FIV in Ungaria 6

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana78 spune:

Pussi eu am programare in 11 ian de la ora 11.
Andra mersi ,draguta, pt sustinere !
Pis e foarte bine ca ti-ai gasit activitati care nu te lasa sa te gandesti si la altceva !
Pussi am sa-ti trimit un PM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Fetelor, a sunat azi sotul si a vorbit cu dr. Z., m-a programat pe data de 17 ianuarie pentru eco (spunea ca vrea sa fie in perioada ovulatiei, sper sa iasa asa, ca sotul meu nu a stiut sa-i dea chiar toate detaliile exact....). Ma bucur ca merg la eco, sunt putin ingrijorata din cauza acelor dureri mari pe care le-am avut.
Pussi, ZoRi si Auburn va pup pe toate trei, ce fain ca va intalniti.
Zori tu cand suni sa te programezi?
Ioana78 iti tin pumnii sa vii cu vesti bune de la dr., dar mai vorbim pana atunci poate. Tu cum ai obtinut acele semne in bara de la mesaj (floare, omuletul care fuge) si ce inseamna ele?
Pis ma bucur mult ca nu renunti. Tu cam cand suni sa te programezi?
Cornelianeli
Pussi se pare ca sunt la o zi dupa tine cu consultatia.
Daca mai vorbiti cu Liana sa-i spuneti ca o pup si ii tin pumnii.
Tanyuta felicitari si din partea mea.

pentru toate fetele de aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

Zoriam vorbit cu Auburnea n-o sa fie in TM weekendul asta...ce facem??? ne mai vedem??

Crinutama bucur ca te-ai programat, dormi in TM sau faci in aceeasi zi tot drumul dus-intors??? poate ne vedem si ai primit mailul de la mine??

Andicu tu ce asa, ai vreo veste de la BB-ici nostri si nu ne spui??? Oricum multumim frumos, esti singura care ne mai ti moralul ridicatpe aici..si toate vrem sa te urmam!!!

Tanyutaai sunat? cand mergi la control??? si sa nu ne parasesti

PUSSI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Pussi l-am primit, multumesc. Ti-am scris si eu ceva. Inca nu stiu cum facem cu drumul, eu as vrea sa dormim la TM, ca imi e groaza de umblatul noaptea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana78 spune:

Crinuta ma bucur ca ai reusit sa-ti faci programare ! Incearca sa lasi grijile ,ai sa vazi ca va fi bine ! In legatuta cu chestiile alea...sa stii ca fara sa vreau mi le-am pus Sunt de pe vremea cand incercam sa-mi fac PM. Omuletul si floarea sunt pt a trimite mesaje :unu AOL si celalalt ICQ (nu stiu exact ce reprezinta dar e pt mesaje-in loc de PM...Intre timp m-a ajutat MiKi, de fapt ea mi-a facut PM-ul).
Pussi mersi tare mult ! Acum sunt linistita !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanyuta spune:

inca nu am rusit sa vorbesc cu dr. cand vorbesc o sa va anunt. mie sincer mi se pare val. foarte mare sunt constienta ca este la 4 zile dar de la 117.30 la 1428 nu stiu ce sa zic abia astept sa pot vorbi cu dr. oricum o sa va tin la curent .nu o sa ies de pe site deoarece v-am zis ca va citesc din 2004 dar pana acum nu am intrat .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Fetelor, va rog sa-mi povestiti mai multe , despre cum decurge tot drumul pana la FIV, adica prima intalnire, eco, tratamentele, chiar FIV-ul in sine si ICSI. Doare, e naspa? Si am vazut ca unele va face-ti singure niste injectii, eu am oroare de ele , si nu crd ca voi putea sa mi le fac singura.

Si cam ce preturi sunt la pensiuni/hoteluri in Timisoara si Szeged ? Si ce distanta e intre Tim.- Szeged ? Ca sa stiu unde sa stau.
Multumesc fetelor.

Noi 2 singurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Irlandeza, la Szeged te duci cam de 2 ori inainte sa incepi tratamentul; odata ce incepi stimularea trebuie sa ramai in zona, pt ca te cheama cam la 2 zile la monitorizare.Nu dureaza mai mult de 10 zile, embriotransferul se face la 72 ore sau mai mult. Tratamentul nu doare, injectiile se fac subcutanat, adica cel mai des in stratul de grasime de pe burta, si de aceea e f simplu sa le faci si singura; majoritatea injectiilor de stimulare au seringile gata pregatite cu ser si ac (ac f scurt si subtire, ca cele pt insulina), iar asistentele de la clinica ori ti le fac ele zilnic (daca stai in Szeged), ori iti pot arata cum se fac. Daca nu vb lb maghiara poti apela la un translator sau poti vb f bine in engleza (cu asistentele e mai greu, dar te intelegi pana la urma, dr Zadori vb f bine ). Punctia se face sub anestezie totala de scurta durata, nu simti nimic. Embriotransferul se face fara anestezie, dar nu simti nimic.
La prima intalnire vi se face dosarul (copii dupa toate analizele si actele) si un eco, pt a vedea cum stai tu pe-acolo.
Drumul de la TM pana la Szeged are cam 120 km, se face intr-o 1 ora 1/2, maxim 2. La TM am stat la o pensiune unde ne-a costat camera 70 ron/noapte ( are de toate, categ. de 4 stele, plus acces total la bucatarie si internet). In Szeged cazarea e un pic mai scumpa, iti pot zice fetele care au stat acolo. Detalii legate de preturi, analize, necesare ,contact clinica, ai la prima pagina, vezi linkurile. Sa fie cu noroc si reusita din prima, daca te hotarasti!
Eu iti pot spune cu mana pe inima ca nu se compara cu conditiile din tara!

Fetelor, daca va era dor de mine, am pus poze noi de la Revelion, eu cu freza noua si burtica.



Andicu 12+

Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

Irlandeza...

Deci...prima intalnire te duci cu dosarul facut - toate analizele care sunt scrise pe prima pagina, de data asta aveti o discutie cu doctorul..istoria cuplului, tratamente facute, daca au fost, intercentii chirurgicale..etc si tie iti face un eco vaginal. Impreuna cu el stabiliti cand incepeti..si daca totul e ok o sa-ti dea reteta cu AC..pe care le cumperi de la farmacie, iti explica el tot si cand sa le incepi si iti face programare pentru jumatatea ciclului urmator, ziua 12-14 a CM , in functie de ciclul tau...

a doua infatisareiti face eco...si daca e bine, iti spune cand sa opresti AC, sa astepti CM, iti da tratamentul de stimulare pentru primele 5 zile de stimulare - astea sunt injectiile.Si mie mi-a fost frica de ele, dar in final le-am facut singura - o sa revin asupra lor, si iti mai da vitamine. Urmatoarea programare in ziua 5 de stimulare..tratamentul continua cu injectii cam 10 zile - depinde de organismul tau..in aceasta perioada mergi din 2 in 2 zile la echo sa vada cum iti cresc foliculi si endometrul..

Punctia e singura chestie mai putin placuta, se face cand foliculi sunt maturi...atunci ii recolteaza de la tine de pe ovare. Se face cu anestezie totala, fara intubare si dureaza cam 20 de minute, nu simti nimic. In timp ce tu intri in sala pentru punctie sotiorul tau doneaza sperma. Dupa ce te trezesti si iti revi doctorul iti spune productia. Tot atunci se face si ICSI, dar o face biologul, injecteaza 1 spermatozoid in ovul.

Embriotransferulembrionii rezultati in urma fecundarii...se transfera in burtica ta, nu simti nimic, e ca un control gineco normal

De la TM la Szeged sunt 120 km. Costurile de cazare nu le stiu..dar a zis Andicu mai sus.... Referitor la injectii, sa sti ca ele sunt incluse in pretul monitorizarii eco, daca stai la Szeged poti sa mergi in fiecare zi la clinica si ti le fac asistentele, asa a facut si PIS Eventual cu cazarea te hotarasti dupa ce vine si LIANA ca ea tot la unguri sta!!!





PUSSI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

Andicufrumoasa freza, frumoasa graviduta..dar eu vreau sa vad burticul...asa ca ...astept!!

PUSSI

Mergi la inceput