cu mama in patut sau independent?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui larasarit

Cum reuseai sa ii adormi pe toti in acelasi timp Julia?


La pranz stateam si eu cu ei, ca in timpul zilei le era (si inca e!) foarte solicitant,ķar noaptea plang prin somn de oboseala, se descarca nervos, daca ratam somnul de pranz.
Seara... nu au fost probleme, nu imi amintesc. Adorm ei, n-ai grija... E drept ca aveam si un pat spatios, nu stateam ca sardelutele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

Citat:
citat din mesajul lui Raza de soare

Citat:
citat din mesajul lui giulia81

eu am afirmat o data aici pe forum ca nu e ok ca parintii sa doarma cu copilul si mi-am luat o gramada de rosii.


Si cum ar trebui sa faci in cazul in care ai doar o camera, in care, evident, nu este loc de al doilea pat? Sau daca bebelusul refuza categoric sa doarma in patutul lui, iar apoi, cand creste, te lovesti de prima problema, lipsa spatiului?

Intrebari retorice, oricum, parerea ta e formata deja...



Ntz, ntz, Raza, n-ai inteles ca nu e igienic mey sa n-ai macar 5-6 camere in casa N-avem dom`le cultura de palat


Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum


am afirmat eu undeva ca stau intr-un palat sau?????
de ce nu e voie sa avem pareri diferite de ale majoritatii??? e interzis cumva??? am luat eu pe cineva la rost ca de ce face sau drege intr-un anume fel?
de ce toate trebuie sa fie rastalmacite?


"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Compasiunea fata de animale e intim legata cu bunatatea caracterului si se poate afirma cu siguranta ca cel crud fata de animale nu poate fi un om bun. (Arthur Schopenhauer)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

numa' ce trambitam in 4 zari ca fii-mea(1,8 ani impliniti ieri) doarme in patutul ei de mica(cu cateva exceptii),ca de 4 nopti incoace,pe la 2.30am o aud "is",asta insemnand "jos".
prima data am ignorat-o,dar a mai zis de cateva ori si a inceput sa planga.io,sictirita ca numa' ce-i schimbasem scutecul plin si ii dadusem de vre-o 3 ori apa,"la cerere",pana la ora aia tarzie,am zbierat efectiv la ea niste nemultumiri,incheind cu un "culca-te!",a tacut copilul instantaneu,iar eu am rasuflat usurata ca,gata,m-am impus.peste juma'de ora,cand abia atipisem(cred ca ea nici nu adormise,doar nu indraznea sa mai zica nimic...)o luam de la capat
am cedat si am luat-o langa mine,iar sotul,cand a ajuns acasa,pe la 4am,a mutat-o in patutul ei.
la fel in urmatoarele 2 nopti,doar ca am luat-o in pat la prima "strigare",iar sotul o muta la loc peste putin timp,cand venea acasa.
in schimb,azi noapte,nu a mai cerut decat apa,de 3 ori.
se pare ca a fost ceva trecator,dar daca mai apar situatii de genul,am de gand sa fiu ceva mai "flexibila" in gandire si sa ne adaptam din mers cerintelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Nu mi se pare bine atunci cand copilul cauta constant caldura mamei si e alungat in camera lui, silit sa doarma singur pana se resemneaza si accepta, asta dupa nopti de plansete...

Nu cred ca exista vreun copil mic sa vrea sa doarma singur, sa-si exprime explicit dorinta asta dar parintii sa traga de el sa-si paraseasca patutul si sa vina langa ei:)))

Ideea e ca eu sunt de parere ca trebuie urmarite nevoile copilului si actionat in functie de asta.
IULIA va invinge CANCERUL

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.


Nu cred sa fi spus cineva ceva de genul asta,cum ca trebuiealungat in camera lui copilul care cauta caldura mamei, deci, nu vad rostul acestei fraze in contextuldiscutiei de la acest topic.

Referitor la al doilea pasaj selectat din postul tau, nu stiu ce anume te face sa fii asa de categorica in afirmatii,dar iti pot spune ca feciorul din dotare, in etate de 4 ani,vine in patul nostru numai daca si cand are chef dumnealui. Desigur, mai vine si daca il rog eu mai insistent, sau daca ma apropii preamult de taica-su. Mai nou,de vreo cateva saptamani ne tot explica faptul ca vrea un pat mai mare, numai al lui si de asemenea ca vrea si el camera lui. Care sa fie vopsita in verde, asacum a vazut el la alti copii. Deci.... mai exista si copii de astia.
Mentionez ca feciorul a dormit, pana la aproape 2 ani cu mine in pat, iar de doi ani doarme in patutul lui care este in camera noastra. Dar efectiv in pat cu noi doarme doar uneori,cand vrea el, de obicei spre dimineata,cand ma anunta ca vrea si el in patul mare.
Personal, uneori imi doresc tare mult sa il iau in pat langa mine (desi doarme tare rau si imi cara de-a picioare in burta de numai somn nu e ala al meu, ma apuca dorul dupa vremurile cand era bebelus), dar daca printul ma trateaza cu refuz, pe motiv ca e baiat mare.... ma resemnez.

Cu cea de a treia afirmatie citata sunt perfect de acord, fiecare trebuie sa urmarim ceea ce este cel mai bine pentru copilul nostru. Care copil, nu seamana cu nici un alt copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Citat:
citat din mesajul lui alyx

...iti pot spune ca feciorul din dotare, in etate de 4 ani,vine in patul nostru numai daca si cand are chef dumnealui. Desigur, mai vine si daca il rog eu mai insistent, sau daca ma apropii preamult de taica-su. Mai nou,de vreo cateva saptamani ne tot explica faptul ca vrea un pat mai mare, numai al lui si de asemenea ca vrea si el camera lui. Care sa fie vopsita in verde, asacum a vazut el la alti copii. Deci.... mai exista si copii de astia.
Mentionez ca feciorul a dormit, pana la aproape 2 ani cu mine in pat, iar de doi ani doarme in patutul lui care este in camera noastra. Dar efectiv in pat cu noi doarme doar uneori,cand vrea el, de obicei spre dimineata,cand ma anunta ca vrea si el in patul mare.
Personal, uneori imi doresc tare mult sa il iau in pat langa mine (desi doarme tare rau si imi cara de-a picioare in burta de numai somn nu e ala al meu, ma apuca dorul dupa vremurile cand era bebelus), dar daca printul ma trateaza cu refuz, pe motiv ca e baiat mare.... ma resemnez.

alina


mi-e absolut groaza de momentul asta mai ales ca banuiesc ca va veni destul de curand. La cresa doarme singur in pat si s-a pus pe plans cand a vrut sa doarma langa el o infirmiera, sa-l tina in brate. Poftim evolutie.
Cica nici pe colegul de pat vecin (au pat de tip junior alipite 2 cate 2) nu l-a mai acceptat si acu e fericit singur in pat.
De unde deduc ca noi suntem probabil tolerati, mai degraba "hai parlitilor, ok, ca nu aveti unde muta canapeaua"

lasand la o parte tot tambalaul pe care ar trebui sa il facem pt a il lasa singur in camera (muta patul, dezasambleaza, unde punem canapeaua etc), ideea de a dormi in sufragerie (si de a ne zbarli unul la altul daca doarme celalalt la alte ore: inchide calculatorul! nu mai clantani din mouse! e prea cald, dechide geamul) imi repugna complet.
Si ideea ca nu mai pot intinde o mana noaptea sa dau de o manuta sau de un capsor. sau ca nu mai aud mini-sforaturile sale.

io sper ca ma mai indura vreo 3 ani pana ne mutam si noi la 3 camere.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

Citat:
citat din mesajul lui alyx

...iti pot spune ca feciorul din dotare, in etate de 4 ani,vine in patul nostru numai daca si cand are chef dumnealui. Desigur, mai vine si daca il rog eu mai insistent, sau daca ma apropii preamult de taica-su. Mai nou,de vreo cateva saptamani ne tot explica faptul ca vrea un pat mai mare, numai al lui si de asemenea ca vrea si el camera lui. Care sa fie vopsita in verde, asacum a vazut el la alti copii. Deci.... mai exista si copii de astia.
Mentionez ca feciorul a dormit, pana la aproape 2 ani cu mine in pat, iar de doi ani doarme in patutul lui care este in camera noastra. Dar efectiv in pat cu noi doarme doar uneori,cand vrea el, de obicei spre dimineata,cand ma anunta ca vrea si el in patul mare.
Personal, uneori imi doresc tare mult sa il iau in pat langa mine (desi doarme tare rau si imi cara de-a picioare in burta de numai somn nu e ala al meu, ma apuca dorul dupa vremurile cand era bebelus), dar daca printul ma trateaza cu refuz, pe motiv ca e baiat mare.... ma resemnez.




mi-e absolut groaza de momentul asta mai ales ca banuiesc ca va veni destul de curand. La cresa doarme singur in pat si s-a pus pe plans cand a vrut sa doarma langa el o infirmiera, sa-l tina in brate. Poftim evolutie.
Cica nici pe colegul de pat vecin (au pat de tip junior alipite 2 cate 2) nu l-a mai acceptat si acu e fericit singur in pat.
De unde deduc ca noi suntem probabil tolerati, mai degraba "hai parlitilor, ok, ca nu aveti unde muta canapeaua"

lasand la o parte tot tambalaul pe care ar trebui sa il facem pt a il lasa singur in camera (muta patul, dezasambleaza, unde punem canapeaua etc), ideea de a dormi in sufragerie (si de a ne zbarli unul la altul daca doarme celalalt la alte ore: inchide calculatorul! nu mai clantani din mouse! e prea cald, dechide geamul) imi repugna complet.
Si ideea ca nu mai pot intinde o mana noaptea sa dau de o manuta sau de un capsor. sau ca nu mai aud mini-sforaturile sale.

io sper ca ma mai indura vreo 3 ani pana ne mutam si noi la 3 camere.

-------------------------------------
De cate ori deschid fereastra...


Eu iti doresc din suflet sa se intample asa cum iti doresti tu .

Dar daca si daca al tau print va manifesta accese de declarare a independentei...... soarta.




Mergi la inceput