INSEMINARE (6)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danotino spune:

da catty, asa o sa fac. o sa vb cu dr , sa mai fac cateva IA si apoi o sa ma indrept spre FIV.
esti o scumpa

danotino

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelai_lorelai spune:

Dragelor, am sunat dr. endocrinolog sa intreb ce-i de facut pt ca menstruatia mea intarzie de 10 zile. Mi-a dat duphaston 5 zile ca sa-mi provoace menstruatia , apoi incepe cursa pt o inseminare, menogon z2 pana vede ca se produce ovulatia.A spus ca nu toate femeile reactioneaza la 7 fiole, cat am luat eu, ca va trebui sa iau minim 15....Asa ca ,poate luna asta e luna mult asteptata!Tuturor fetelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Smaddy spune:

Buna fetelor, sunt z38 nici urma de rusi la mine, am facut test barza in z33 si a iesit negativ .....o sa reiau tratamentul cu utragestan ovule, dupa 5 zile or sa vina uratii. E greu sa mai sper dupa ce am facut test in z33...totusi o sa mai fac un test pentru ca inca mai sper sa fie bebe si sper ca testul barza sa se fii inselat...am auzit pareri pro si contra despre testul barza asa ca o sa iau alt tip de test.

Va pupic dulace pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

LORELAI, inainte sa iei tratamentul pt a veni uratii, ai facut beta HCG-ul pt a vedea daca nu cumva e sarcina? Fa-l, te rog. Poate e de bine si nu ti-ai dat seama.
DONATINO, auzi ce mi-a siz colega mea, ca anul asta este an propice de facut pt toate zodiile. Asa ca haideti fetelor sa ne umflam ca balenutele.

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danotino spune:

of,catty, ne umflam mai mult de atata? m-am hotarat sa mai slabesc un pic. poate e si asta o cauza.oricum azi sunt f trista...


danotino

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

SMADDY, cumpara-ti un clear blue si fa-l cu urina de dimineata. Sper sa iasa bine.
DONATINO, sa stii ca unde am citit eu greutatea nu are nici o treaba cu procreerea. Trebuie doar sa fim atente sa nu luam mult in greutate in timpul sarcinii, adica max 15 kg. Asa mi-a spus dr meu. Si a mai zis ca ma trimite la nutritionist sa am o dieta echilibrata. Te cred ca esti trista azi, si eu sunt trista de 1 luna si nimic nu ma poate calma. Sper insa ca va fi bine la toata lumea.
Pupici tuturor si vorbim maine.

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Catty, eu nu mai zic nimic.Si luna asta sunt pe tusa.Adica nu fac IA pentru ca mi-a venit ciclu intre Craciun si Revelion si as fi vrut sa mai fac o eco sa nu cumva sa am vreun chist si sa nu stiu.Dupa ce m-am ars suflu si in iaurt.
Am si eu o intrebare.Menogonul e mai puternic decat clostybeghitul?
Am luat 2 pastile de closty si am facut chist.Urmatoarea stimulare mi-a zis dr sa o incercam cu menogon.Ce stiti voi de diferenta dintre ele?
Pentru ca sunt in apropierea ovulatiei, stau bine psihic.Asa ca fetelor va anunt ca pentru o saptamana si jumatate sunt responsabila cu ridicatul moralului pe aici ca parca sunteti mai multe demoralizate pe aici.

Asa ca sus capul si o luna frumoasa.Cu ovulatii superbe si cu de vis.
Pana acum in fiecare noapte de revelion,la ora 12, imi doream sa avem un bebe in anul respectiv.Acum fiind asa de multa agitatie nu am mai avut timp sa ma gandesc. Sa fim sanatoase si sa ne bucuram de barbatii minunati pe care-i avem langa noi,si nu numai:si de parintii, fratii si prietenii nostri.

Imi permit sa fiu optimista. Sa ma vedeti si cand plang cu ce foc plang.

ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brunetaeta spune:

Micky, Catty si eu ma pregatesc de monitorizare sapt.viitoare. Ce bine ar fi sa ramanem toate odata...ce frumos visez
donatino, imi pare rau ptr. ziua 1.
marrina, nu inteleg de ce trebuie sa mai repeti HSG, nu mai ovulezi ???
alidiferenta de pret intre Closty si Menogon isi spune cuvantul, o fiola costa 35 lei si cred ca trebuie sa faci cel putin 5-7 fiole. Intr-adevar este mult mai bun ptr. stimulare si are si avantaje : poti face stimulare mai multe luni la rand (nu ca la Closty doar 3 luni) si ajuta la cresterea endometrului (ceea ce closty nu face)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelai_lorelai spune:

Ali, clostilbegytul este un clomifen citrat, un antiestrogen, actioneaza indeosebi la nivelul hipotalamo-hipofizar, cu consecinte stimulatoare asupra secretiei de gonadotrofine; provoaca maturarea foliculara, marirea ovarului, poate inlatura amenoreea, induce ovulatia si permite fertilizarea, ete cam primul medicament care se administreaza in cazul anovulatiei, este aidoma ovamitului dar putin mai slab.Asa cum spuneau fetele , de cele mai multe ori micsoreaza endometrul.Menogonul contine menotropina (hMG) liofilizata, cu un inalt grad de purificare, obtinuta din urina de femeie. Actiunile FSH si LH sunt in proportie de 1:1. Preparatul se foloseste pentru a stimula maturarea foliculara la femei, spermatogeneza la barbati si pentru promovarea secretiei de steroizi gonadali. In plus, poate fi folosit cu succes in cadrul programelor de reproducere asistata medical (de ex. fertilizarea in vitro, transferul embrionar, transferul intrafallopian al gametului). In general, Menogon se combina cu Pregnyl; tratamentul combinat poate fi fie secvential (pentru inducerea ovulatiei sau hiperstimularea controlata) sau concomitent (pentru stimularea celulelor Leydig). Deoarece hMG este de origine umana, nu se asteapta aparitia anticorpilor.
Eu am luat clostilbegyt si nu am reactionat. Pentru o stimulare mai puternica mi s-a dat menogon.Mi se pare ca tu ai Pcos. Deci nu cred ca reacrtionezi la o stimulare blanda. Iti recomand sa mergi la endocrinolog, in functie de deficitul sau surplusul hormonal pe care il ai, ti se va fixa medicamentul si doza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

Catty eu fac la cabinetul particular al d-nei dr. pe Dacia. Nu cred ca ne intalnim, dar cu siguranta vom numara zilele impreuna.
brunetaeta daca am inceta sa visam, ce o sa facem? Voi numara si cu tine zilele dupa IA. Cred ca toate trei vom face in acelasi timp IA.
lorelai catty are dreptate, cum poti sa iei pastile sa-ti vina, daca esti insarcinata si nu iti dai seama? Fa un test pentru linistea ta, mai ales ca ai zis ca nu ti-a intarziat niciodata.
danotino
Pupici

Micky

Mergi la inceput