MONTIGNAC (176)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Puisorule, multumesc de primire .
E mult mai usor sa ai suport si sa scrii chiar si abaterile, asa le constientizezi.
Cum sunt galustile? tot monti? ai vreo reteta please?

Eu am facut sambata un tort de ciocolata monti care tare-a placut (am avut musafiri). Si mai ales mi-a placut mie. Din pacate la cantar aveam a doua zi cam 300gr mai mult...
Tare-i greu sa gasesc ceva de mancat fara zahar. Ma tot gandesc ce sa mananc la pranz. Aveti idei? atunci cand nu poti gati si nici n-ai timp mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Lorelei, din pacate nu sunt monti, de aceea am si colorat in rosu abaterea( am stabilit ca abaterile din meniu sa le coloram ca sa nu induca in eroare). Este una din cele mai mari dureri ale mele de cand tin monti . Galuste si taitei monti nu prea sunt. Bine, sunt cei din fasole mung sau cei de care vorbea Brandusika dar aia nu se preteaza la supa de pui. Am citit recent insa ca fideaua din grau dur e monti, are IG doar 35 deci ar merge la supa.

Daca nu ai posibilitatea sa iti incalzesti mancare poti sa faci lipii monti pe care le umpli cu ce ai si ce iti place, salate de tot felul cu telemea, oua fierte, naut fiert. Mai poti face briose conforme cu rosii uscate, telemea, ciuperci. Depinde mult si de ce iti place si cat de mult stai la servici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Citat:
citat din mesajul lui puisorul

Lorelei, din pacate nu sunt monti, de aceea am si colorat in rosu abaterea( am stabilit ca abaterile din meniu sa le coloram ca sa nu induca in eroare). Este una din cele mai mari dureri ale mele de cand tin monti . Galuste si taitei monti nu prea sunt. Bine, sunt cei din fasole mung sau cei de care vorbea Brandusika dar aia nu se preteaza la supa de pui. Am citit recent insa ca fideaua din grau dur e monti, are IG doar 35 deci ar merge la supa.

Daca nu ai posibilitatea sa iti incalzesti mancare poti sa faci lipii monti pe care le umpli cu ce ai si ce iti place, salate de tot felul cu telemea, oua fierte, naut fiert. Mai poti face briose conforme cu rosii uscate, telemea, ciuperci. Depinde mult si de ce iti place si cat de mult stai la servici.

Puisorule, multumes de raspuns
Suna tare bine ce spui tu. Stii cumva pe unde gasesc retetele de lipii si briose?
Poate o sa incerc cu toate ca stau tare prost cu timpul liber, lucrez si acasa avem si o mica ferma, asa ca nu prea e timp de multe... Banuiesc insa ca se pot face odata si congela apoi, nu? eu congelez painea si se pastreaza foarte bine asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Salutare fetele,

multumesc tuturor pentru gandurile bune.Sper sa fie totul ok.
eu alerg sa rezolv tot ce am de rezolvat pana ce incep serviciul.

Brandusa imi poti spune cum faci tu briosele? multumesc pentru idei... o sa incerc sa fac si un chec aperitiv( cu faina de soia)si sa-l mananc cu o rosie..
Maine gatesc mancare de linte( imi iau miercuri la pachet cu ou ochi)

in rest sunt conforma( mai scap la struguri) dar imi revin eu. Nu am cand sa scriu meniul ca sunt pe fuga.. poate mai tarziu.
Pupici tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

lorelei bine ai revenit printre montignace...

o rugaminte am..cand raspunzi cuiva sa scrii numele si nu sa dai replay.senchiu

puisoaro da da.....am niste saptamani de cosmar...ma simt obo desi dorm si trebe sa-mi si vina ...si o sa mai am inca 2 sapt pe drumuri si cu stres...deci o sa incerc sa ma tin pe linia de plutire
cat despre shirataki aia...cred ca nu ii aduc nu ca ar fi scumpi (ca is) dar pentru ca nu sunt uscati ci is in zeama cum e si mozzarela, si deci termenul lor de valabilitate e scurt. dar oricum am si eu de gand sa fac acelasi lucru..adik s afolosesc taitei din fasole cand le termin pe astea..daca taiteii tai din fasole is subtiri ca ai mei..nici nu trebuie sa ii fierbi si ca-i pui vreo jumate de ora in apa rece...si dupa cand is fierte toate din supa o opresti si adaugi taiteii

carmen cum ajung acasa ti-o plasez ca la birou nu am "the database " monti

meniu azi:
Md: icred cu paine de tarate
G: lapte cu ceai, nectarina(is unele ciudate aici turtite ashea si cu samburele mic)
P: sanwich cu paine de tarate si muschi de , si tzatichi
G: nectarina
C: cred ca imi mai fac o portie de supa

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Brindusik, ok, ma conformez.
Meniul de pranz:
piept afumat de pui cu rosii cherry si un gogosar.
Dupa 2,5 ore 5 prune.
Cina: branza feta (un fel de telemea), rosii cherry si inca un gogosar (resturi de la pranz).
Sper sa reusesc sa ma duc diseara la sala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gena12 spune:

Buna
Brandusik, bine ca mi-ai zis...adica citisem eu ca iaurt0% e pt cand mananci PG, dar ce sa ma fac ca asa mananc de 3 ani incoace. Nu suport deloc iaurturile normale.
Lorelei, in cartea pe care o am eu acum Metoda montignac ilustrata, zice ca e bine sa se renunte la cafea, dar daca nu sa alegem de preferinta cafea 100% arabica. Banuiesc ca la tine in Suisse, gasesti prioritar de asta. (la mine in Fr alt tip este raritate)
Despre taitei: cei din grau dur si super subtiri sunt Monti, chiar am fost in we la o conferinta de a lui Sybille Montignac si a prezentat acolo unele paste fainoase. A zis asa: "vermicelle de blé dur" au IG 35, cautati pe google, ca sa vedeti cum arata, mie mi se par ca sunt cele normale.
Meniul de azi:
Md: 2 wasa cu dulceata de portocale, 1 iaurt 0%, o cafea
P: o salata de rosii cu ceapa si jambon si cascaval
G: un Bounty de casa si un mar
C: o sa fac o mancare de pastai de fasole plata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Edit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Lorelei, reteta de lipii e aici http://www.culinar.ro/forum/continut/Dieta-Montignac/29029/Reteta-Montignac-Lipie/ . Am postat la subiectul ala cum le fac eu. Poti sa faci mai multe odata si stau la frigider in punga de plastic si doua saptamani.

Aici gasiti reteta de briose http://www.culinar.ro/forum/continut/Dieta-Montignac/29583/Reteta-Montignac-Briose-cu-legume/

Mai este o reteta de briose dar nu o gasesc.

Gena, nu stiu daca toata fideaua e din grau dur dar ma uit si verific la prima excursie la market.

Am facut un sos grozav pt spaghete cu dovlecel. Pt ca era un dovlecel mare mi-a iesit mai mult asa ca jumate din el l-am pus la congelator. De data asta l-am si blenduit sa iasa mai fin.

Noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

carmen eu fac briosele astea http://gastronomie.ele.ro/retete/Aperitive_--d1/Aperitive-cu-branza_--s36/Briose-cu-branza-feta-si-rosii-uscate_--r1461.html ..inlocuind faina cu faina 50-50 integrala si tarate..si mai pun si bacon

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput