Cezariana la cerere

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

...deci urlete animalice, foarte frumos! Mi se pare lipsita de tact si chiar jignitoare o astfel de afirmatie pe un forum unde intra si femei care au nascut natural. Exista mai multe feluri de a spune acelasi lucru, dar stilul acesta e departe de a fi eufemistic. La urma urmei suntem oameni!
Recunosc ca n-am nascut razand, dar in nici un caz n-am urlat in ultimul hal, si ceea ce ma enerveaza mai mult sunt aceste generalizari nefondate de genul - bietele femei care nasc natural ajung din om -neom, nasterea naturala e ceva traumatizant, e pur si simplu un cosmar! Din pacate, toate afirmatiile acestea le-am gasit de-a lungul timpului pe forum de fiecare data cand aparea o discutie despre nasterea naturala vs. cezariana.

Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oLo spune:

Eu cand am nascut prima oara, ma asteptam sa ma apuce urletele.. Si nika dom'le, ba mai mult, imi venea sa rad ca-mi dadusera aia sa respir gaz hilariant care cica calmeaza durerile.
Eh, am scos si eu niste mieunaruri acolo(tot 'urlete' animalice sunt, nu) ca sa nu zica numea ca-s 'nesimtzita'..
A doua oara, nici macar de asta n-am avut timp!

Nu sunt de loc de acord cu parerea doamnei SimonaBB. Copii mei nu sunt de loc traumatizatzi, si nici Oblio nu au fost. Nasterea naturala e un proces normal, care ajuta copilul sa se adapteze la lumea asta. Cred ca din contra, nasterea prin cezariana poate fi (uneori) mai traumatizanta pt bb. Dar asta-i alta poveste. Asa ca doamnele care prefera cezariana, v-as ruga sa fiti mai putin categorice in afirmatiile si 'insultele' adresate femeilor de rand.



Mihaela
Anaïs & Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanak spune:

Si eu sunt adepta nasterii naturale (daca totul e dpdv medical in regula). Inainte sa nasc cu vreo trei saptamani eram si eu cu ideea ca numai cezariana vreau si sa nu aud de nastere naturala.Nu ma puteam imagina stand intr-o sala de spital si tipand de mama mama, cu sotul si cu prietena langa mine. Medicul meu deja se pregatise ptr. cezariana si cand a inceput sa-mi descrie procedura i-am zis sa uite, ca voi naste normal. Multumesc lui D-zeu ca mi-a dat atata minte in ceasul al 12-lea incat m-am hotarat sa nasc natural si nu am avut nici un fel de probleme. Nu-mi aduc aminte sa fi urlat ca un animal sau mai stiu eu ce. Bun, nu e ca la plimbare, dar totul mi s-a parut normal. Ce, pe vremuri cand nasteau femeile acasa, fara asistenta medicala, cum era,... nu aveau si ele dureri si nu cred sa fi ramas vreuna cu sechele sau sa fie neom dupa aceea. Capul tuguiat al copilului isi revine dupa cateva zile, iar accidente de genul clavicula rupta, sau oscioare scrantite se pot intampla mereu, chiar si dupa nastere. Pentru mine nasterea naturala, reprezinta transformarea din femeie in mama (printre multe altele), legatura care se face intre tine si copil in momentul nasterii nu o mai poate rupe nimeni. imi aduc aminte ca la doua secunde dupa ce am nascut si am avut-o pe Lucia in brate, imi venea sa sar pe pereti de bucurie, fericire, implinire. Nu ma credeam niciodata in stare sa am o senzatie sufleteaca mai frumoasa, parca mi se umpluse sufletul de flori, iar in stomac parca aveam numai fluturi. A fost superb si nu regret niciodata ca m-am hotarat sa nasc natural. Bine-inteles, mi se pare normal ca daca sunt antecedente in familie, iar medicul e de acord sa faca cezariana pentru evitarea unor riscuri medicale ptr. mama si copil. Ce nu as putea eu sa fac ar fi sa stau intr-o sala de travaliu cu inca o viitoare mamica in dureri. Nu cred ca as putea-o suporta. Acum cateva luni am asistat cand l-a nascut prietena mea pe baietelul ei (care mi-e fin si-s tare mandra de gandacelul asta). la inceput a urlat si ea de mama mama si cand am intrebat-o de ce urla mi-a zis ca asa a auzit ea ca se face, la care si eu si sora ei eram pe jos de ras. Dupa o vreme iarasi a apuca-o urlatul si mi-a zis ca o doare spatele. Pai ce, daca pe jumatate din vecini ii doare spatele si urla asa, pai cine mai doarme in oras,.... Dupa ce a nascut natural, era si ea intr-o stare de fericire, euforie de nedescris si chiar a recunoscut ca nu-i totul chiar asa de inspaimantator. Asa ca fetelor, inarmativa cu casete, cd-uri cu muzica preferata pe care sa topaiti pe acolo, cu sotul sau cu prietenul de mana si curaj, ca nici un bebelus nu a ramas inauntru pana acuma, toti au vazut lumina zilei. Si va mai dau un sfat, nu va lasati intimidate de asistente sau moase, cand nasteti, voi sunteti reginele si voi spuneti ce va face bine si ce nu. Daca vreti sa nasteti pe pereti, ca asa va e mai comod, nu are moasa decat sa se urce si ea pe perete. Eu asa m-am simtit atunic, ca o regina, toata lumea facea orice ca sa-mi fie mie bine.
Sa aveti o nastere usoara, oricare ar fi metoda, chiar daca eu v-o recomand pe cea naturala. Ganditi-va la sentimentul de dupa ce nasteti. Nu cred ca exista ceva mai frumos. Si mai ganditi-va ca atunci ii puteti spune sotului toate cuvintele si expresiile mai neprietenoase care va vin in cap ca sigur nu o sa se supere (glumeam doar).
Va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

hei, hei, hei, ce-i cu inversunarea asta?
Din punctul meu de vedere oricare dintre variante este absolut OK.. Nasterea naturala trebuie incurajata insa in acelasi timp cezariana la cerere mi se pare o optiune la fel de civilizata. Sunt sigura ca si dupa cezariana si dupa nasterea naturala iti iubesti copilasul la fel de mult si ai aceleasi sentimente de fericire.
Important e ca mamica si bebeul sa fie sanatosi

Eliza - 20 saptamani
DPN 24 noiembrie - Dr. Anca - Municipal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Si eu eram pregatita si repetesem acasa (glumesc desigur) urletele animalice...dar cand am nascut nu am mai avut puterea sa le mai rostesc. Si singurele "urlete" erau ale micutilor care isi cereau drepturile la san!!!
Sinzi si David
http://community.webshots.com/user/sinzi_ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by Eliza5

hei, hei, hei, ce-i cu inversunarea asta?
Din punctul meu de vedere oricare dintre variante este absolut OK.. Nasterea naturala trebuie incurajata insa in acelasi timp cezariana la cerere mi se pare o optiune la fel de civilizata. Sunt sigura ca si dupa cezariana si dupa nasterea naturala iti iubesti copilasul la fel de mult si ai aceleasi sentimente de fericire.
Important e ca mamica si bebeul sa fie sanatosi

Eliza - 20 saptamani
DPN 24 noiembrie - Dr. Anca - Municipal



De data asta nu-i vorba de eterna disputa intre adeptele nasterii naturale si cele ale cezarienei. In ceea ce ma priveste, cred ca legatura mama-copil e la fel de stransa in ambele cazuri si tine mai degraba de cele 9 luni, nu de momentul si felul nasterii. M-am "inversunat" din cauza unei afirmatii conform careia la o nastere naturala se aud "urlete animalice". E pacat sa se creeze chiar pe forum prejudecati legate de nasterea naturala. De fapt durerile nu sunt chiar asa de mari chiar si fara epidurala si fiecare mama se exteriorizeaza mai mult sau mai putin, dupa cat este de rezistenta la durere. Oricum, comparatia mi se pare deplasata. Nu-mi place cum suna, si in plus nici nu reflecta realitatea. Respect parerile celorlalti atata timp cat sunt formulate civilizat, chiar daca uneori am pareri opuse.

Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Eu am nascut tot natural, fara anestezie epidurala, n-a fost traumatizant, a fost insa greu. Copilul n-a parut nici el trumatizat, capul era usor lunguiet, dar s-a rotunjit. Cat despre urlete animalice la mine n-au fost.


Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Respect mamicile care au nascut normal, eu insa am facut cezariana la cerere. Elegant, civilizat, m-am dus la spital la ora 16.00, m-au internat, m-au pregatit de operatie,la ora 17.30 eram mamica ! La sfarsitul lui mai, la Municipal. Daca vreti detalii, trimiteti-mi un mesaj privat si va dau toate detaliile. Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Eu nu stiu de ce va simtiti lezate. Nimeni nu a spus ca ati urlat voi. Va felicit pentru asta. Dar nu vad de ce sa ascundem aceste lucruri. Sau poate am eu probleme cu auzul si n-am auzit bine??!!...
Repet, poate nu s-a inteles: in sala de nastere se manifesta fiecare cum doreste. Este posibil sa nimeresti persoane care nu se pot abtine de la asa ceva. Inarmati-va cu rabdare si curaj. Fetele v-au convins ca nasterea normala, chiar si fara anestezie, nu doare asa de rau. In fond este nasterea este un eveniment atat de important, incat nimic din jur nu mai conteaza...si incepand din acea zi speciala, ziua nasterii primului copil, invatam sa iubim cum n-am mai iubit niciodata in viata...e un sentiment unic...

Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by Adina Iulia

Eu nu stiu de ce va simtiti lezate. Nimeni nu a spus ca ati urlat voi. Va felicit pentru asta. Dar nu vad de ce sa ascundem aceste lucruri. Sau poate am eu probleme cu auzul si n-am auzit bine??!!...
Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004



E urat, chiar foarte urat sa spui despre o femeie care naste ca urla ca un animal si, in general, despre oricine ar fi vorba, astfel de descrieri ar trebui evitate din bun simt. Formularea "urlete animalice" este brutala si jignitoare, ma rog, asa cred eu, si probabil mai sunt si altii care gandesc la fel ca mine. Puteati sa spuneti ca ati auzit tipete, gemete, era cu totul altceva si ati fi transmis si mesajul privitor la chinurile infernale ale nasterii, numai ca intr-un mod civilizat. Si, trebuie s-o spun, o parere despre nastere nu ti-o formezi ascultand la usa sau prin perete. Oricum, subiectul asta n-are legatura cu cezariana la cerere, e evident ca discutia a degenerat asa ca eu propun s-o lasam balta si pe viitor sa avem mai multa grija ce limbaj folosim.

Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Mergi la inceput