MONTIGNAC (176)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Picii mei sunt morti dupa supa de pui cu paste. Asa ca daca ziceti ca merg spaghetele din grau dur ...... dar citisem ca este foarte important si timpul de fierbere .......... parca totusi nu m-as risca deocamdata .

Fetelor l-am cantarit astazi pe sotz si are -17,2 kg. Deci dupa cum va povesteam, am trecut cu bine de perioada concediului. Sa vedem acum ce mai reusim sa dam jos.
Eu sunt stationara, dar mananc ca sparta. Daca nu as respecta regulile monti, cu siguranta m-as ingrasa. E super regimul asta !

Lorelai, bine ai venit. Eu nu ma dau jos din pat fara cafea. Si nu beau doar una, ci aprox 3 pe parcursul unei zile .

Puisor, Brandu nu stiu ce sa mai gatesc ........

Meniu:
D: omleta cu brana, cafea
P: ciorba de dovlecei, ciolan de porc la rotisor
C: am facut vinetele a la Ninha in varianta dovlecei. Adica am pus un rand de dovlecei taiati rondele si rumeniti putin pe gratar, un rand de sos de rosii, un rand de cascaval si tot asa. A iesit f. bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

mel nu te mai da exemplu ca 1.esti filiforma si 2. stagnezi

si eu as manca ceva da nush ce...momentan am atatea pe cap de...o sa cer niste retete de la chinezoaica mea...ca vad ca la ei mancare se face repede...desi trebe s-o mananci pe moment ca dupa are gust nashpa reincalzita

azi cand am ajuns acasa..mi-am mai balotat o portie de supa..man ca repede se mai face..
ce rau imi pare k nu am mozzarela ca maine mi-as face o salata pentru la munci...desi cred ca o sa fac cu rosii, ardei capia, telemea, masline verzi in ulei cu ierburi si lamaie (le ador pur si simplu) si poate bag si un castravete...desi am observat ca nu-mi place gustuld e castravete in salatele cu brinza...poate imi fierb si un ou sau doua...saptamana asta clar e saptamana salatelor ca nu am timp de gatit...
poimane fac salata "orientala" si o sa pun fasole ..ca am vreo 4 tipuri diferite de fasole deja fiarta in conserva cu apa

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Fetelor multumesc pt retete, azi voi face o mancare de linte verde( iau cu oua ochiuri), mai fac covrigei cu susan( pt dimineata in metrou), mi-a adus mama mere de la tara... asa ca am rezolvat pana vineri.
Brandusa reteta de salata "orientla" pls...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Buna dimineata

Meniu azi:
MD: telemea de capra, gogosar
P: mancare de mazare cu o pulpa de pui
C: musaca de vinete

O zi buna sa aveti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

puey carmen la fel ca orice salata orientala :masline, ceapa, ou si in loc de cartofi ...pui ori naut fiert(eu asa am facut pana acum) dar acum vreau sa incerc cu fasole fiarta boabe

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Salut,

ieri am reusit sa citesc cu multe intreruperi , dar n-am apucat sa scriu.

Lorelei bine ai venit printre noi.

Mel g cu adolescenta e jale. O bomba cu ceas si mai nou e si obraznica raspunde inapoi asa agresiv.Tot asa ma bucur si eu de fiecare clipa care trece si nu ne certam. Ieri de ex eram fericita deja ora 22 si ne-am inteles bine toata ziua. Vine printesa de la plimbare si-mi povesteste ca a alergat desculta. Bine zic, atunci fuga la dus si dupa aceea mai stai la Tv daca vrei . Cand intru in living ( ca faceam bulion la ora aia) , pupaza la TV cu picioarele pe canapea. I-am spus de 2 ori sa mearga sa se spele, ca nu ca nu trebuie, ufffff pana n-am urlat la ea nu s-a dus. Si tot ea inapoi catre mine "ce ai iar esti crizata?"" Nu stiu de multe ori ma uit la ea si ma intreb unde a disparut fetita mea.

Gena, waw ce mult ai slabit.

Meniu de ieri : MD salata de fasole verde si am mai completat cu branza si rosii ca mi-a ramas doar putina salata
P vinete a la Ninha
C ciorba de fasole verde

Meniu de azi MD 2 oua mici, branza, 2 felii de salam de casa, rosii
P vinete a la Ninha
C ciorba de fasole verde

M-am reapucat de sport, si am o febra musculara de mor.

Moni(Monica70) are nevoie de noi! Haideti sa-i fim alaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Buna dimineata, fetelor.
Sunt tare trista, cantarul meu a aratat azi dimineata 600 gr mai mult. E drept ca am baut ieri ca de obicei vreo 5 espresso, dar in rest am mancat foarte monti, exact cum spusesem.
Meniul de azi:
MD: 2 mere mici, dupa jumatate de ora wasa si o mana de migdale.
Bineinteles cafeaua nelipsita...
Puisorule , multumesc mult de retete, arata bestial. De unde luati voi fainta monti? Am vazut ca se poate comanda pe internet, asa ati facut si voi? ca nu prea stiu de unde sa cumpar nici tarate...
brindusik, si tie multumesc de reteta. Sunt briosele tot monti? ca nu-i specificat ce fel de faina... Suna tare bine in orice caz...
mel_g, multumesc de primire. Nici eu nu pot renunta la cafea, dar macar beau numai expresso. Citisem ca e mult mai sanatoasa decat cafeaua normala, ca gustul e mai concentrat si are mai putina cofeina.
Eu beau numai cafea Nespresso, e intr-un fel de capsule, uitati aici: http://www.nespresso.com/ch/de/pages/coffee-landing-page. Nu stiu daca e cafea arabica sau nu, sunt diferite arome. Asta ca sa raspund si lui gena12 .
Va urez tuturor o zi frumoasa, cu mult soare in suflet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Lorelei, este si faina monti de cumparat dar e foarte scumpa. Eu cumpar faina integrala si tarate separat si apoi le amestec 50-50 si iese faina monti. Trebuie cantitati egale, nu volume egale. Tarate poate gasesti la magazinele naturiste sau la magazinele cu hrana pt animale. Diferentele la cantar de la o zi la alta pot fi si de un kg dar nu sunt relevante. Si eu trebuie sa reconsider ce mananc ca nu slabesc deloc

Somleac, din ce povestesti vreau sa ramana fata mea mica si eu tanara

Mel, e vorba de fidea din grau dur nu de spaghete. Azi ma duc in Lidl sa vad daca gasesc asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Somleac , am scris amandoua odata si apoi am citit mesajul tau. Voiam doar sa te linistesc, fiica-mea la 20 de ani tot adolescentin se poarta .
Fetelor, mi s-a umflat piciorul drept la scobitura si ma doare de schiopatez. De-asta am sarit sala ieri. Voiam sa merg azi, dar asa... Durerea a inceput acum vreo luna la jogging. Am facut pauza 2 saptamani si am alergat iar si iarasi m-a durut. M-am lasat de alergat, dar in ultimile zile ma doare si noaptea. Nu stiu ce sa mai fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Salutare fetele,

Meniul de azi:
MD: rosii+telemea; cafea
P: ciorba de rasol vitel
C: mancare de linte
(p si C poate le inversez, daca e gata mancarea de linte ca am o pofta!!!).
Merg sa fac covrigeii cu susan( sa am ce rontai maine)

Brandusa multumesc( am o punga de naut si nu stiam ce sa fac cu ea).
Somleac in meniul tau am mai vazut preparate cu naut, imi mai dai si mie ceva idei, pls?
Ani copii cresc si o sa ne infruntam cu astfel de discutii... important este sa reusim sa le facem fata! Asta e...


Mergi la inceput