Stelute de ianuarie-februarie 2007 (46)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ivona1977 spune:

Multumim fetelor ca mi-ati vazut si laudat printesica

Rali eu i-am dat afine Ellei(sunt borcanase care contin afine si alte fructe) si a fost OK. Cat despre pastarnac, fa cum vrei, cum crezi! Daca s-a obisnuit cu gustul si ii place, poti sa incerci un amestec. Ella uraste acriturile (sunt unele borcanase de fructe care sunt mai acrisoare; nu ii place orezul cu zmeura tot de aia). Tot ce ii dau trebuie sa fie dulce. Preferata este banana cu ciocolata (nu stiu ce borcan era ala ca nu am mai gasit si acum ma chiorasc prin toate magazinele dupa el).

Mihacarm multumim frumos hihi frumusica foc e Eva! Ce par lung are, cum i-l prinzi? Eu am fel de fel de clame dar cele moi si le scoate din par si evident le baga in gura si nu ii pun din cele tari ca imi e frica sa nu o raneasca. Elasticele nu ne plac ca ne smulgem...

Alinuk am vazut si eu jucaria, e faina si cred ca merita. Eu am avut surpriza sa descopar ca cea mai ieftina jucarie sa fie preferata Ellei - un sirag de forme colorate din lemn atasate la suzi. Le invarte si e linge pe toate partile. 80% in timp il petece studiind chestia aia, indiferent cate jucarii are in jur.

Anis multa sanatate

Laura multumesc, ma bucur ca seamana cu mine...

Sper ca Lilic e bine ca am vazut la TV vijelii pe la Constanta si ea nu a intrat azi. Da Lili un semn de viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ivona1977 spune:

Marina felicitari petru abdomeneee!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Buna seara mamici.

Liuda, la dilema ta cu trezitul si mutatul noaptea iti spun cum am procedat noi la Andrei (la Cris nu e cazul, Slava Domnului). Andrei a dormit de la inceput singur in camera si noi foloseam tot interfonul ca sa-l auzim. In prima luna n-am prea dormit si nu fiindca se trezea el ci fiindca l-am obisnuit ca imediat ce scapa suzeta si se foieste noi hop eram acolo s-o punem la loc. Tati se gandea foarte serios sa inventeze un dispozitiv sa-i prinda suzeta pe dupa urechi ...eram rupti de oboseala si intr-o noapte ne-am tot impins unul pe celalalt care sa mearga sa-i dea suzeta pana am adormit amandoi la loc. Dimineata am observat ca al nostru copil era bine sanatos, cerul nu se rupsese fiindca nu-i dadusem suzeta asa ca am hotarat sa spunem stop joc si sa preluam controlul si nu ne-am mai dus. Si astfel baiatul meu a observat incet-incet ca nu mai vine nimeni sa-l ajute la capitolul suzeta asa ca a invatat sa o caute si sa si-o ia singur. In concluzie la acest "roman", nu te mai duce decat daca plange, oricum mai degraba se trezeste cand te simte acolo decat daca nu te duci.

Conchita, lasa paranoile si stai linistita. Si Cristinuca mea se arcuieste de cateva zile de ca si cum se uita in spate peste cap sau se intinde dar nu m-am gandit nici o secunda ca ar fi ceva in neregula, ci am luat-o ca atare . Daca ne-am lasa prada tuturor gandurilor noastre si subiectelor de pe DC fiecare gest al puilor ar fi simptom al unei probleme neurologice...cum mai spune si dom' Capraru referitor la cascat, ca innebunisem de ingrijorare imediat dupa ce l-am nascut pe Andrei fiindca baietul meu casca intruna si el doar era un somnoros si jumatate.

Anis, si eu cred ca este de la dinti febra fiindca este prea mica sa fie infectie sau raceala si nici constanta nu e.

Rali, poti sa-i dai afine, sunt alimente permise la varsta asta, dar fi totusi atenta la posibile reactii alergice.
In legatura cu legumele noi, i le dai amestecate cu cele deja introduse fiindca se presupune ca daca apare o reactie alergica sau nu-i place este de la alimentul nou, avand in vedere ca ai testat fiecare aliment mai multe zile. Asa spune la carte. Eu nu i-am introdus treptat legumele ci i-am facut direct o supa din morcov, ardei gras, conopida, cartof, cateva foite de ceapa (pt. gust) si pulpita de pui (am procedat asa la recomandarea pediatrei). Am avut un esec rasunator in prima zi (nu stiu sigur daca a fost supa de vina sau n-a mancat fiindca era f. obosita, fiindca nici altceva n-a vrut) insa si-a revenit la sentimente mai bune in zilele urmatoare.

Pentru cine doreste, cine mai pofteste avem cateva poze recente in link-ul de la semnatura, in albumul "Iubirile mele".

Stie cineva ce-a facut Alina la proba sportiva?

Oana, nazdravanul Andrei (18.02.2005) si Cristina (8.02.2007)

Comorile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salina spune:

Rali- exista la Hipp un borcanel "mere+afine" 4+, deci eu zic ca ii poti da. Eu i-as combina cu banana!
- a doua leguma eu as adauga-o, nu i-as da-o tot simpla. Vezi ce mai zic fetele, eu oricum n-am inceput cu pastranac.

Miha - ce dulce e Eva si ce par luuuung are!!!! A mea tot cheala e, are tamplele goale, ca barbatii cu chelie

Alinuk - faina tare jucarica. Si eu sunt pusa pe achizitii, ca Evi e jucausa tare. Ma rog, oricum toate sfarsesc mozolite, in gurita

Laura - felicitari ! Nu tie, ci Evei . Ce fel de patut are? De lemn sau cu plasa? Daca e din ala tip tarc si inca nu i-ai coborat salteluta...ar fi o idee!

Shine - io n-am nevoie de bona, dar m-a umflat rasu' citind descrierea bonei "tale". La inceputul mesajului am avut senzatia ca vrei sa-ti oferi serviciile de bona

Crishtinutza - eu nu ma vad spunandu-i lui David ca el si Eviusha au crescut in uterul meu. Pe bune acum. Poate dupa 7 ani incolo. Daca i-as spune asa ceva acum, la 4 ani, m-ar asculta (probabil m-ar si crede ) dar nu cred ca ar intelege. Si ca sa-i explic ce-i ala uter... hmmm, parca totusi e cam mult.
ma credeam o mama moderna... E de rau?

Uite, cu ocazia asta, mi-ai dat de gandit, o sa intorc problema pe toate partile si ma mai gandesc ...

Kate - eu raman la varianta aia cu mami si tati care s-au iubit si se iubesc muuuuuult. Asta pana vine asediul de intrebari suplimentare. Atunci explicam copilului stiintific dar nu prea. Adica cumva pe intelesul lui, adaptat varstei lui. Mi-e greu sa ma gandesc acum la asta, e prea mic.









ALINA, cu doua comori: printesa EVI (3 ian 2007) si DAVID (18 iul 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirandolina spune:

Fetelor, sunt RUPTA.
Cu toata ploaia, am mers cu Maya la bazin si a fost foarte bine

Raspund din trei in paishpe ca mai trebuie sa pun si ceva laptic la pastrare

Maya doarme singura in camera cam de pe la patru luni, cind se trezeste mai vorbeste singura (sau cu Alba ca Zapada de pe perete) intre 30 de minute si o ora, nu stiu exact, ca dorm lemn, iar cind i se face foame ca lumea incepe sa kitzaie tare si o aud in bbphone. Pe la 3 luni jumate am ispravit si cu mesele de noapte (deh, copil de tzitzi), asa ca doarme minim 8 ore pe noapte, maxim 12 (mi-a facut citeva surprize din astea, de nu stiam ce e cu ea...)

