Colectia de toamna iarna 2005(145)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Tania, felicitari pt. caruciorul roz! Iar in legatura cu cresa, mai vorbeste cu Gandacel sau citeste-i mesajele mai vechi sa vezi cum a coordonat si cum i-a iesit trimiterea la gradni/bona etc. cu venirea lui bb no.2. Nu ai putea sa-l dai un pic mai devreme, daca tot e musai? Ei se acomodeaza cam intr-o luna.

Imi pare rau sa aud de Dariuca-bolnavioara. Multa sanatate!

Ah si pt. ca nu stiu cind mai intru pe thread-ul asta, vreau sa le zic La Multi Ani leoaicelor noastre, Noki si Ina. Nu mai stiu exact daca zilele voastre au trecut sau vin curind, dar voiam sa stiti ca m-am gindit la voi.


Daca gasesc bilet, noi probabil ca vom pleca spre Ro luni. O intilnire cu voi depinde d cum va fi starea mamei si ce vor gasi acolo si de cita nevoie e de mine.




Smaranda, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80475" target="_blank">discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Bic, drum bun si sa dea Domnul sa fie cit mai bine cu mama ta! Si vacanta buna in rest! Te asteptam cu bine inapoi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Am citit din urma o discutie despre cobai (sau porcusori de Guinea, cum li se zice pe aici, dar cobai se numesc ei in romaneste).

Eu am avut un cobai si inca unul din ala mare aproape cit un iepure. Este un animal rozator foarte curat daca-i asiguri conditii. Eu l-am tinut aproape 2 ani, dupa care l-am dus la parintii mei, ca eram in anii cei mai grei de facultate si nu mai aveam timp suficient pentru el.

Dar ca sa nu puta, cum ati zis voi, ii facusem casuta intr-un cosh din ala mare in care se cara rufele la spalat. Deci cu peretii gauriti, ca sa aiba pe unde se aerisi. In cosh aveaziare pe fund si deasupra o groaza de talash, ca stiu ca ma stiau toate vinzatoarele de pe la magazinele de cioburi, ca ma duceam tot la 2 zile sa iau talash proaspat. Adica la maxim 2 zile talashul il schimbam. Intr-o parte isi facea el nevoile (si nu in tot coshul, cu sfintenie), iar partea aia era intr-un coltz din spate. Aveam si o paturica mai veche pusa peste cam jumatate de cosh cind venea seara, ca-i placea sa doarma la intuneric perfect. In partea din fatza a coshului era livingul, unde toata ziulica statea sa pape si sa se joace.

Pe linga statul in cosh, el statea si mult timp liber, si zau daca facea ceva mizerie prin casa. Singura mizerie facuta era cind se suia cu labutele din fatza pe vaze si rontaia din frunzele unora dintre flori (evident ca nu lasam la indemina flori cu frunze otravitoare). Cind a stat la parintii mei il adora pe tata, pentru ca il tinea in brate cind se spala si tare-i placea asta. Apoi, cind termina cu spalatul se culcusea in barba tatalui meu (ati ghicit, tatal meu poarta barba). Si pe mama o iubea tare de tot, la ea se manifesta altfel. Dar pe tata il adora si pentru ca-i dadea macaroane cu brinza de vaci (budinca). Da, uneori mai primea si ceva "delicatese" si nu cred ca de la astea a murit, saracutul.

A murit la aproape 5 ani virsta (mult pentru un animalut asa de mic), albise aproape tot, dar nu de batrinete a murit, ci pentru ca facuse un cancer. Era pui al unor cobai de laborator si cred ca primise si el ceva din laboratorul ala, inainte sa-l salvez eu, la doar citeva saptamini de viata. L-am operat (eu am fost mina a doua) la un foarte bun veterinar din Bucuresti (care acum are clinica lui si nu prea se mai omoara cu consultatul, doar are alti angajati), dar a recidivat si inca foarte rau. Asa ca a murit, mititelul.

Ei, si dupa atita placinta intinsa pe aici, vreau sa spun ca poate pentru copilasi atit de mici nu e chiar indicat. Nu are boli care sa le transmita daca il tineti foarte curat, dar poate copilasul il stringe in brate din dragoste si... asta a fost...

Raspund la orice intrebari daca doriti amanunte.

P.S. Nu bea apa, isi ia toata apa din legume. In rest, e foarte curat daca nu este tinut in sticla, ca acolo se impute din lipsa de aerisire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Mneatza!

Inca o noapte dormita de Sarah cap-coada fara nicio trezire! Traiasca racoarea!

Tania- yuuuuupi, ce ma bucur ca-i fetitza! Numele Anna e superb! Te-a inspirat nora, nu?Sa fie fetitza cuminte, desteapta si frumoasa si sa stea in burtica pana la final sa se coaca bine!

Siminaf- ce frumos ai povestit de porcusor. Si mie-mi plac tare mult. Am vrut mai demult sa-mi iau. Eu am avut hamsteri dar erau de o rautate feroce, ma muscau non-stop, dar rau, de-mi dadea sangele, iar eu cu mintea mea de copil ii bateam cand ma muscau.
Eu insa nu o sa-mi mai cumpar animale de casa pentru ca pur si simplu nu mai vreau sa sufar cand mor. Am suferit deja dupa un papagal, 4 broaste si vrabiutza lui mama.

Biculetz- ehehe, mai e muuult pana la ziua mea, vreo 3 saptamani! Sper sa mai intri pana atuncea. Sa-ti iei cateva nr de telefon din agenda noastra si poate ne organizam la o mini-intalneala! Drum bun catre casa!





Poze cu Sarah si mami
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4 si www.dropshots.com/saralyna2005" target="_blank">5

Varsta Sarah

Everything matures...eventually!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Siminaf asa frumos ai povestit, stiam si eu multe din amanuntele astea ptr ca a avut o prietena buna de-a mea, cand eram mai mititele, si tare il mai iubeam. La fel, ii placea sa fie tinut in brate, imi aduc aminte ca-l tineam la TV si incepea sa cante. Ea il tinea in borcan pe vremea aia, dar acum am vazut custi speciale, aerisite, talasul e ieftin, nu mi se pare asa un animal costisitor, si nici mare branza nu e de ingrijit la el. Era tare iubaret. Mie mi-era frica de boli, chiar imi propusesem ca we acesta sa ma documentez nitel pe net, cred ca am sa merg si la un veterinar (am un prieten) si o sa ma sfatuiesc si cu el. Mersi inca o data, m-ai mai "optimizat" ref la lucrul asta

Dordia sanatate lui Stef!

Bic tinem pumnii ptr mamica ta sa fie ok, te asteptam cu vesti cand ai timp!

Ma duc la treburile mele, am niste vinete de copt, sa le termin pana vine caldura mare. Pupici

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567608176/" target="_blank">Antalya 2007
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

miri_b, T5? Eu mi-am facut doar TSH, T3 si T4.
dordia, refacere rapida lui Stefan.
Tania, foarte frumos numele pe care l-ati ales.
Bic, drum bun si asteptam vesti bune despre mama ta.
Cami, cum se mai simte Daria?
Hilde, dar mananca Stef al tau, nu gluma! Ce bine de tine ca mai ai timp sa te rasfeti. Elise nu prea mananca seara.

Cristina & Elise-Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

Cristina sorry.am vrut sa zic T3 SI t4.eram capiata de drum..eu deja m-am operat.


Miri si David - 23.12.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelutat spune:

Buna dimineata!
Fetele care ati dus kk la analize, cum ati facut? Ati dus pampersul cu produsul finit sau ati folosit un recipient special? In cate zile au fost gata analizele? Cat pot sa tin kk, adica il duc pe imediat ce il face sau pot sa il duc si a doua zi?
Fug la treaba si revin
Mihaela


album dn Titi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Mihaela, noi n-am facut copro, dar din cate am retinut din discutiile de aici, cel mai sigur e sa intrebi la laboratorul unde duci proba cum o vor.
Ideea e asa: pentru ex. copro-parazitologic nu e asa de pretentios, duci proba intr-o cutiuta de la farmacie. Intre timp se pastreaza la frigider. La coprocultura e mai pretentios, sunt cutiutele mici, sterile, cu lopatele, unele laboratoare le accepta doar pe cele cu gel. Se pastreaza tot la frigider.
Sper sa nu ma insel si sa apara cineva cu un raspuns din experienta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelutat spune:

Am sunat la Medicover si mi-au zis de un recipient special, de la farmacie sau de la ei, sa fie proba din aceeasi zi; deci daca gasesc borcanasul cu pricina maine dimineata ma duc sa duc proba.
Maria merci de raspuns.
Mihaela

album dn Titi

Mergi la inceput