Cezariana la cerere

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanica-mamica spune:

quote:
Originally posted by Anculina

Respect mamicile care au nascut normal, eu insa am facut cezariana la cerere. Elegant, civilizat, m-am dus la spital la ora 16.00, m-au internat, m-au pregatit de operatie,la ora 17.30 eram mamica !



si io la fel !

Roxana & Marc
reclamaMarc-Antonio
www.babiesonline.com/babies/b/bichelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

Eu am mai zis-o si o repet, fiecare face cum il duce capul, cere cezariana sau naste natural, ce nu imi place insa este ca cele care nu au avut curajul sa incerce nasterea naturala incearca sa convinga lumea ca nasterea naturala este ceva animalic, cu urlete si dureri cumplite, ceva dezumanizant si MAI ALES plin de riscuri pentru mama si copil. Asta comparativ cu cezariana la cerere care este atat de eleganta, civilizata, singura alegere umana, fara nici un fel de riscuri, un fel de excursie la coafor. Aceste mamici prefera sa treaca cu vederea zilele cand nu se puteau misca din pat, durerile de la operatie, faptul ca au stat rastignite asteptand sa isi faca mila vreo asistenta sa le schimbe tamponul sau sa le puna tzucalul sa se usureze, toate acestea facand parte din tratamentul elegant si de 'doamne' pe care l-au ales.
Dragele mele,
indiferent de motivul pentru care ati ales cezariana, aratati putin respect pentru fetele care au nascut sau vor naste natural! este o incercare foarte mare pentru femeie, presupune durere si mult autocontrol, DAR este de cele mai multe ori o experienta minunata cu care aceste fete se mandresc. Si eu am fost mandra de mine, ca am facut fata mult, mult mai bine decat ma asteptam, ca am fost tot timpul in control, ca am ascultat doctorita si am facut exact ce mi-a zis si ca in final am nascut rapid si usor copii cu scor foarte mare. Nu murdariti realizarile cu care noi ne mandrim, chiar daca unele au gemut sau au tipat, este ceva normal si nimanui nu-i pasa de asta in momentul acela. Ati ales cezariana, foarte bine, dar asta nu inseamna ca ati fost mai elegante, mai 'doamne' sau ati suferit mai putin si mai ales nu inseamna ca aveti idee ce inseamna o nastere naturala asa ca nu o criticati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanica-mamica spune:

Draga Oz , te rog sa nu generalizezi ! Am mai spus-o si o repet - va admir pt ca ati nascut natural . Mie una mi-a fost frica , si am ales cezariana , nu neaparat ca sa fiu o "doamna" cu ghilimelele de rigoare , cu care simt ca ne iei la misto ! Eu una m-am refacut excelent , si chiar nu a fost nevoie sa ma milogesc de asistente sa imi schimbe tamponul sau ca sa imi fac nevoile , depinde de la caz la caz . Cine poate spune ca nasterea este ceva "dezumanizant" ????? Doamne iarta-ma ! La fel te rog si eu sa arati putin respect pt acest "doamne" care dintr-un motiv sau altul au ales cezariana , fapt care nu le face mai putin MAME !!!!

Roxana & Marc
reclamaMarc-Antonio
www.babiesonline.com/babies/b/bichelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by roxanica-mamica
[ Cine poate spune ca nasterea este ceva "dezumanizant" ????? Doamne iarta-ma !

Roxana & Marc
reclamaMarc-Antonio
www.babiesonline.com/babies/b/bichelu





Totul a plecat de la observatia mea in legatura cu "urletele animalice" ale anumitor mame care nasc natural. Pai asa ceva nu-i "dezumanizant" ? Pe pagina 1 a acestui subiect am gasit aceasta caracterizare si nu mi-a placut deloc, vad in ea lipsa de respect la adresa nasterii normale, dar se pare ca asa vorbesc unii despre semenii lor si n-ai ce le face.

Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanica-mamica spune:

Nici eu nu sunt de acord cu aceasta caracterizare . Fiecare se exteriorizeaza asa cum poate si asa cum ii e mai bine .

Roxana & Marc
reclamaMarc-Antonio
www.babiesonline.com/babies/b/bichelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Nimic, dar absolut Nimic nu mi se pare mai absurd decat o "cezariana la cerere"!!!!!!!!!!!
Este ca si cum ai cere sa te opereze cineva la vezica biliara, si eventual sa ti-o si scoata, doar asa de amorul artei.
O femeie sanatoasa poata sa nasca normal.
Este pacat sa apelati la aceasta metoda super invaziva si super traumatizanta (nu neaparat pentru psihicul vostru dar in special pentru corp) atunci cand exista alternative cu adevarat NORMALE SI SANATOASE.
Fetelor care optati pentru cezariana informati-va inainte de toate in ce consta aceasta interventie chirurgicala majora. Aflati care este intregul proces: cate straturi se taie pana a ajunge la copil, cate straturi trebuiesc apoi cususte la loc. Aflati ce RISCURI implica cezariana!!! Atat pentru voi cat si pentru bebelusul vostru care, printre alte traume legate de o nastere "anormala", va fi primul care va suferi intr-un fel sau altul efectele anesteziei.
Cautati sa va informati foarte bine inainte de a milita pentru cezariana la cerere.
Legislatia in Romania, ca si in toata lumea de altfel cere sa se recurga la aceasta operatie NUMAI in caz de necesitate. Si, in ciuda aparenetelor, chestiunea este bazata pe studii documentate foarte bine.
De ce??? De frica??? De ce nu incercati sa reduceti aceasta frica de o nastere normala (care intre noi fie vorba nu degeaba se numeste normala) si sa intelegeti ca aveti mai multe motive sa va temeti de operatie. Recuperarea de dupa si precuatiile de care trebuie sa tineti cont, nu sunt chiar floare la ureche.
Incercati sa luati in considerare ce v-am scris.
Stima voastra cu privire la propria persoana va atinge cote inimaginabile dupa o nastere normala!!
Bafta multa - indiferent de optiunea finala!!

Oana Melinte-Moraru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samurai-lady spune:

Eu l-am nascut pe Kenta natural,insa nu as putea spune ca a fost o nastere 100% naturala.Si acum ma apuca fiorii cand ma gandesc la
ce se putea intampla daca se bloca capul bebeului in bazin.Insa bebe
a fost baiat bun si a iesit rapid,dupa ce pe mami s-au urkat doua asistente mai vanjoase.Plus ca mami si-a pus la bataie si uterul,care se putea duce(a se citi exploda)de la apasare si in 10 min bye-bye.

A doua nastere o sa fie neaparat prin cezariana.Sunt dispusa sa ma supun eu unei operatii,decat sa nenorocesc un bebe daca ceva nu merge bine in timpul nasterii.Poate sunt eu mai prapastioasa,dar nu ma mai aventurez data viitoare.

Putere si bebei sanatoshi si mancacioshi



Samurai-lady si bb Ken

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Samurai-lady" target="_blank">Pagina personala DC

Web-poze Kenutz

www.desprecopii.com/info.asp?id=486" target="_blank">Cum a venit pe lume Samurash bebe




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

quote:
Originally posted by Anculina

Respect mamicile care au nascut normal, eu insa am facut cezariana la cerere. Elegant, civilizat, m-am dus la spital la ora 16.00, m-au internat, m-au pregatit de operatie,la ora 17.30 eram mamica ! La sfarsitul lui mai, la Municipal. Daca vreti detalii, trimiteti-mi un mesaj privat si va dau toate detaliile. Succes!



Dupa 13 ore de travaliu, contractii maxime, dilatatie 1cm mi s-a facut cezariana de urgenta. Nu mi s-a parut delok "eleganta" ...si nici cea mai "civilizata" chestie :-) Pot sa spun cu mina pe inima ca nasterea naturala mi se pare muuuult mai putin dureroasa decat cea prin cezariana...in doua zile fac o luna de la eveniment si tot nu ma simt ok:( Aveti grija mare la operatie si ascultati si care sunt riscurile. Am fost la dr. ...totul e OK inauntru atata ca musculatura se reface greu tare. Nu vreti sa fiti in situatia mea cu bebe acasa si pe jumanate invalida:-(

Nastere usoara oricum ati alege s-o faceti.

"Īn afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Eu am vrut cezariana de frica.Medicii au spus da pt 40%, nu restul.Am ales 40% de frica.Eram programata marti la cezariana, dar s-a intamplat ca vineri dimineata sa ma apuce durerile si sa nasc natural.Nu zic ca nu m-a durut(depinde de modul in care fiecare persoana suporta durerea), am facut epidurala, dar de la prima durere pana la nasterea propriu zisa au fost doar 3 ore!!M-a ajutat Dumnezeu, si eu si bebe suntem bine, dar sincera sa fiu nu stiu daca pot recomanda cuiva:cezariana sau naturala.Avem organisme diferite, percep lucurile diferit, asa ca cel mai bine e ca fiecare sa decida cum crede de cuviinta.Sanatate multa multa!

'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.'

http://www.unet.univie.ac.at/~a0209879/botez.html

http://community.webshots.com/user/babee11
Iubi si Phillip (6.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

na ca mi-a sarit si mie tandara..adicatalea cele care au nascut natural(si eu ma numar printre ele,fara a dori sa-mi ridic statuie pentru asta,am avut o nastere extrem de grea)sint niste ??Unele cuvinte pot suna al naibii de jignitor,zau asa.Nu e prima oara cind citesc pe acest forum tot felul de "stampile" de genul asta,ca o cezariana ar fi "civilizat" ,"elegant"..pai stati asa mai fetelor,mergem sa nastem sau la serata muzicala???

Elena si pisicutza Amelie
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/rayuela12000/my_photos

Mergi la inceput