Stelute de ianuarie-februarie 2007 (46)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Crishtinutza spune:

Si ca sa raspund si eu la tema zilei...

eu tocmai am citit in "Totul se intampla pana la 6 ani" ca nu trebuie sa ii spunem copilului ca bebe creste in "burta" mamei, ci in uter, altfel se creeaza alte confuzii ulterioare. Mai spunea ca ar trebui sa le spunem adevarul copiilor, dar fara explicatii suplimentare mai multe decat cer... adica, cate o propozitie in sensul adevarat, iar cand ei sunt pregatiti si vor detalii mai multe, le cer singuri.

Mi s-a parut ok, asa ca eu sper sa pot sa procedez astfel. Offf, ne-om vedea noi mai incolo cu teoria si cu practica.

,
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by mihacarm2002

Pt ca stam in casa ca am facut vaccin si afara e cam urat, am facut www.flickr.com/photos/mamicile_ianfebr2007/1040273757/in/set-72157600638795239/" target="_blank">ne-am pozat

Mihaela si Eva Florina (9 feb. 2007)
www.flickr.com/gp/7694665@N04/P56Kn1 br / " target="_blank"> Eva~Florina



vai ce dulce poa sa fie Eva mica si dragalasa, mor dupa ochisorii ei albastri.

Din chaos, Doamne, am aparut/ Si m-as īntoarce-n chaos...
*********
Rugati-va pentru Diana si Sonia * Alaptatul Help-Line * Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
*********
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Miha, cat de dulce poa sa fie fita! Si Ella cu picioarele in doua emisfere. Haha!

Conchita, are dreptate Crishtinutza cu forumul si informatia din el. Trebe cernuta ca altfel o iei razna. Asa faceam eu in timpul sarcinii. Acuma, daca tot ai programarea, mergi sa te linistesti.

Anis, imi pare rau ca din nou aveti probleme. Dintii?

Ca intrebati de dormit, MAtei doarme o ora intre masa de 7 si cea de 10 jumate, cam 2 ore intre asta de 10 si cea de 14 jumate si o ora sau deloc pana in masa de 18. Uneori mai doarme si dupa 18 vreo ora doua, mai ales daca suntem afara. Acum de exemplu doarme de pe la 19:15 si l-am si luat din carut si l-am urcat scari si apoi in casa l-am schimbat si s-a culcat la loc .. . O fi de la vreme. Noaptea doarme de la 10 la 6 jumate fara sa se trezeasca.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

CAtalina..sper ca sunt dintii..si nu mai stiu eu altceva.

Azi Iarina a mancat legume taiate marunt.A apreciat ( a citi , a deschid gura) mult mai mult decat pasat.Era asa de comica cu cei 4 dinti ai ei, cum mesteca ea...ca o babuta fara dinti.Spre ca macar asa sa o incante si sa manance legume...ca nu mie greu sa i le tai marunt.



*** AniS ***
Iarina-Elisa *** inimioara mea mica*** (11 ianuarie 2007)***
Ingrid-Alexia *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005) ***INGRID
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shine spune:

salut
daca are nevoie cineva de bona (si acum vorbesc serios, nu mai fac , virgula caterinca)dati un pm.(sau buzz pe mess, k pe la calculator umbla ilinca)
am intalnit o tanti pe afara, e o vecina de-a mea. arata ok (nu e d-aia cu dintii stricati, si unghii negre), pare in forta, e ingrijita, era data si cu un strop de parfum.
in principiu vrea de la 1 sept sau de pe 15.

amu ma retrag in coltul meu

www.rodino.ro/Blogs/BlogFamilyRO/tabid/128/EntryID/53/Default.aspx" target="_blank">repere in dezvoltarea bebelusului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sraluca spune:

M-am tampit de tot. Azi toata ziua mi-am scremut creierii cum de a facut Anelin 7 luni cand stiam ca e mai mic decat Bila si el nu are decat 6 jumate ( de vreo saptamana ma laud cu baietelul meu de 6 luni jumate). Si acum m-am uitat pe prima pagina si m-am prins ca suntem in luna a 8-a deci Bila are de mult 7 luni. Ce mama denaturata. O sa faca 18 ani si eu o sa il consider tot de 6 luni jumate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

raluca te-a marcat ceva cand a facut bauatul 6 luni jumate, de ai ramas tu setata asa?

ivona super poza!

miha da ce de par aveti si voooooi!

si ca sa ma laud iar pe ziua de azi, emmi se aseaza singura in fund. ieri am gasit-o in fund si am crezut ca e o intamplare dar azi a exersat la greu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura ionescu spune:

Mai, ce-aveti?! Ce-i cu subiectele astea cu spasme, convulsii si epilepsii?!? Ca asa am patit si cu adela cu displazia la 6 luni de n-am dormit vreo 2 nopti! DOAMNE FERESTE!

Mihacarm - bai ce scumpa poate sa fie Eva, mor ce ochi albastri are. In afara de ea, numai la Diana de Liuda am mai vazut zorele de astea! Si imi place rau de tot mingea aia! Vrem si noi!

Am vazut-o si pe grasunica Ella cu cracii in doua emisfere. Da' sa stii Ivona, ca e bucatica rupta din tine.

Alinuk - jucarie din aia am vazut si eu azi cand m-am plimbat pe la miniblu, da' la ei era din plus, deci putea sa-si dea cu ea in cap ca Bila, ca nu patea nimic. Nu am luat-o ca scria 9+, adica de la 9 luni, si am zis ca o iau mai incolo. Oricum fie-mea nu e asa progresata cum am citit de alti copii pe aici care pun cuburile unele peste altele. Ea e la capitolul lins cat mai mult si orice, de orice forma si textura, scuturat cu sarg, eventual dat de pamant.

Azi mi-a facut o surpriza. Nu s-a asezat singura in fund, nu va ganditi la asta fiindca nu are nici un interes din moment ce isi drege glasul putin si vine ma-sa si o pune in fund. NUUUUU! S-a ridicat in picioare. De 4 ori! Stateam cu ea in brate intr-un fotoliu, s-a apucat de manerul lui, s-a tras pana s-a ridicat in picioare si s-a aplecat peste maner spre o masuta pe care era o cutie mare de sevetele pe care a facut-o muci. Si eu o puneam la loc, si ea mai facea o data. Uite asa a facut de 4 ori pana am pus-o in patut.


Gio - Eva doarme de la 10 seara la 6 dimineata, papa laptic si se culca din nou pana la 8. In timpul zilei doarme de 3 ori ( la noi merge programul EASY, asa s-a nimerit): pe la 12 doarme 1 ora, intre 15 si 18 doarme la pranz, deci mai mult, si mai doarme 45 de min pe la 20, de obicei afara in carutz.

Pup fetele, noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rali spune:

Cred ca din cauza vremii, m-am plostit si eu rau de tot...am reusit sa va ajung...

Multa sanatate bebeilor bolnaviori!

Am vazut si eu pozicile cu fetite cu agrafe: bb. Ella si Eva- foarte frumoase.
Citesc ca sunt bebelusi ce se ridica singuri in picioare, se aseaza si in fund...bravo lor...nici nu-mi vine sa cred ce a trecut timpul...Vlad ma uimeste in fiecare zi cu ceva nou...ma bucur dar un pic ma si intristez ca e semn ca se mareste ...nu vreau sa creasca asa de repede

Gio- Vlad inca se mai trezeste noaptea sa pape..cam de 2-3 ori...dar adoarme imediat la loc...azi a adormit doua reprize de cate 2h si una de 1 h

Conchita - ce ti-a spus dr? Si Vlad se mai arcuia cand il alaptam in brate, se uita intr-un punct fix, dar de cand il alaptez in pat nu am mai observat...nici prin cap nu mi-a trecut ca ar putea fi ceva

Eli- ce a facut Alina?

Am si eu 2 intrebari (una mai tare ca alta - dar vremea e de vina sa stiti...nu neuronul meu obosit)
1. pot sa ii dau lui Vlad afine?
2. i-am dat 2 zile piure de pastranac, urmatoarea leguma (mai ma gandesc ce o sa fie) i-o dau impreuna cu pastranacul sau tot singura?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

quote:
Originally posted by laura ionescu



Alinuk - jucarie din aia am vazut si eu azi cand m-am plimbat pe la miniblu, da' la ei era din plus, deci putea sa-si dea cu ea in cap ca Bila, ca nu patea nimic. Nu am luat-o ca scria 9+, adica de la 9 luni, si am zis ca o iau mai incolo. Oricum fie-mea nu e asa progresata cum am citit de alti copii pe aici care pun cuburile unele peste altele. Ea e la capitolul lins cat mai mult si orice, de orice forma si textura, scuturat cu sarg, eventual dat de pamant.


Pup fetele, noapte buna

Laura si Eva
11.ian.2007
www.flickr.com/photos/9186782@N05/collections/72157601194872891/" target="_blank">poze cu Eva




Laura maine o primes si o sa-ti spun cum este... tot din plus desigur si e altfel asta decat cea din Miniblu... aceea nu avea decat cuburi.

nu stiu daca in Miniblu au produse Shelcore...

Pe casuta asta scrie 6+... ma rog asta poa sa insemne si 9 luni ... ei acum doar nu crezi ca Teo vine direct si incepe sa bage cuburile in locasul lor, mingiile asemenea..etc O sa exersam noi cine stie cat pan' s-o prinde si gupil.. el o sa faca in stilul lui cunostinta cu ele: o sa incerce sa le bage in guritza... si o sa aiba o suprizaaaa: nu vor incapea!! (unde mai pui ca poa sa fie ocupata si de suza ...dar el e perseverent )

aidi va poop - noapte buna!

Ivona tare faza cu piciorutzle goale in multe zari...



Alinuk si bb Teo 10 /01/2007
www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=56926702" target="_blank">poveste de bb / / www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2ad52edce530b33f65f3b1&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">spicuiri de botez
nasterea - una dintre minunile lumii
franturi de viata
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
...................................................

Mergi la inceput