MONTIGNAC (176)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Somleac, si bilutele cu nuca de ce n-au fost bune? eu ma asteptam ca alea sa fie cele mai bune. ai pus nuci inmuiate sau uscate?

reteta de vinete: copy-paste: vinetele cu parmezan se fac foaaarte simplu: vinetele (patru la numar)se taie pe lung in felii de max 1 cm, se lasa la scurs in apa cu sare o jum de ora apoi se usuca cu servetelul, se ung cu un pic de ulei, cu pensula, si se coc superficial pe gratar sau in cuptor, sau in tigaie teflon, fara ulei. din cateva rosii coapte se face un sos de rosii cu usturoi si busuioc. apoi ungi o tava mai inaltuta cu ulei de masline si pui straturi de vinete, sos de rosii, mozzarela, parmezan, iar vinete, sos de rosii, etc, pana le termini, deasupra sa fie stratul de branza, in final. bagi la cuptor 30 de min si gata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

azi am fost la aqua..ne-o omorit tipa aia..am fost doar 5..si ne-o omorit la propriu ca abe apots a mai misc mainile

am venit cu o foame de numa...
am balotat vinete cu brinza+ 2 nectarine+ 2 prune

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Brandu, ti-l trimit tie pe pici, sa-i explici cu temele ?
Eu parca vorbesc limbi straine, nu intelege ca trebuie facute din timp
I-am explicat si frumos si urat, tot degeaba.
E incapatanat la maxim ..... le lasa in fiecare an pe ultimele 2 saptamani si ma terorizeaza.
La mate cel putin, sunt probleme foarte grele, din divere culegeri pt olimpiade si nu se descurca intotdeauna singur. Asta este motivul pt care trebuie sa stea langa mine

Meniu :
D: Cereale cu iaurt 0%
P: Chifteaua uriasa , salata de varza rosie, ciorba de perisoare
C: Branza cu rosii, iaurt, broccoli gratinat, cioco indulcita cu fructoza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gena12 spune:

Buna
Pfff, ce zi am avut azi!
Md: 2 wasa cu unt, o cafea, un iaurt 0%
P: o cana mica(inainte de fierbere) de paste integrale peste care am pus suc de rosii---> f proasta idee --- mi-a fost foame la o ora dupa
G: o piersica, o pruna
C: 2 felii de paine de IG15, cu vreo 3 tipuri de branza si salata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

mel trimite-l la mine ca bag io militarie in el

am si eu de a face un specimen la fel de incapatanat...si la fel de lenes...eu cred ca cel mai bine e sa-i explici cum stau lucrurile din timp..si sa-l lasi sa dea cu capul de consecintele ireposabilitatii lui...ca asa sigur invata ...ca daca tu vb ceva cu el..si el face tot ca el...puey nu rezolvi nik (si da stiu ca e usor sa vb din afara cand nu-s implicata emotional in situatie...dar un parinte trebe sa sufere si in tacere pentru binele de viitor al odraslei..parerea mea)

cred ca si tu ca si mine ai dat peste multi copii la meditatii in educatia carora interveneau negativ parintii si probabil ca si mine ai spus ca niciodata nu o sa faci asta cu ai tai copii

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

No buna dimineata

Prima data vin cu o rugaminte: daca puteti si vreti sa il ajutati pe acest baietel din Cluj care are nevoie superurgenta de bani pt o operatie de tumora cerebrala http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=174268&whichpage=1 . Ma ia cu tremurici cand ma gandesc ca azi ai un copil sanatos iar maine viata lui depinde de bani

Ariel, pt ziua expozitiei poti sa iti faci covrigi din faina integrala si ii mananci cu un iaurt degresat, sau briose cum a zis Brandu, sau lipii monti in care pui ce iti trece prin cap( astea sunt si usor de mancat), sau salata de gulii care tin foarte bine.

Mel, cum mai esti cu ochiul? Ai fost la medic?

Miha, daca si voua v-au placut popcornii din conopida musai sa ii incerc si eu

Cristina, sa stii ca functioneaza meniul saptamanal. Am stiut exact ce sa fac de mancare in fiecare zi si am tot ce imi trebuie pt felurile respective. Bine ca mi-ai amintit de cus-cus, poate fac saptamana viitoare.

Carmen, ce bine ca le place copiilor la gradi. cred ca stresul mai mare e la noi

Brandule, dar zbir mai esti Nu ma bag in discutie ca vorba aia, nu sunt mecanic Mai vedem cum a fi dupa ce incepe printesa scoala.

Ninha, idei de aperitive: ficatei de pui sau prune uscate invelite in bacon si rumenite la cuptor, triunghiuri de paine integrala prajita cu crema de branza si somon afumat sau icre rosii, platou de branzeturi de tot felul si struguri, platou cu felii de pepene galben cu fasii de prosciuto, rosii umplute cu salata de vinete, chec aperitiv, pasta de branza sau somon afumat pe felii de castravete, arici cu bete infipte intr-o jumatate de pepene rosu sau grepfruit in care poti pune chiftelute mici, bucatele de cascaval, struguri, rosii cherry.

Gena, cum ai facut midiile cu smantana?

Meniu ieri:
MD: quinoa cu ciuperci
P: piept de pui la gratar cu conopida, brocoli si ciuperci
C: orez cu scoici cu calamari

Azi:
MD: crochete, mozaarela light
P: quinoa cu ciuperci
C: mazare cu ochiuri

O zi frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

puisoaro...tre sa fiu...adik cand faceam meditatii dadeam peste tot felul de copii cu unii ma intelegeam ..pe unii imi venea sa-i bat non stop si cum nu-s de acord cu violenta trebuia sa renunt pentru sanatatea mea mintala...o data ce sunt invatati rau din familie, degeaba folosesti vb buna si incerci sa intri pe sub pielea lor sa scoti ceva din ei...si mai rau era ca ma implicam ca asa imi e firea..dar eu spun sa nu-ti faci probleme..fetele sunt mai responsabile decat baieteii deci o sa ai o treaba mai usoara

io azi nush ce sa mananc...desi mai am juma de tava de vinete cu brinza...cred ca asta imi iau la munca..desi parca as manca altceva...da ce????

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Ufff sunt un pachet de nervi. Dupa ce ca am luat micul dejun la 13, mai vine si barbatu sa-i dau si lui ceva de mancare.Bineanteles ca am ramas flamanda.

Uffff Puisorule ce situatie nasoala. Saracul copil, saracii parinti. Voi trimite si eu azi cativa banuti.

Ninha nu am zis ca n-au fost bune ci ca mie alea cu struguri mi-au placut cel mai mult.Nucile erau inmuiate.

Azi fac si eu vinetele ca mi-ati facut o pofta

Apropo de teme, ieri m-a sunat la lucru Alex plangand sa-si ceara scuze ca nu m-a ascultat si nu si-a facut din timp caietul de vacanta. Si la urma zice "nu stiu cum faci dar intotdeauna se dovedeste pana la urma ca tu ai dreptate""

Ieri am fost super cuminte, seara am mancat doar 2 castraveti murati la soare. Insa problema mea permanenta este gatitul. Dupa 22 m-am apucat de gatit si da-i si gusta aia, gusta ailalta, n-am mancat efectiv dar totusi pe la 12 noaptea n-ar trebui sa bag nimic in gura. Ufff si nu stiu sa gatesc fara sa gust

Meniu de azi : Md icre de salau cu rosii ( ffff putin)
G castravete murat la soare
P tocanita de vitel cu salata
C conopida gratinata sau poate vinete a la Ninha daca ma lasa Ilinca sa le fac.

Moni(Monica70) are nevoie de noi! Haideti sa-i fim alaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Si eu sunt curioasa de midiile cu smantana. De fapt am o pofta nebuna de fructe de mare si nu stiu sa le gatesc.

Moni(Monica70) are nevoie de noi! Haideti sa-i fim alaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

mihaela super tare alexu tau

io nush cum va e voua pofta de scoici...io nu cred ca m-am nascut cu gusturi asa fine ca in afara de caracatita, creveti si calamar...nu prea am pofte marine

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput