Cezariana la cerere

Cezariana la cerere | Autor: Candy

Link direct la acest mesaj

Fetelor, din cate stiti voi, se fac cezariene la cerere? Am inteles ca majoritatea medicilor sunt impotriva, dar nu stiu daca este vorba despre o optiune personala sau despre o politica a spitalelor.
A facut careva cezariana la cerere si in ce conditii?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simonadinca spune:

Candy, se face cezariana la cerere...Sunt medici care prefera cezariana...si care o recomanda...
Din aceasta cauza am doi doctori...unul prefera cezariana si celalalt nasterea naturala... Eu vreau cezariana! Dar am incredere mai mare in dr. care vrea nastere naturala...Sper sa reusesc sa-l conving...
Bafta!

pupici
simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns thalia spune:

Ai de la mine un MP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Multumesc, Thalia, ti-am raspuns. Problema e ca eu am "piticul" cu cezariana pe care nu mi-l scoate nimeni din cap! In familia mea, toate cezarienele au decurs fara probleme, in timp ce nasterile naturale au fost un dezastru! Sora mea a murit la cateva zile, in urma unui travaliu prelungit, soldat cu hipoxie (neoxigenarea creierului). In urma acestei intamplari nefericite, cand era insarcinata cu mine, mama si-a facut cezariana la cerere, acum 33 de ani! Mi se pare aberant ca in anul de gratie 2004 sa ti se refuze cezariana la cerere, atata vreme cat e optiunea mea personala, si in conditiile in care platesc si asigurari medicale, si spaga! Ei bine, din cate m-am interesat, politica majoritatii spitalelor din RO este sa nu se faca cezariana la cerere decat in cazul unor urgente!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Da, Candy, asa e. Dar sa stii ca in Romania e cazul fericit (gasesti pana la urma medicul care sa-ti faca cezariana chiar daca nu ai indicatie pentru asa ceva). In alte tari nici nu se discuta asta; nasti clar natural. Te baga la cezariana strict doar in cazurile in care este indicata medical (placenta praevia, etc).
Refuzul asta provine si din faptul ca la cezariana costurile spitalului sunt mai mari (este o operatie, totusi). Deci normal, pentru a optimiza costurile, reduc numarul cezarienelor.

Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

eu am obtinut cezariana la cerere acum 7 luni.
fetelor , cele care aveti medici care sunt impotriva cezarienei, nu va lasati amagite cu chestii de genul " las ca mai vedem noi" sau "incercam intai normal si apoi cu cezariana daca nu merge" etc.
Eu am avut un doc care m-a tot aburit pina in sapt 37 cu chestii d-astea, asa ca l-am schimbat fara regrete, in fond era vorba de confortul meu si al copilului, nu ?
Nasterea naturala e foarte traumatizanta pt BB, i se tuguiaza capul, i se incaleca oscioarele craniului, orice intirziere in expulzarea lui ii poate cauza leziuni pe creier ... nu mai vorbesc de durerile mamei ... atunci cind eram internata, nascusem de o zi, ce urlete animalice se auzeau din sala unde bietele fete nasteau "natural".
Asa ca va sfatuiesc din toata inima mai ales tu Candy, care ai avut antecedente in familie, nu mai ezita si alege un medic care sa-ti faca cezariana.
Daca vrei un medic de FOARTE mare incredere care sa fii sigura 100% ca iti face o operatie si buna calitativ si aspectuoasa ( eu mai am acum doar o dungulita roz subtire), ti-l recomand pe doctorul cu care am nascut eu - Dl Dr ANCA Alexandru-Florin de la spitalul Municipal 0722 33 10 10. E un bun profesionist si un om foarte cald cu o rabdare infinita. Ai sa vezi daca il contactezi .





Simona & BB Eugen
http://community.webshots.com/user/simonabb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by SIMONABB

Nasterea naturala e foarte traumatizanta pt BB, i se tuguiaza capul, i se incaleca oscioarele craniului, orice intirziere in expulzarea lui ii poate cauza leziuni pe creier ... nu mai vorbesc de durerile mamei ... atunci cind eram internata, nascusem de o zi, ce urlete animalice se auzeau din sala unde bietele fete nasteau "natural".


Simona & BB Eugen
http://community.webshots.com/user/simonabb



Ei, nici chiar asa, exagerezi! Am nascut natural si nici eu, nici copilul nu ne regasim in cele spuse de tine.
De ce oare adeptele cezarienei simt nevoia sa le compatimeasca pe cele care aleg sa nasca natural? Nu e chiar asa de groaznic, se mai nasc si copii intregi si perfect sanatosi, nasterea naturala nu e deloc traumatizanta pentru copil sau mama daca totul decurge normal!!! Sigur ca se pot intampla si accidente, ca peste tot, dar nu trebuie sa generalizam. Exista si cazuri fericite, si inca multe (majoritatea).
Cat despre cezariana la cerere, mi se pare normal ca dorinta unei femei sa fie respectata, ea este singura in masura sa decida cum va naste, medicii o pot doar sfatui intr-o directie sau alta, insa alegerea ii apartine!

Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Depinde de caz. Eu am vrut naturala, ar fi fost mai bine o cezariana pentru David, si pentru mine, pentru ca s-a nascut cu coronul in jurul gatului si a avut fractura de clavicula!
Dar se fac la cerere, prietena mea avea si ea un pitic cu cezariana si i-a spus de la inceput doctorului ca ea nu naste natural!
Sinzi si David
http://community.webshots.com/user/sinzi_ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_du spune:

Ii dau dreptate Cristinei, desi eu una as prefera cezariana. Recunosc ca o prefer numai din teama pe care o am fata de nastere. Sint scunda si slaba ( am 1.55m si 42 kg) si am bazinul mic, mi-e foarte teama de o nastere naturala. E adevarat insa ca riscuri exista si intr-un caz si in altul. Parerea mea este ca daca o femeie isi doreste cezariana e bine sa fie lasata sa o faca.

Ioana si un bebe mic-mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by SIMONABB
... nu mai vorbesc de durerile mamei ... atunci cind eram internata, nascusem de o zi, ce urlete animalice se auzeau din sala unde bietele fete nasteau "natural".


Simona & BB Eugen
http://community.webshots.com/user/simonabb



Nu-mi iese din cap ce-a zis Simona. Fetelor care ati nascut natural, voi chiar ati urlat ca niste animale??? Eu una - NU , si ma deranjeaza exprimarea asta "plastica"!

Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Cristina, si eu sunt adepta nasterii naturale. Insa cand am fost internata la Municipal sa mi se induca nasterea (nu am nascut atunci, am nascut peste inca 2 saptamani cu cezariana), m-am ingrozit si eu. Cred ca limbajul plastic al Simonei l-as folosi si eu. Nici nu mai spun ce influenta asupra psihicului au gemetele pe care le auzi, ti se taie picioarele. Poate am nimerit noi in conjuncturi nefavorabile. Este posibil sa existe persoane care nasc cu zambetul pe buze. Insa clar exista si personajele amintite de Simona.

Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput