MONTIGNAC (176)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gena12 spune:

Revin cu meniul:
Md: 2 felii de paine cu dulceata, un iaurt 0%, o cafea
P: (nu mi-a fost foame, asa ca am improvizat): 2 felii de paine cu 1 babybel, o felie de branza topita si 2 felii de jambon, un mar.
G: ma gandesc ca o sa iau o inghetata, dar are putine calorii si f putin zahar
C: o sa fac un clafoutis sarat cu ciuperci si praz.
Da stiu, am mancat prea multa paine pe azi, 4 felii, care fac cam 2 normale, plus ca nici nu imi plac...ma abtin pana maine dimineata.
Nu zice nimeni nimic de sosul dulce al lui Lorelai? Prunele deshidratate au IG40, deci eu zic ca nu prea e ok cu carne, adica e un pic la limita. Iar nucile desi au IG mic, sunt recomandate sa fie mancate singure, din cauza uleiului continut.
In plus scrie si "la carte" de preferinta cina de seara sa fie cat mai usoara, si de preferinta GP. Asa ca parerea mea, mai bine manca pastele cu acel sos si lasa carnea. Voi ce ziceti?
Eu nu prea fac GP, ca nu sunt fan paste si etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Gena, la asta nu ma gandisem, multumesc. Din cauza vinului avea sosul asa o tenta mai acrisoara si-am zis ca am gasit combinatia ideala cu prunele. Dar de-acum am inteles.
La capitolul mancat usor seara e tare greu: la noi cina e singura masa pe care-o luam toti trei si gatim impreuna. Pentru sot masa fara carne nu exista, am incercat de-atatea ori. Am sa incerc sa nu mai incalc regulile si va sunt tare recunoscatoare pentru corecturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gena12 spune:

Lorelei, scuze, nu am vrut sa sune ca morala, ci mai mult ca informatie, de asta ne scriem aici meniurile, ca sa vedem ce gresim.
Asa e si la noi, masa de seara e cea mai importanta si e greu de evitat, carnea si alte chestii bune, dar non_Monti.
Poti sa iti zic ce fac eu: fac ceva pt sot, gen: carne, cartofi si salata, dar nu stric atmosfera anuntand ca eu nu mananc nu stiu ce ca nu e Monti. Pun totul pe masa si mananc ce am voie, evident fiind masa unde fiecare povesteste ce a facut ziua, nu prea observa el ce mananc eu. Ma aranjez mai tot timpul sa fie ceva si pt mine, fac de exemplu omleta, dar pt fiecare in parte, in care eu imi pun ce am voie. Cartofi prajiti i-am zis ca nu mai mananc, iar daca fac carne, imi fac piept de pui. Gratarul il fac mereu numai de pui (ca se face mai usor si nu am timp prea mult- asta stie el!), iar ca acompaniament la carne fac si legume la vapori, ca imi plac mai tare (tot scuza)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Ninha, cu lapte monti(samantana cu apa) si faina de migdale ar fi monti desertul. Si fructoza bineinteles.

Gena, la fel si noi in casa, mancam toti monti. Ma bucur ca ai venit alaturi de noi ca sa ne atragi atentia cand facem combinatii gresite. Majoritatea fetelor de aici tinem monti de ani buni de zile si informatiile s-au mai diluat in timp

In seara asta, inspirata de chinezariile lui Brandu am executat si eu una cu carne de vitel, legume pt wok congelate, taitei de fasole mung si sos de soia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daena spune:

Buna seara fetelor!
Ma numesc Daniela si vreau sa ma alatur voua in lupta cu kg. De cateva zile va urmaresc, am cumparat si cartea Mananc, slabesc si ma mentin de Montignac iar acum sunt in plin curs de citire. Sper in week-end sa o termin si sa ma apuc luni f serios de regim. Am inceput deja sa alcatuiesc o lista cu meniul pe toata sapt, sa imi iau toate cele necesare ca sa nu am nici un motiv sa trisez.
Daca poate cineva sa ma treaca in lista, am 81 kg la 1.62m Nu am fost niciodata f slaba, dar de la 62 kg in 2 ani am reusit sa pun pana la 81 si imi doresc f mult sa le dau jos.
Va multumesc. Noapte buna.

Suntem cate putin din tot ce iubim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Bine ai venit, Daniela!
Scrie-ti meniul zilnic si te corectam noi daca e ceva in neregula.
Ai sa vezi ca daca rspecti regulile, slabesti frumos.

Mie Monti mi se pare regimul ideal, pt ca nu restrictioneaza cantitatile si permite dulciuri

Brandu, iar vorbesc, eu , filiforma zici ?

Nu mai stiu cine intreba, dar si eu gatesc monti pt toata familia .... cu toate ca doar unul are nevoie.
Nici nu mai stiu cum arata cartofii prajiti. Cred ca de mai mult de un an, nu am ai facut in casa asa ceva.

Andanii, bine ai revenit. Cum e dupa concediu ? Povesteste-ne ceva despre adolescentul tau!

Somleac, imi creste inima, vad ca nu sunt singura chinuita de aceasta perioada. Oare asa am fost si noi ? Nu-mi amintesc ... Nu stiu daca te linisteste, dar si eu sunt crizata familiei. Eu il intreb destul de des, de ce daca vorbesc frumos nu ma asculta, dar daca tip face ce trebuie ?!


