Oligospermie (18) - putini, da' (ne)buni !

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luli spune:

Tabitha mama, tripleti?????

Behind every love is a great story

Luli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Buna seara!
Poate ma mai tineti minte.....eu sunt cea al carui sot avea acum 3 ani spermograma cu 1,2 mil./ ml...
Am intrat sa va urez un an nou fericit si cat mai repede cate un bebe sau mai multi ca sigur se poate daca exista speranta!

Si am mai intrat sa va anunt ca pe 01.01.2006 la ora 10,15 min. s-a nascut DIANA! Nastere naturala...la ora 9 s-a rupt apa,la 9,45 intram pe poarta spitalului! La 10,15 gata
Asta dupa ce aveam indicatie certa pentru cezariana (miopie forte -15 dioptrii !!!).....plus prima nastere dupa 35 de ani,plus tratament pentru infertilitate...Dar am ajuns la spital cu dilatatie maxima...si in doi timpi si trei miscari am terminat nici n-am apucat sa-mi dau seama ce si cum!
Sistem turbo...vorba unei verisoare!
Am primit indicatie ca pe urmatorul sa-l fac acasa!!!
Asta v-am spus-o ca sa vedeti cum se contrazice medicina,vorba doctoritei (de garda...).Si sa nu incetati sa sperati...

Inca odata toate cele bune,sper ca apareti cat mai curand la mamici...



MONI si DIANA (01.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Monicutza Doamne ajuta!
Eu sunt nascuta pe 30 decembrie, ca tare eram dornica sa incep anul iesita din gaoace , asa ca o inteleg pe Dienutza de ce era asa grabita la inceput de an.....
Poate ne spui toata povestea pana la testul pozitiv de sarcina, ca noi aici nu reusim sa trecem de corijenta...............

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

Iuli draga: nici chiar tripleti, vroiam sa zic ca voi fi "foarte" insarcinata. Cu cati, Dumnezeu va decide.
Monica: felicitari, sa-ti traiasca bebelul. Asteptam povestea, nu uita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Mersi de felicitari si pentru ca sunt in criza de timp...printre plansete,alaptat,scutece...plus lipsa de somn am dat copy la ce am scris cand eram in luna a cincea...
Cam asta ar fi povestea:

Scriu pentru cele a caror soti sufera de oligospermie.
Eu sunt insarcinata in 5 luni, dupa ce in 2002 sotul meu era diagnosticat cu astenooligospermie: 1,2 mil./ml si 55% mobilitate.in 2002.
Dupa ce i-am dat vit.E si laptisor de matca(dupa ureche...)a ajuns la 6,5 mil/ml.
Tratamentul cu pregnyl si ginseng prescris de un urolog din Arad nu a facut decat sa scada mobilitatea la 15%, dar s-a redresat dupa intreruperea lui.
In disperare am mers la Timisoara la prof.Munteanu unde analiza era 10 mil./ml, mobilitate 30-50%, calitate normala.Dupa ce am facut si eu laparoscopie pentru investigatii am urmat tratamentul de trei luni pentru endometrioza (erau doar cateva focare si le-a si curatat pe toate).
In acest timp sotul meu a urmat reteta de la prof.Munteanu:
VITAMINA E FORTE una/zi o saptamana
LAPTISOR DE MATCA 1000 una/zi saptamana urmatoare si tot asa timp de trei luni
TINCTURA DE BRANCA URSULUI 3 lingurite pe zi
DUPA TREI LUNI ANALIZA ERA 56 MILIOANE / mil., mibilitate 30-50%, calitate normala(85% normali).
PANA SI DOCTORUL A RAMAS CA LA DENTIST!!!
A zis sa incerc o luna si apoi sa vin la control daca nu raman gravida.Asta era in iulie 2004.
Bineinteles ca nu am ramas imediat, dar am continuat tratamentul sotului pana in decembrie, cand eram deja terminata psihic (si financiar ca o sticluta de branca ursului costa 70000 lei si tinea 3-4 zile).Au urmat cateva luni de stres intens, mi s-a inchis firma unde lucram contabila si eram in cautarea unui loc de munca.De la 1 mai m-am angajat la o noua firma si pe data de 2 mai 2005 aveam in mana un test de sarcina cu doua liniute, una roz foarte deschis!!!!!Dar erau doua!!!!Si cica nu ramai de la stres!!!!
Ce sa va mai povestesc ca eram sigura ca voi ramane, imi urmaream in fiecare luna ovulatia, eram sigura ca am (ciclu 27-28 zile, sani umflati inainte cu o saptamana, temperatura urca cu 0.2-0.3 grade etc.) N-am mai fost la dr.Munteanu ca eram cam leftera si m-am gandit sa merg in cartier in Arad la o doctorita, ca nu fusesem de jumatate de an.Asta era cu o luna inainte de eveniment, deci prin martie, aprilie.Tampita, dupa ce i-am spus istoricul a zis ca precis nu am ovulatie ca diferenta de 0,2-0,3 grade e prea mica!!! Atunci m-am enervat si am dat 2 milioane pe analizele hormonale LH,FSH,PROLACTINA, ESTRADIOL, PROGESTERON care au iesit foarte bine, mai putin prolactina usor marita, dar ma gandeam ca-i de la stres, dupa cate am citit.
Si chiar in luna aceea am ramas insarcinata!!!
De aceea va recomand sa mergeti la un doctor bun, nu va luati dupa toti prostii si evitati tratamentele hormonale mai ales la soti.Ar fi bine si sa manance mai naturist, sa nu bea, sa nu fumeze etc.Sotul meu nu fumeaza, mai bea cate-o bere sau chiar tuica cateodata, nu l-am putut face sa renunte la coca-cola,plus ca bea cafea.In schimb consuma legume, ciorbe si n-am mai folosit vegeta sau alte chimicale la gatit.
Si apropo, acum are 45 de ani, eu am 35 de ani!
Va doresc la toate un asa noroc si sa ne intalnim pe forum la mamici.
In plus sa aveti un sot cu rabdare infinita...Cunosc cazuri cand au luat tratament cateva zile si s-au lasat...
Deci bafta!!!



Inca odata spor la bebelusi!
Plec sa trag un pui de somn pana doarme printesa...
Va pup!







MONI si DIANA (01.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia ramona spune:

Bine v-am regasit dragi oligospermisti.

Vad ca miscarea e destul de slaba pe aici, fiecare cu treburi si probleme.

Greu, nici nu pot sa-ti spun ce probleme avem noi de vreo jumatate de an incoace si ma gandeam ca sigur de la stresul asta nu raman si, ca sa fiu sincera, ca ma bate Dumnezeu, uneori ma gandeam ca mai bine nu raman acum, ca nu stiu cand se vor rezolva lucrurile si mi-e nu-mi place nesiguranta asta, dar uite ca Dumnezeu a avut alt plan. Acum stiu ca indiferent ce va fi trebuie sa fiu calma, desi nu e tot timpul posibil, ca bb trebuie sa fie bine si asa mai departe.
Nu problemele din viata ne fac oameni ci felul in care trecem peste ele.

Monica felicitari pt bb. Sa creasca mare si voinica.

Sunt alaturi de voi in continuare, chiar daca in umbra.

Noi suntem bine, nu am probleme, doar mici intepaturi din cand in cand. Saptamana viitoare merg la un nou control.

si nu va pierdeti optimismul specific voua.

7+

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greuceanu spune:

Monica: dupa cele citite am ramas si eu cam ca la dentist.Bravo,Felicitari,si iti multumim ca te mai gandesti la noi cei care n-am reusit sa trecem (inca) de partea invingatorilor.
Ramonica: Bine ca mai treci pe la noi.Cei ce ati reusit, ne faceti pe noi ceilalti sa nu depunem armele.
Cine imi poate da niste relatii despre dr.Marinescu?(culeg informatii deocamdata).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns barbye spune:

Bine v-am gasit dragi mei, vesti nu am ...si nici nu cred ca o sa am cat de curand, poate daca imi gasesc amant(doritor de o insamantare naturala).Tribulusul(tratamentul lui) zace pe biblioteca prafuit, de cate ori am sters praful l-am ocolit.Totii prietenii nostri intreaba; Voi cand faceti un copil?De parca l-am face la comanda.
Au inceput deja sa ma streseze intrebarile astea,uneori le raspund cu putina ura,de parca nu as dori. In casa nimeni nu mai aduce vorba ,poate ca m-am lasat invinsa, dar singura nu il pot face,nu mai am putere sa lupt, sa fac totul la comanda. L-am lasat in pace, poate isi va da seama singur, ca ii lipseste ceva........Dar sper sa-si dea seama repede, ptr ca timpul nu sta in loc.
Monica, Felicitari!! Felicitari! masca am ramas si eu, cred ca la toti ne-ai dat cate o speranta....
Va pupic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peterpan spune:

barbye draga, ma inscriu eu pe lista ta de donatori...naturali. Vin si cu pedigree-ul la mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

barbye: si sotul meu a avut o perioada in care era reticent la tot. L-am lasat asa un timp, dupa care i-am explicat clar ca viata mea fara un copil nu este implinita. Si ca daca ma iubeste, va fi de acord sa facem tot posibilul sa avem un copil. L-am convins si am facut ICSI (din pacate nereusit), iar acum a fost de acord sa fac IAD. Daca te iubeste, sotul tau va face astfel incat sa aveti un copil.

peterpan: frumos gest din partea ta. Mai sunt locuri in carnetelul tau?

Mergi la inceput