Endometru,monitorizari,ovulatie,TB,stimulare148

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns printesa_roz spune:

Fetelor, eu sint in ziua 22 si simt niste dureri ca la ciclu, dar de intensitate foarte mica. Intrebarea este: cum ne putem da seama daca simptomele acestea sint adevarate sau este doar autosugestia?
Si ma simt si balonata, dar asta o fi de la mincare. Da, stiu, ar trebui mai bine sa las lucrurire sa vina de la sine si sa nu ma mai gindesc, dar voi stiti la fel de bine ca mine ca e greu sa nu te gindesti.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

quote:
Autor: printesa_roz
Subiect: Duphastonul afecteaza temperatura bazala?
Trimis la: 30/12/2006 22:23:21
Mesaj:

Buna fetelor, am si eu o mare dilema si va rog mult de tot sa imi spuneti parerile voastre. Dupa ceva timp de incercari de a avea un bebe, medicul meu ginecolog mi-a prescris Clomifen intre zilele de ciclu 5-9, in ziua 12 am facut ecografie, aveam folicul de 2.1cm si mi-a spus ca in ziua 14 ovulez. Din ziua 15 mi-a prescris cite o pastila de Duphaston in fiecare seara. Mi-am masurat si temperatura bazala zilnic.

-inainte de ovulatie aveam aproximativ 36,7,
-in ziua ovulatiei 37,1,
-iar dupa ovulatie zilnic 37,2.

Asadar eu de o saptamina am 37,2, fara nici o variatie. Ce sa inteleg din asta? Ca Duphastonul influenteaza temperatura, sau ce anume? Caci stiu ca dupa ovulatie in cazul in care nu ramii insarcinata, temperatura scade. Am citit ca temperatura ramine mare doar daca s-a prins bebele. Eu sincer sper sa nu fie aceasta temperatura doar de la Duphaston, dar prea e constanta temperatura asta. Fetelor care ati luat Duphaston, ce ma sfatuiti?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.


quote:
Autor: printesa_roz
Raspuns la: 30/12/2006 23:22:52
Mesaj:

Feteloooooooooooor, pleaaaaaaaaaaase, raspundeti-mi si mie. Inca sint aici si va astept, sint tare nerabdatoare. Vad ca cititi subiectul, dar de ce nu imi raspunde si mie nimeni?
Ma lasati sa pling?


quote:
Autor: noela_carmen
Raspuns la: 31/12/2006 00:10:00
Mesaj:

printesa

e posibil, insa nu pot spune asta cu certitudine.
TB scade in ziua ovulatiei, in ziua imediat urmatoare ea creste. deci, in clipa cand TB creste , ovulatie s-a produs deja, si se mentine ridicata(datorita cresterii progesteronului) pana la urmatoarea menstra sau daca e bebe ramane asa pana nasti. daca nu e bebe, TB scade in ziua venirii menstrei(in cazul meu) sau in apropierea datei respective. scaderea poate fi treptata, 01-0.2 / grade/zi sau mare, 04-06 grade, nu e o chestie batuta in cuie, fiecare din noi e altfel.
oricum TB ta e buna, deci poti spera.
BAFTA
si
La Multi Ani!

_

si maine e o zi...


quote:
Autor: printesa_roz
Raspuns la: 31/12/2006 00:39:16
Mesaj:

Carmen, multumesc mult pentru raspuns .

Eu sper (evident) sa nu scada temperatura. Duphastonul contine progesteron (cred), deci el e "de vina". In alte luni cind nu luam Duphaston imi scadea temperatura dupa ovulatie si asa raminea. Probabil ca aveam lipsa de progesteron. Luna asta sper sa functioneze la parametri optimi fabricutza mea si sa avem bebe curind. Pupici si La Multi Ani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

Tuturor aspirantelor si gravidutelor va urez ca anul 2007 sa va aduca copilul mult dorit si sa dati uitarii tot chinul anilor trecuti! In primul rand sa aveti gandul bun care sa va indrume CE TREBUIE SA FACETI.

Printesa, Noela ti-a raspuns f. clar.
In cazul tau, era cam anormal sa-ti scada dupa ovulatie temperatura si inclin sa-ti dau dreptate ca te confruntai cu lipsa de progesteron. Si asta poate fi principala cauza pt. care nu se prinde bb. Nu ti-au dat acolo sa faci analiza valorii progesteronului din ziua 21 de la menstra? ca acolo vezi exact. Oricum, asta se suplineste prin tratament.
Important este ca ovulezi si sa mai aiba si sotul spermograma in valori acceptabile.
Tu esti cam ravasita departe de tara si ai tai. Trebuie sa-ti pastrezi echilibrul si sa metabolizezi acest statut, altfel acest stress te afecteaza si d.p.d.v. al echilibrului hormonal.
Succes!

Mey, nu v-ati trezit inca din betie? Luati de la mine o si sa stam la o ceasca de vorba. Mai aveti voie si azi sa puneti pe aripioare niste estrogeni din tortul pe care ati scris U.E. si 2007 .
Cum ati petrecut, 'mondenelor'? Eu cam ca in fiecare an, dar ieri mi-am scos parleala. Cum se zice? Revelionul chelnerilor, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Motzunica, eram aspiranta noua pe cand scriati voi, probabil de asta am "rezistat" mai mult, desi incep sa fiu si eu tot ma putin optimista... mi-e tare dor de fetele "vechi", si ma bucur mult cand mai intra cate una!
Printesa, banuiesc cat iti este de greu departe de tara, dat incearca sa iti amintesti motivele pentru care ai facut aceasta alegere, sa gasesti linistea si echilibrul in tine si in dragostea pt sotul tau! Imi pare tare rau pt tatal tau, sper sa se simta mai bine!
DJ_mama, se odihnesc fetele! Noela cred ca l-a prins la inghesuila pe al ei sotior si il exploateaza la maxim!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noela_carmen spune:

aho,aho...ups, nu mai tine cu asta nu?
atunci, sorcova vesela, sa traiti sa imbatraniti, ca merii, ca perii...

va salut ,duamnelor
eu sunt cam,am beut am dansat, am tipat, parca e mai frumos Revelionul petrecut in strada decat cel la "masa". fu dragut si aici la noi,dar nu se poate compara cu bucurestiul...
primarul asta ametit al nostru ne-a adus rasuflata aia de formatie, nu's cum ii zice,de canta Lambada, Kaoma parca, de nici copii nu s-au distrat.
ma gandeam cat de parliti or fi saracii de au ajuns sa faca Revelionul in Romania si pe deasupra in Galati

Felicia ai dreptate, l-am inghesuit de i-au mers fulgii, da' doar de placere, ca outzul meu, pa, pa tutu... dar tot e un salt pentru noi, care ajunsesem sa fim ca robotii...

mami, tare bine le mai zici tu, sa-mi mai zici si mie daca observi ceva alandala la mine in cap,ca eu sfaturi stiu sa dau, dar numai pe mine nu reusesc sa ma sfatuiesc

medutza, avalon, floricica
ali tu cum ai petrecut?

pe mine au cam inceput sa ma stranga chilotii ...se apropie data de 10 ian...

pup toate endometristele, mai noi sau mai vechi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

quote:
Autor: gabitoni
Subiect: temperatura bazala?
Trimis la: 02/01/2007 14:06:55
Mesaj:

buna!
poate ati folosit aceasta medota pentru a afla perioada fertila.
eu o folosesc, dar nu stiu exact ce temperatura trebuie sa am ca fiu fertila.
in paralel folosesc si testele de ovulatie...

voi ati incercat ac metoda :temp. bazala si care a fost valoarea maxima ?

multumesc !


quote:
Autor: Zenobia
Raspuns la: 02/01/2007 14:18:41
Mesaj:

Gabitoni, exista deja un subiect despre TB, fetele sunt experte: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=90331&whichpage=1
Cred ca aici gasesti tot ce doresti

Zenobia
Cununia civila
Deja casatoriti
-----------------------
...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor


quote:
Autor: Zenobia
Raspuns la: 02/01/2007 14:20:03
Mesaj:

Poti intreba acolo tot ce doresti


quote:
Autor: gabitoni
Raspuns la: 02/01/2007 14:21:27
Mesaj:

buna
Esti foarte activa Zenobia!
iti multumesc
tu ai incercat?


quote:
Autor: ysa26
Raspuns la: 02/01/2007 14:29:03
Mesaj:

Buna Gabitoni! Mi-am luat si eu TB, la mine nu mi-a depasit 37,1.
Din cate stiu eu se procedeaza astfel:
-iti iei tb dimineata la aceeasi ora, fara sa te dai jos din pat, dupa un somn de cel putin 5 ore
-o treci intr-un grafic,in ziua ovulatiei scade si a doua zi creste brusc si se va mentine ridicata pana aproape de ziua menstruatiei, iar daca esti gravi ramane ridicata.
Sigur iti vor da fetele mai vechi de pe acest forum mai multe detalii. Intra la endometru,sigur vei afla mai multe.
Poti intra si pe acest sitte, unde iti poti inregistra valorile tale, astfel iti vei da seama dak ai avut sau nu ovulatie: "www.fertilityfriend.com"


quote:
Autor: Zenobia
Raspuns la: 02/01/2007 14:37:35
Mesaj:

eu nu am incredere in metoda asta, am incercat si am avut niste valori total aiurea, chiar daca ovulam in toata regula. merg pe monitorizari, ma rog, la mine e mai complicat.

Zenobia
Cununia civila
Deja casatoriti
-----------------------
...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor


quote:
Autor: gabitoni
Raspuns la: 02/01/2007 14:43:23
Mesaj:

buna
multumesc tare mult pentru site, ysa 26!
foarte bun!!!

astazi de dimineata, mi-am luat temp si aveam 37,2...
sunt dupa CM...
nu stiu daca este normal sau nu, am citit ca trebuie sa fie sub 36,5...
voi vedea!
va pup



quote:
Autor: printesa_roz
Raspuns la: 02/01/2007 14:49:20
Mesaj:

Gabitoni, pai tu dupa CM ai 37,2? Ti-ai facut deja un test de sarcina? Acest ultim CM a fost normal, adica la fel ca si cele dinainte? Intreb si eu, ca mi se pare ciudat....


quote:
Autor: gabitoni
Raspuns la: 02/01/2007 15:35:13
Mesaj:

buna!

in luna decembrie am simtit ca am ramas insarcinata...pur si simplu...poate ma credeti nebuna...dar asta simt...
problema este ca pe 23 decembrie am facut un test, care a iesit negativ, iar pe 26 decembrie mi-a venit CM. Cred ca testul l-am facut cam repede...
pe 31dec -1 ianuarie s-a treminat si m-am hotarat sa urmaresc TB....
nu stiu ce sa cred, din cauza asta am deschis acest subiect...

am zis sa urnaresc TB, iar pe 25-26 ianuariue sa imi fac testul de sarcina, bineinteles daca nu apar uratii...

Printesa_roz, si mie mi se pare anormal, poate nu stiu sa imi iau TB...
tu ai incercat, care erau valorile? Ce termometru ai folosit?
va pup

am deschis un subiect, la "Odiseea", numit "Falsa Menstruatie", tocmai ca ma intereseaza acest subiect.
CM dec a venit normal, la termen, aceeasi culoare, nimic anormal....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printesa_roz spune:

Gabitoni, daca e sa fie bebe nu e nevoie sa astepti pina pe 26 ianuarie. Teoretic zilele astea ai putea sa faci un test normal de sarcina sa vezi ce iese. Primul test l-ai facut prea devreme, intr-adevar. O temperatura bazala (37.2)asa de mare in ziua 8 a ciclului poate indica o sarcina, o valoare mare a progesteronului sau o infectie (eu asa cred). Eu folosesc un termometru digital cu semnal sonor la sfirsitul masuratorii (adica anunta cind temperatura ramine constanta si poti scoate termometrul sa citesti temp). Presupun ca asa sint toate termometrele digitale. Oricum nici un termometru nu iti poate indica o temperatura mai mare decit ai (o temperatura mica poate arata, logic, daca nu il tii suficient).
Sper sa fie asa cum iti doresti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitoni spune:

multumesc, printesa_roz!

eu voi continua sa sper, indiferent de rezultat.
sper ca imi vine si mie randul.
va pup!

daca mai e cineva care cunoste subiectul acesta, va rog sa scrieti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Printeso bun venit la ingrosat randurile la aspirante...mai dai incolo de nemtotei, ca nici cu macaronarii nu-s pera departe la capitol munca comandati de o fumeie...fa-ti toate analizele ghine si invata si lectia cu TB si nu uita de sot cu spermograma ...ca si al meu e mai batraior, surmenat si iacata ca-i gasii astenospermie.
Noelica m-am distrat ca fusei la restaurant cu alte 2 grupuri de preteni, muzica live, mancarica bunicica (de fapt ce ne-am dus doar ptr mancare), copii aveau o camera super mare cu de toate...si noi c-am cu chefsi binenteles ca am dansat(barbatimiu e super talentat)...barbatii ne-au pregatit o surpriza mumoasa, au inchiriat cate o camera "aranjata" fiecare dupa bunu plac...adik al meu sot a vrut cu blana de urs langa camin, lumanarii parfumate baie ...fa inchipuiti ca FU tare ghine...daca ar lasa si ceva urmari ar fi si mai bine, dar slabe sperante ca is Z13...in fine ne-am facut de cap si probaram prin apratament tot ce se putea proba...de dimineata primu cand era c-am intrat UE , ca de, ca bababele, parca as fii crosetat toata noptea
Gata mi-am promis ca nu mai fac revelionu acasa, nici gazda ,nici oaspete teleleu vreau...
toate fetele cucuiete...



Ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Ali, dac-ati avut blana de urs, sigur e cu ochisori luna asta. Probabil astepta bebele o atmosfera mai deochiata.

Noi 2 singurei

Mergi la inceput