cum sa ma bronzez repede?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

si nici autobronzantele nu sunt mai prejos, majoritatea au parabeni si alte tampenii (aka chimicale) in compozitie...poate bronzarea asta organica, aparuta recent, sa fie o idee/varianta mai putin nociva...

cat despre uleiul de masline...no comment nu stiu cum ar putea cineva sa creada ca e bun pentru bronzare, nu faci altceva decat sa-ti prajesti pielea in ulei, ca pe un bacon...aaa, ca uleiul de masline face bine tenului si parului, in diverse preparate si masti cosmetice, da - e adevarat. dar de aici si pana la a-l considera pe post de accelerator de bronz...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Glicina spune:

adria, incearca acest produs: http://www.yves-rocher.ro/control/product/~category_id=4552/~pcategory=4000/~product_id=31859?cmSrc=Category
Iti faci un gomaj sanatos, cu zat de cafea+malai+putina sare, eventual si o lingura de miere, sub dus. Si apoi folosesti autobronzantul de la YR, etaland bine de tot, cu atentie mare la glezne, coate, genunchi. Culoarea obtinuta e f aproape de bronzul natural. Poti repeta operatiunea de cate ori vrei tu, lasand pauze de o zi-doua.
Gomajul e indicat cam o data pe saptamana, chiar mai rar pt pielea sensibila.
Solarul e o pepiniera pt melanom :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Totusi informatia despre absoluta NOCIVITATE a solarului circula de ani de zile, dermatologii s-au pus de acord in privinta asta, netul iar e plin de avertizari, nu deschizi o revista de "beauty" fara sa gasesti la rubrica "sanatate" vreun articol pe tema asta...si iaca, femeile mai stau la solar...

IULIA va invinge CANCERUL

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.


si vezi cat trebuie sa astepti la coada pentru solar...


Caught between the devil and the deep blue sea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

fetelor sa nu exageram. sa stai la soare in orele permise, fara sa uiti de tine la soare, fara sa te prajesti ca "un pui la rotisor" nu cred ca este atat de nociv.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

fetelor sa nu exageram. sa stai la soare in orele permise, fara sa uiti de tine la soare, fara sa te prajesti ca "un pui la rotisor" nu cred ca este atat de nociv.



mamica implinita cu 2 comori: printesica si junior !!



Pe mine m-au marcat vorbele unui dermatolog renumit. Fusese intrebat intr-un interviu "cum obtinem un bronz sanatos?" si raspunsese transant:"Nu exista bronz sanatos! Bronzarea este o reactie de aparare a pielii, cand apare bronzul e clar ca s-a produs un traumatism si pielea s-a aparat".
Dar ma rog, fiecare e liber sa creada ce vrea si sa stea la plaja cum vrea. Si vorba giuliei, stai la coada la solar, deci e clar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Totusi informatia despre absoluta NOCIVITATE a solarului circula de ani de zile, dermatologii s-au pus de acord in privinta asta, netul iar e plin de avertizari, nu deschizi o revista de "beauty" fara sa gasesti la rubrica "sanatate" vreun articol pe tema asta...si iaca, femeile mai stau la solar...

La noi e interzis accesul la solar sub 18 ani. Odata ce esti major esti responsabil de deciziile tale dar legislatia protejeaza minorii. Cred ca acum se lucreaza la interzicerea solariilor in totalitate.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adria.bh spune:

offff fetelor, dupa ce am citit si parerile voastre cred ca m-am calit de solar,
dar stiu, sunt constienta, am citit si eu ca e nociv pt piele si creste riscul de cancer de piele dar nu stiu, parca nu ma pot abtine,dar cred ca o sa fac tot posibilul sa incerc sa renunt la solar si la statul la soare la orele amiezii
iar faza cu statul la soare ca puiul la rotisor chiar ma amuzat... asa stau si eu, pt ca nu prea am timp de plecat la strand( stam la bloc) si atunci abuzez de soare, si stau si stau si ma tot uit cat m-am bronzat si dupa atat chin, bronz ffff putin doar fata rosie ca racul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

dar de ce vrei neaparat sa fii bronzata ? Eu am renuntat de mult la ideea asta, e drept ca am si pielea f. alba si fac imediat alergie.

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniela23 spune:

Of, ce m-as bucura sa apar#259; iar moda din vremurile victoriene, cu pielea cat de alb#259;. M#259; chinui si eu de cateva zile cu un autobronzant, dar cum fac dus cum se ia bronzul, si o iau de la cap#259;t cu spray-ul... (ca sa nu va mai explic cum arat#259; prosoapele si lenjeria de pat de la autobronzant :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Eu ma bronzez din mers cum se spune, cum ies la soare, cum ma prinde bronzul, desi nu merg la strand.
De obicei daca ma stropesc un pic cu apa prinde si mai bine. In curand voi merge la munte si acolo voi sta la soare, pentru ca bronzul de munte tine si mai mult. Dar eu oricum am tenul inchis si cand ma bronzez ma fac direct "neagra", nu trec prin faza de roseata.

Mergi la inceput