Cum va pedepsiti copii?

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

SORANA ce sa iti zic ca fiica-mea la doar doi ani si aproape 9 luni mi-a zis deja "SUNT SUPALATA PE TINE!" chiar zilele trecute,dupa o "disputa" intre noi.Asta dupa ce s-a mai calmat din "crizuta" de nervi,dar avea asa o moaca suparata si serioasa cand mi-a zis-o ,de era sa ma bufneasca rasul.
Vestea cea mare e ca azi a mers prima zi la gradinita,nu a plans deloc,nici vorba Am mai fost pe-acolo la 10,30 la "festivitatea" de deschidere si tot ok era,ba chiar suspect de cuminte Poate se pastreaza pentru acasa ... Sunt curioasa daca va fi tot asa cuminte pana merg dupa ea pe la 15,30 -16 ... dar inclin sa cred ca da.

MONI SI www.dropshots.com/DIA1#date/2008" target="_blank">DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=44e27bc599b84137e848b4" target="_blank"> PRIMII DOI ANI
"Scrie ca sa nu pierzi florile gandului tau, pe care, altfel le ia vantul !"- N. Iorga

www.versuri-si-creatii.ro/poezii/e/serghei-esenin-7zuduho/focul-vanat-7zudpho.html" target="_blank"> www.youtube.com/watch?v=weJ4a5cKGZ4" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Sunteti tare simpatce..am citit in "diagonala"....
Si eu il pedepsesc pe Codrin...merge chesti acu inchis la el in camera...Da e destul de greu..pentru ca nu sta decat daca ii scot clanta de la usa...da cand ma gandesc ca o sa schimbam curand usile nu stiu ce fac...
Oricum el urla in camera si trage tot jos de pe pat...si eu plang in bucatarie...cand se linisteste...dureaza cam cat fumez o tigara tot circul..da mie mi se pare o vesnicie...ma duc ma spal pe fatza sa nu ma vada plansa...intru la el..el se aseaza pe pat eu pe fotoliu si discutam ce s-a intamplat..si totul e super ok in final ca il tine cumintenia cam o saptamana>uneori mai mult alteori mai putin.Dar dupa o pedeaspa dinasta e foarte cuminte. Nu auzi de la el decat "da", "am inteles", "te rog frumos"(ca mor cand il aud VREAU), "multumesc"....
Dar mi se rupe sufletul cand il pedepsesc...
Mai are si pedepse de genul:nu mananci nu primesti desert, nu-ti strangi jucariile, nu le mai vezi..dar astea sunt fara circ...

Sorana 30+ si Codrin 3 ani
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[Despre Codrin]
Poate va place poza mea...www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese cu stil si farmec&page=3" target="_blank">sunt...lo1.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Citat:
citat din mesajul lui monica70

SORANA ce sa iti zic ca fiica-mea la doar doi ani si aproape 9 luni mi-a zis deja "SUNT SUPALATA PE TINE!" chiar zilele trecute,dupa o "disputa" intre noi.Asta dupa ce s-a mai calmat din "crizuta" de nervi,dar avea asa o moaca suparata si serioasa cand mi-a zis-o ,de era sa ma bufneasca rasul.
Vestea cea mare e ca azi a mers prima zi la gradinita,nu a plans deloc,nici vorba Am mai fost pe-acolo la 10,30 la "festivitatea" de deschidere si tot ok era,ba chiar suspect de cuminte Poate se pastreaza pentru acasa ... Sunt curioasa daca va fi tot asa cuminte pana merg dupa ea pe la 15,30 -16 ... dar inclin sa cred ca da.

MONI SI www.dropshots.com/DIA1#date/2008" target="_blank">DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=44e27bc599b84137e848b4" target="_blank"> PRIMII DOI ANI
"Scrie ca sa nu pierzi florile gandului tau, pe care, altfel le ia vantul !"- N. Iorga

www.versuri-si-creatii.ro/poezii/e/serghei-esenin-7zuduho/focul-vanat-7zudpho.html" target="_blank"> www.youtube.com/watch?v=weJ4a5cKGZ4" target="_blank">


Aaaa noi avem vocabular bogat. Fi-mea zice si "da' tu nu ma lasi sa fac nimic" "nu mai vorbesc cu tine" (dupa care se duce la ea in camera si tranteste usa), "nu intra la mine in camera, e CAMERA MEA", "m-am suparat pe tine" "azi ma culc cu tati ca pe tine sunt suparata" si de-astea
Ba chiar si "esti o mama rea" cand n-am lasat-o sa iasa in strada sa se joace "ascunselea" cu copii prin parcare, printre masini , dupa "dar eu de ce n-am voie?".

Lorellay tiza mea - Codrin isi strange jucariile? Monica si acum la 6 ani mai are momente cand n-are chef "sunt obosita, mami, am muncit toata ziua si tu ma pui sa strang jucariile?"

Sorana si Monica (5 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

fetelor va iubesc, ma simteam extrem de marginalizata ca nu o agreez pe supernanny - de atatea ori am primit-o peste bot ca nu-i urmez sfaturile si nu-i aplic metodele incat am inceput sa cred ca sunt singura pe lume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Patou nu esti singura!
Supernanny da lectii de dresaj. Daca asta vrem, sunt foarte bune si profesional alcatuite. Conditioneaza cu succes pe perioada copilariei. La maturitate s-ar putea sa mai apara probleme, da' atunci nu mai e responsabilitatea parintelui, nu?

Gazzella o sa caut cartea. Multumesc pentru recomandare

Copii sunt colerici, urla, zbiara, ne inebunesc... dar nu fiindca asa sunt ei, ci fiindca i-am influentat, le-am transmis starea noastra de agitatie si problemele subconstiente pe care de multe ori nici macar nu ni le banuim... Nu vorbesc din carti, vorbesc din experienta mea personala. Fetita mea cea mare se incadreaza cu brio in descrierea de mai sus si de o vreme am inteles si de ce. Asa cum am inteles de ce surioara ei mai mica nu e deloc asa. Din fericire m-am trezit la timp. D-asta scriam cu cateva pagini in urma despre parintii conditionati la vremea lor si lungul lant al conditionarilor. Dar se pare ca nu a parut interesant ce am scris acolo... speram sa va dea macar putin de gandit. Dar poate ca asa e, nu poti vedea daca nu ai ajuns acolo...


Edit: doar ca sa adaug ca nu gasesc vina nimanui, e doar o stare de fapt. Dar se poate schimba, odata ce e scoasa la lumina.

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amoga spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionica

Fetelor,

am o rugaminte la voi, schimbati titlul subiectului.


Adevaru-i ca nici mie nu-mi suna prea bine... La prima vedere am crezut ca initiatoarea firului a uitat o virgulita (undeva printre penultimul si ultimul cuvint), si eram pe punctu' sa propun mutarea la o nou infiintata sectiune "Parintii intreaba, copiii raspund". Da' dupa ce-am cetit fo' doua pagini mi-am dat seama ca nu e deloc vorba despre ce pedepse isi auto-aplica vinovatii fara vina (aka "the kids"), asa c-amu' mi-s in dubiu...


Citat:
citat din mesajul lui ionica
e chiar aiurea " cum va pedepsiti copii",cred ca ar suna mai bine cum va educati copiii ,
sau cat de mult va ocupati de copii.


Si mai bine: "Cum? Va pedepsiti copiii?" -- un titlu ce macar ar sugera nitel cam care ar trebui sa fie raspunsul normal in zilele secolului XXI. (Stiu, stiu -- "normal" pentru fanii Supernanny se defineste al'fel... Da' eu ma gindeam la ce inseamna "normal" pentru niste oameni normali, totusi :-).)


A.M.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Mie personal "supernanny" mi-a creat impresia de "facatura".
Am vazut putine emisiuni, cred ca 2-3.
Erau copii mari (7-10 ani) care se comportau ca niste copii de 2-3 ... Dupa parerea mea (strict emisiunile vazute de mine) erau ... retardati. Daca copilul meu de 6 ani ar face ca aia eu m-as gandi serios la un consult psihiatric ... Si nu cred ca rezolvi intr-o saptamana ....
Oricum daca totusi ma insel si sunt cazuri "pe bune" ma intreb si eu cum au ajuns acolo. Copilul ala, acum de 9-10 ani, era cuminte acum 2-3-6 ani? A fost intotdeauna asa?


Sorana si Monica (5 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

Citat:
citat din mesajul lui sorana

Daca copilul meu de 6 ani ar face ca aia eu m-as gandi serios la un consult psihiatric ...



pt cine?


Parent like there's no tomorrow!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorellay

Sunteti tare simpatce..am citit in "diagonala"....
Si eu il pedepsesc pe Codrin...merge chesti acu inchis la el in camera...Da e destul de greu..pentru ca nu sta decat daca ii scot clanta de la usa...da cand ma gandesc ca o sa schimbam curand usile nu stiu ce fac...
Oricum el urla in camera si trage tot jos de pe pat...si eu plang in bucatarie...cand se linisteste...dureaza cam cat fumez o tigara tot circul..da mie mi se pare o vesnicie...ma duc ma spal pe fatza sa nu ma vada plansa...intru la el..el se aseaza pe pat eu pe fotoliu si discutam ce s-a intamplat..si totul e super ok in final ca il tine cumintenia cam o saptamana>uneori mai mult alteori mai putin.Dar dupa o pedeaspa dinasta e foarte cuminte. Nu auzi de la el decat "da", "am inteles", "te rog frumos"(ca mor cand il aud VREAU), "multumesc"....

Tu vorbesti serios??? Mie mi s-a facut brusc rau citind ce ai scris, ma doare stomacul...
Asta nu-i pedeapsa, asta e abuz!
Eu nu pot sa inteleg... copil incuiat in camera, cu clanta scoasa sa nu poata sa iasa... gratii la geamuri te-ai gandit sa pui??? Chiar ai senzata ca il inveti ceva? Il inveti sa se teama de tine, il dresezi prin teroare! Uita-te bine la ce ai descris, e un mare abuz!
Dumnezeule, pentru asa ceva, in alta tara ai face inchisoare... pun pariu ca macar vreo saptamana dupa aia i-ai spune si tu copilului tau "iarta-ma, am gresit"... i-ar creste inima probabil.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Eh, abuz pe naiba. Doar nu il inchide in dulap. Nu o baga nimeni la nici o inchisoare in nici o tara. Sunteti culmea...

Mergi la inceput