Cum se pot elimina ridurile?(2)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela68 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mirela72

Mire, da-o cu Glyco A pana-ti ajung mostrele. Si protecte solara in aceasta perioada.


Mire-mama de fetite frumoase
http://community.webshots.com/user/Papucica


Sar'mana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Multumesc, Mirela.
Daca tot sunt aci, chiar daca intru in off-topic, vreau sa te intreb daca poti sa-mi dai un sfat. Fiica-mea are 12 ani si incep sa-i apara puncte negre in zona nasului, unde e pielea mai grasa. Tot in zona mai grasa mai apar din cand in cand asa-numitele "cosuri", care la ea sunt mai mult niste "bubite" mici, rosii, fara punct alb, dar cu impuritati in interior. Ce recomanzi pentru ingrijire la varsta asta?



Eu am aceeasi problema cu fiu-miu (10 ani), sau pot spune ca am avut pentru ca dupa ce am mers la dermatolog pare sa se fi rezolvat. Ne-a recomandat Effaclar gel de curatare si crema. Cu gelul se spala pe fata de 2x pe zi iar crema o aplica numai seara si numai in zonele cu probleme. Intr-o saptamana s-au vazut deja rezultatele, acum mai are usoare urme. Ne-a zis ca trebuie sa continue 3 luni.

Eu am dus baiatul la dermatolog pentru ca nu-mi venea sa cred ca incepe deja sa faca acnee, ma gandeam ca e altceva. Dar cica e o acnee superficiala pentru ca a intrat la pre-pubertate.
Ce sa zic, incepe distractia....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Multumesc, Mirela, o sa perfectam operatiunea pe cai diplomatice, pe email.

Si la fiica-mea au aparut primele semne tot de pe la 9-10 ani, si de atunci ii pun saptamanal o masca cu argila. Cosuletele apar-dispar, dar are deja puncte negre mici pe nas si la "radacina" nasului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Citat:
citat din mesajul lui glimmer

Multumesc, Mirela.
Daca tot sunt aci, chiar daca intru in off-topic, vreau sa te intreb daca poti sa-mi dai un sfat. Fiica-mea are 12 ani si incep sa-i apara puncte negre in zona nasului, unde e pielea mai grasa. Tot in zona mai grasa mai apar din cand in cand asa-numitele "cosuri", care la ea sunt mai mult niste "bubite" mici, rosii, fara punct alb, dar cu impuritati in interior. Ce recomanzi pentru ingrijire la varsta asta?



Eu am aceeasi problema cu fiu-miu (10 ani), sau pot spune ca am avut pentru ca dupa ce am mers la dermatolog pare sa se fi rezolvat. Ne-a recomandat Effaclar gel de curatare si crema. Cu gelul se spala pe fata de 2x pe zi iar crema o aplica numai seara si numai in zonele cu probleme. Intr-o saptamana s-au vazut deja rezultatele, acum mai are usoare urme. Ne-a zis ca trebuie sa continue 3 luni.

Eu am dus baiatul la dermatolog pentru ca nu-mi venea sa cred ca incepe deja sa faca acnee, ma gandeam ca e altceva. Dar cica e o acnee superficiala pentru ca a intrat la pre-pubertate.
Ce sa zic, incepe distractia....





Fii-mea sa iritat/ars de la Effaclar. Pur si simplu are zonele cu probleme de la baza scalpului innegrite acum.

Mi-a fost teama sa-i dau cu Glyco A.

Mirela , pune si la comanda mea o mostra , pliz :)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui P&ANA

Fii-mea sa iritat/ars de la Effaclar. Pur si simplu are zonele cu probleme de la baza scalpului innegrite acum.

Mi-a fost teama sa-i dau cu Glyco A.

Mirela , pune si la comanda mea o mostra , pliz :)




