MONTIGNAC (176)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gena12 spune:

Buna
Somleac, pai am slabit ca am de unde
Lorelei, faina o iau de la magazinele bio (gen Biocoop daca aveti), trebuie sa fie minim T150. Deobicei iau faina integrara de grau T150 si o amestec cu T170 de secacra, cand fac paine.
Taratele scad IG cu 5 daca sunt amestecate cu alte faini.

Sapt asta cred ca o sa stagnez, adica sper eu, sa nu pun, ca sunt in perioada de "aport de hormoni" si eu cam pun pe mine(au fost cazuri si de 4kg in 10 zile)
Eu am observat ca puneti in mancare morcovi, dar stiam ca morcovii gatiti nu sunt recomandati. (IG-85)
Si alt ceva, citind un capitol din urma, am vazut unele fete care mancau cremwusti, avem voie? Adica nu sunt cu zahar?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Dragele mele va pupp ... sper ca nu m-ati dat uitarii nu ??? doar v-am spus ca plec in concediu , si la mine concediul e de doua saptamani
A fost frumos, am mancat peste si fructe de mare zilnic si-am mai ciugulit o aluna, un fistic, o inghetata , un biscuite integral ... una peste alta nu am fost conforma suta la suta .... deci am mancat putin haotic si am 1 kg pe plus fata de tabel .... nu disper ca-l dovedesc eu curand :)
De azi sunt cuminte cuminte :)
Nu am apucat sa citesc tot ce ati scris , vad ca avem si un nou capitol e bine, inseamna ca sunteti cuminti si scrieti ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Vad ca ati vorbit de midii si fructe de mare ... din capitoul fructe de mare am gatit asa:
midii cu lamaie si ulei de masline ..... le-am facut asa : cu tot cu coaja spalate si pus doar o lamaie stoarsa si putin ulei de masline ... pus capacul si in la fiert in abur pana se deschid ... sunt deliciu viu ... .le-am papat cu sos din iaurt cu usturoi
calamar cu rosii, ardei, ceapa, usturoi
sepie cu rosii , ardei, ceapa, usturoi
creveti mari la gratar cu carapacea pe ei
creveti mici cu rosii si usturoi
crabi la gratar
si gratar de peste ..... vreo 4 tipuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

andani welcome back

gena morcovii fierti au ig-ul mare..dar ca si pepenele au steluta ceea ce inseamna ca nu intervine in zaharul din sange
cat despre crenwursti gasesti si fara zahar si mai ales la tine in Fr unde ai atatea chestii bio si sanatoase in supermarketuri..eu pana si in romania am gasit uniele produse de carne care nu aveau zahar...toba de la caroli sau meda nu mai stiu

lorelei am precizat faina din reteta brioselor se inlocuieste cu 50-50 integrala/tarate.sau poti pune integrala 25-naut -25- si tarate 50...eu cand am facut parca am pus si naut parca o cana integrala, una naut si 2 tarate

deci va spuneam ca am mult de lucru...azi eram eu la treburile mele..cand...fum peste tot de la aeru conditionat..mai stam ce mai stam cateva ore...incepe alarma de foc ca deja era fumu prea mult...drept urmare..au inchis cladirea pe ziua de azi..drept urmare nu am apucat sa-mi fac treaba..drept urmare ca is contra cronometru

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Mvaiii cat de mult ati scris ... am si uitat ce ati scris

Despre supa am retinut ca trebe sa scriu ceva ... eu fac supa fara carne, adica pun legumele sa fiarba si la sfarsit pun taitei integrali in ea sau din paste din grau dur

brandusik ti-a fost dor de mine nu ????

somleac inca nu am ajuns pe Transalpina , inca sper sa ajung cat de curand

ninha vad ca mergi frumos in jos ... felicitari , m-ai depasit ... dar te ajung eu din urma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

'neata,

Si eu stiu din cartea lui Monti ca pastele din grau dur cele subtiri sunt permise.
Asa ca o supa cu fidea e ok, dar fara crutoane

Andanii, welcome back.

Mie imi plac discutiile despre adolescenti, al nostru e la inceput are 12 ani.

Maria_rubi,!!

O zi buna si conforma,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

am terminat si eu de gatit...am facut la supa cat pt un cartier intreg, insa aveam niste carne de curcan si trebuia sa scap cumva de ea...sa vad cum ma descurc cu mancatul, ca picii ii am la tara, sotul meu e vegetarian, asa ca...balotez la supa de curcan :))

MD: 2 nectarine necoapte si nasoale...
PRANZ: salata verde cu ulei de masline, otet balsamic si marar si 1 gratar de curcan
CINA: probabil supa de curcan si dovlecei pane facuti cu faina de soia.

Ma tot intreb daca Panna Cotta aia de o fac este conforma, caci o fac cu lapte si smantana, grase amandoua, cu fructoza si de data asta am pus dulceata de visine cu fructoza. Stiu ca Monti avea ceva cu laptele...hmmmm....asta inseamna ca gresesc si cu laptele pus la cafea? Stiu ca avea ceva si cu cafeaua, insa eu o fac ffff slaba...






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

ariel poti dona supa la cantina saracilor

frisca lichida monti...singura chestie e ca are 30%..io personal nu inteleg de ce e monti asta si combinatia smantana simpla cu ceva fructoza nu e...care smantana de multe ori are sub 20%

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gena12 spune:

Hello
Monti parca zicea ceva de lapte si de lactoserum? Dar din cate am inteles eu, e ok sa consumam din cand in cand lapte, daca suntem in PL.
Panna cotta e buna chiar ma intreb daca e conforma cu Monti, lapte cu dulceata fara zahar...hmm, n-am nici o idee, o sa cercetez.
Am la cuptor o paine de IG15, sper sa iasa buna
Meniul de azi:
Md: 2 wasa cu dulceata fara zahar, un iaurt 0%, o cafea
P: mancare de pastai de aseara (bleah, uitasem ca nu imi place mancarea de a doua zi, am mancat ca nu pregatisem nimic si trebuia sa plec)
G: o inghetata da mica-mica! pe cuvantul meu!
C: salata cu rosii, ceapa, branza, jambon (eventual 2 oua fierte) si cu 2-3 felii de painea din cuptor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

gena cum ti-a iesit tie paine cu IG15...ca numai taratea are 15...ai facut numai din tarate?


am facut clatite...vroiam sa pun mai multa integrala decat sa fac 50-50...dar...am vb cu gena si m-a facut vinovata ca calc in strachini ashea ca am facut clatite conforme..balotat cu niste gem de zmeura

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput