MONTIGNAC (181)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Buna dimineata

Miha, e cu touch telefonul. Mie imi place doar ca e mai greu cand conduci. Si cum eu conduc mult...dar ma obisnuiesc asa incet.

Ninha, eu nu prea fac piftele dar cred ca merg si cu legume. Sau cu linte rosie fiarta. Poate cu brocoli. Azi merg la un plafar si intreb de taiteii astia, poate au.

Crissa, regula cu fructele era pt persoanele care se baloneaza daca nu respecta orarul. Dar sunt multe 6 mere dupa parerea mea.

Lorelei, am retinut informatia cu plita de inductie pe cand ne-om face casa

Gena, poti pune un link cu tigaia de piatra? De asta nu am mai auzit. Probabil ca ai doubletta, am auzit numai de bine de ea.

Brandusiko, cat mai ai de stat in Anglia?

Mi-am luat patine asa ca abia astept sa mergem la patinoar. Sper sa ii gasesc si la Stefi de inchiriat.

Meniu ieri:
MD: mozzarela light, doua feliute mici de wassa
P: salata cu andive, ton, cascaval si samburi de rodie
C: linte rosie frecata( a iesit foarte buna, sigur mai fac)

O zi fumoasa sa aveti


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Salutare montigirls,

intru repede sa trec meniul de ieri:

MD; mar.... iaurt 0,1%+fulgi ovaz, cafea
P: 2 felii carne la gratar, omleta, salata varza acra
C: ciorba de perisoare

lorelei_19 ciorba deperisoare o fac cu legume( morcov, telina, ardei, rosii), la perisoare pun doar carnea si oua.. si o acresc cu bors.

Nu stiu cine intreba, dar eu fac des chiftelute cu legume( carne, putin morcov, putin dovlecel-legumele date pe razatoarea cu ochiuri mici).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Puisor linte rosie frecata( a iesit foarte buna, sigur mai fac).. detalii reteta pls....

Eu sunt terminata cu pachetul pt la serv, nu avem unde sa incalzim mancarea, si nu pot lua orice la mine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Carmen, reteta la linte e ca si la fasolea frecata sau batuta. Eu am pus-o un pic la inmuiat cam o ora, am spalat-o bine si apoi am pus la fiert cu un morcov, o ceapa si doua felii de telina. Spre final am pus si doua frunze de dafin. Fierbe foarte repede, sub o jumatate de ora. La final am scurs-o si am mixat. Voila mancarica. Ai mei au servit-o cu carnaciori de mistret iar eu cu ceapa prajita cu boia.

Pt servici poti sa iti faci salate diverse cu ton, cu naut, lipii umplute cu hummus, cu falafel, cu cascaval sau telemea si orice mai ai prin frigider, briose cu legume. Eu cam asta servesc la servici. Si mai imi fac o salata cu fasole rosie fiarta si ceapa prajita cu un pic de boia. Mie imi place tare mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Salutare, fetelor
Intai meniul de aseara:
am facut o salata maaare cu rosii, castravete, gogosar si putina branza feta.
Apoi am facut un tort cu castane (pentru birou) si mi-a ramas putin piure de castane (75% castane + zahar + apa scrie pe pachet) si l-am mancat. A venit jumatatea acasa si-am mai ciugulit niste varza de bruxelles. Dimineata aveam 400 gr mai mult

Puisor, pls, si eu vreau reteta de linte rosie frecata

Carmen, multumesc de reteta . perisoarele, nu se destrama in ciorba? Nu trebuie legate cumva? Si chiftelutele, fara faina? le prajesti apoi?

Brindu, un ca sa te simti din nou bine. De cat timp esti in Anglia?
Cu meniul- buna idee, data viitoare asa am sa fac!

Cryssa, pastaile, broccoli si dovleceii fac parte din grupa asa numitelor alimente cu incarcare negativa. Adica organismul are nevoie de mai multe calorii sa le digere decat contin ele. Asa ca nu numai ca sunt monti, dar sunt recomandate in cantitati pe cat de mari (atentie la grasimile adaugate, si cum le prepari). Insa doar asa, natur, fierte, sunt excelente.
In privinta fructelor: sunt definitiv prea multe si asta e un motiv ca stationezi. Citisem ca maxim 2 fructe pe zi avem voie, dar mai multe ne poate spune Gena, ea participa activ la intalnirile montignac.

Gena, chiar m-ar interesa si pe mine asta cu tigaile de piatra. Insa nu cred ca sunt potrivite pentru inductie, pentru ca tigaile trebuie sa fie din metal ca sa functioneze curentul magnetic. Doar daca au pe dinafara un strat de metal cumva...

Meniul de azi:

MD: o felie de prajitura cu castane
P: branza mozarella, un ou fiert si cateva rosii cherri. Plus am gasit morcovi cruzi taiati bastonase si mai rontai din ei cand ma apuca foamea.
C: nu stiu, cred ca o farfurie mare de salata (ies la restaurant).

Stie cineva cat de ne/indicate sunt castanele? faina de castane poate fi folosita la prajituri?

