Stelute de ianuarie-februarie 2007 (46)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Hele, sa stii ca si eu ies, tot la scara. Ma bate gandul sa iau umbrela si husa de ploaie si sa ma duc sa ma tund. E aproape coaforul. Mai vedem. Deocamdata din fericire a adormit. Era terminat de atata urlat. :((

Liuda, eu iti ziceam parerea mea si ieri, sper ca ai vazut. Eu cred cu tarie ca bebelusii trebuie sa doarma separat. Bine, poate nu de la o zi, dar noi l-am despartit pe Matei de noi de la 2 luni, imediat dupa vaccin. Cred ca, cu cat sunt mai mari, cu atat e mai greu sa ii mai desparti. Le creezi niste obiceiuri, niste asteptari pe care apoi nu le mai poti indeplini pentru ca esti franta si vrei sa dormi. Si noi dormim separat, cu bbphonul, si e super. Eu il las cand maraie, la sfatul Marinei, si stau si ascult sa vad daca e de rau, daca nu, il las si cate o ora jumate si se joaca in patut pana se satura si atunci plange sau maraie tare. Eu zic cat mai repede sa incepi ca altfel ... nu e de bine. Parerea mea.

Kate, bun subiect. Si greu, zic eu. Am inlemnit si eu cand am auzit de fetita aia, desi nu e singura. Eu am de gand sa vorbesc cu Matei, nu stiu in ce masura o poate face tati, vom vedea. Cred ca trebuie corelata chestia asta si cu inceputul educatiei sexuale in scoala (nu stiu chiar de la cat dar mi se pare ca incepe la varsta destul de mica), si cu intrebari care apar. Eu zic ca asta cu sexul este o ramura a acelui copac care se numeste "sa imi educ copilul in asa fel incat sa simta ca e ok sa vorbeasca cu mine si sa ma intrebe orice". Daca fac asa cum a facut tata cu mine ca sarea cat casa la orice, o sa ma minta si Matei pe mine cum l-am mintit eu pe tata. Asa ca ... la asta lucrez sa vedem ce strategie abordam. Din fericire inca mai avem timp de gandire. Dar cred ca de indata ce vor incepe sa vorbeasca si sa gandeasca si sa poata pune intrebari, trebuie sa avem raspunsuri pregatite la intrebari incomode pentru ca este uimitor ce vorbesc copiii, ce aud in jur, ce vad, expunerea este imensa. Sa ne dea Dumnezeu minte si luminare. Mi se pare o mare, mare responsabilitate sa fii parinte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

liuda emmi a stat in camera ei de cand am adus-o acasa, iar la ea in dormitor a stat cineva doar primele 2 saptamani, pana cand am simtit eu ca nu ma mai supara operatia si pot sa ma descurc bine cu toate. am mai stat o data cand a facut vaccinul de 2 luni si in noaptea aia nu am dormit pt ca ea se foia si eu nu stiam ce are. nu am bbphon si bine fac, nu aud nimic si nu merg la ea decat daca plange. eu cred ca cel mai bine e sa o lasi singura, ea are spatiul ei iar tu...iti vezi de tine, de barbat, etc.

kate buna problema. pe tine te doare la basca, ai baiat. eu imi doresc sa fiu proietena cu emmi, sa vorbim de toate, sa o duc la cosmetica cand osa vrea sa se epileze, sa o duc la dr cand o sa vrea s aia pilule, etcsunt constienta ca vor afla multe din timp, nu are rost sa ne ascundem. ufffffff, grea incercare pt noi ca parinti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liuda spune:

katy - sigur azi maine in loc de povesti nu o sa-i povestesc cum "se fac copii" nci despre metodele de contraceptie, dar de pe la 3 ani cand o sa apara intrebari gen "cum intra bb in burtica", "cum iesa", si altele... nu o sa zic despre barza si alte povestui... ca oricum afla ca in ziua de azi nu vedeti ca nu poti sa aperi copilul de nimic. Apropo de asta, am in fata scarii niste golani care se tot aduna seara, ca de, sant in vacanta, si stau si zbiara seara de ma seaca de creer.... dar vorbesc atat de urat, ce mai injura, acum Diana nu intelege, dar nu dureaza mult, ce fac? ca astea injura de mama focului si parintii parca nici nu-i aud. Nu o pot apara nici de cuvintele urate care eu cel putin le-am aflat dupa clasa a 7, in rest ne injuram cu "bou", "vaca", "proasto" s.a.m.d. si nici de multe alte chiestii. Bai va zic eu , eram in clasa a 6 cand am aflat "cum se fac copii" pai nu am vorbit cu taica-meu 3 zile, ca nu-mi venea sa cred ca poate el sa-i faca asa ceva lu' mama. Si taica-meu nu avea ideea de ce sant eu suparata si raspund urat! Ei asta e treaba, sa traim, ca ajungem si la inrositul si scremutul in timpul explicarii ce si cum cu putza... bai, vara-mea a ramas masca cand fiica-sa de 7 ani, stand la tv-u cu tot familionul ii zice "mama dar nu crezi ca a veanit timpul sa faceti dragoste cu tata?" asta a ramas lemn, dupa care si-a revenit... "pai daca tu nu te mai duci la culcare..." la care aia mica (care se ducea la culcare cu mare scandal) "bine, bine pentru asta ma culc mai devreme"

bei deci tre sa ma separ de fie-mea pe noapte?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jordash spune:

Salutare, fetele .

Intai de toate bine v-am regasit (la insistentele lui Katy , careia ii multumesc si cu ocazia asta ii urez La multei lunite! lui bb Anelin).

Legat de tema zilei, eu fiind posesoare de 2 baieti, primul Dragos avand aproape 7 ani, m-am confruntat deja cu intrebari legate de cum se fac copiii, diferente intre baieti si fete. De altfel, Matei a aparut si la insistentele lui: "Mami, pune o samanta in burtica ta si fa-mi un fratior!" .
Am si citit destule legate de subiect, iar cu Dragos am procedat asa: i-am raspuns concret la intrebare, in cuvinte simple si pe intelesul lui. Am incercat, si cred ca am reusit, sa-l fac sa inteleaga in ce consta diferentele de forma privind sexul la baieti si fete, cum se fac copiii si.. c-am atat pana acum, deoarece astea au fost nedumeririle lui.
Daca urmarim o emisiune, un film in care vede scene erotice comentariile pe care le aude de la noi sunt de genul: se iubesc, sunt casatoriti, adica intarim ideea despre familie, dragoste.
Discutii despre sex, ca act, cred ca tb avute mai tarziu, dupa 10-12 ani (in functie de copil, de interesul acestuia pt subiect si de momentul oportun).

Binenteles, viata bate filmul asa ca ... vom vedea cum ne vom descurca la momentul x!

Lacramioara &
Dragos Andrei (17 oct 2000)
Matei Stefan (31 ian 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kateryna spune:

jordash, bine ai revenit!
Fetele. in bantuielile mele pe forum am gasit-o pe luy care a fost la noi si e trecuta la "prieteni dragi" la mamici de sept-oct. Are dpn pe 3 sept. Mai bagam o galerie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liuda spune:

katy eu am vazut mai multe fete pe forum care la noi nu au mai scris de multe luni, chiar dupa nastere insa care in gravidenie au fost active, insa parca mi s-a parut aiurea sa le contactez sa le chem inapoi, ca ziceam, ca poate au un motiv ceva de nu mai vor cu noi, asa ca nu m-am bagat dar chiar imi era foarte interesant sa mai aflu cate ceva despre ele.

jordash -bine ai revenit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liuda spune:

bai, deci eu lasai toata treaba sa inviorez situatia cica aici la "stelutze" dar cred ca vorbesc eu cu mine..... va rog mai vioi, mai cu simt, mai cu rasundere, ce atata somnolenta... ca si asa mi-e somn de la vremea asta de nimic.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liuda spune:

hai ca pana va treziti ma duc si eu o fuga sa cumpar de haleala, bai deci nu stiu, ca toata ziua car in casa aia, cand dai sa mananci - nu gasesti nimic, eri am facut mici cumparaturi la metro, azi de dimineata am facut piata cu fructele, acum ma duc... iar dupa haleala, ce Dumnezeu ca ma mir si eu, apropo in casa mananca doar Diana, ca bona cica e in post, asa ca mananca doar salata, domnul cap de familei e plecat de sambata de acasa ... Parasire de domicilui si de tara ca e prin alta tara acum, poate vine maine spre seara.... de ce nu am de toate in casa daca tot toata ziua ma tin de cumparat... bai cumperi odata si sa tine macar 2 saptamani, dar imediat mai apare ceva in "lipsa" si iar incep sa scriu liste cu necesarul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kateryna spune:

hai ca am dat si eu mancare la gupil si acum ma intorsai aici. Tot liniste? Adica eu nu fac confe pe mess si nimic aici? tz tz tz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

Salina, pai iaurtul Napolact e pre-blenduit . Prodlacta sta batz, dar daca il blendai, se face la fel de moale

kate, povestea cu peruvianca de facu plod la 5 ani e cam asa: "Mami, vleau un flatziol!" La care mami: "Da' pune pana si fatz tu singura!" Acuma serios, LOGIC ca o sa ii explic chestii, o sa vad cand incepe s-o intereseze subiectul si ii explic; din punctul meu de vedere, poa' sa se utza pana i se ia pielea, numa' sa faca asta cu caciula, sa nu ne trezim cu vreo boleshnitza din aia najpa sau cu ceva cu oki.

Liuda, tare de tot pustoaica! Pai asta e un mod bun sa culci un copil Ii explici ca mami si tati au niste utza de facut shi copilu, de dragu' relaxarii parintilor, se duce la somnik

Mergi la inceput