MONTIGNAC (176)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Ninha, si eu vroiam sa iti sugerez tot pasta de somon pe felii de castraveti.
Si daca ai timp, frigarui de fructe. Bucatele de pepene rosu alternat cu boabe de struguri sau orice alt fruct. Copiilor le plac tare!!

Cu temele de vacanta, aici am scapat. Copiii nu au teme !!
Si Brandusa sa stii ca si baietii sunt constiinciosi. Eu am unul

Asta o cunosc si eu cu mamele care au dreptate :)

Ani, o sa trimitem si noi ceva bani azi.

Md: 1 covrig Monti cu gem conform + cafea;
G: cirese
P: sufleu de conopida + salata verde;
G; iaurt;
C:supa crema brocoli;

Somleac, nu stiu cum sa faci cu gatitul.
Eu gatesc in cantitati mai mari: sarmale, lasagna, ardei umpluti si mai congelez.
Cand suntem in pana le decongelam in frigider si le bagam in cuptor.

O zi buna,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gena12 spune:

Buna
Hai ca am creat senzatii cu midiile mele
Nu e greu: (presupunand ca stiti sa le sortati, care sunt bune si care nu---sau cumparati inghetate fara cochilie)
Toc o ceapa mare marunt, un pic de usturoi, pe care le pun intr-o tigaie pe care o ung cu ulei cu un servetel de hartie, la foc mediu. Cand ceapa devine trasparenta pun midiile si un pahar de vin alb si acopar cu un capac. Cand s-au deschis toate (cam 5 min), pun un pic de smantana de 15%, sare si un pic de boie de ardei dulce. Las la foc mic inca vreo 15 min cu capac, amestecand din cand in cand. Dupa cele 15 min gust sosul sa fie bine condimentat.
Sting focul, mai completez cu smantana daca mai trebuie si las inca 5 min cu capacul pus.
In total pt 1.5kg de stridii cu cochilie (sau 500gr fara) nu folosesc mai mult de un brick de ala mic de smantana, cat are...150ml?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gena12 spune:

Meniul de azi:
Md: 2 wasa cu dulceata conforma, un iaurt cu fructe 0%, o cafea
P: niste branza cu vreo 10 masline, o rosie
G: o piersica si o pruna
C: o sa fac o mancare de ciuperci, as vrea o ciulama, dar cum nu pot, o sa ma multumesc cu ciuperci cu sos de smantana.

LE: Ce stiti despre sushi si maki? Avem voie sa mancam? In carte zice ca ar trebui sa se evite orezul lipicios, dar ma gandesc ca fiind glucida, iar pestele combinat este somon sau ton. As putea sa mananc de exemplu la o masa, numai maki si sushi fara sa mai mananc si altceva? Maxim salata aia de varza specifica. Sau maki numai de ala cu avocado, surimi sau castravete?
Asta e singura mancare pe care nu o pot inlatura, dar nu mananc des cam o data la 2 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Mai , ce copii cuminti aveti ? Sau poate nu sunt la varsta pubertatii ? Groaznica varsta !!!!!!
Al meu nu recunoaste cand am dreptate, cu toate ca-mi dau seama ca este constient ca a gresit si ca era bine daca ma asculta....... dar dupa cum va spuneam este extrem de incapatanat.
O sa trecem noi cu bine si peste anii astia .
In alta ordine de idei ....... cand este ceva super important si vrea o parere nu discuta decat cu mine. Nu are incredere si nu asculta parerea altcuiva : tatic, bunici, prieteni, etc.

Da Brandu, ai dreptate .... de multe ori imi aduc aminte de copiii de la meditatie.
Si din experienta pe care am avut-o cu diversi copii, subscriu, fetele sunt mult mai constiincioase, mai muncitoar. Baietii .... smecherasi, pacalesc cat pot de mult, muncesc cat se poate de putin.

Puisor, trimit si eu banuti
Cu ochiul sunt mult mai bine, am fost la dr si am primit o crema si niste picaturi .

meniu
D: cereale + iaurt 0%
P: pastrama de berbecut, rosii, ardei gras si branza
C: nu stiu inca , cred ca pepene



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

mel da pana la urma ce ai avut la ochi?stiu ca mama mea cand am fost acasa la fel o patit...ochiul rosu si extrem de dureros de nu putea nici sa clipeasca nik...nu era nici infectie ca nu se vedea nimic..doar lacrima si o durea...dar ce am sfatuit-o sa faca e ce mi-o spus mie un oftalmolog sa fac cand am avut si eu problema cu ochiul...aici ei nu dau antibiotice chiar asa usor si mi-au spus la inceput sa fac ceva si dupa daca nu trece sa ma duc iar...deci...
intr-un vas...o lingura de sampon de bebei si 4 linguri de apa..si din solutia asta...sa iei un tampon de vata..si sa stergi ochiu...adik pe amandoi..dar pentru fiecare sa folosesti tampoane diferite...cred ca lu mama i-o recomandat la inceput farmacista si niste picaturi cu antibiotic dar nu vedea nici un efect in 3 zile

mie mi-o trecut..si mamei dupa ce a facut asta...acum probabil ca la mama desi mai tarziu si-o facut si antibioticul efect...cert e ca se curata ochii ff bine si nici nu ustura ca e sampon de bebe...eu de atunci imi fac saptamanal cate o "baie" la ochi cu asa ceva

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Daca-ti vine sa crezi, mi-a iesit un cos sub pleoapa. La mine era infectie, ce sa mai zic. Nu sunt inca ok, dar nu ma mai doare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gena12 spune:

Mmmm, Mel sper sa iti treaca repede!

Rule your mind or it will rule you.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Morning

Fetele care vreti sa il ajutati pe Luca, sa trimiteti PM cu numele si suma lui Laura-s de aici de pe forum ca sa confirme ca au intrat banii. Multumesc mult ca sunteti asa de dragute

Mel, ma bucur ca esti mai bine Sotul tau se mai tine de monti?

Miha, nu sunt greu de gatit fructele de mare. Eu nu am facut decat midii cu usturoi, patrunjel si vin, midii cu sos de rosii si morcovi, creveti cu unt, usturoi si patrunjel, calamari pane, orez cu scoici si calamar. Deci cu retetele astea te pot ajuta. Si paella am facut o data si ne-a placut. Iar stridiile din Croatia au fost fantastice

Gena, multumesc de reteta. Singura chestie care ma enerveaza la midii e ca trebuie curatate si ca nu prea stiu daca sunt proaspete. O data la doua saptamani daca manaci sushi nu e abatere mare zic eu. E mancare light chiar daca e cu orez. Maki nu stiu cum e

Cristina, ce imi place de scoala voastra . Pai ori e vacanta ori e scoala. Ce vacanta e aia daca ai teme?

Meniu azi:
MD: avocado, crochete, ardei
P: salata de gulie cu masline, cascaval, rosii
C: cred ca orez cu scoici ca a mai ramas o portie

O zi faina



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:


http://ro.stiri.yahoo.com/dr-oz-6-sfaturi-zi-cu-zi-care-080424903.html

hm, cica scortisoara ar tine glicemia sub control... interesant


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Salut,

Mel asta-i avantajul sa ai prunci din toate categoriile. Ma laud doar cu cel care-mi convine mie. Adolescentul il tin sub pres.

Am facut si eu vinetele, dar n-am apucat nici sa le gust.Am facut o portie uriasa, sper sa manance si sotul si careva copil ca daca nu toata saptamana asta voi avea. Abia astept sa ajung acasa.. Mi-am pus ieri vinete prajite pe gratar( pentru musaca sau a la Ninha) la congelator pentru iarna. N-am mai pus niciodata de aia nu m-am riscat decat cu o caserola.

Puisorule, reteta de creveti m-ar tenta. Mi-e o pofta de ei cand ii vad vrac acolo in supermarket, imi vine sa-i mananc asa cruzi, chiar nu stiu ce am patit.

Meniu azi : MD concopida gratinata
G nuci inmuiate
P vinete a la Ninha
C tot vinete

Azi am fost cu scolarii de le-am cumparat rechizite.Ma simt sparta ca o banca. Apoi am reusit de l-am incaltat de toamna pe Matia, mai am 4 de rezolvat.

Ce-o fi cu Andanii?



Moni(Monica70) are nevoie de noi! Haideti sa-i fim alaturi!

Mergi la inceput