MONTIGNAC (179)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

puisoaro io nu m-am inscris in cursa de -5kg pana la craciun ca stiu ca e practic imposibil ( asta cunoscandu-mi organismul)

deci eu azi ..m-am trezit cu un chef...de nechef de mancare...ca stand io in pat ma tot gandeam buey da ce sa imi iau azi la munca..si stand eu si clocotind creierul..mi-am dat seama ca nu am de ce sa mananc..ca nu-mi e foame...concluzie m-am trezit apatica si nu mai am chef sa mananc sau sa gatesc chiar nimic..momentan beau un ceai negru cu lapte

sincer nici nu stiu ce sa fac de mancare/pentru sapt viitoare /pentru weekend..voi ce aveti??
eu nu am idee in afara de: varza, mazare, tocana de legume, legume gratinate(de care m-am saturat)...nu-mi mai vine nik in cap..cred ca sapt viitoare imi umplu congelatorul cu snitele de peste (in genul la alea fish fingers numai ca e pestele intreg) si o sa mananc numai din alea la cuptor si gata eu mi-am terminat suplimentele de ultra omega3 de vreo 2 sapt...si parca is ahtiata dupa peste...concluzia mea-> omega3 creaza dependenta!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Androix eu fac paine la masina de paine punand urmatoarele:
450 g faina neagra, integrala sau secara
150 g tarate .... dci in total faina cu taratele sa fie 600 gr.
35 g drojdie
360 ml apa
1 lingurita ulei masline
mai pun seminte, in, susan, floarea soarelui cateodata
iese foarte buna , nu tare crescuta si putin umeda in special la cea cu secara ... dar o prajesc si e tare buna prajita ....
Mentionez ca niciodata nu combin painea cu grasimi ....

Bransudik asta nu e bine ... mananca ceva , legume , fructe ... da nu sta namancata

Daaaa ... eu m-am inscris in cursa celor 5 kg minus pana la craciun ... nu stiu masura in care voi si reusi chestia asta ... deocamdata sper ca pot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

'neata,

Puisor, ma bucur mult de rezultatul bun!!

Mel, incearca sa vezi un medic homeopat ptr tuse.
Eu stiu ceva remedii care merg ptr mine, dar tratamentul e bine sa fie stabilit pr fiecare pacient.


Eu am avut o tuse exasperanta intr-un an, am si o sensibilitate ptr tuse exact ca tatl Brandusei.
Si cei de la job mi-au luat rdv la un medic homeopat, nu vroiau sa ma mai auda tusind. Si mi-a dat un remediu care m-a calmat, am reusit sa dorm o noapte intreaga dupa vreo 1 luna de tuse.

Si eu am avut o perioada aglomerata, sper sa ma mai linistesc si pana la Craciun, sa se vada si la mine ceva rezultate.

O zi buna,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

andani ti-am urmat sfatul....la munca am mancat vreo 3 clementine si vreo 10 alune de padure si cand am ajuns acasa am mancat jumate de bagheta cu usturoi+o salata verde+o cutie de ton si inca un foietaj

mai tarziu spre seara planific cateva boabe de strugure

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Andanii, incearca ceaiul de ceapa si ridichia neagra cu fructoza - pot sa spun ca dupa doua zile de tratement parca, parca tusesc mai putin si ma simt mai bine .

Puisor, noaptea nu tusesc , asta ma mira si pe mine. Dar ziua este jale .... Totusi, m-am mai linistit putin, sper sa nu fie o senzatie. Astazi mi-am luat o zi de concediu si am stat in casa, poate a contribuit si asta.

Cge si eu am o sensibilitate si nici eu nu fumez.

Ninha, baietii mei se potoleau cand ii dadeam cu solutia aceea banala, mentolata de la farmacie. Mie mi-au facut amandoi la interval de 3, 4 zile . A fost crunt ... cel mic avea doi ani

Meniu de .... tuse
D: ceai de ceapa si ridichie neagra
P: doua portii de bors de sfecla
G: 3 mere
C: nu stiu .... cred ca incerc sa fac niste clatite si vad eu cu ce le umplu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gena12 spune:

Buna fetele
Sunt foarte foarte ocupata...
Pui, da cine e dr? Tu sau sotul? Oricum atentie ca dr care sunt cautati sunt pt zonele rurale. Oricum as alege imediat Fr fata discutie (nici eu nu eram pro limba lor, dar mi-a trecut)
Meniul de azi:
Md: nimic
P:mancare de varza
g: o banana si un mar
C: un pic de mortadella(vreo 3 felii), un babybel si salata verde, dam luam si un pic de rulada de banane(facuta de mine si contine tot ce nu avem voie: biscuiti, zahar, unt...)

Eu mai am 2 kg din angajament, dar vedem daca mai reusesc sa dau jos, ca am dat repede luna asta si mi-e sa nu intru in stagnare.
Aa, sotul meu imi tot spune ca se vede ca am slabit, mai ales la fata si la maini. Eu nu prea vad, dar el imi tot arata poze din vara si imi arata diferente.
Si ca tot veni vorba de nr la haine: eu sunt la 46-48.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Buna dimi!
Acusi se face
Sa stiti ca va urmaressc, fetelor. sunteti la jumatatea cursei, sunt cu cronometrul pe voi
Mel, si Mateias e tare mititel (1 an si doua luni). I-as da cu mentol, dar oare e ok si in zona genitala, unde il doare pe el? Azi vad ca e mai bine un pic.
cum mai stati cu tusea? mel, andanii? eu stiu niste pastile de supt, bune ptr tuse, Salviasept, si unele de inghitit, Baraka.

Si eu ma gandesc ca ar fi bine sa facem un folder cu retete pe 4shared. sunt mai usor de gasit asa.

Azi vreau sa le fac clatite, ca ma tot intreaba Mirci de ele, asa ca s-ar putea sa nu scap fara abatere. Orium, aseara am mancat un pic pandispan, pe urma am ciugulit cateva alune... ce mai

o zi faina!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Ninha, poti incerca sa-i dai. Testeaza pe tine - sa vezi daca ustura, dar nu cred. Din ce-mi amintesc este doar o senzatie de racorire.
Am facut si eu aseara clatite dar cu faina de soia. Au iesit mult mai bune decat cele din faina de naut si le-am umplut cu frisca amestecata cu fructoza si cacao pt noi si cu fineti pt copii.

Baraka este incercata ....

Puisor, nici eu nu suport franceza si nici francezii, in general .

Ce gatiti in weekend ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Puishor, tocmai a ajuns alga. am spalat-o si am pus-o intr-un borcan, cu putin lapte, sa-si revina dupa calatorie, sa se adapteze la noul fus orar Sper sa-i fie bine la mine.
Multi pupici de multumire



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Androix, eu paine conforma la masina de paine nu am reusit sa fac. Adica cu tarate. Painea doar din faina integrala iese. Eu o fac dupa reteta din carte de paine integrala doar ca nu pun faina alba si zahar.

Dana, crochetele sunt din cod si sunt alea mai scumpe. Sunt parca 15 bucati. Ca mai este si varianta de 18 bucati si mai ieftine dar sunt dintr-o amestecatura de pesti. Nici eu nu ma uit de obicei dupa asa ceva dar a trebuit sa stau o ora intr-un Lidl asa ca am citit tot ce se putea

Ninha, sa-ti traiasca alga

Gena, eu sunt medic. Am colegi si in Lyon sau Bordeaux deci nu numai in rural. Inca ne gandim

Mel, pe azi am ciorba de ardei umpluti neconformi facuti de mama . Am facut o terina cu fructe de padure iar diseara vreau sa fac impreuna cu Stefi pachetele de primavara

Pe maine am in plan somon la cuptor cu legume iar pe saptamana viitoare mermez de pui dar cu curcan si ciulamaua de hribi pe care nu am mai facut-o saptamana asta.

Un weekend linistit sa aveti

Mergi la inceput