INSEMINARE (6)

INSEMINARE (6) | Autor: catty

Link direct la acest mesaj

Inseminare
CAP 1. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78024
CAP 2. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80846
CAP 3. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83083
CAP 4. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=87168
CAP 5. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=89236
Medici care fac IA

BUCURESTI

Dr. Niculescu – Giulesti+cabinet parivat
Prof. dr. Bogdan Marinescu – Giulesti+cabinet parivat
Dr. Diana Cocei – Giulesti+cabinet privat+ Dacia Medical Center
Dr. Cezara Bucur - Giulesti + Dacia Medical Center
Dr. Anca Moisa – Giulesti+cabinet parivat
Dr. Matei+Mihalache – policlinica CFR2
Dr. Miciner – Sabyc + CFR2
Dr. Denisa Protopopescu - MEDSANA+CAB. PARTICULAR
Dr. Virgiliu Ancar – MEDSANA
Dr. Anca Gherasie - Med New Life + spitalul CFR2

CRAIOVA
Dr. tanar dar priceput – asteptam detalii de la oltence

Precizari utile:

Ancar Virgiliu (sau Ancar tatal, cum i se mai spune) face IAS numai la Medsana, ca la Pantelimon nu-s conditii, eventual doar monitorizarile se pot face acolo;

pretul la Medsana este 350 euro fara ecografii si consultatii, deci trebuie sa fii pregatita bine 'sufleteste' daca vrei la Medsana;

dr.Niculescu imparte acelasi cabinet cu dr.Cocei, face IAS numai cu dr.Cocei, desi am inteles ca dr.Cocei face si singura (fetele poate ne lamuresc in aceasta privinta);

dr.Marinescu face IAS la cabinetul personal NUMAI miercurea (numai atunci vine dr.Cocei acolo) si ultima data pretul era 150 euro;

dr.Mihalache face IAS cu dr.Matei (in calitate de biolog) numai la CFR2 (in policlinica, se pare) sint pareri pro ºi contra în ceea ce il priveste pe dr. Mihalache;

dr.Miciner face IAS la Sabyc tot cu dr.Matei si orarul este limitat mult la Sabyc pt ca dr.Miciner isi imparte timpul in mai multe locuri (CFR2, Sabyc, cabinetul particular personal situat undeva prin Pantelimon, spitalul Filantropia(???)), ce mai, e omniprezenta peste tot... Pretul la Sabyc este 160 euro fara consultatii si ecografii.

Preturi

LAURA: Eu am facut inseminare in martie la SABYC cu dr Miciner Silvia si biolog Matei din pacate fara succes . Monitorizarea am facut-o cu dr. Tutunaru , din cate am inteles la inseminare, adica procedura in sine, este f. important biologul si nu ginecologul .
Eu cand am inceput stimularea nici nu ma gandeam ca ajung la inseminare , dar fiindca am dat rezultate bune, doctorul meu a hotarat ca este mai bine pt mine sa fac inseminare si de aceea m-a trimis la doamna biolog Matei .
Inseminarea m-a costat in jur de 600 ron , iar injectiile tot 600 lei, in total cred ca am cheltuit vreo 2000 ron cu tot cu monitorizari , drumuri ,etc.

AUREL: inseminari la dr Protopopescu, costul este destul de mare 18 000 000 procedura fara tratamentul de stimulare, ecografii, injectii. Stimularea este facuta cu menogon,urmind pregnylul la urma.Daca vreti sa mergeti la dinsa trebuie sa stiti ca nu iti face stimulare in fiecare luna si pierzi o gramada de timp. Eu am ajuns la dinsa in oct si am facut prima IA in luna feb,a doua in mai;
plateam 18 000 000 doar pt IA, echo era separat intre 1 000 000-2 000 000 (cind imi dadea si poze, pt ce nu stiu), injectiile erau 100 000 lei si nu le puteam face in alta parte iar menogonul costa intre 3 500 000-4 000 000 lei.

ALEXIA: Eu am mers la Dna Cezara Bucur si va pot spune preturile din feb 2006. La Centrul Medical Unirea o ISA costa 5 mil cu tot cu monitorizari, trebuie sa o suni pe asistenta (Ani) in ziua 1, mie mi-a dat stimulare cu Ovamit si te cheama la monitorizari din ziua 10. Este intr-adevar foarte curat acolo. Intr-adevar si mie mi-a dat sa fac analizele hormonale + toate celelalte dar asta inainte de a-mi recomanda ISA. Preturile la analize sunt un picut mai mari decat la Medicover dar mai mici decat la Medsana clar.

dj_mama:
la MED NEW LIFE costul este de 4 milioane dar e mai ieftina monitorizarea; prima infatisare consultatie+ECO=600.000, ECO monitorizare zile 10-13, etc cate 300.000

la dr. MOISA: 1 MIL= consultatie+eco; 500.000=eco de cate ori te cheama; 3mil=inseminare+eco din ziua inseminarii

Reusite IA/IAD

Dr. Moisa: Amparo - gemeni , Ana Maria , Alexia27(IA dubla), mamiFlori, Marina, RoAna Tabitha (IAD), PETIT ANGE

LISTUTA ASPIRANTELOR

PACIENTE DR CEZARA BUCUR: Michy2007 (chisturi endometriozice,Operatie clasica in decembrie 2003 pentru chisturi endometriozice, laparoscopie in data de 13 noiembrie 2006 - investigatii si extirpare chist endometriozic ovar stang, IA nr. 1 facuta in 20.10.2006, nereusita, IA nr. 2 facuta la 15.12.2006, nereusita)
PACIENTE DR COCEI: Lorelai_Lorelai(+ Dr Neamtu Corina-endocrinolog reproductiv, PCOS si microadenom hipofiza(hiperprolactemie), sterilitate secundara, Aurel_Cris(6 IA nereusite, in pregatire dosar de FIV)
PACIENTE DR ANCA MOISA
PACIENTE DR MIHALACHE
PACIENTE DR MARINESCU: Marrina (sterilitate inexplicabila, laparoscopie facuta in 01.12.2002, IA nr. 1 facuta la data de 24.11.2006)
PACIENTE DR NICULESCU: Brunetaeta (prolacina marita, lipsa ovulatiei, cresterea endometrului f.greu, IA nr. 1 februarie 2007)
PACIENTE DR DENISA PROTOPOPESCU
PACIENTE DR MICINER
PACIENTE DR VIRGILIU ANCAR
PACIENTE DR ANCA GHERASIE Ioana_p76 (+ Dr Lutescu Ioana din Constanta, sterilitate primara, sotul are oligospermie, IA nr. 5),
PACIENTE DR CHADI MUSEIDLI: Catty (2003 operatie clasica pt fibrom si chisturi, sterilitate primara, sot cu oligospermie, IA nr. 1 facuta la 21.11.2006, nereusita)
PACIENTE DR CHICEA: Ali (ovare micropolichistice- de portelan, IA nr. 1 facuta in octombrie 2006, nereusita, tratament: laparoscopie si drilling ovarian),
SA DEA DD SA FIE BINE LA TOATA LUMEA SI IN LUNA DECEMBRIE SA CURGA CU VESTI BUNE SI TESTE POZITIVE

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catty spune:

MYCHY, dupa cum vezi m-am conformat si am deschis un nou capitol. Vad ca iti place sa mergi pe mana mea. Si acum ia zi-mi tu mie cum te simti si ce se mai aude pe "campul tau roditor"?
DIDI-ANDA, stai linistita ca vei vedea ca analizele vor iesi bine.
CARRY, parerea mea este sa nu te lasi descurajatya de testele negative. Uneori nivelul de hormon specific sarcinii se secreta mai greu in sange. De ce nu faci tu pt linistea ta un test de sange sa vezi cum sta treaba? Poate chiar va fi o veste fffffffffff buna.
DONATINO, tin pumnii sa iasa IA asa cum iti doresti.
BRUNETAETA, pai chiar ai valori frumoase. Si la asa frumuseti bb tre sa apara.
MARRINA, stiu ca este greu sa iti revii dupa un astfel de soc, dar crede-ma ca tatal tau ar fi vrut ca tu sa fii fericita si sa iti indeplinesti visul de a fi mamica. Asa ca lupta in continuare pt ca el de acolo de sus va avea grija ca totul sa iasa asa cum iti doresti.
A, haideti sa va spun ceva apropo de contactul sexul de dupa IA. Am o cunostinta care a facut vreo 7 IA pana sa prinda si de fiecare data, faceam dragoste f repede dupa procedura in sine. Si la un moment dat dr ei s-a infuriat si i-a spus ca daca nu asteapta macar 1 sapt dupa IA pt a avea contact el refuza sa o mai insemineze. Si ultima data s-a abtinut 2 saptamani si bb a venit. Acum nu stiu daca chiar asa sta treaba sau asta era soarta ei, dar stiu ca a reusit numai dupa ce nu a avut contact deloc intre IA si perioada in care trebuiau sa apara uratii.
Eu una nu mai inteleg nimic. Nu am mai avut mucus de sambata, z12, duminica in z13 am avut test de ovulatie (singurul din oras) aproape pozitiv, aseara, z15 am avut iarasi mucus, si azi, z16 am dureri de ovare chiar ca la ovulatie. Iar eu am muncit in z12 si z14 pt ca aseara sotul meu era mult prea obosit si eu de ceva vreme nu am chef sa facem dragoste nici macar de placere, dapai pt procreere. Asa ca probabil in ianuarie urmeaza IA cu nr. 2
Pupici tuturor si succes tuturor.

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelai_lorelai spune:

Of mai fetelor!Mi-am dat seama ca atat de mult timp pierdem datorita problemelor astora nenorocite ,incat nici nu de dam seama ca de fapt viata trece pe langa noi.Asteptam mereu sa treaca timpul , sa vina viitorul ciclu ca poate, si poate va fi luna cea mare aceea.Ma intreb oare, in conditiile in care nu va fi sa fie , cand ne vom opri din incercari???Haideti totusi, cu bune si cu rele, cu sperante si cu dezamagiri sa ne bucuram alaturi de sotii nostri, de familii, de sarbatori!!!Ei sunt foarte importanti si acum au nevoie de noi nestresate !Pana la urma e viata noastra si merita sa o traim asa cum e, cu sau fara bb!In speranta ca sunteti si voi de acord cu cele spuse mai sus, urez un capitol plin de vesti bune si impliniri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Crede-ma Catty ca nu e valabil ce ai zis tu.Nici eu dupa IA nu am mai prestat si totusi au venit uratii.Cred ca totul e de la DD.
La mine e ziua 22 si deja sunt primele dureri care anunta ca vor veni si in luna asta aceeasi urati pe care ii urasc din tot sufletul.Asta e, incerc sa nu-mi dau voie sa pic psihic acum de sarbatori.Macar sa ma bucur de zilele frumoase care urmeaza.Ascult colinzi si cant si eu si sper sa-mi ajute si sa-mi linisteasca sufletul.
Micky iti tin pumnii.Te admir cat de tare esti.Eu am fost praf in saptamanile de dupa IA.
Marrina fii tare si fii fericita pentru ca stii ca asa isi dorea tatal tau.
Pupici tuturor.



ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Smaddy spune:

Fetelor trebuie sa credem ca va iesi bebe altfel la ce atata suferinta si dorinta.Multumesc Catty pentru noul capitol si sa auzim de fetelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RO ANA spune:

Michy, coincidenta face ca prima IA pe care am facut-o a fost tot in 20.10 dar 2005(am vazut ca si tu ai o IA in 20.10.2006).Iti doresc ca intre bebicii nostrii sa fie diferenta de fix 1 an

Mamica de bebe Andrei (16 august 2006)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

ALI, stiu ca depinde de DD totul. Eu doar am spus un fapt real.
LORELAI, mama asa simt si eu. Mai ales ca luna asta la mine e luna moarta, adica fara IA. Sper ca in ianuarie sa ovulez pe ambele ovare si sa ii cer dr meu sa imi faca IA dubla. Macar asa poate o iesi ceva.
RO ANA, sa ai gurita aurita si MYCHY sa te prinda din urma.
CRISTIAMA, tu nu mai zici nimic?


catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carry spune:

Fetelor,
multumesc ptr incurajari, sunteti dragute, ca de obiceiinsa eu sint tot mai deprimata, sunt in z31, la un cm de 28 zile, si nici un semn, nici de rushi si nici test pozitiv Adevarul e ca am facut 2 teste, ambele dupa amiaza dar din cele care se fac in orice moment al zilei.
Am niste stari fff ciudate, am mai spus-o, exact ca la ovulatie: dureri de ovare, balonari astfel incat ma gandesc la ce e mai rau:daca e extrauterina ?
Test de sange nu pot sa fac, ptr ca nu ma gandesc ca ar putea fi sarcina si oricum as primi rezultatul intr-un timp prea lung , asa ca astept sa se decida odata :ori da, ori ba, dar asteptarea asta e cumplita...
Va pup pe toate si va tin pumnii celor in asteptarea rezultatului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

CARRY, pai daca nu vrei sa faci test de sange ca dureaza mult, desi la Giulesti azi recoltezi si cel tarziu a doua zi iti da rezultatul mai ales in cazuri de IA si FIV, macar mai fa un clear blue maine dimineata la prima ora sa fie urina concentrata. Parca vad ca esti graviduta, mai ales ca starile de presiune in ovare si balonare sunt semne de bb.
ALI, pai starile care indica rushii pot si si semne precoce de sarcina. Esti de abia z22, asa ca fruntea sus si vei vedea ca va fi bine.

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

CARRY, acu mi-am adus aminte de ceva ce mi-a zis dr meu dupa IA. A spus sa nu fac test de sarcina decat daca imi intarzie rushii 1 saptamana. Poate ca la tine e de bine si nu e SEU. Curaj si cu DD inainte.

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TORO spune:

BUNA TUTUO,SUNT NOUA INSA DE CATEVA ZILE VEAU SA IAU LEGATUA CU VOI.SI EU SUNT IN ACEIASI SITUAtie insa la noi sotul este problema,si din pacate nu prea mai avem ce face.sper ca DD SA-MI DEA PUTEE SA MEG MAI DEPATE SI POATE O SA ASAA SOAELE SI LA NOI ,DACA NU POATE O SA INFIAM,INSA NU PEA AM CUAJ.

Mergi la inceput