MONTIGNAC (176)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

care este frisca lichida monti? e smantana aia de gatit tip dorna? 32% grasime?
dar laptele monti care este? deci, ceata este si mai mare in capul meu :)).

am gasit acum in carte despre lapte, ca este de evitat, ca este aliment gluco-lipidic si ca el recomanda folosirea de lapte degresat...
dar daca folosesc d-asta, ramane doar glucidic si nu se "pupa" cu smantana...
eh, pana ma dumiresc, o las mai moale cu Panna Cotta, sau gasesc o idee sa inlocuiesc laptele ala cu ceva. poate o fac numai din smantana, sa vad ce iese...mai studiez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

hai ca am aflat ce inseamna "lapte monti". este smantana lichida diluata cu apa: 2 parti smanatana si una de apa.
tot din sursa aia mi s-a confirmat banuiala, NU este voie lapte, cel putin in faza 1, ca este gluco-lipidic si influenteaza glicemia.
asa ca, l-am taiat si pe asta de pe lista, dar macar stiu cu ce-l inlocuiesc, ca ce ma faceam eu fara Panna Cotta???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Andanii, bine ai revenit cu bateriile incarcate Sepia e caracatita?

Ariel, poti sa faci linistita panna cotta numai din smantana ca eu asa o fac dintotdeauna. Laptele este interzis. Ai putea folosi lapte delactozat, am gasit o data in Cora. E foarte scump dar era la reducere.

O zi faina





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Buna dimineata, Montignacelor
Ador cand cad cum va zbateti sa gasiti inlocuitor la una sau la alta. Partenerul meu imi spune ca e o prostie ce fac, dar ma tin tare si nu cedez. El spune ca singura metoda de slabit e mancatul mai putin (lucreaza in domeniul medicinii), dar eu o tin pe-a mea si gata.
Aseara am facut niste carne de vita cu un sos facut din vin rosu, boia de ardei (apropos, eu folosesc boiaua ca sa lege sosurile), o mana de nuci macinate (tot pentru legare), branza rasa si niste prune deshidratate, ca sa-i dea putina dulceata sosului. A iesit o minune. Eu am mancat cu dovlecei, ai mei au mancat cu paste.
M-am pricopsit cu un virus la intestine care doare rau. De asta a trebuit in dimineata asta sa mananc covrigei cu sare, din pacate nepermisi in faza 1. Dar mi-au mai linistit putin burta.
La pranz o sa mananc poate niste mozarella si diseara banuiesc ca peste cu legume- mergem in restaurant.
Andanii , ador fructele de mare, dac-ar fi dupa mine as incepe de la prima ora cu niste scoici ceva. Singurii care nu-i agreez sunt melcii si-am incercat de mai multe ori. In rest, tot ce iese din mare e minunat. Bravo tie ca nu te-ai intors cu mai multe kilograme.
Ariel, chiar ma intrebam cu se procedeaza cu pana cotta? cum e cu pana cotta exact? e permisa in prima faza? cat de des? deserturile, sunt permise? eu incerc sa nu mananc decat daca n-am incotro. Dar daca stiu ca-s permise (cu fructoza, samd), atunci altfel ma comport
O zi frumoasa va urez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Lorelei, eu nu as manca mozzarela daca as avea probleme digestive. Despre deserturi, monti zice ca ar trebui sa nu mancam cel putin in primele 3 luni de dieta pana se regleaza activitatea pancreasului. Apoi daca mananci o data pe saptamana eu zic ca e ok.

Meniu azi:
MD: omleta cu somon afumat si telemea de capra, ardei kapia
P: paste integrale cu sos de rosii si dovlecel
C: inca nu stiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Puisorul , multumesc frumos. Ok, o sa incerc sa mananc altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Hello, girls!

Mi s-a pus pata pe reteta asta!
http://www.gustos.ro/retete-culinare/lapte-prajit.html
Am gustat de la o colega, de la chinezi, si e absolut delicios! problema e ca e total anti-monti! Ce pot sa schimb ca sa iasa monti? faina de naut, tarata... oare merge? poate faina de soia? Brindusikule, tu esti experta in astea, ia zi, ce crezi?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gena12 spune:

Buna
Painea mea de IG 15 era din tarate de secara si grau, cu un ou si cu lapte de soia, daca vreti va dau reteta, insa mie nu imi place. O sa mananc ca nu am ce face, ca apoi mor de ciuda ca am aruncat faina degeaba.
Ariel, pai cu lapte de soia ai incercat? mai este permis laptele de migdale, care mi se pare f gustos.
Brindu, imi pare rau ca te-am corupt de la clatitele cele bune, oricum tu nu ai prea multe kg, poti sa mai calci pe alaturi.
Acum sa va zic eu de desert: imi fac unul pe we si mananc moderat din el, iar daca imi mai ramane si in sapt il mananc la o gustare. Aparent slabesc si asa. Dar desertul contine numai chestii permise! Si respect daca este PL sau GP.
Pana acum am incercat: clatite, pandispan,inghetata, Bounty.
Ah si inca o chestie, eu nu gatesc separat pt sot, mananca ce imi fac si eu, mai putin painea, lui i-o fac alba. S-a obisnuit cu mese Monti si la servici cauta sa manance la fel.(nu e mereu perfect Monti, dar nici nu trebuie sa slabeasca- in plus se lauda ca are mai multa energie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Ninha, reteta arata bestial . Sunt curioasa daca se poate face si monti.
gena cam la asta ma gandesc si eu - o singura data pe saptamana eventual ceva dulce. Doar ca saptamana asta e ca naiba: azi restaurant, maine suntem invitati la cineva, sambata ziua fetei si duminica iarasi invitatie la brunch unde nu exista nimic monti. sper sa trec cu bine fara sa am depresie cand ma urc luni dimineata pe cantar...
Masa de pranz azi:
masline negre
carne uscata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

niha nush cat de experta is poate la mancat ..dar la o vedere rapida..e aceeasi compozitie ca la crema de eclere..probbail insa e mai vascoasa ca sa se poata intari s-o tai cubulete..dar cred ca faina aia ar merge inlocuita cu soia + migdale?

gena am de ajuns de dat..si se dau si greu...cat despre energie si eu am observat faza cuenergia asta la inceput inceput cand tineam strict monti

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput