MONTIGNAC (172)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns child spune:

Salutare, salutare, remember me?

Incerc sa va citesc constant, dar cu scrisul mai rarut, ca nu e timp!
Mananc in continuare dupa principiile monti, dar mai calc si pe langa

Acum ca vine vara iar sunt panicata de neincaputul in haine , asa ca incerc sa ma tin de treaba si sa-mi pun poftele nesanatoase in cui.

Cel mai bun lucru ce l-am facut in ultimul timp e ca m-am reapucat de pilates, tocmai din cauza subiectului deschis de PUISORUL.
Efectiv nu ma mai puteam ridica din pat de durere si nici sa ma misc prea mult nu puteam...banuiesc si eu hernie de disc, dar pana ajung la medic...
Nici acum nu sunt in deplina forma fizica, exercitiile le fac destul de greu (fata de anii trecuti, cand mi se parea o joaca), dar ameliorare vad si asta ma face sa nu renunt, oricat de putin timp as avea.

Un WE frumos va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Buna Child, chiar ma gandeam daca te mai gasesc pe aici .
Si eu am revenit cam de o saptamana, motivele fiind aceleasi .... vine vara.


Fetele, eu ma simt foarte ametita si f.f.f slabita de la regimul acesta, cu toate ca mananc cantitati mari de mancare la fiecare masa.

Nu mananc deloc fainoase ( cereale, orez, paste integrale ). Oare are legatuta cu asta ?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Meniul de astazi :
D: cafea+capsuni
P: Friptura de miel la gratar si salata verde
C: Branza cu rosii, un iaut si desert o cutiuta de branza dulce + 2 lingurite fructoza + zmeura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Diana, sa stii ca ajuta foarte mult. Eu fac cu o kinetoterapeuta si facem pe mingi pt ca e mai mica presiunea asupra coloanei.

Mel, eu zic sa nu elimini chiar de tot carbohidratii. Iar micul tau dejun e foarte putin. Poate ai tensiunea mica si de-aia te simti ametita.

Dupa operatie durerile au fost minime, deci asta e cea mai mica problema. Cam o luna am stat mai mult in pat, dar ma miscam foarte bine. La trei saptamani conduceam fara probleme.

Si acum sa va spun ce am gatit azi. Tarta asta cu somon http://www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/29975/Tarta-cu-somon-afumat-praz-si-ardei-gras-fara-aluat-/ si o prajitura cu blatul asta http://www.culinar.ro/forum/continut/Dieta-Montignac/12752/Retete-Montignac-Tiramisu/ si crema asta http://www.culinar.ro/forum/continut/Dieta-Montignac/28855/Retete-Montignac-Tarta-cu-fructe-de-padure-si-crema-de-branza/ .

Pe maine avem in plan un gratar de ied cu salata de varza si dovlecei la gratar.

Un weekend linistit in continuare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Toata ziua ne-am vaitat si ne-am simtit rau. Epuizata , de cand m-am trrezit.

Poate ai dreptate Puisor - lipsa carbohidrati.
Dimineata n-am mancat niciodata nimic, asa ca acum chiar este mult daca mananc un fruct. Deci oboseala ma nu este de la asta . Tensiunea mica o am de cand ma stiu, deci nici de la asta nu este ...

Am cumparat de la Mega Image paste integrale ( au eticheta albastra si un M mare - de la Montignac )

De maine intru pe paste seara, poate ma simt mai bine . Problema este ca nu-mi plac pastele fara putin ulei, ori monti nu ma lasa...

A incercat cineva ciocolata Milka Diet ( cea indulcita cu fructoza )?
Pare ok si ma tenteaza. Ce parere aveti ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilinca79 spune:

Buna dimineata,

eu nu stiu ce mai caut pe-aici ca ieri am mancat total neMonti, asa ca nu-i mirare ca si cantarul bate pasul pe loc. Sper sa fiu mai ambitioasa saptamana asta, ca nu stiu ce-i cu mine

In aceasta ordine de idei vreu sa va intreb de unde cumparati fructoza?

Meniul meu de azi (sper sa-l respect )

MD iaurt degresat cu fulgi de ovaz, cafea
P ciorba de fasole verde, peste la cuptor
C salata de vinete/ carnat de casa -

Sa aveti o saptamana minunata!

Ilinca, mama lui Victor (09.07.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Buna dimineata!
Bine ai venit, Ilinca!

Mel, nu renunta de tot la carbohidrati, trebuie doar sa-i mananci corect. Poti sa mananci paine integrala, cereale integrale, mazare, fasole, toate astea o sa-ti dea energie. trebuie sa bagi benzina in masina ca sa mearga, nu?

Eu m-am cantarit ieri si aveam 65,5, deci minus 500. dupa aproape o luna de stagnare, sunt ultra-fericita sa vad si un gram in minus.

Brindusik, ce face prietena ta? cum se simte?
Puishorule, ai dreptate, cel mai bine ar fi dimineata, la prima ora. dar sa vad cum fac cu timpul, ar trebui sa ajung mai repede al lucru.
Child, pe mine ma stimuleaza chesti asta cu hainele, cand vad ca crapa pe mine, mai fac un efort si sunt cuminte de dragul lor.

Meniul de ieri:
MD: merisor si mere
G : un baton de ovaz
P : un compot de ananas
C : un castronel de supa si o rosie cu amestec de branzeturi.
Azi:
MD: fructe
P : o sa-mi comand o salata, eventual cu ceva carnita
C : niste oleaginoase, sa vedem de care

Va si
Have a gorgeous day!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Salutare fetele,

si noi pe aici, cam 80% Monti, daqr ne revenim... cred ca pe mine ma ajuta miscarea, ca desi mai calc stramb , deocamdata nu pun la loc.. azi dimineata( de curiozitate m-am cantarit) si aveam 69.1 KG ..

Meniul de azi:
MD: sunca de pui, coliva, cafea
G: apa cu lamaie
P: ciorba( pe saturate)
C: peste cu legume.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

M-am uitat la meniurile voastre de ieri si vad ca aveti destul de putin carbohidrati, dar nu va vaitati de oboseala ca mine.

Ninha, m-am distrat cu masina si benzina . Ai dreptate, ce sa zic, dar imi este frica rau de carbohidrati. Felicitari pt kg


De ciocolata Milka care se gaseste in raioanele pt diabetici ( este indulcita cu fructoza ) imi spuneti si mie ceva ? Ati incercat-o ? Merge sau ma trezesc ca am kg in plus ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Ilinca, asa incet o sa iti intri in ritm. Cea mai ieftina fructoza e la DM. Tot de acolo imi iau si siropul de agave, cuburi bio pt supa, seminte de in.

Mel, nu am mancat ciocolata de care zici. Noi( adica eu cu fiica-mea) suntem indragostite iremediabile de Heidi cu 85% cacao

Ninha, nu e cam slabut meniul? Cel putin MD e jale

Brandusiko, unde disparusi? Miss you

Deci sa va spun despre cea mai bune prajitura monti ever . E cea pe care am facut-o sambata seara si de care v-am zis. Blatul ala de migdale e incredibil de pufos si se insiropeaza de la crema de se topeste in gura. In crema am pus si o cutie de mascarpone si a facut toti banii. Am gasit la Lidl mai ieftina si am zis sa o incerc. Da o aroma si o finete cremei extraordinara. Bate si cheescake-ul care era preferata mea pana acum. Unde mai pui ca e si monti 100%

Meniu azi:
MD: avocado, o feli de drob, wassa si castravete
P: supa crema de gulie si telina, o conserva mica de sardine
C: http://www.adihadean.ro/2010/12/linte-%C8%99i-fasole-intr-un-curry-vegetarian-%C8%99i-de-post/ Merita incercat daca va place mancarea indiana.

Ma duc sa ii fac dus piticei si ne bagam la somn

Mergi la inceput