MONTIGNAC (174)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Fetelor una din prietenele mele, mamica draga de la aradence se confrunta cu o boala necrutatoare. Cronometrul a inceput numaratoarea inversa pentru ea. Va rog din tot sufletul daca puteti sa ajutati, macar grijile financiare sa nu mai impovareze aceasta familie greu incercata.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=173657&nm=Monica70-are-nevoie-de-noi



Moni(Monica70) are nevoie de noi! Haideti sa-i fim alaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Miha, ce rau imi pare de Monica si mai ales de copii . Doamne ajuta Azi virez si eu cativa banuti.

Meniu azi:
MD: oua ochiuri, o felie de branza de capra, wassa si rosii plus un bol de zmeura si afine
P: paste integrale cu varza
C: cas cu rosii si masline verzi
G: prune si un pahar de vin rosu

Sa aveti o zi faina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns child spune:

Hello! Va mai amintiti de mine?

Eu am trecut pe o dieta vegana, macar vara si toamna aceasta, dupa ce mi-a fost rau de la atatea gratare si mici.
Acum ma simt minunat, chiar ma bate gandul sa raman la regimul acesta o perioada mai lunga, sper peste iarna sa gasesc legume comestibile si nu prea tratate, cat de cat.

Respect in continuare principiile monti si mi se pare mult mai usor asa, decat sa ma incing in bucatarie, mai ales pe caldurile astea, cateodata insuportabile.
Mai trec pe ma aragaz sa le gatesc baietilor mei, dar mai rarut ca=i mai dragut!

Sa va zic niste retete usoare:
- inghetata: banana taiata felii, o pui in congelator. Cand ai chef de inghetata, scoti cutia cu banana si bagi la blenduit cu cutitul acela zimtat. Cea mai buna inghetata forever!
- biscuiti de migdale: 300 g faina de migdale, 2 oua, putin unt sau ulei, ghimbir, scortisoara, esenta vanilie/rom, 7-8 picaturi stevie. Se amesteca si se formeaza biscuitii cu mana si se pun la cuptor, la foc mic (atentie sa nu se arda).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Salut,

Puisorule multumim

Eu tot cu salata mea de rosii, zilnic. Pe langa am mai bagat un ardei umplut, ghiveci de legume. As vrea sa ma cantaresc dar n-am curajul. Daca nici acum nu se duce la vale fac depresie.

Child mai treci pe la noi.


Moni(Monica70) are nevoie de noi! Haideti sa-i fim alaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Unde ati fugit????????

Diana, cu inghetata aia de banane mi-am stricat eu blenderul vertical. Daca tu te simti bine si multumita cu dieta asta go for it

Somleac, amana cantaritul macar pana lunea viitoare

Meniu azi:
MD: paine integrala, branza de vaci degresata, rosii
G: migdale
P: un fel de mancare chinezeasca cu legume si carne de curcan
C: branzeturi( telemea, camembert, tofu cu chimen) cu rosii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

puisoaro io mi-s aici..cu hartii de cetit

azi:
Md: lapte cu fulgi
G: nectarine
P: shaworma cu lipie libaneza si fara sosuri(abea stept sa se deschida camera noatra unde ne luam masa ca sa imi pot face si io mancare unde s-o incalzesc)
C: n-am nici cea mai mica idee..parca mi-o facut puisoara pofta de brinza cu rosii ( apropo nu ai dat iama in prea multe lactate deodata?)

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Brandu, ba sunt multe dar daca corpul cere o fi stiind el ceva

Apropo de corpul cere. Eu trebuie sa mananc dimineata cand ma trezesc ca de nu mi-e rau. Uneori ma duc direct la cioco si bag doua patratele. Husbandul in schimb rabda foame pana la pranz fara probleme. Anul trecut cand ne-am recoltat analize de sange pe nemancate, eu la ora 9 eram deja in hipoglicemie( 50 si un pic), el la ora 13 avea glicemie absolut normala. Asa ca toata treaba e de metabolism.

Azi bantui netul dupa ceva retete ca nu stiu ce sa mai gatesc.

Meniu azi:
MD si P: salata cu salata verde, ton, ansoa, cas, rosii si ardei
G: mure
C: inca nu stiu

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

si eu am avt perioade din astea de "pofta" de brinza...si numai asta imi venea sa mananc....te inteleg cu hipoglicemia..din cls a 9-a mereu o am fix la limita de jos a nivelului de referinta...

eu ieri mi-am facut paste integrale cu sos de rosii si anchova.

md: lapte cu fulgi, vreo 10 boabe de struguri albi
G: ceai cu lapte
P: vreo 3 nectarine si 3 biscuiti
C: am in program paste

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Ca tot zicea Diana de legume si fructe netratate am gasit listuta asta aici pe forum http://static.ewg.org/reports/2011/foodnews/pdf/2011EWGPesticideGuide.pdf

Stefi era mare fan nectarine dar renuntam la ele. Doar daca gasesc la piata dintr-astea autohtone mai cumpar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_rubi spune:

Salutare tuturor!

Incep prin a intari apelul lui Somleac cu privire la prietena noastra, Moni, si de a va ruga, la randul meu, sa contribuiti cat puteti pentru a o ajuta in aceste momente grele. Multumim!

Apoi, doresc sa ma alatur voua, in speranta ca, mai de rusine, mai de ciuda......voi da si eu jos vreo 8 kg.

Raportez:
- dimineata pe stomacul gol: un pahar mare de apa.
- MD: un bol cu kefir si afine.
- G: am sarit peste.
- P: somon la gratar, cu rosii si ardei proaspeti.
- G: vreo doua inghetate mari (aici m-am cam porcit)
- C: sar si peste asta, ca lucrez pana la 9 seara si atunci e deja tarziu sa mananc.

Ce ziceti, e bine?

Spuneti-mi ce sa raportez pentru listuta de la inceput. Daca ma vad si eu acolo, poate mi se mai subtiaza putin obrazul si poftele...



Mama Marei si a Dorei


Monica70 are nevoie de noi

www.facebook.com/media/set/?set=a.108185485984290.8158.100003785175018&type=3" target="_blank"> TUTU-uri Handmade

Mergi la inceput