Stelute de ianuarie - februarie 2007 (45)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

haideti ca aseara nu m-am mai intors, ca am dormit si io pe langa ea, ce bine :-)) a dormit pana dimineata, evrika!!

Cata, mi-am salvat traducerile tale la programul easy, am incercat sa aplic, nu functioneaza. daca nu vrea sa doarma, apai nu doarme cu nici un chip...nu e suprastimulata, ca am grija, si nici agitata nu este. e un copil super normal, cand zic ca ne jucam nu inseamna ca daramam peretii, ci ne jucam ca tot omul. :-)) cel mai mult ii place sa-i citesc, ia cartea si o intinde spre mine razand cu toata gurita "iaaaaai". :-)) se poate juca si singurica pe perioade chiar lungi -cat imi ia sa gatesc, de pilda, e in stare sa se concentreze mai mult pe o singura jucarie, e un copil vesel si fericit, etc., numa ca nu doarme 10-12 ore pe noapte si 3-4 ore ziua cat zic astia ca ar trebui.:-((

Liuda, nu e bolnava, mai, e sanatoasa tun, n-a fost bolnava nici macar o zi de cand s-a nascut. :-))) pediatra a zis ca e puseul de crestere de la 6 luni plus dintii, ca sa am rabdare ca trece! dar cat dureaza puseul asta, frate, ca am ametit de creieri. din ala de la 4 luni trecuram direct in asta de 6 si poate vad ca ne tine pana la ala de 9 luni. si dintii tot nu vin, macar sa stiu o socoteala...

no, acu vrea si ea sa tasteze:-)), revin, ne ducem nitel la plimbarica pe-afara.

Din chaos, Doamne, am aparut/ Si m-as īntoarce-n chaos...
*********
Rugati-va pentru Diana si Sonia * Alaptatul Help-Line * Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
*********
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiana70 spune:

Buna ziua la toata lumea, iaca imi trag si eu suletul. CATALINA si LILI, am vazut pozici la toata lumea, mi-au palcut amandoi Mateiasii, unul cauboi, celalalt in putza goala impingand troscoleta cu Adam! Iar voi mamicile aratati foarte bine, sa va dam o mama de bataita daca va mai tot plangeti atat!

LIUDA, daca Diana e baietel, de multe ori ma intreaba lumea daca David nu e fetita, si jur ca are un singur body cu ceva roz, restul sunt toate haine de baiat ! Lasa-le pe disperatele alea cu raceala, doar n-o sa-i dai tzoale de lana!

Noi am fost la homeopat, doctorul mi-a placut la nebunie, un tip lejer, nici n-ai zice ca-i doctor, a fost megaincantat de David, i-a dat niste remedii generale si cu ocazia asta renuntam la toate porcariile de siropele de vitamine, calciu, Vigantol si alte alea. Mi-a prescris si remediu in caz de raceala, si pentru dintisorii (i-a scris altceva decat Camomilla aia), si mi-a spus clar ca remediile nu sunt transmisibile, pentru ca fiecare persoana are alta tipologie. A zis ca David e bine dezvoltat, mai ales psihic, pentru varsta lui, pai asta micu' a tinut-o intr-o trancaneala tot consultul. Acum nu stiu daca e adevarat, dar mi-a zis ca un copil dolofan n-o sa iasa niciodata din el. Mdaaa, iar cu mancarea mi-a recomandat sa tot testez, sa vad ce-i place, inclusiv condimente dar nu exagerat, mi-a zis ca gusturile si obiceiurile i se vor tot schimba, deci daca acum mananca bine un lucru, peste o saptamana s-ar putea sa fie cah, asta cam stiam.

Sa vedem ce rezultate o sa avem, mie doctorul, una peste alta, mi-a inspirat incredere, si daca n-ar fi bun, n-ar fi vesnic plin de copii acolo. Va recomand si voua, mamicile care ati intampinat probleme fara iesire sa incercati un homeopat. Apropo de starea Lidiutei, mi-a dat si un remediu pentru cazuri de febra dar iarasi, ceea ce e bun la David poate sa fie fara efect la Lidiuta.

Intre timp am mai cautat pe net, francezii de exemplu se trateaza in proportie de 39% la homeopat, numai la noi iti rade pediatrul in fata daca te aude cu asa ceva, ca si cum i-ai zice ca mergi la vrajitoare!

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia sa traiasca!
cristina mamica de David (21.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiana70 spune:

Aaa, voiam sa va mai zic ceva: incercati sa dati siropelele cu o siringa de medicamente, cum e aceea din cutia de Panadol Baby, eu am folosit-o cu succes la toate siropurile posibile si imposibile. Macar stie ca doar de acolo vine "inamicul"...

www.helpsonia.com/" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia sa traiasca!
cristina mamica de David (21.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianamizzi spune:

ANIS- acum citesc ca iarina nu vrea legume. stii si tu ca nu e bine sa o fortezi. mai bine uite, cum au zis fetele , sa lasi pe ea sa isi bage mainile in farfurie, sa se mozolasca, sa ajunga ea sa guste, sa puna gura pe ce are acolo. si poate ii place apoi. eu am experienta naspa cu fortatul ... de calpol si nurofen, dupa vare thea nu a mai papat cu lingurita mai mult de o saptamana... am mai zis. nu o mai forta, asa zic eu. si poate e mai bine sa incerci cu ceva mai atragator la gust. poate astea cu gust puternic sunt naspa pentru ea. tre sa incerci orice, stii si tu sa vezi ce ii merge ei. poate supa. poate cu laptic de la tine. succes!

DACONST - super scaunul de masina. tre sa ne luam si noi. ai un baiat mortal

MEGBENG - succes in continuare, sa ai baiatul mancacios! si sa treceti de dinti repede si fara dureri

DACONST- - fii atenta ce am facut azi ca joc pentru thea. i-am pus intr-o punga de cadou chestii: un portofel, un suport de ochelari, o jucarie, un pachet de servetele. si a stat ea acolo o gramada sa scoata ce e inauntru si le-a luat pe fiecare in parte , le-a balat pe toate . sau am o picina mica de tot. din aia de se umfla. o tin jos si thea sta in ea si se joaca cu ce ii pun eu acolo. si nici nu cade ca e pe moale.

SRALUCA - si thea papa paine. suge la o bucata pana o inmoaie de tot. biscuiti de bebelusi nu ii plac neam. am incercat cu heinz, plasmon(italienesti) si altii...nimic. dar painea e cea mai buna de morfolit.

ELI , ALINUK, ALINA - superbi copiii vostri impreuna! am vazut pozele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ivona1977 spune:

Nadiuta imi pare tare rau de Lidiuta! AI grija, eu nu am experienta cu febra, dar daca e fierbinte tare stiu ca e bine sa ii faci baita cu apa calduta (nu rece ca o congelezi, dar mai rece decat temperatura corpului ca sa ii scazi febra). fetita, sper ca o sa fiti mai bine... Am vazut ca Diana ti-a zis cate ceva...

Criss am incercat atunci seara sa iti trimit mail si am gresit mailul tau cred, nu mai ai PM ca sa iti scriu pe privat...am reusit sa pun pozele, sper ca nu te superi ca sunt publice, daca te deranjeaza te rog sa imi spui ca le scot imediat...
Ai iesit ff bine,www.dropshots.com/ivona_leontina#date/2007-07-26/08:18:53" target="_blank">uite aici si Ligia la fel abia astept sa se joace cu Ella.

Nu am pus poze cu inmormantarea ca era prea nasol si numai negru, am pus niste poze cuwww.dropshots.com/ivona_leontina#date/2007-07-27/14:20:52" target="_blank">mamaia si tataia din Falticeni ca am tras o fuga pana la ei. Si mai apare in poza sora-mea si in urmatoarea motanelul Cisco zis si Spritz zis si Fasola (Messa am vb cu sora-mea si a zis ca te cunoaste! ca ai ajutat-o sa gaseasca casa la 2 pisicute sau ceva de genu asta - stie sora-mea toate site-urile de animale de casa, inclusiv pe al tau si merci pentru urari).


Am vazut poze cu Lili si baietii, ce frumosi sunt baietii tai impreuna!


Am si eu o problema, de obicei inainte sa adoarma Ella face niste convulsii (parca are nervi, nu stiu sa explic, deci zvacneste asa ca aia care au Parkinson). Asta e intre vegh si somn, dupa ce adoarme zvacneste din ce in ce mai incet pana se linisteste total. Maica-mea zice ca nu e nimic, asa am avut si eu, dar eu acum o vad prima data. Mai Are cineva asa?

Si inca o intrebare: mai este cineva fara dinti ca Ella? Incep sa ma igrijorez, nici urma de muscatori.

fetele ma duc la servici



Ivona si Ella 12 ianuarie 2007

www.dropshots.com/new.php?userid=309787&cdate=20070701&cimg=11" target="_blank">Poze noi
Poze botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirandolina spune:

Cristiana, ce misto ca ai gasit un om cu capatzina pe umeri!
Si cum asha, renuntati la Vigantol? Eu uit constant sa ii dau

Ella de www.youtube.com/watch?v=deHt6udGM6k" target="_blank">Iulia Maya 16 februarie 2007
Un altfel de ticker cu Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirandolina spune:

Ivona, multi copii se umplu de dinti chiar si dupa un an, nu-i niciun motiv de ingrijorare

Ella de www.youtube.com/watch?v=deHt6udGM6k" target="_blank">Iulia Maya 16 februarie 2007
Un altfel de ticker cu Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ivona1977 spune:

Multumesc Ella

Ivona si Ella 12 ianuarie 2007

www.dropshots.com/new.php?userid=309787&cdate=20070701&cimg=11" target="_blank">Poze noi
Poze botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liuda spune:

Conchita - nu ai inteles... agitatia la copii tot provine de la ceva, atunci cand doarme putin exista cauze, inainte nu se trata - se zicea ca e asa felul lui, acum exista metode de depistare a cauzelor agitatiei si nesomnului cpiilor. asta nu inseamna sa fii bolnav, sa dai pastile... Uite de exemplu - depresia ... oare inainte era luata ca o boala? nu! era o stare care trece, acum insa se trateaza ca se stie ca in unele cazuri daca nu faci un tratament se ajunge la sinucidere si alte chestii nasoale. Eu iti zic pentru ca am o vara a carei fata era la fel un fel de duracell de nu mai reusea sa atipasca, dormea putin, cu taote astea era vesela, sanatoasa... a avut noroc de un dr. care dupa ce a auzit cat de putin doarme i-a zis ca e o boala - cam mult zis, boala, dar o dereglare... si dupa un tratament usor, mai mult homeopat si niste calmante usoare pentru copii care nu dau depenenta... in 2 luni nu o mai recunostea! Adormea usor, se odihnea mai mult, ... de atunci au trecut ceva ani si copilul este bine! Vara-mea saraca nici nu mai vrea sa-si aminteasca cum era in perioada cand copilul ei era mereu in actiune! Poate la voi nu e cazul, poate e asa felul, cum se zicea candva, dar poate daca intrebi, daca le zici dr-lor cat doarme bebelul tau, poate exista ceva ... na, zic si eu ce stiu, ce am auzit, ce stiu, plus stiu ca este un program de atentionare a parinctilor ca activitatea mare a copiilor poate sa aiba un motiv. La noi de exemplu cam la 2-3 ore (ziua) vine mos ene pe la gene, ca e obosita si incepe sa maraie, semn ca e timpul sa mai incarce bateriile. Incercarea vina n-are... nu te supara ca nu am zis ca e bolnava bubulina!

mirandolina si eu la fel... mi-a fost si mila ca era mica si ziceam ca daca trage, daca se agata, dar in principal a fost ideea... lasa ca isi face daca vrea cand vrea gauri in urechi ... si cate a vrea... eu zic ca e de ajuns o gaura la o ureche

Cristiana 70 eu nu i-am dat la lingura nici un medicament ... doar seringa de la nurofen . nu m-am gandit la altceva decat ca e mai comod si e si cu gradatii. Doar acum imi dau seama ca intr-adear au copiii astea dreptate... pai cu lingura imi dai kk aia de medicament... nu ti-o mai accept deloc ca sa nu ma mai minti si sa bagi puturoseniile alea in mine!

bai va zic eu ce sant jucarii... nimic. cea mai buna jucarie e - punga, Pet-ul de 0.5, cheile de la casa, telefoanele lu' mama si sigur vedeta este telecomanda. Am o camera are deka ma sufoca prin inghesuiala de jucarii... si dumna "BAIAT" nu are nici o treaba cu ele, pe cand daca trecem pe langa usa - sare din brate si tipa si se intinde sa scoata cheia.... (si brelocul e frumos - galben si moale!!!) Telecomanda deja e "insemnata" de unicul dinte din gura... zgaraiata! si de-a binelea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Liuda, muah, pai nici tu n-ai inteles. Sonia nu e agitata, mai. :-))) nu plange, nu chiraie, e doar treaza. :-)) e diferenta intre a avea energie sa reziste 4-5 ore fara somn (timp in care alterneaza jocurile fizice cu perioadele de cumintenie si liniste) si a fi agitata. pupici pentru raspuns.

Din chaos, Doamne, am aparut/ Si m-as īntoarce-n chaos...
*********
Rugati-va pentru Diana si Sonia * Alaptatul Help-Line * Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
*********
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

Mergi la inceput