MONTIGNAC (173)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

ninha ce idee buna mi-ai dat cu zalata...da oare rezist numai cu atat?io fara fructe is terminata ..deci gata m-am razgandit nu mai e idee buna

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Deci ziceti sa-i dau cu mult crom.
Incerc, ce sa zic ....

Brandusikule nu prea ma omor cu fructele deci nu-mi vine sa le includ in capitolul desert decat combinate cu fructoza .
si eu am fost teleghidata luni si marti de la aerobic.

Din 01.05 si pana astazi sotzul a slabit 7 kg, dar mai are muuuuult

Meniul de astazi :
D: lipie (retzeta Puisor) + gem de Topoloveni
G: capsuni
P: ciorba de legume si somon la gratar
C: salata verde + iaurt + cascaval afumat



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Mel, poate ti-a iesit prea moale aluatul. Trebuie sa pui faina pe masa si peste lipie cand o intinzi. O sa vezi ca data viitoare iti vor iesi mai bine.

Fetele din Timisoara, ati fost la Zu Party?

Azi ma duc la o conferinta despre nutritie asa ca nu stiu cum va fi meniul. Pitica e la mama asa ca mai usor cu gatitul weekendul asta.

Un weekend linistit sa aveti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Puisor, am pus 250 ml apa, 250g faina si 250g tarate. Nu reuseam deloc sa le amestec, asa ca am mai adaugata apa, nu stiu cat, la ochi.

Cand le-am intins nu am pus faina, voi incerca data viitoare.

Oricum au iesit super bune si daca mananc una de dimineata, imi dispare senatia de foame pana la pranz.


Fetele? Ce gatiti in weekend ?

Eu maine voi face friptura de miel, ciorba de fasole verde (teci) si niste conopida amestecata cu brocoli + cascaval ras la cuptor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

eu am scos ce aveam prin frigi..snitele de ....si o sa fac si niste linte verde langa..INCA is in cautare de retete
si nu-mi mai vine sa fac nimic..ca numai si numai prostii mananc parca am intrat in transa


andani tu cum ai iesit acu ceva vreme din pasa aia proasta in care nici nu dadeai jos nici nu tineai 100%monti?

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Astazi am avut o zi ingrozitoare

Dimineata mers obligatoriu la un parastas. Acolo, mancare in mare parte neconforma.
Dupa lungi insistente am mancat friptura de porc si pui cu salata de varza. Nu-mi era foame deloc, dar nu mai conteaza, trebuia sa o fac.

In aceste conditii pranzul l-am sarit, am dormit de dupa-amiaza si pe la 5 am mancat doua lipii (monti ) pt ca deja imi ea cam foame

Partea urata a venit seara , cand am mers la o aniversare si acolo ce credeti? Mancare neconforma total : mi-au trecut prin fata ochilor numai cartofi prajiti si alte cele , finalizand cu tort de cioco

In fine, n-am mancat nimic pt a-l motiva pe sotz sa se abtina, dar a fost cumplit




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Buna dimineata

Mel, cred ca v-a fost greu pt ca si eu sunt o pofticoasa si rezist greu tentatiilor Fara faina clar se lipesc de masa si nu le poti intinde.

Si acum sa va zic cateva chestii pe care le-am aflat ieri la conferinta despre alimentatie. Prezentarile au fost foarte interesante si toate informatiile prezentate sunt bazate pe studii adevarate nu pe povesti si legende.

So, lipidele nu dau satietate deloc. Doar glucidele si proteinele ne alina foamea. Nu m-am gandit niciodata la asta.

Exista o combinatie de 6 alimente care formeaza asa zisul "polymeal" care scade riscul cardiovascular cu 72%
1. vinul rosu- scade RCV cu 32%
2. Peste- scade RCV cu 14%
3. Ciocolata neagra- scade RCV cu 21%
4. Usturoi- scade RCV cu 25%
5. Migdale- scade RCV cu 12.5%
6. Fructe si vegetale(400 de gr/zi)- scade RCV cu 22.5%
Inafara de vinul rosu toate le urmam in cadrul Monti. De aceea voi tine monti daca pot tot restul vietii

Au fost prezentate studii care spun ca consumul de cafea scade riscul de diabet si riscul de fibroza hepatica in caz de steatoza sau hepatita cronica. Si s-a publicat recent un studiu american care zice ca consumul de cafea scade chiar si riscul de neoplazii.

Daca va place scortisoara, e foarte buna in prevenirea diabetului pt ca activeaza receptorii insulinei. De asemenea cerealele integrale scad riscul de diabet. Va trebui deci sa mananc mai des cereale doar ca nu stiu cu ce, ca laptele nu imi prea place si am si tot citit lucruri rele despre lapte.

Pt constipatie gatsroenterologii recomanda consumul pe stomacul gol a unui pahar de apa rece pt ca declanseaza ceva reflex gastrocolic si deci defecatia. Nu stiam chestia asta.

Fructoza din pacate e foarte hulita in lumea medicala. Nu s-a detaliat daca e vorba de fructoza americana din sirop de porumb sau cea europeana din sfecla, desi nu stiu daca e mare diferenta. Fructoaza se metabolizeaza la nivelul ficatului si este transformata in trigliceride care sunt foarte rele pt organism. Creste rezistenta la insulina si deci riscul de diabet, creste acidul uric din sange deci risc de guta, creste grasimea viscerala( din jurul organelor interne). Si eu cu ce mai fac prajituri?

No, va las ca v-am innebunit cu limbarnita mea

O zi faina




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

puisoaro foarte interesant ce spui..dar de ce nu ai intrebat despre ce fel de fructoza e vb...(eu personal cred ca de cea din porumb ca aia e folosita la scara larga adik 90% din cazuri pentru ca e ieftin de produs..adu-ti aminte de filmuletul ala cu hectare intregi de porumb ce se cultiva in state...)

cat despre vinul rosu..si ala e Montignac...spune undeva prin carte ca e bun la masa un pahar...era chiar culmea un frantuz sa spuna nu si nu la vin

dar foarte interesante chestiile de le-ai auzit la confe ta

a facutc ineva vreodata sparanghel? daca tot am snitele de vreau sa le tai bucatele si sa le bag in punga cu legume...mai am o vanata de sapt trecuta....o sa iau si niste morcov si poate pun si niste brocoli..dar as vrea sa mai pun si altceva si nush ce...

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

ca mi-am amintit....cand m-am intors de acasa in avion am spus sa incerc ceaiul negru sa-l beau cum il beau englezii...adik ceai negru cu lapte...si de atunci numai ashea beau...e ff bun..nu m-as fi gandit niciodata in sfarsit ceva ce-mi place de la englezii astia

ce am observat e ca e un ff bun diuretic...mai ceva decat cel verde...cred ca din cauza teinei crescute

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Salut,

eu am fost la Forta Zu, lumea si tara in viata mea n-am vazut atat popor laolalta, nici la revolutie. Ne-am distrat super, am stat pana s-a termina la 1,30.Am cantat , am dansat rezultatul sunt fara voce Nu m-am intalnit nici cu Dana nici cu Ninha. Andanii cu Denisaka m-am intalnit, asa fugitiv, doar ne-am salutat.

Puisorule super concluziile de la concurs, ca pe toate le stiam, dar asa auzite de ici de colo nu centralizate. eu am baut si beau in continuare jumatate de pahar de vin rosu in fiecare seara.

Azi am incercat sa fac briose dar nu mi-au iesit. IMi mai zici o data reteta pentru ca sa fie monti?

Meniu MD vinete cu ardei si rosii
gratar cu salata
habar n-am

Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008 Ilinca- 18.04.2011

Mergi la inceput