic, noi santem mai asa, mai cu figura, nu mancam noi chiar atatea... belea!

Marybell - multa sanatate la bebe, odihneste-te si tu!

Alinatxa - bafta la fetita!

in rest noi santem cu bale si manele in gura, musca, vreau sa zic, asa de tare ca ma apuca plansul azi dimineata cand s-a repezit in mana mea... asta cu un singur dinte. La noi a tunat in draci noaptea de mi-a trezit plodul...

intrebare, vreau sfaturi de la doamnele cu mai multi plozisori la casa dar si de la alea care eu citit carti destepte si mai tineti minte ce se recomanda... Eu dorm cu fie-mea la ea in camera, adica seara baia si in patuk unde copilul adoarme fara cantece, leganari si alte orchestrari, eu - bantui o vreme, adorm in dormitor cu bbphonul, pentru orice eventualitate pana pe la vreo 3-4-5 .... depinde cand imi da trezirea Diana, apoi ma mut la ea doar din cauza ca prin bbphon nu intelegi daca doar se foieste prin somn si maraie, sau e treaza (se foieste si daca nu o aud se trezeste de tot) si decat sa fac naveta de cate ori se aude haraind in aparat, mai bine ma culc acolo. Ideea e ca pe la 4-5-6 dimineata dumna se trezeste si cere suzeta, se foieste pana ma ridic si i-o servesc, apoi poate doarme pana la 7 poate se mai foieste inca de vreo 2 ori in vederea ridicarii mele din par pentru a o servi cu suzeta scapata. La 7 si 10 avem trezirea de-a binelea, exact cand e somnul meu cel mai dulce.
acum intreb... cum fac, cum scriu cartile si cum ati facut voi? e bine asa, sau s-o las singura la ea in camera, sa nu reactionez la maraieli, ca poate se dezvata de asistenta mea in noapte doar pentru suzeta... ca altfel o sa-i dau suzeta pana la 5 ani prin somn si o sa dorm cu ea pana la scoala. Voi dormiti separat de copii? si va duceti la ei dimineata cand e treaz trezut? e cam smechera doamna si o vad cum ma urmareste prin plasa patului daca sant nu sant, daca reactionez si misc atunci cand maraie, deci sant sub supraveghere, asa ca asi vrea de acum sa fac ca sa fie bine, chiar daca asta inseamna sa ma chinui acum ceva vreme. astept sfaturile destepte fetelor, ca de la sfat pana la facut... ma chinui eu! multumesc oricum...

eli dar voi de ce aveti restricii la cereale si orezuri? ca e grasulean? cred ca am pierdut faza, dar daca e asa , ce te invidiez... ca noi mare chin avem cu sunca care nu se depune..

Alinuk - dar ce amintiri ai tu... nu am eu atata memorie... sa stiu ecografiile, cand si cum am numit copilul, adica stiu - 9 luni - doana mea era maia, cu o ora inainte de nastere s-a facut diana.

Messa - mama eu numai cand aud de dureri de sfarcuri... nu mai vreau alt copil, nu vreau sa mai trec inca odata mai ales ca eu am semne si acum de la ranile ce le aveam pe tzatze... ca avea asta a mea o limba aspra... fetelor pe cuvant ca nu mai vreau sa mai trec inca odata prin primele 2 luni de la nastere...

hai ca ma apuc de treaba ca mi-e somn ca am mancat un meniu frumos de dimineata (azi nu mai merge cu pufuleti si apa minerala).

afta la fete



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

Cata noi suntem norocosi ca e tati in concediu. asa ca se mai joaca si cu tati, ne mai mutam dintr-o camera in alta, mai sta si singurel la el in patut si se mai joaca cu niste migiute zornaitoare, mai dam drumul la carusel, mai canta, il mai iau in brate si ne mai uitam pe fereasra desi nu pare f interesat. oricum, e nasol in casa ca tot ajungem sa ne plictisim, sa ne fie cam cald...
acum de dim a dormit 2 ore si ceva sa vedem pana disera la ora 10 ce o sa facem. ma gandesc sa ies totusi 15 min cu el in brate si sa stau in fata scarii...macar un pic la aer.
ce papi bun aveti voi azi!

Helenutza + Horia Constantin (18feb2007) =



ALAPTATUL HELPLINE


cresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

auleeeeuuuu kate

nu e prea devreme...

ce bine ca am baiet... da cred ca sunt aceleasi griji oricum!!!

Alinuk si bb Teo 10 /01/2007
www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=56926702" target="_blank">poveste de bb / / www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2ad52edce530b33f65f3b1&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">spicuiri de botez
nasterea - una dintre minunile lumii
franturi de viata
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
...................................................

Mergi la inceput