cum sa ma bronzez repede?

cum sa ma bronzez repede? | Autor: adria.bh

Link direct la acest mesaj

Imi place enorm pielea bronzata dar pana acum nu am reusit sa am un bronz mai inchis(nu tuci),am stat la soare cu crema de protectie, cred ca 10, si nici asa nu m-am bronzat tare, doar putin, parca nici nu am fost la plaja, am fost si la solar m-am dat cu crema cu autobronzant si mare lucru nu s a prins de mine
nu stiu,oare de ce nu ma prinde bronzul?si nu am piela alba

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

adria, poate pielea ta nu produce suficienta melanina.

stiu ca exista niste suplimente alimentare pe baza de betacaroten, care ajuta la obtinerea unei nuante frumoase si durabile de bronz.
eu m-am bronzat frumos, fara sa mi se arda/cojeasca pielea, folosind in primele zile de plaja la mare lotiune cu FPS 50, dupa cateva zile (3-4) am folosit o lotiune cu betacaroten cu FPS 10. nu uita de un produs adecvat pentru pielea de pe fata, nu prea e recomandat sa folosesti pentru fata aceeasi lotiune pentru corp.

ar trebui pentru inceput sa afli in ce fototip se incadreaza pielea ta si ce produse de protectie solara sunt cele mai potrivite pentru tine.

in locul tau, n-as fi atat de incantata de bronz, indiferent cum ar fi obtinut. gandeste-te la nivelul radiatiilor solare din ultimii ani, la pericolul reprezentat de bronzarea la solar, la chimicalele din autobronzante si la faptul ca () cancerul de piele este printre cele mai agresive forme de cancer, nedepistat la timp reduce drastic sansele de supravietuire.

bucura-te de pielea ta asa cum este, nu-ti forta norocul, foloseste lotiuni cu FPS potrivit si nu te expune la soare (plaja) in intervalul 11-16, in perioada de vara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

da un search pe google la bronzarea organica
eu nu am incercat inca, dar am o prietena care merge, siare o culoare superba....eu prefer solarul.


Caught between the devil and the deep blue sea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adria.bh spune:

giulia81 la solar ce crema folosesti? eu ma duc destul de rar si acum as avea timp cat e vacanta si fetita e la bunici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

la solar nu am folosit niciodata crema...doar m-am expus treptat cate 3 minute pr inceput pana la 12-15 min cea mai lunga sedinta...in nici 2 sapt am fost bronzata superfara sa ma ard...


Caught between the devil and the deep blue sea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

si eu ador pielea bronzata!!!! pana nu demult mergeam la solar dar de cand ne-am mutat la casa am profitat de curte!!! si anul acesta cred ca pt prima oara am reusit sa am un bronz uniform, fara sa se duca pielea si o culoare super!!
am procedat asa:
-prima etapa : am facut un exfoliaj al pielii
-apoi hidratare
-uleiul de masline a fost cel mai bun prieten!!! din productia proprie al soacramii!! si din belsug!
-am stat maxim 1 ora pe zi la plaja.
-cand am plecat la mare eram deja foarte frumos bronzata (oricum nu prea puteam sta la plaja cu 2 copilasi dupa mine ) la marestateam la plaja dimi si dupa masa,

daca reusesc o sa pun o poza si apoi o voi sterge.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adria.bh spune:

bb_yasmi exfolierea cu ce produse o faci si cand? pt ca eu stiu ca e bine nu e bine sa faci exfolierea chiar inainte de expunerea la soare pt ca pielea e un pic sensibila, iritata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

adria exfolierea nu o fac exact atunci inainte. cu cateva zile. eu folosesc zat de cafea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Nu va prostiti cu solarul, este extrem de periculos. Si nu stati la soare cu pielea exfoliata .

Cel mai sanatos si rapid bronz este cel spray-at. La noi se spune: the only healthy tan is a spay tan .

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

bird stie ce vorbeste, locuieste in australia...lasati domne culoarea aia, o da bine, dar pe termen lung va stricati iremediabil pielea...stiu ce vorbesc, mi-s patita, asa eram si eu cu 15-20 ani in urma, innebunita dupa bronz, ma intorceam ca puiul in rotisor, pe toate partile, am facut si plaja topless (deh, n-aveam mintea coapta bine) si m-am ales si cu hiper-pigmentare pe maxilar, si cu riduri, si cu pistrui pe spate...acum crema cu FPS 50 e cea mai buna prietena a mea in primele zile de plaja la mare, abia spre finalul sejurului indraznesc sa mai cobor protectia, sa folosesc ceva cu FPS 10. si oricum nu stau la soare in orele cruciale, ma refugiez la umbra sau in camera.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Totusi informatia despre absoluta NOCIVITATE a solarului circula de ani de zile, dermatologii s-au pus de acord in privinta asta, netul iar e plin de avertizari, nu deschizi o revista de "beauty" fara sa gasesti la rubrica "sanatate" vreun articol pe tema asta...si iaca, femeile mai stau la solar...

Mergi la inceput