Aoleu, de la crema sau de la gel s-a ars?
Sa-l urmaresc indeaproape si sa-l intreb ce simte cand isi da cu ele.
Eu eram chiar incantata ca s-a vazut efectul repede, eventual cand dispare de tot sa continuam pana la cele 3 luni doar odata la 2 seri.
As putea sa-i inlocuiesc gelul cu alt produs de curatare mai putin agresiv si sa-i las numai crema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Mirela,sper doar ca nu te-ai suparat pe mine!Intradevar Glycol A este un produs exceptional iar faptul ca eu am amestecat si Bha a fost datorita faptului ca eu aveam o masca cam cum au unele gravide in lunile inaintate.Am ales sa folosesc concentratii mici in ideea de a nu agresa prea tare tenul...am facut proba intai la incheietura mainii si ptr. ca nu am avut nici o reactie negativa,am aplicat initial pe pete,apoi pe toata fata.Chiar nu vreau sa influentez cu nimic sfaturile tale...care sunt nepretuite si profesionale...am relatat doar experienta mea.am vazut pe site-ul tau acneea pe care o tratezi...foarte foarte faine rezultatele pina acum...si m-am bucurat sa vad ca la al doilea peeling ai amestecat AHA cu BHA...ok,in concentratii mai mari...cazul e destul de serios si cu siguranta trebuie ceva mai strong!
Normal ca nu recomand nimanui sa amestece acizii,ptr. alte persoane poate nu e indicat...depinde de problemele care le are...fiecare caz are particularitatile lui...repet...eu am folosit amestecul pe raspunderea meaptr. problema mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Citat:
citat din mesajul lui P&ANA

Fii-mea sa iritat/ars de la Effaclar. Pur si simplu are zonele cu probleme de la baza scalpului innegrite acum.

Mi-a fost teama sa-i dau cu Glyco A.

Mirela , pune si la comanda mea o mostra , pliz :)







Aoleu, de la crema sau de la gel s-a ars?
Sa-l urmaresc indeaproape si sa-l intreb ce simte cand isi da cu ele.
Eu eram chiar incantata ca s-a vazut efectul repede, eventual cand dispare de tot sa continuam pana la cele 3 luni doar odata la 2 seri.
As putea sa-i inlocuiesc gelul cu alt produs de curatare mai putin agresiv si sa-i las numai crema.











Nu stiu care o fi de vina , ca le-a folosit ca la carte 4 zile si am oprit-o cand am vazut- o rosie ca racul. E posibil , totusi , sa fi pus mai multa crema , ca nu are inca simtul cantitatii bine- definit :) eu banui crema , ca gelul se spala repede .
Daca nu s-a intamplat nimic la voi , pana acum , inseamna ca e ok , dar atentie mare la cantitatea de crema , zic eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui P&ANA


Nu stiu care o fi de vina , ca le-a folosit ca la carte 4 zile si am oprit-o cand am vazut- o rosie ca racul. E posibil , totusi , sa fi pus mai multa crema , ca nu are inca simtul cantitatii bine- definit :) eu banui crema , ca gelul se spala repede .
Daca nu s-a intamplat nimic la voi , pana acum , inseamna ca e ok , dar atentie mare la cantitatea de crema , zic eu.




Am inteles, sa stii ca dupa ce mi-ai spus am studiat si eu pielea copilului cu atentie si mi se pare ca are o zona intre sprancene si de acolo in jos pe nas care s-a asprit si pare sa vrea sa se descuameze.
O sa ramanem numai la gel pana cand se remediaza iar dupa o sa-i reintroduc crema cu mare atentie si cred ca pentru siguranta o sa i-o aplic eu.

De fapt tind sa cred ca ai dreptate si ca de vina e cantitatea de crema pentru ca in perioada in care am supervizat spalarea si am aplicat eu crema n-a fost chiar nici o problema. De cateva zile l-am lasat sa faca treaba asta singur si probabil ca a pus mai multa crema...
Si ce incantata eram ca am baiat autonom .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

Ramiris , fii-mea , sambata si-a curatat fata de 3 ori. Mi-a marturisit abia dimineata ,cand blestemam clipa in care le-am luat.

La ea e rau , zici ca are masca de cafea pe frunte. Ea e fericita ca a scapat de cosuri . Daca si-ar prinde parul in coada , n-ar mai avea pb , dar...of , adolecentii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui P&ANA

Ramiris , fii-mea , sambata si-a curatat fata de 3 ori. Mi-a marturisit abia dimineata ,cand blestemam clipa in care le-am luat.

La ea e rau , zici ca are masca de cafea pe frunte. Ea e fericita ca a scapat de cosuri . Daca si-ar prinde parul in coada , n-ar mai avea pb , dar...of , adolecentii


Viitorul suna bine...
Al meu a inceput sa jeleasca aseara cand i-am zis ca nu mai dam cu crema. Adica el sa aiba cosuri iar?!?!
Sa-i spun sa nu-i dea cumva prin cap sa-si dea pe ascuns sau mai mult decat a zis dna dr si sa-i explic de ce.


Mergi la inceput