INSEMINARE (6)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danotino spune:

catty, nu era vb de mine, ci de iazmin...hei citesti printre randuri? ti-am zis ca ai dreptate cand i-ai zis izminei ca poate sa faca IA cu sotul ei...
sotul meu e cel cu productia mai mare de 100 mil.
of, of uitasi..:)
iazmin e la dr M si a facut IAD, cu toate ca sotul are oligo...

danotino

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danotino spune:

fetelor o sa lipesesc putin, mai vb diseara.
va pup

danotino

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

danotino eu asa zic acum ca astept pana la vara, apoi trec la FIV. Stii care este problema....sincer mie nu imi vine sa fac FIV, eu stiu ca asta este ultima solutie pentru cele care au mari probleme, dar la mine nu sunt probleme, am trompele bune, sot bun....
Nici tu nu stiu de ce te gandesti la FIV, cu un sot asa "bun".
Catty

Micky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

DONATINO, AI SPUS "catty, ai dreptaate cu IAD-ul...dar nu te pui cu dr M...ca e f naravasa, daca o contrazici te da pe usa afara". Eu ti-am raspuns cum as face daca as fi in locul lui Iasminn. Stiu ca tu ai un sot ffffffffffff potent.
MYCHY, nu mi-ai spus daca vrei sa ne vedem saptamana viitoare.
Pupici tuturor

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danotino spune:

catty, am crezut ca-mi zici mie sa schimb dr. da, eu in
locul ei l-as schimba...
micky, sotul o avea ce-i trebuie, nu vezi ca nu iese? inseamna ca eu sunt cea defecta. si eu ma gadesc la FIV ca la ultima solutie, dar nui vezi ca trece timpul?sunt panicata rau cu varsta. mi se pare un vis tare greu de implinit. deja a trecut un an de la laparo...poate trompa care era buna...nu mai e, de unde sa stiu ce nu merge? dar tu? tu ai ambele trompe bune si nu iese...caut raspunsuri si nu gasesc.

danotino

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabeluta spune:

La multi ani!
Am si eu o intrebare pentru voi: nu am facut inca inseminare, dar am facut stimulare si as vrea sa stiu cat de grav e sa ai endom de 0,6 cm in conditiile in care am avut un folicul de 19 mm pe ov stg si unul de 20 mm pe ov dr in z 14?
Il poate ajuta duphastonul luat in z 16-26?

Multumesc
ela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

LA MULTI ANI! si va doresc ca anul acesta sa ramaneti cu toate .
Eu scriu mai mult la subiectul FIV si din cauza spermogramei proaste a sotului nici nu se pune problema de inseminare. Dar am o prietena care are trompele usor permeabile. Bineinteles ca nu se stie daca sunt functionale. Eu nestiind cu ce se mananca "inseminarea" apelez la voi cu o intrebare. In cazul ei se poate face o inseminare cu reusita? Cum se procedeaza mai exact cu inseminarea. Trebuie sa ai trompele bune?
Stiu ca sunteti dragute si imi veti raspunde de aceea va multumesc de pe acuma.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

isabeluta
Teoretic se spune ca la ovulatie endometrul trebuie sa fie de peste 9 mm pt. ca sa fie suficient de gros pt. viitorul embrionas. Sunt insa cateva cazuri de fete care au povestit cum au ramas si cu 7-8 mm. El mai crste putin si pe urma. Acum...nu stiu ce sa zic...Eu zic sa nu te mai gandesti-mergi cu DD inainte! . Multa bafta si sa se lase cu

Moniland
Teoretic pt. inseminare trebuie facuta o Hsg inainte sau pt. cele care se tem de asta laparoscopie! De ce spun acest lucru??Pt. a vedea permeabilitatea trompelor( hsg) si permeabilitatea si functinalitatea trompelor( laparoscopie).Cum vad ca precizezi are trompele usor permeabile cred ca a facut hsg. Acum... ce sa zic...tine de bafta fiecareia... daca ambele sunt usor permeabile exista si posibilitatea ca embrionul sa se cuibareasca pe trompa( SEU) si asta nu-i bine. daca doar o trompa are ac. problema... poate scapa si embrionul traanziteaza cealalta trompa... sunt cam multe presupuneri...Un sfat...daca tot a facut hsg...face si niste perfuzii tubare...pt. o mai buna permeabilitate si apoi incearca ISA.
Multa bafta


dany

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

dany, multumesc.
A facut hsg, a facut laparoscopie, si dupa un an de la laparo a mai facut o hsg. La ultima apare ca sunt usor permeabile. Spune-mi, te rog, in cazul unei inseminari unde se lasa ? In trompa, in uter? Unde are loc intalnirea cu ovulul? Daca e nevoie de trompe si acestea sunt usor permeabile, dupa logica mea , atunci sansele scad.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Sperma, dupa preparare si centrifugare se introduce cu un cateter subtire prin col in uter. Pacienta mai sta intinsa circa 20 minute dupa aceea. E bine sa fie facuta inseminarea inainte de momentul ovulatiei, cat mai aproape. De asemenea, am inteles ca rata de succes este mai mare daca se face stimulare ovariana.

Mergi la inceput