DAAAAAAAAAAAR, in seara asta A VRUT SA ADOARMA IN BRATE! Cred ca e de vina si faptul ca am tot carat-o cu mine peste tot (pina si in mall, azi, habar n-am ce am cautat acolo), iar de cite ori avea o problema, incepeam prin a o lua in brate. Noi (eu si tati) am facut asa: cind Maya are o problema si chiraie, intii o luam la discutii (ea sta inca la locul ei - in pat, pe canapea etc, in general pe spate, mai rar in fund). Apoi o ridicam de minutze in fundulet, mai vorbim, cintam, ridem, mincam jucariile din jur etc etc. Daca nu merge nici asa, mai skimbam pozitia etc. De luat in brate insa o luam cind starea devine critica si urla. Si nu urla foarte des. Si acum din nou DAAR, o iau in brate cind o kinuie refluxul si stiu sigur ca o doare stomacelul...

Hai ca v-am plictisit de tot, si nici nu stiu cit o sa intelegeti voi elucubratii de om fff obosit.

Raluca, m-ai distrat tare cu virsta lui Bila. Imi aduce aminte de momentul in care mama uitase cum ma keama

Liuda, asa cum ai cetit mai sus probabil, si eu te sfatuiesc sa o lasi singurica pe Duamna Diana, altfel o sa uiti ce-i aia intimitate pina pleaca la facultate. Glumesc, dar am vazut kiar duminica un exemplu in care doi baieti (2,5 si 5,9 ani) + plus mama lor nu adorm DECIT impreuna Eu una nu stiu cum as face fata daca seara nu m-as cuibari linga al meu cit e inca treaz

Alinuk, ce jutulie misto

Kate, cu intirziere, sa-ti traiasca bb Anelin si voi pe linga el

Ce faza cu fetita aceea de cinci ani... Doamne, mare ti-e gradina, si multi nebuni ii sar gardul... Cum sa pingaresti un copil de sub cinci ani... Pacat ca pe atunci nu existau analizele care se pot face in ziua de azi. Asta ca sa vedem in ce epoci traim si in ce hal va trebui sa ne abtinem sa nu ne bagam copiii sub un clopot de sticla. ATENTIE, eu kiar nu sunt genul care sa-si fereasca copilul de toate cele, dar uneori parca imi vine s-o bag la loc de unde a iesit, ca sa n-o atinga niciun rau.

Gata, ca dorm deja pe tastatura... Puuup fetele si multa sanatate bebeilor bonaviori Marybell

Ella de www.youtube.com/watch?v=deHt6udGM6k" target="_blank">Iulia Maya 16 februarie 2007
Un altfel de ticker cu Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirandolina spune:

quote:

bai, vara-mea a ramas masca cand fiica-sa de 7 ani, stand la tv-u cu tot familionul ii zice "mama dar nu crezi ca a veanit timpul sa faceti dragoste cu tata?" asta a ramas lemn, dupa care si-a revenit... "pai daca tu nu te mai duci la culcare..." la care aia mica (care se ducea la culcare cu mare scandal) "bine, bine pentru asta ma culc mai devreme"





Ella de www.youtube.com/watch?v=deHt6udGM6k" target="_blank">Iulia Maya 16 februarie 2007
Un altfel de ticker cu Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirandolina spune:

offtopic... www.antena3.ro/Ploaia-care-va-veni.-Ascultati-cele-mai-indragite-piese-ale-lui-Motu-Pittis_act_37047_ext.html" target="_blank">Ploaia care va veni... si altele, de neuitat In memoriam Motu Pittis

Ella de www.youtube.com/watch?v=deHt6udGM6k" target="_blank">Iulia Maya 16 februarie 2007
Un altfel de ticker cu Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salina spune:

Amaya - tu ai mai gasit biscuiti "populari" pe undeva?

Helenutza - intrebare: pilaf adica orez (bob) fiert ... + legume, si dup-aia bagat la blender?

Catalina - imi pare rau ca nu esi multumita de noua tunsoare. De-aia mi-e mie groaza si ma tund o data pe an... ah, si tocmai ce ma batea si pe mine-un gand. Chiar simt nevoia de o schimbare.

Criss - pai nivelul patutului l-am coborat de-acum doua luni ca daca nu as fi facut-o as fi cules-o pe Eviusha de pe jos ... E zbanghilica tare fata asta, acum a luat-o la plimbare prin patut si isi ia singura jucarii de pe modulul pus pe post de masa-de-infasat bebe.

Si pt. ca mi-am amintit...vroiam sa va povestesc de nebunica mea ca e numai cu ochii dupa David, ii soarbe din privire jucariile... V-am zis ca i-am luat o masinuta? Rosie Dar n-ajunge, ca ea vrea tot ce vede la David, cuburi, carti de colorat...

Fetelor, in seara asta ea manca iaurt cu cereale si in timp ce-i dadeam se intorcea si se uita in castronelul cu supa al lui David. Mi-a fost asa mila de ea, mititica avea asa o mutrita... Abia astept sa-i pun pe-amandoi la masa, sa manance acelasi lucru!

Conchita - ai fost la dr.? ti-a zis ca citesti prea mult pe Internet?
sper sa nu te superi, era doar o gluma

Marybell - sanatate puiului, odihneste-te si tu cat poti ca ai trecut prin multe in ultima vreme

Moama, si tu Ivona? Hai, mai fetelor, care-i secretul? Vreau si eu sa aiba fi-mea parul lung . Mi se pare ca Ella seamana foarte, foarte bine cu tine.

Marina - am vazut intr-o poza pe care ai pus-o saptamana trecuta parca, statea Emma in fundulet la primul nivel al patutului. L-ati coborat acum? sorry, dar am si eu o problema

Hai Mira, ca mai e putin si 'scapi'. Sper sa ne arati si noua poze de la nunta. O luati si pe Maya?




ALINA, cu doua comori: printesa EVI (3 ian 2007) si DAVID (18 iul 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihacarm2002 spune:

Multumesc f. mult pt aprecierile facute la adresa mandrei mele. Ce mai, mi-a crescut inima!
Parul Evei a crescut destul de lungut in fata, ii acopera ochisorii. (ca la spate e cheala Ma rog, are cateva fire asa lunguiete dar suficiente ca sa o gadile. Asa ca in fiecare dimineata ii prind motul cu o clama spre disperarea lui ta-su care ma sacaie sa o tund ca daca isi inghite clama. In plus, lui nu ii place cum ii sta asa, el o vrea cu bretonel.
Mingea e din aceea de plaja. Am primit-o acum cativa ani si at. chiar nu m-a bucurat deloc. Sa va povestesc ca dupa ce-am umflat-o Costin a vrut sa jucam volei?

Emma, felicitari pt asezatul in fundulet prin fortele propri!
Eva,(Laura) cum e lumea de la inaltime? Nu te complici cu mersul de-a buselea, ala nu e pt dom'shoare ca strica genunchii. Direct in picioare!
rali, si tu esti inca la capitolul 'pastarnac'?
Amaya, ti-am admirat comorile. Esti o femeie fericita!


Mai, sa sti ca eu va contrazic oarecum la capitolul dormit cu plodul pana pleaca la facultate. Asta pt ca noi am fost 3 fete cucuiete si cand eram mici dormeam toate cu mama. Pana ne-am desteptat ca sunt paturi in alte camere si ca se doarme mult mai lejer si am migrat una cate una. Sa va povestesc acum ce pudice eram? In chiloti si sutien ne vedeam doar pe plaja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirandolina spune:

Mihacarm, asta cu dormitul si dependenta de mama-tata depinde si de copil... Si mama voastra a dormit cu voi citi ani?? Intreb in sensul in care eu... nu pot sa spun ca sunt dependenta, dar e rasfatzul meu major sa lenevesc la sfirsitul zilei cu tati doar cu tati

Alina, pai o luam si pe Maya, ca altfel pe cine botezam? Da' chiar, pe voi nu v-am intrebat: cu popa ce fac, il tin la masa? O sa vrea sa manince chestii de non-post cum am comandat eu meniul??? Luminati-ma si pe mine. Si isi aduce si dascalul daca facem la aer liber?

Ella de www.youtube.com/watch?v=deHt6udGM6k" target="_blank">Iulia Maya 16 februarie 2007
Un altfel de ticker cu Maya

Mergi la inceput