Puisor, mie imi povesteaua niste maici acum cativa ani prin ce trec (copiii lor erau in clasa a VII-a) si nu-mi venea sa cred. Consideram ca exagereaza . Acum eu le povestesc lor si ne amuzam , atat cat se poate .

Meniu:
D: branza cu rosii
P: ciorba de dovlecei, pulpa de pui la gratar
C: broccoli la cuptor + cascaval, dovlecei la gratar, rosii si un iaurt

Si am uitat sa va spun ca iar am racit . Am sistemul imunitar praf. Mi-am cumparat echinaceea si cartilaj de rechin si de astazi m-am pus pe treaba, sper sa ma ajute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Buna dimineata

Bine ai venit Daniela si spor la topit kg

Meniu azi:
MD: mancare chinezeasca de aseara ca sotul nu s-a dat in vant dupa ea
P: salata cu ton, salata verde, telemea de capra, rosii si ardei
C: mancare de mazare cu carnat de casa( trimisa de mama)

O zi frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Buna dimineata, fetelor.
Gena tocmai asta imi doresc, sa fiu corectata, asa ca te rog mult, fa-o in continuare cand vezi ceva la nelocul lui. Altfel insist in greseala si cantarul ma pedepseste.
Daniela, bine-ai venit si la cat mai putine kilograme.
Puisorule, mazarea e interzisa in prima faza, sau nu? eu una parca asa imi amintesc. Dar cand ma uit pe tabel ce greutate ai, wow.
Apropos, eu am 165 si 70 kg. Imi doresc sa ajung la 55 kg.
Mel, si mie mi se pare stilul monti cel mai sanatos si mai usor de tinut, in comparatie cu alte metode (ca sa nu le zic diete).
Aseara am calcat cu stangul: am cerut la restaurant farfuria fitness si mi-a adus cu snitele cu pesmet. Erau atat de subtiri, ca dac-ai fi inlaturat stratul de faina si ou n-ar mai fi ramas mare lucru. Asa ca, am mancat un snitel mai mic si salata verde. La cantar aveam azi dimineata mai mult cu 500 gr.
Meniul de azi: in dimineata asta nu vreau sa mananc nimic, sunt tare suparata cu greutatea asta. La pranz nu stiu inca si diseara suntem invitati, iar nu stiu. Mai revin.
O zi buna va urez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daena spune:

Buna dimineata fetelor, si multumesc de primire!
Este o idee f buna scrierea meniurilor aici, asa ma mai inspir si eu.
Wasa voi le pregatiti in casa sau le cumparati? Aici gasesc si o paine fara carbohidrati, asa-numita paine de albus. Am cuparat sapt asta si am facut una si in casa si iese buna. Scriu reteta sa va dati si voi cu parerea daca e ok.

50 gr susan
200 gr migdale macinate
80 ml apa fierbinte
2 linguri faina de naut
3 lingurite praf de copt
1 lingurita vegeta (e prea mult, data viitoare voi pune doar un varf de lingurita sau poate doar sare)
6 albusuri.
Eu am pus si 50 gr de seminte de in macinate, dar in reteta originala nu erau.

Migdalele se pun cu apa fierbinte.Faina de naut se amesteca cu praful de copt si se adauga masei de migdale.Susanul se coace putin intr-o tigaie fara ulei si se pune sare/vegeta.Albusurile se bat spuma si se mesteca cu celelalte ingrediente.se pune intr-o tava de chec si se coace la 220 C 35-40 min.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Salut, stau prost rau cu timpul, ma preseaza niste termene la munci si inceputul asta de an scolar ca mai am atatea pregatiri de facut.

Eu tot cu vinetele a la Ninha m-am luptat zilele astea, v-ati prins ca nu m-a ajutat nimeni din familie sa le mananc. Ba, sotul o data. Mie mi-au placut tare, dar m-am cam saturat si eu. Ieri am si calcat pe bec cu o gogoasa. Am fost in vizita la tanti care a avut grija de Alex si Matia , a fost la noi in casa5 ani si a fost si vecina cu noi si pur si simplu nu am putut sa refuz o gogoasa cand stiu cu cat drag le-a facut. De fapt eu am o proiblema cu refuzul asta, cand vad figura dezamagita a celui din fata mea, ma gandesc la mine ce bine-mi pica mie cand fac ceva si mi se tranteste, eu nu vreau, nu pot, nu-mi place, si nu mai pot refuza.

Daniela bine ai venit.

Lorelei nu te mai cantari zilnic.Te deprima fluctuatiile astea de greutate si te fac sa o iei pe aratura. Si eu am avut microbul asta dar acum am decis pana la 1 decembrie nu ma mai urc pe cantar.

Puisor de unde gasesti taiteii aia din fasole?

Am fost ieri la Lidl la bucataria asiatica si in afara de niste muguri de bambus cu care habar n-am ce sa fac si ceva ulei pentru wok n-am luat nimic ca n-am stiut ce. Mai erau acolo o gramada , dar scria atat de mic continutul ca n-am avut rabdare sa stau sa descifrez care are zahar si care nu.

O zi de milione

PS am uitat meniul : MD salta de rosii cu somon file
P carnaciori cu salata
C ciorba de fasole verde


Moni(Monica70) are nevoie de noi! Haideti sa-i fim alaturi!

Mergi la inceput