Sanatate precara - ce sa fac?

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Mie mi se pare doar o gaselnita a firmelor de termopane, bani mai multi ca de! are aerisire. Mucegaiul apare din defecte de constructie: pereti neizolati, fundatii proaste, instalatii subrede. Aerisirea trateaza doar efectul, nu rezolva cauza.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Per total:

- muci albiciosi deja (nu mai sunt translucizi, se incheaga)
- tuse productiva (i se aduna flegma in gat), DAR nu tuseste asa de des ca acum 3 zile, noaptea doarme bine, fara treziri
- i se cojeste destul de rau pielea de pe calcaie, inainte i s-a cojit rau si de pe degetele de la maini si de la picioare
- encopresis in suspensie (adica nu sunt lamurita daca s-a rezolvat sau nu, de asta vorbeam ca problema emotionala)
- stafilococul auriu in suspensie (adica nu stiu daca mai e acolo sau nu, trebuie repetate exudatele)
- E.coli in suspensie (aici trebuie repetata urocultura)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Ca tot vorbim de imunitate, iesit in colectivitate si conditiile din casa. Hai sa va zic de raceala mea, ultima, asta de care zic ca aproape am scapat... Din categoria cu dus-si-ntors. Stiti cum e cand "te-ntoarce boala"? A inceput cu usturime in gat si durere de ceafa, umeri, brate. Buuun, viroza zic, sper ca nu-i gripa. Da-i cu pastilute de supt pentru gat si ceaiuri, am luat si paracetamol. Ma ia apoi capul raaaau, cu ameteli si senzatia tampita ca se clatina ceva inauntru, bine ca are ce. Asta m-a tinut mai multe zile, parca ma lasa dimineata si se agrava seara, acompaniata de secretii gramada, bulucite toate-n gat si o tuseee, aproape ca i-as zice convulsiva, contorsionista ca ma facea ghem de atata opinteala. In zilele bune mai miscam ceva prin casa dar noaptea am "dormit" pe trei perne, am transpirat schimband cate trei pijamale si nu dadea semne ca m-ar lasa. Si citind pe-aci imi amintesc de antialergice, ca mi-a zis si mie pediatrul ca ajuta la raceli, si la alea cu febra si la cele cu secretii multe. Si am luat, uite-asa am dormit azi-noapte primul somn adevarat de anul trecut. Culmea e ca io n-am iesit in lume de dinainte de Revelion, deci nu stiu de unde am ciugulit virusul si din fericire, cu toata tusea mea, n-am molipsit familia, copiii-s ok si mama la 70 de ani a trecut usor de faza cu gatul fara sa ajunga la faza tusea chinuitoare. Acu e la coafor , bravo ei!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Per total:

- muci albiciosi deja (nu mai sunt translucizi, se incheaga)
- tuse productiva (i se aduna flegma in gat), DAR nu tuseste asa de des ca acum 3 zile, noaptea doarme bine, fara treziri
- i se cojeste destul de rau pielea de pe calcaie, inainte i s-a cojit rau si de pe degetele de la maini si de la picioare
- encopresis in suspensie (adica nu sunt lamurita daca s-a rezolvat sau nu, de asta vorbeam ca problema emotionala)
- stafilococul auriu in suspensie (adica nu stiu daca mai e acolo sau nu, trebuie repetate exudatele)
- E.coli in suspensie (aici trebuie repetata urocultura)



Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Lucrusoare de vanzare...


In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.







selene, stiam ca dupa scarlatina apare cojirea palmelor si talpilor. sa fi avut daria vreo forma atipica de scarlatina ? ai observat daca limba ei a avut aspect diferit in ultima perioada ?

dana vio, e posibil sa fie si asa. insa nu cred ca se apucau ei sa inventeze sistemul asta, daca problema umezelii n-ar fi fost una mult prea des intalnita. multa lume se plange de umezeala crescuta in casa, de geamuri aburite sau pe care siroieste apa de-a dreptul (in sezonul rece), dupa ce au inlocuit tamplaria clasica de lemn cu termopane PVC, fara a face alte modificari in locuinte (gen izolatii interioare sau exterioare).
poate termopanele astea sunt mai potrivite intr-o clima in care nu exista asa variatii mari de temperatura si locuintele sunt mai bine construite/izolate.
sotul meu, inginer constructor, spune ca termopanele nu se mai folosesc de ani buni in strainatate (spune el ca ar fi fost interzisa folosirea lor, insa am dubii legate de aceasta informatie; nici macar nu a stiut sa-mi spuna in ce tari se intampla asta, posibil sa fie doar un mit urban care circula in lumea constructorilor ), cica s-ar folosi tamplaria din lemn stratificat. nu stiu cat de corecta e informatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

Ina, Carmen, la 8 ani garantez ca totul va fi floare la ureche si tusea si mucu` Deci resistere
Eu, paranoia in persoana, de cand e copila mai mare, am ajuns la performanta sa o tratez acasa, dom`le, fara sa fug la pediatra. Eu fugeam la prima tuse, primul stranut.
Pediatra este fenomenala, stie calma paranoile si trata eficient copilu`. Si copilu` a crescut si se stie exprima, asta conteaza mult asa.

Selene, acum ce probleme de sanatate are Daria, per total asa ???

(mucii cleiosi din gat se aspira / sufla tot pe nas, daca nu se pot inghiti, dupa consumarea pe nas a 5-10 ml ser fiziologic sau alte pufuri dupa preferinta :-)



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Iulia Copiii Monicai Alex Luca Lorena



Gata, m-am linistit are 3 ani si un pic.... pana la 8 ani as mai avea... eh, un fleac! 5 ani!

Si noi spalam nasul cu apa de mare humex. I-am zis ca e apa de mare de la Ariel si o iubeste maxim!

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Nu stiu ce cauza interna are descuamarea de care zici Selene, dar la noi a mers fantastic uleiul de migdale dulci aplicat pe piele si unghii, se refac uimitor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Diferenta intre starea continua de muci - tuse - muci am vazut o dupa doua ture de salina (Praid). In grupa mijlocie. Acum sa fi fost aia sau pur si simplu asa s a nimerit nu stiu, dar a fost bine, after. Am avut cele mai multe prezente in urmatorii 2 ani la gradi :-)

Selene - ai o lista lunga, din pacate. Si trebuie sa incepi de undeva.:(
Mucii albiciosi la noi nu s au transformat in altceva la scoaterea lor permanenta. Baut ceai cu lamaie si miere si extra vit.C.
Pt tuse - urmarit sa vezi de care e si la noi mereu asta asociem cu ketof/aerius serile.
Pt restul ... analize, analize si tratate.
Despre problema voastra - encopresis - trebuie sa urmaresti si sa observi daca e neatentie sau o problema fiziologica.



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Iulia Copiii Monicai Alex Luca Lorena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Selene, io as lega unele probleme ale voastre, inclusiv encoprezisul de cele ale socrului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Eu am experienta lunga si neplacuta cu muci, tuse, spitale si toate nebuniile.

Vroiam sa spun ca noi, pe langa salina, am cumparat si un aparat salin, care mergea non-stop in camera unde statea ea.

In rest, sunt de parere ( dupa ce am ncercat toate minunile de imunostimulatoare...si pe care daca as da timpul inapoi nu le-as mai folosi) ca pana nu capata imunitate facand fata bolii, restul este cam apa de ploaie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui olympia

Selene, io as lega unele probleme ale voastre, inclusiv encoprezisul de cele ale socrului.

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina


Ha? Cum asa? Ca nu interactioneaza cu socrul mai deloc si nici cu soacra cum era inainte. In plus, nici nu i-a vazut o vreme, ca amandoi au cazut pe strada si au fost internati in spital - soacra a iesit din spital cu diagnostic de AVC, socrul, cu diabet.

Mergi la inceput