MONTIGNAC (173)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Mai Puisorule, m-ai omorat cu fructoza ....
Sa inteleg ca este mai rea decat zaharul ?

Brandusikule, bun pontul cu ceai negru + lapte

Meniu:
D: cafea
P: muschi de vita la gratar + ardei copti; salata de fructe de mare
G: capsuni
C: brocoli + conopida + ulei + telemea de oaie la cuptor, iaurt, sana

Va spun sincer ca mananc de doua ori mai mult decat o faceam inainte de monti. Nu prea slabesc dar nici nu ma ingras, nici macar 1 g.

Ma duc sa gatesc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

mel nush daca la toata lumea o sa mearga cum merge la mine...dar mie imi place gustul..inainte nu puneam neam gura pe ceai negru pentru ca nu-mi placea..mi se parea necacios si amar..dar acum..si merge beut fara zahar ca il indulceset laptele ala

eu ma pun sa fac muschi de la punga cu:brocoli, conopida,morcov, ardei capia, vanata, ciuperci, si ceva pastai subtiri si lungi..sper sa fie punga aia indeajuns de mare ca am planuri mari pentru ea

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

deci prinzu meu azi a fost de faza 2..si anume orez basmati fiert(IG=50) cu carne fiarta

de curiozitate..ca nu stiam cat are basmati asta Ig-ul m-am uitat pe lista(din cauza unei alte abateri de am facut-o sapt asta si anume cartofi copti cu brinza)...am ramas cartofii coptiin cuptor au IG=95 si cartofii prajiti Ig=70..WTF???(a se retine ca m-am uitat pe site-ul oficial a lu nea monti)..desi aia fierti in coaja au ig 60...deci poate la aia la 95 se referau la mancare de cartofi in cuptor..io nu mai inteleg nimic..desi concluzia ar fi STAY AWAY FROM POTATOES

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Brandu, eu am facut sparanghel dar nu mi-a placut foarte tare. L-am facut la cuptor, invelit in bacon si ceva condimente. Mai mult mi-a placut supa crema de sparanghel.

De fructoza nu am intrebat pt ca a doua parte a conferintei si cea mai interesanta a fost tot in intarziere si nu a fost timp de discutii. Poate ca e vorba despre cea din porumb dar cred ca au aceeasi structura chimica si se metabolizeaza la fel.

Somleac, super distractie . Pt briose eu pun jumate faina integrala si jumate tarate, in loc de lapte pun smantana de frisca diluata cu apa. S-ar putea sa trebuiasca mai mult "lapte" decat in reteta originala pt ca taratele absorb mai mult. Sau poti folosi tarate de ovaz ca sunt mai gustoase.

Mel, si mie asta imi place la monti ca si daca mananc mult macar nu ma ingras

De pranz am mancat ciorba de legume si vita cu leustean si friptura de miel cu legume( broccoli, conopida, mazare, morcov) iar de cina un iaurt mare degresat.

Pe maine mai am ciorba si fac conopida cu maioneza. Si mai caut ceva reteta cu dovlecei sa fac pe marti.

Noapte buna


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Puisor, te rog sa-mi spui si mie ce reteta folosesti pt dovlecei. Stevia ziceai ca este mai sanatoasa ? Sau cu ce putem inlocui fructoza? Astazi as fi vrut sa fac o crema de fructoza arsa, dar am renuntat pt ca ar fi mancat si copiii ....

Brandusik, eu mai beau ceai negru in loc de cafea, dar n-am incercat niciodata cu lapte. Chiar sunt curioasa.

Astazi am gatit: n-am mai facut ciorba de fasole verde ci o mancarica de teci ( a iesit f buna ), ciorba mi-au comandat-o tot de loboda , conopida si brocoli la cuptor si friptura de miel tot la cuptor. A durat ceva, dar sper ca pana miercuri sa stau linistita.

Sa aveti o saptamana usoara !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

mel orice dulce ai face...folosirea fructozei cred ca e mult mai putin nociva decat cea a zaharului...asta e parerea mea personala

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

'Neata fetele,

haideti la o si sa va dau ceva indulcit cu fructoza ca o sarbatorim pe mandra Elena!

Eu in wk nu am intrat, dar am citit despre cele mentionate de Ani, o sa tin cont de ele, mai ales daca tinem monti ne incadram.

In wk am fost conforma, am avut mazare cu cocosh, mici cu salata, peste la cuptor cu legume..

Azi:
MD: lapte cu fulgi, cafea
G: capsuni
P; mazare
C: o friptura cu salata de varza



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

deci eu azi
Md: lapte cu fulgi, 2 capsuni, si juma de fresh de porto cu mango(de obicei imi iau omega 3 cu asta)
G: nu spun ce
P: legume cu carne la punga (nici nu am gustat desi acu verific)
G: banana
C: nu am nici o idee

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

hello, girls!
Am fost cuminte in we, am mancat salata, in schimb azi am fost ultra am mancat ciorba de burta si apoi clatite banatene. deci...
de slabit n-am slabit deloc, ca m-am cantarit duminica. nu stiu ce sa ma mai fac!!! problema mea e ca nu reusesc sa fiu conforma mai mult de doua zile nu stiu de unde sa iau un pic de ambitz, ca asta-mi trebuie, fir-ar sa fie!

ca veni vorba de fructoza, pot sa va zic: 'I told you so... '?

Somleac, imi pare rau ca nu ne-am intalnit la forta zu. am fost acolo, dar cand am vazut cat puhoi de lume era, m-am retras. mai ales ca eram cu Mirci in spinare si mi-a fost frica ptr el. cand am incercat sa inaintam prin multime am crezut ca ma sfasie, m-au calcat in picioare ca vitele, pur si simplu! a fost un grup de tineri care a trecut peste noi si nu s-au oprit in ruptul capului, desi toata lumea tipa la ei sa se opreasca. abia am iesit de acolo, am tras o sperietura groaznica.

Brindu, am mancat si fructe, bineinteles, ca nici eu nu pot fara. dar la distanta de salate. am mancat doua verze in doua zile! plus un kil de capsune

ptr cine stie sa-si faca paine conforma, am facut ptr musafiri o salata de oua fierte cu sprot afumat si mustar. asa de buna!!! dar eu n-am putut manca fara paine, fir-ar!! musafirii au fost innebuniti dupa ea.

Va rooooog, dati-mi si mie un imbold, ca ma apuca depresia!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

ninha ashijderea si la mine cu conformitatea..deci nu pot spune decat join the club

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput