epilepsie copii

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Idoina, in cauzul in care diagnosticul este pus corect, deci nu exista dubii ca ar fi epilepsie, am inteles ca este foarte important primul tratament care se plica pacientului, tratament care, daca este stabilit corect, trebuie sa dea roade. Daca se prescriu medicamente pentru epilepsie si totusi nu este vorba de epilepsie, aceste medicamente au efect dezastruos, in sensul ca pot provoca ele, prin administrare incorecta epilepsie.
Asa ca mare atentie si mergeti la Bagdasar, la Dr. Rogozea. La Bagdasar mai este o d-na doctor, mai tanara, insa foarte in tema cu noutatile din domeniu, se numeste Dr. Dana Craiu, merita sa mergeti acolo.

Da-ne de veste ce ati mai facut.


Elle_seb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanuele4u spune:

Nu as vrea sa fiu considerata buna de pus in , insa am inteles ca unii medici pun epilepsia pe seama unor lucruri "necurate" si isi trimit pacientii sa caute ajutor pe alte cai. Chiar cunosc un caz al unei vecine care s-a confruntat cu asemenea problema cand fetita ei avea vreo 3 anisori. Medicul a indrumat-o sa urmeze alta cale,iar ea s-a gandit sa incerce...rezultatul? in prezent fetita a devenit mamica are 29 de ani) si nici macar o criza de atunci. Poate ca merita incercat, nu credeti?

Emma, Mamy de ingerash iubizik si nebunik, Amy (11.08.2005)
Poze Amy http://forum.desprecopii.com/forum/photo_album_edit.asp?sqldtl=20584

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

quote:
Originally posted by emanuele4u

Nu as vrea sa fiu considerata buna de pus in , insa am inteles ca unii medici pun epilepsia pe seama unor lucruri "necurate" si is trimit pacientii sa caute ajutor pe alte cai. Chiar cunosc un caz al unei vecine care s-a confruntat cu asemenea problema cand fetita ei avea vreo 3 anisori. Medicul a indrumat-o sa urmeze alta cale,iar ea s-a gandit sa incerce...rezultatul? in prezent fetita a devenit mamica are 29 de ani) si nici macar o criza de atunci. Poate ca merita incercat, nu credeti?

Emma, Mamy de ingerash iubizik si nebunik, Amy (11.08.2005)
Poze Amy http://forum.desprecopii.com/forum/photo_album_edit.asp?sqldtl=20584




Da si eu stiu. fetita de 3,5 ani. crize care au fost catalogate ca epileptice ,plus comportament deviant,de tip agresiv ,cu note autiste .

dupa...alte cai, copilul e perfect. s-a potolit asa cum a inceput. din senin. tipa era vecina cu mine. stiu si acum unde sta, pot sa o gasesc si revin cu amanunte.

stiu doar ca am asistat la asemenea crize. copilul a tipat brusc, a cazut, spume la gura,spasme. asta dupa ce urlase 30 minute ca din gura de sarpe.


Eu nu prea credeam in din astea, insa asta m-a lamurit pe deplin ca da, se poate!

Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAlex spune:

Draga Idoina,

Am auzit si eu ca Domnul ROGOZEA este cel mai bun doctor neurolog de la noi. Ar fi foarte bine daca ar consulta copilul si ai vedea tratamentul si parerea lui.

In alta ordene de idei, am auzit si eu de lucruri babesti, care fac minuni. M-ar interesa si pe mine doamna care face minuni, intr-o problema personala de sanatate, care nu stiu daca s-ar preta la acest lucru. Multe lucruri le consideram pur medicale, dar niste lucruri babesti ne pot uimi.
Astept si eu informatii despre acest lucru. Multumim din suflet.

Multa sanatate micutului si asteptam vesti bune, poate chiar de la doctorul ROGOZEA. Va tinem pumnii.

Pe curand,

CMiha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

doina,este cumplit ceea ce ai povestit.imi pare rau ca nu te pot ajuta,insa sa dea dumnezeu sa gasesti un leac miraculos pt baietelul tau!si incearca toate caile posibile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns idoina spune:

Elle_seb,iti multumesc pentru linkuri si sfaturi.De asemenea multumesc si celorlalte fete si mai astept vesti de la voi.
La d-nul dr.Rogozea am fost in 2000 si dupa encefalograma computerizata mi-a spus in stilul d-lui specific "asta nu e epilepsie".Problema este ca nu mi-a spus si ce este,dar mi-a recomandat acelasi tratament pe care il avea in momentul respectiv Edi.Deci...In privinta celorlalte cai,probabil ca nu am ajuns pe mana cui trebuia,caci v-am spus ca am incercat tot!Nu stiu de ce ,dar cred ca am facut fixatie pe stimulatorul acela,chiar mi se pare singura solutie aplicabila la Edi,din mai multe considerente.Va pup!

idoina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Doina, din 2000, cand ai fost la Dr. Rogozea, ai mai facut si alte teste? Tipul cu care am stat de vorba a mentionat-o pr Dr. Dana Craiu ca fiind un medic foarte bun, chiar daca este tanara, cu multiple specializari in afara tarii pe partea de epilepsie la copii.
Poate ar fi bine sa mergi si la ea sa-l vada pe micutz. Dana Craiu stie despre acel stimulator al nervului vag, va poate da mai multe detalii, sfaturi, etc.
Parerea mea este ca merita incercat orice pentru sanatatea copiilor nostri, lucru pe care evident, il faci deja.


Elle_seb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns idoina spune:

Elle_seb,cu siguranta voi incerca sa ajung la aceasta d-na dr.Craiu.Am gasit referinte foarte bune pe net despre dumneaei.In cel mai scurt timp voi lua legatura cu dumneaei si sa dea Domnul sa fie solutia problemei noastre.Multumesc mult!

idoina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

quote:
Originally posted by idoina

Elle_seb,cu siguranta voi incerca sa ajung la aceasta d-na dr.Craiu.Am gasit referinte foarte bune pe net despre dumneaei.In cel mai scurt timp voi lua legatura cu dumneaei si sa dea Domnul sa fie solutia problemei noastre.Multumesc mult!

idoina




Doina, ma bucur din suflet! Sa dea D-zeu sa fie bine!!
Mai tine-ne la curent!
Pupici lui Eduard , o sa fie bine!!


Elle_seb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Idoina, poate ca problema voastra intradevar nu este epilpsie. Exista o multime de sindroame sau bolii sistemice cu crize epileptice, dar care nu sunt de fapt epilepsie.

Poate ca deja ati facut teste pt ele, dar eu ti le scriu, cine stie:
Boala Wilson
Sindrom BASSEN-KORNZWEIG
BOALA REFSUM
Sindrom USCHER
Sindrom KEARNS-SAYRE
Sindrom BARDET-BIEDL
Hashimoto encephalopathy - pt asta trebuie sa ii testezi anticorpii antiTPO impotriva tiroidei.
Ataxia with Vitamin E Deficiency
The cherry red spot-myoclonus syndrome: a newly recognized inherited lysosomal storage disease due to acid neuraminidase deficiency
Guillain Barre syndrome


Uite aici un link unde poti selecta singura daca vrei dupa diferite cuvinte (ai am facut selectia dupa convulsii).
http://online.nervline.net/Results.aspx?qry=seizure

Teste genetice i-ati facut ? Daca da, ma intereseaza si pe mine unde pt ca probabil vom avea si noi nevoie.


Sanziana & Marina (03/10/2004)Cand s-a nascut Marina... Varsta Marinei


"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput