MONTIGNAC (174)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

vai vai ce pustiu e pe aci...
io tre sa ma laud cu ceva...nu prea monti
in sfarsit am gasit gris (printr-o pura intamplare) si azi am pe foc o supa de pui cu galuste..am incercat o data sa le fac din faina de naut......si ashea de cand cu monti ..cativa ani nu am mai mancat eu una din mancarurile mele prefareta

puisoaro unde umbli ca nu mai avem deloc retete pe aci

sapt asta am in program sa iau la munci ceva salate...luni cred ca o sa-m fac salata orientala din naut...si marti/miercuri o sa incerc ceva cu salata de fasole cu ardei si ceapa..iar in rest..nu am nici cea mai mica idee...al meu creier nu gandeste decat pe 3 zile:

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Salutare fetelor !!!!!

Ne-am intors si noi de ceva timp din CO, dar nu am reusit sa intru sa va povestesc.

Si acum sunt pe fuga. Doream sa vad ceva retete, dar m-am lamurit de la Brandu ca nu sunt, asa ca fug la piata si vorbim mai tarziu.

Mi-a fost taaaare dor de voi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

hei mel welcome back!

pe aci e lipsa aproape totala..fetili cred ca is in vacanta cum fu?unde ai fost? ati venit cu kg plus?

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Asa e Brandu, slaba rau miscarea.

Am fost la vecinii Bulgari o saptamana. Ne-am intors de duminica trecuta, dar am avut atat de multa treaba incat nu am reusit sa ma ating de calc nici macar 5 min. La serv nu am acces la net, asa ca asta a fost.

De concediu am fost super incantata . Amandoi am venit cu aproape 1 kg mai putin , dar ce sa va spun , am respectat cam 80% monti si am facut miscare extrem de mult .
Eu am mancat in fiecare seara o clatita cu ciocolata si o cupa de inghetata, iar sotzul inghetata si o bere.

Nu ma asteptam nici eu la asa ceva , dar sunt extrem de incantata.

Sotul are acum -15 kg , in decursul a 3 luni.

Astazi am gatit:
-Ciorba de mazare
-cubulete din muschi de vita cu sos de rosii si ceapa (la cuptor)
-carne tocata + oua + multa verdeata + ceapa - inroduse intr-o forma de tarta la cuptor
- salata de vinete
- ardei capia copti
- pulpa de curcan si mici la gratar
- ciuperci la gratar + ulei + cascaval ras

Deci am mancare pt toata saptamana




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

io chiar cred ca nea monti de pe unde o fi face vraji..de ieri pana zi..mi s-o stricat supa de galuste..din moment ce la mine nu-s mai mult de 18 grade ..si nu am lasat decat pana dimi sa se raceasca supa...is asa de supi de numa

noroc ca am fost la vot azi si mi-am luat nectarine si am avut inspiratia sa-mi iau si o pulpa de pui deja gatita

asa ca asta am mancat io azi:
Md: lapte cu fulgi
P: pulpa de pui
si pe toata ziua am mancat:nectarine, afine, zmeura...si o trifle cumparata(adik jeleu de zmeura si budinca)

si cam asta e...

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Eu sunt prin zona, dar demoralizata rau de tot.

Fac sport zilnic si-s plina de febra musculara.

Am redus si portiile asa ca mai tot timpul sunt si lesinata de foame. Doar doar fac ceva cu cantarul asta. Din cauza ca au inceput sa mi se coaca rosiile in gradina si-s delicioase voi avea zilnic in meniu salta de rosii.

Azi am avut asa : MD branza cu rosii ( putina branza, multe rosii)
P sarmale in foi de vitza
C salata de rosii
gustari am avut alune de padure si cioco neagra ( un pic cam multa)

Mel g felicitari pentru kg lipsa. Asta da concediu eficient.


Moni(Monica70) are nevoie de noi! Haideti sa-i fim alaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Buna dimineata

Am ajuns si noi acasa dar obositi si grasi spre deosebire de Mel. A fost un concediu foarte fain. Poze am pus pe facebook.

Revin dupa-masa cu detalii. Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

So, tot eu

Despre concediu . Primele cinci zile am stat la Sulina, unde va recomand sa mergeti din tot sufletul. E un pic peste mana ca ajungi acolo doar cu vaporul si trebuie carate bagajele dar plaja e superba. Nu cred ca erau mai multi de 100-150 de oameni pe plaja, nu manele, ne seminte, nu vanzatori. Plaja curata, marea mica, dulce si calda ca o ciorba, de vis. Cateva sezlonguri, umbrelute si multa, multa liniste. Noi ne-am indragostit de locul ala Promenada e mica, cu cateva terase si restaurante, preturi normale poate chiar mai mici ca la Cluj. Parca ne-am rupt de realitate, nu am avut internet, la televizor se uitau doar copii la desene. Altfel o zona foarte, foarte saraca :( dar unde am mancat cele mai bune rosii. Cum sunt asa izolati cred ca nu au ajuns la ei semintele de rosii olandeze si au seminte adevarate, romanesti. Si am mai mancat corcoduse...negre si acrisoare, un deliciu. Am mancat mult peste mai ales somn. In ultima seara ne-am rasfatat la restaurant cu calcan si nisetru Am fost si intr-o scurta excursie la varsarea Dunarii in Marea Neagra si pe un canal din Delta, am vazut si cativa pelicani...Tantarii nu ne-au atacat de loc doar Stefi a avut cateva muscaturi pe picioare. A fost superb si sper sa mai ajungem acolo.

Restul concediului a fost in Moldova, am fost la manastiri, Castelul Neamt, am facut un traseu pe Ceahlau, am urcat cu masina pe Rarau. Din pacate mancarea moldoveneasca e grea si cu grasimi multe, eu foarte pofticioasa asa ca am revenit cu cateva kg in plus Dar de sambata sunt la dieta din nou si sper sa scap de ele cat mai curand.

Dana, felicitari inca o data baiatului si voua ca l-ati crescut asa frumos

Brandu, galustele sunt si marea mea durere mai ales ca la noi in familie supa e la mare pret.

Mel, felicitari si voua ca v-ati tinut tari in concediu

Somleac, la cat esti de hotarata tre sa se miste cantarul ala

Azi am vorbit cu o nutritionista si am intrebat-o cu ce sa indulcesc deserturile. In ordine mi-a zis asa: nimic, miere, zahar. In rest toti indulcitorii sunt controversati. Spre asta ma indrept si eu din pacate :(

Meniu azi:
MD: wassa, ansoa, rosii si o felie de caascaval
P: pulpa de pui la cuptor cu sote de ciuperci
G: cioco neagra
C: paste integrale cu varza calita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

puisoaro ti-am spus ca sulina e cea mai relaxanta destinatie de vacanta......si e bine ca nici nu v-a fost rau la nici unu pe dunare atata timp...tin minte ca eu am facut parca 3 ore...
apropo de tantari niciodata nu o sa inteleg de ce acolo nu sunt si in orase sunt asa multi

eu azi:
Md: 3 crewursti cu mustar dijon, paine de tarate, si un ahar de fresh de porto cu care mi-am luat omega 3
P: salata orientala din naut
g: ceva cioco, 2 nectarine
C: 2 crenwursti(trebuia sa ii termin ca i-am fiert de dimi sa ii scot din borcan)cu dijon si paine de tarate



Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Brandu, cu nava clasica de la Navrom se face 4 ore. Noi am mers cu o nava rapida si am ajuns intr-o ora si jumatate.

Tocmai am ras o farfurie plina cu paste cu varza si ma asteapta un castron de zmeura si afine. Sa vad daca le fac loc si lor

Eu luna asta stau mai mult la mama asa ca eu sunt doar cu indicatiile de gatit . Pt pachet la servici planuiesc salate cu ton saptamana asta. Si o salata de naut ca tot am gata fiert la congelator. Si ma mai gandesc dar tot pe baza de legume ca m-am saturat de carne si grasimi :(


Mergi la inceput