MONTIGNAC (179)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Waw Puisorule ma bucur pentru rezultat.. Cat despre al doilea pui fii convinsa ca vei avea exact atatia copii cati trebuie.

Brindusik ce drag mi-e de tine cum stai tu cu biciul atenta la meniul fiecareia.

Andanii stiu ca asta e pericolul in post. Sper sa ma tin tare si pe monti. oricum trebuie sa ma cantares ca am mai slabit, azi mi-am cumparat o pereche de pantaloni marimea 40 si stau super pe mine. Nici nu mi-a venit sa cred si mi-am luat niste imensitati la probat in cabina.

Ariel succes in activitatea ta si sa-ti indeplinesti visele.

Lorelei o galeata de pupici sa-i gestionezi tu cum crezi mai bine,

Si la mine e o perioada groaznic de stresanta si nu se vor linisti apele pana in primavara anului viitor. Sper sa ma ajute Dumnezeu sa rezist acestui ritm.

Meniu de azi : MD salata de morcovi, telina si praz asezonata cu ulei de masline si zeama de lamaie
G o felie de ananas
P supa de rosii cu taitei din grau dur ( habar n-am daca e conforma sau nu)
C pilaf de orez cu muuulte legume
chiar acum cateva alune ca nu mai pot de foame

Brindusik desertul ala al tau cu fucte si gelatina se poate adapta sa fie fara branza? daca pun doar fructele cu gelatina in pahar si deasupra frisca vegetala , oare merge? Sambata e ziua omului si o sa avem musafiri care postesc si nu stiu ce sa le ofer ca de aia nepostitori se ocupa soacra.

PS in timp ce va scriu urmaresc o emisiune la TV care m-a socat de-a dreptul. "Mame de bebelusi papusi" .Sunt socata , femei in toata firea isi comanda papusi bebelusi la o tipa care-i face sa arate extraordinar de apropiat de realitate si ies cu ei la plimbare, cumparaturi, etc. Una are 4 astfel de copii si -i ingrijeste cu randul cu sotulPoti sa-ti iei si prematur daca vrei Ce carucioare au, ce landouri , ce trusou, a inebunit lumea de-a dreptul. Ma duc sa ma culc , sper sa n-am cosmar cu astia.

Moni(Monica70) are nevoie de noi! Haideti sa-i fim alaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

somleac ashea is io rea cu biciul...da pe meniurile altora..ca ale mele is de toata rusine si vad ca nu sare nimeni la

cat despre praji aia cu jeleu...hm...te gandesti s-o faci fara brinza ca e post?...poti face fara nimic deasupra...el ca jeleu e super bun...adik chiar ma gandeam si eu sa fac simplu ca de la brinza are super mega multe calorii si e si grasa treaba aia si nu prea obisnuiesc sa mananc gras...( azi dupa pizza care a fost cu peperoni m-am simtit umflata si cu senzatie de voma toata ziua..clar mancare asta nu e pentru mine)

deci azi dupa sala mea de marti mergeam parca aveam picioarele in ghips...chiar puteam sa merg mai repede acasa da nu-mi venea sa ma ridic de pe scaun cand stiam ce durere de muschi trebe sa suport

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Ariel, si mie tot in Spania mi-ar fi placut mai ales ca e si fratele meu acolo. In plus e soare si mare Dar acum nu mai e dezirabila ca si destinatie de emigrare. Mai asteptam si noi un pic. In Franta am putea pleca oricand ca se cauta medici cu disperare, dar nu imi place mie nici limba si nici ei ca si natie. Mai traim si mai vedem

Brandu, hai ca vin eu cu ca o tii dintr-o abatere in alta. Pai asa dai tu jos 5 kile pana la Craciun? Bad, bad, bad girl

Ninha, am pregatit coletul, azi vreau sa il trimit. Vb pe PM ca poate e mai bine sa iti vina acasa tinand cont ca va li livrat maine.

Miha, cred ca merge si cu frisca vegetala. Chiar poate arata grozav daca pui jeleul in niste cupe frumoase si le ornezi cu frisca si cateva fructe de padure

Mel, sunt in pana de idei cu tusea ta. Cand tusesti cel mai tare, ziua sau noaptea? Daca tusesti mai mult noaptea sau cand te asezi in pat poate fi si reflux gastroesofagian. Sanatate multa

Andanii, super suna reteta ta de salata. Ma tot gandesc ca ar trebui sa facem cumva un document pe care sa il punem pe contul comun si in care sa trecem toate retetele astea, ca asa se pierd. Peste doua saptamani sigur nu mai gasesc reteta

Meniu ieri:
MD: wassa, zacusca de ciuperci
P: doua briose cu legume
G: alune de padure si o mandarina
C: crochete de peste cu legume

Crochetele nu erau conforme ca erau cu faina alba dar cel putin nu aveau alte chimicale si E-uri. Le-am luat din Lidl la vreo 7 lei parca.

O zi faina sa aveti mai ales ca e vineri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Ceau, fetele!
I need .
Am dormit prost azi-noapte, Mateias sufera f tare de la varicela asta, plange, nu poate sa stea in fundulet, nu poate sa stea nicicum, il doare tot corpiul, e iritat, mai are si febra. E rau de tot!

Cine a avut copii cu varicela, spuneti-mi cat dureaza faza asta acuta, cu dureri? vreau sa stiu cand se termina, ca nu mai pot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Ninha, din experienta mea iti spun ca dureaza suficient de mult cat de acum in colo sa te apuce groaza numai cand auzi de varicela.
Pentru calmarea mancarimilor poti sa-i dai aerius, nurofen , mixtura mentolata. Eu il faceam pe Alex cu foenul pe aer rece. El dormea si eu stateam si-l suflam in .

Moni(Monica70) are nevoie de noi! Haideti sa-i fim alaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Va pup montigirls

mel si eu inca tusesc, sincer am obosit deja ... am luat mucosolvan 10 zile si acuma am trecut pe ACC (asta mi-a recomandt de la farmacie) ... si beau ceaiuri multe de tot felul , binenteles cu lamaie si miere

Puisorule daaa, cred ca ar fi util sa punem retetele undeva .... altfel se pierd
Maine am in plan peste cu legume la cuptor ... am un crap in congelator si trebuie sa-l valorific
Erau acuma ceva crochete de peste la oferta la lidl , de acolo le-ai luat si tu ?? .... sunt bune ???? nu au euri ??? nici nu m-am uitat la ele ... din principiu ... dar daca tu spui ca-s faine o sa cumpar si eu , macar la baieti sa le mai dicersific meniul putin

Ninha imi pare tare rau sa aud ca a facut asa forma urata de varicela Mirciulica .... offfff .... si la al meu copil a tinut vreo saptamana faza asta ... a fost o forma nasoala , plin era de bubite, nu avea un cm patrat pe corp sa pun mana fara sa fie bubita ... i-au ramas si cateva semne pentru ca se scarpina tare mult ... multa putere si rabdare , nu ai ce sa faci ... va trece in cateva zile

Somleac ma bucur sa aud ca ai mai slabit si ca ti-e bun numarul 40 .... si eu tot pe masura asta sunt ... 38-40 in functie de firma respectiva ... de ex ieri mi-am luat o fusta 38 , nu mi-a venit a crede ... eram sigura ca nu mi-e buna dar mi-a placut si mi-am spus "hai sa vad macar cat mi-e de mica" si surpriza a fost foarte mare sa constat ca e defapt buna darr sunt alte chestii la care nici 40 ul nu mi-e bun
Daaaaa .... fructe cu gelatina merge foarte bine si fara branza ... vezi ca esti si gelatina vegetala ... gelatina normala din magazin e animala deci nu e de post ... eu am facut gelatina cu fructe si a fost foarte buna
Stai ca asta nu am inteles-o ... cum adica sa plimbi papusi bebelusi ???? ..... adica sa ai grija de ei ca de un bebe adevarat ??? doamneeee , asta e deja boala nu ??? eu asa o vad

meniul meu de ieri
md. salata din 2 oua fierte cu o lingurita perle de branza
g. o clementina
pr. doua pulpe de pui fierte si kefir
g. pomello
g. legume fierte (mix punga) cu telemea rasa si o gogonea
apa si ceaiuri multe ... dar ceai cu miere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui ninha

Ceau, fetele!
I need .
Am dormit prost azi-noapte, Mateias sufera f tare de la varicela asta, plange, nu poate sa stea in fundulet, nu poate sa stea nicicum, il doare tot corpiul, e iritat, mai are si febra. E rau de tot!

Cine a avut copii cu varicela, spuneti-mi cat dureaza faza asta acuta, cu dureri? vreau sa stiu cand se termina, ca nu mai pot!

Ninha, mami lu' Mirci si Matei

Don't ever get used to the world around you.


Hai ca ma bag eu desi n-am mai scris de un car de ani si nici monty nu tin
Faza acuta tine cat tine febra. Fi-miu a facut vreo 4-5 valuri de febra urmata de eruptii cheatie care a durat vreo 3-4 zile. Si el a suferit mult. Da-i aciclovir ca sa-i stavilesti eruptia. Eu dupa ce am vazut cat a suferit fi-miu la fata nu am mai stat pe ganduri si i-am dat pastile si avea 2 ani.

Pup fetele! Eu ma invart in jurul cozii, am citit un mesaj motivational zilele trecute care zicea ca daca vrei sa obtii ce n-ai reusit niciodata e timpul sa faci ce n-ai facut niciodata am dedus ca e timpul sa transform dieta in stil de viata.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Vaaai, Androix, ce tare ai fost! Dupa cat timp ai avut revelatia asta?
Ma bucur ca varicela lui Mateias te-a facut sa revii printre noi. macar un efect pozitiv tot are

eu ii dau lui Mateias cu crema Aciclovir, asta mi-a recomandat dr. nu stiam ca exista si pastile. o sa intreb dr.

Ieri am facut orez "bezmetic" (basmati+ salbatic) cu scoici. parca mi-a trecut pe la ureche ca asta e permis in combi cu lipide. sau am auzit ce mi-ar fi placut mie sa aud?
Asa ca azi asta o sa mananc la P. La MD am mancat pandispan cu merisor+ iaurt, la G vreo 5 felii de radacina de telina,
La C am pregatit grapefruit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Androix cand am vazut ca ai scris mi-am zis ... uite ca a revenit la monti .... dar vad ca nu in orice caz te astept aici oricand simtit ca poti sa transformi aceasta dieta intr-un stil de viata te pupp

Ninha mie-mi plac scoicile cu legume.... sau daca sunt d'alea in coaja le fierb innabusit cu putin ulei de masline si lamaie sunt demential de bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Hai ca scrisesm si am inchis pagina

Am revelatia asta de multi ani dar degeaba.

Daca tot am intrat si m-am pus pe scris nu-mi dati si mie o reteta de paine conforma la masina de paine, dar ceva testat neaparat si comestibil, car epoate fi taiat in felii si sa nu-mi rup dintii in ea. Ca asta e marea mea slabiciune, painea, ar mai fi si cartofii dar pe-aia ii mai pot inlocui cu una alta.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput