Cezariana la cerere

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ivonica spune:

Si eu am nascut natural.Mi-am dorit sa nasc asa pentru ca eram sigura ca daca as fi facut cezariana le-as fi invidiat pe toate mamele care au avut curajul sa nasca asa cum a prevazut Mama Natura.As fi optat pentru cezariana din motive de siguranta pentru bebe,pentru ca sanatatea lui sa nu fie pusa in pericol de nepriceperea mea sau a doctorului in timpul nasterii.Si mi se facuse si frica mai,datorita povestilor de groaza ale cunostintelor,cu cuvinte de genul"urlete animalice" sau expresii ca "o sa vezi,cand nasti esti ca o vaca",sau ca dr.zice"dar cand te-ai..,ti-a placut?"(?!!?),ca sa nu mai vorbesc de filme,in care nasterile sunt ceva...DE GROAZA LUMII.Cand urmeaza sa nasti si auzi sau vezi asa ceva ti se ridica parul in cap,nu mai ai noaptea somn,te duci la nastere ca la taierea porcului!!!Spre surprinderea mea,la mine nasterea a decurs foarte elegant,contrar asteptarilor mele:n-am urlat,si nu pentru ca m-as fi abtinut,n-am scos la iveala ,de mult pitite,injuraturile parintesti la adresa sotului,doctorilor-caci asa auzisem ca faci,asistentele au fost ca si surorile mele de dragute;am iesit din sala de nasteri pe picioarele mele cu hainele curate ,fericita si mirataaa-ca nu traisem cosmarul. Sunt mandra ca am nascut asa si am mare necaz pe cei care spun /prezinta lucruri...care baga in sperieti fetele carora li se apropie ...data cu pricina.Desigur,fiecare decide cum va naste,mai ales ca cezariana la cerere e o alternativa la moda si multi doctori n-au nimic impotriva !Ma bucur ca poti alege dar,mai ,sa stii intre ce si ce !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

quote:
Originally posted by roxanica-mamica

...nu neaparat ca sa fiu o "doamna" cu ghilimelele de rigoare , cu care simt ca ne iei la misto !


vreau sa ma intelegi, eu nu iau la misto pe cele care au ales cezariana, ci pe cele care considera ca in acest fel sunt niste 'doamne' si au adus pe lume copilul mai 'elegant' decat fraierele celelalte.

quote:
La fel te rog si eu sa arati putin respect pt acest "doamne" care dintr-un motiv sau altul au ales cezariana , fapt care nu le face mai putin MAME !!!!


am recitit de 3 ori postul meu si nu inteleg unde am zis/lasat de inteles ca cele care au ales cezariana sunt mai putin mame decat celelalte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

Cezariana la cerere este acum la moda asa cum era prin anii 70-80 mama purtatoare. Tot felul de 'doamne', vedete de cinema, cantarete, etc care s-au trezit in cativa ani pline de bani, s-au gandit ca este mult mai 'elegant' sa lasi pe alta sa-ti poarte si sa-ti nasca copilul, evident ca nu este nimic placut sa fi gravida si sa nasti! De unde sa inteleaga o astfel de individa ca, pe langa faptul ca esti mare, te doare spatele, nu te mai poti misca, pui o gramada de kg cu care ai dificultati apoi, mai faci vergituri pe alocuri, sanii nu vor arata ca inainte, etc perioada de sarcina poate fi o experienta atat de minunata, ca este extraordinar sa-ti mangai burtica, sa-i vorbesti copilului, sa-l simti cum misca... Si ele tot asa gandeau, sunt niste 'doamne' si nu trebuie sa treaca prin asta, de fapt toate femeile ar face la fel daca ar avea banii, dar fiindca nu-i au stau si latra la luna .

Culmea este ca adevaratele doamne nu apeleaza la astfel de ocolisuri, pentru ca o doamna este o femeie educata sa inteleaga si sa accepte feminitatea ei pe toate planurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

Draga mea oz.........vreau sa-ti spun doar atat...am facut 2 cezariene ( prima ca asa a vrut doctorul meu, i s-a parut lui ceva, si a doua pt. ca asa am vrut eu) NU SUNT NICI PLINA DE BANI SI NU MA CONSIDER NICI MAI PUTIN FEMEIE daca nu am stat si m-am chinuit cu orele doar de dragul de a naste asa cum a fost lasat de la dumnezeu.

asta e nu iei la mishto dar nici nu le aprobi.......eu nu cred ca doar afirmatia ca "NU AM STAT SA MA CHINUI" faca ca sa fie de la sine inteles ca cele care au nascut normal sunt niste "FRAIERE".

de ce totdeauna de la o simpla intrebare, de la un simplu subiect trebuie atata divagat, contestat si ajuns la vorbe nu putin placute "auzului"? parerea mea este ca ar fi mult mai simplu sa fie dat doar un simplu raspuns si gata.

sper sa nu mi-o iei in nume de rau, dar asta e parerea mea.

cu simpatie

andreea mami lui theo si florin

http://community.webshots.com/user/mamicaluitheo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

quote:
Originally posted by oz


Dragele mele,
indiferent de motivul pentru care ati ales cezariana, aratati putin respect pentru fetele care au nascut sau vor naste natural! este o incercare foarte mare pentru femeie, presupune durere si mult autocontrol, DAR este de cele mai multe ori o experienta minunata cu care aceste fete se mandresc. Si eu am fost mandra de mine, ca am facut fata mult, mult mai bine decat ma asteptam, ca am fost tot timpul in control, ca am ascultat doctorita si am facut exact ce mi-a zis si ca in final am nascut rapid si usor copii cu scor foarte mare. Nu murdariti realizarile cu care noi ne mandrim, chiar daca unele au gemut sau au tipat, este ceva normal si nimanui nu-i pasa de asta in momentul acela. Ati ales cezariana, foarte bine, dar asta nu inseamna ca ati fost mai elegante, mai 'doamne' sau ati suferit mai putin si mai ales nu inseamna ca aveti idee ce inseamna o nastere naturala asa ca nu o criticati.




Scuza-ma dar tu de ce critici cezariana?

Mai intai afirmi "NU CRITICATI" dupa care chiar tu o faci , dar la adresa celor care au facut cezariana. De ce oz?
Ce inseamna de fapt fair play si comunicare si prietenie virtuala?

tot andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Iaca si eu!!!
Nu stiu care sunt riscurile in cazul nasterii prin cezariana, dar la urmatoarea nastere vreau cezariana!!!
Si nu pentru ca mi-e mie frica (desi imi este) dar imi e frica de problemele pe care poate sa le aiba copilul!
Eu stiu ca la cezariana, la o anestezie epidurala, dupa anestezie, in 10 min gata copilul...mai mult dureaza sa te repare pe tine!
David a avut multe probleme de la nasterea naturala (pe care eu o consider acum o proasta alegere) si eu la fel. Nu spun ca dupa ce am nascut nu am putut sta in fund o saptamana, si de abia mergeam pana mi-a scos atele a fost foarte incomod...in timp ce fetele cu cezariana nu aveau treaba! Iar rana s-a vindecat intr-o luna, si in tot timpul asta m-a incomodat destul!

DEci mi-am castigat dreptul la Cezariana la cerere!!!
Sinzi si DAvid

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

quote:
Originally posted by mamicaluitheo

Scuza-ma dar tu de ce critici cezariana?
Mai intai afirmi "NU CRITICATI" dupa care chiar tu o faci , dar la adresa celor care au facut cezariana. De ce oz?
Ce inseamna de fapt fair play si comunicare si prietenie virtuala?



draga mea,
eu atunci cand am criticat, am criticat modul eronat in care este prezentata cezariana si riscurile pe care le presupune. Mi se pare incorect ca o operatie ca aceasta sa fie prezentata ca o excursie la coafor, fara dureri, contraindicatii si riscuri. Nu am criticat persoanele care au ales acest mod de-a naste, ci faptul ca incurajeaza pe altele sa procedeze la fel fara sa le prezinte intregul adevar. Cred ca o viitoare mama are dreptul sa stie EXACT ce alege si sa nu fie influentata de telenovele gen: vai, draga! am fost asa o doamna, cat de eleganta eram...asta spre deosebire de urletele animalice care se auzeau din camera alaturata!

Iti dai seama cat de putine femei (chiar si din cele cu scoala) inteleg riscurile pe care le presupune o operatie? nu demult era o aparatoare inflacarata a cezarienei (care se dadea foarte informata) care aburea ceva despre anestezicele folosite la epidurala, ceva aberant...atat de evident ca habar n-avea despre ce vorbeste . Ca o femeie cu capul pe umeri, crezi ca este corect ca astfel de persoane sa te informeze si sa te influenteze intr-o decizie foarte importanta in viata ta? TU stii exact ce presupune o cezariana??? ca ai ales-o e treaba ta, dar crezi ca esti in masura sa o recomanzi cuiva?? Nu stiu daca imi intelegi punctul de vedere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:

draga mea,
eu atunci cand am criticat, am criticat modul eronat in care este prezentata cezariana si riscurile pe care le presupune. Mi se pare incorect ca o operatie ca aceasta sa fie prezentata ca o excursie la coafor, fara dureri, contraindicatii si riscuri. Nu am criticat persoanele care au ales acest mod de-a naste, ci faptul ca incurajeaza pe altele sa procedeze la fel fara sa le prezinte intregul adevar. Cred ca o viitoare mama are dreptul sa stie EXACT ce alege si sa nu fie influentata de telenovele gen: vai, draga! am fost asa o doamna, cat de eleganta eram...asta spre deosebire de urletele animalice care se auzeau din camera alaturata!



Ii dau dreptate lui 0z. Uu incape indoiala ca un astfel de limbaj este jignitor!

Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanica-mamica spune:

fara sa vreau sa intru in polemica vis-a-vis de aceasta problema , imi dau si eu cu parerea . Indiferent de alegerea pe care o faci , nastere naturala sau cezariana , TE INFORMEZI !!!! Si nasterea are riscuri , si cezariana are ! Exista mamici care dupa cezariana sau refacut in 2-3 zile ( cazul meu fericit ) , si mamici care si la 2 luni dupa cezariana nu se puteau misca din pat . Fiecare isi povesteste experientza , iar cine vrea sa se informeze o face atat despre avantaje cat si despre dezavantaje ! Probabil ca ar fi bine sa vina cineva si sa povesteasca si o cezariana care nu a decurs chiar atat de bine ca o excursie la coafor !
Sanzi-ana , eu am avut anestezie generala si tot la 10 min a iesit copilul .


Roxana & Marc
reclamaMarc-Antonio
www.babiesonline.com/babies/b/bichelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Probabil ar fi si timpul ca cine a vorbit urat sa retracteze.

Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Mergi la inceput