Fetelor, eu am luat stevie si are un gust cumplit, parca-i zaharina. Am luat din supermarket, poate trebuia luat dintr-un magazin special??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Lorelei, castanele cica au IG 65 deci sunt interzise. Nu stiu de care stevia ai cumparat dar cam toata are un aftertaste. Eu folosesc lichida la indulcit cafeaua si are gust ciudat dar eu m-am obisnuit cu ea si acum nu il mai simt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Mersi, puisorule. Nu stiu de ce aveam in cap ca sunt mai bune castanele. De-acum le-am taiat de pe lista. Acum inteleg si cele 400 gr mai mult la cantar
In privinta steviei- am citit cateva retete si cica e cel mai sanatos inlocuitor al zaharului. Dar e rau de tot la gust. Mai bine nu mai mananc. Probabil in cafea mai este cum mai este, dar in prajituri e nemancabil...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Cryssa 6 mere pe zi sunt multe zic si eu .... maxim doua fructe pe zi, fructele contin zahar pur numita fructoza

Iata ce stiu eu despre fructe

1. fructele se consuma exclusiv pe stomacul gol, dimineata sau la cateva ore dupa masa (3 sau 4 ore este ideal)si neamestecate cu alte alimente sub nici o forma
2. fructele, servite ca desert, reprezinta o mare capcana .... niciodata nu se cosnuma ca desert imediat dupa masa
3. pepenele rosu este fructul care se digera cel mai repede si de aceea nu trebuie amestecat cu alte fructe.
4. citricele nu se consuma seara, pentru ca vitamina C poate determina o stare de insomnie.
5. fructele trebuie consumate cu coaja. Coaja limiteaza puterea lor glicemica si este bogata in vitamine.
6. niciodata nu mancam pepene galben inainte meselor pentru ca acesta capteaza lipidele.
7. cel mai indicat fruct intr-o cura de slabire este ananasul crud.
8. fresh-urile de fructe trebuie consumate in cantitati limitate pentru ca desi e suc contine mult zahar totusi

Lorelei , puisorule eu beau cafeaua cu lapte si nu pun indulcitor de nici un fel de ani de zile nici nu o mai pot bea cu zahar ... e chestie de obisnuinta zic eu

lorelei eu pun in chiftele si perisoare ou care le leaga

puisorule si mie-mi plac boabele gen fasole, linte, mazare uscata , naut .... darrrr din pacate pentru mine nu slabesc nici un gram cand le mananc
sa porti cu placere patinele

carmen daca sunt mancarici facute fara grasime se pot manca fara a fi incalzite ..... ma refer la temperatura camerei tinute nu bocna din frigider scoase

brandusik ai ajuns acolo ??? iar mergi la dentist draga de tine ... offf of

ninha cum esti azi ???? te pupppp

meniul meu de ieri

md. salata din ou fiert cu peste ton conserva in apa si ardei iute murat
g. o clementina
pr. sarmale de varza cu carne si ardei iute murat
g. ceai
pr. ghiveci cu pipote si inimi de pui si doua chiftele de vitel
apa multaaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

'neata si de la mine,

Dupa toata nebunia cu Sarbatorile, si eu am in plus vreo 3kg. Bine, sunt acumulate mai de prin vara, dar acum am decis sa scap de ele.

Daca as da vreo 500g pe sapt. ar fi minunat.

Lorelei, asa fac si eu perisoarele numai cu ou.
Eu mai pun si paste ptr copii, dar nu mananc.

Cu stevia asa am patit si eu, am cumparat-o si cred ca am aruncat-o.
Nu merge in prajituri. Si vezi ca e contraindicata la pers. cu tensiunea mica.

Eu beau cafeaua fara zahar de multi ani, dar cu lapte, nu e Monti, stiu.

Brandusa, buna ideea cu meniul pe avion. Sper sa fac si eu asa :)
Iti doresc sa ajungi cat mai repede sa stai intr-un loc pe care sa il numesti acasa.

Carmen, e aiurea iarna sa nu poti sa incalzesti mancarea.
Nu gasesti un termos ? Eu asa le dau copiilor mancarea de pranz.

Meniul de azi:
md: wassa cu humus + cafea cu un pic de lapte;
g: samburi de rodie + pomelo (fac curat in frigider si la legume si la fructe)
p: supa crema de ciuperci cu wassa + iaurt;
g: 2-3 patratele cioco neagra, ceai;
c: ghiveci cu dovlecei, conopida, curcan si cred ca iar 1 ceai.

O zi buna si conforma,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

puisoaro mai am 2 ani de stat pe aci pana termin...adik de fapt 1 an si cateva luni is finantata pana in aprilie 2014 dar trebuie sa submit teza pana in septembrie 2014...

lorelei sunt de 2 ani in UK

andani dentistul meu a fost perfect azi!! i-am cerut anestezie cu adrenalina...din aia mi-o facut...putea sa-mi si scoata o masea ca nu simteam..pacat ca scotea sunete bazaitoarea...ca altfel puteam sa si adorm

cge multumesc pentru urare..adevarul e ca nu cred ca o sa ma simt vreodata mai acasa decat la ai mei..poate o sa simt altfel cand voi avea familia mea cu kinderei..dar asta nu am de unde sti:)

Mergi la inceput